Blog

Trycholog

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Piękne i zadbane włosy są bez wątpienia atrybutem urody. Stanowią ozdobę każdej kobiety, właśnie dlatego należy o nie właściwie dbać. Aby, na co dzień prezentowały się olśniewająco, chodzimy do fryzjera, który zmienia ich kolor czy fryzurę. Jednak w przypadku, kiedy nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu włosów, zauważamy na nich łupież, skóra staje się sucha, albo mamy problem z łojotokiem i ich nadmiernym wypadaniem, wówczas nie wiemy często gdzie szukać pomocy. Tacy specjaliści jak kosmetolodzy, fryzjerzy czy też lekarze nie zawsze są w stanie odpowiednio zdiagnozować przyczynę problemów związanych z funkcjonowaniem mieszków włosowych i stanem, w jakim włosy się znajdują. Trychologia jest wąską dziedziną z zakresu medycyny oraz kosmetologii.

    Trycholog jest więc specjalistą, który zajmuje się jedynie problemami skórnymi owłosionej skóry głowy i włosami. Celem trychologa jest precyzyjna analiza kondycji skóry głowy, cebulki włosa oraz schorzeń związanych ze skórą głowy. Ma on ustalić przyczyny wypadania włosów i dobrać właściwe sposoby pielęgnacji w sposób. Częstymi schorzeniami skóry głowy, z jakimi boryka się wiele osób, jest na przykład łupież czy łuszczyca. Do specjalisty udają się zwłaszcza osoby mające problem ze swędzącą skórą oraz nagłym wypadaniem włosów. Lekarz za pomocą mikrokamery może dokładnie ocenić, w jakiej kondycji jest skóra głowy, mieszki włosowe czy cebulki. Trycholog dokonuje oględzin skóry, pobiera cebulki do badań oraz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Tylko po tych działaniach będzie on mógł postawić właściwą diagnozę i dobrać indywidualnie dobraną kurację.

Kiedy warto udać się na wizytę do trychologa?

Do trychologa udają się przeważnie osoby z konkretnym problemem, z którym nie dają sobie rady. Nie pomagają preparaty kosmetyczne, domowe sposoby, ani nawet specjalistyczna pomoc w salonie fryzjerskim. Trycholog jest w stanie nam pomóc z takimi przypadłościami jak między innymi:

  • łysienie
  • łupież
  • łojotok
  • wypadanie włosów
  • wysypki oraz krosty
  • swędzenie skóry głowy
  • nadmierne przesuszenie skóry głowy
  • łuszczyca

 

Kiedy zauważymy podobne dolegliwości, wówczas warto udać się na konsultacje z trychologiem. Nie należy czekać, aż choroba całkowicie się rozwinie, od razu, kiedy na naszej skórze zauważymy podejrzane sygnały, poszukajmy w internecie, gdzie znajduje się pobliska klinika trychologiczna. Możemy także umówić się na wizytę w prywatnym gabinecie. Nie warto zwlekać i czekać aż problem sam się rozwiąże. Za pomocą innowacyjnej aparatury i dokładnym badaniom struktury włosa wybrana terapia, będzie dopasowana do danego pacjenta i jego problemu, dzięki czemu okaże się niezwykle skuteczna.

Zobacz więcej  Oczyszczanie porów: Skuteczne sposoby na domowe oczyszczenie twarzy i oczyszczenie porów

Jakie badania jest w stanie zlecić albo wykonać trycholog?

Zazwyczaj udając się na pierwszą wizytę do trychologa, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad. Pyta przede wszystkim od jak dawna borykamy się z naszym problemem, czy stosujemy jakieś leki oraz, czy prowadzimy stresujący tryb życia. Lekarz zapyta się także o sposób odżywiania. Kiedy już zbierze wszystkie informacje, może wówczas przejść do badania skóry głowy, czyli włosów oraz cebulek. Do badania wykorzystuje się tak zwany trychoskop, dzięki któremu można dokonać 200, 500, albo 1000 krotnego zbliżenia. W badaniu trichoskopowym można stwierdzić zaburzenia strukturalne w rejonie łodygi włosa oraz sprawdzić obecność flory bakteryjno-grzybiczej, tak zwanych czopów mieszkowych oraz pierścieni wokół mieszków. Następnie przeprowadzany jest trichodiagram analityczny, dzięki niemu można określić stosunek procentowy włosów w danej fazie wzrostu, przejściowej i fazie spoczynku. Oprócz tego w zależności od przypadku specjalista ustala poziom ukrwienia skóry głowy, dokonuje badania mikrologicznego, analizę keratynizacji łojotokowej i wykonuje badania wymiarów włosów, przede wszystkim ich grubości. Kolejną fazą jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Trycholog przekaże pacjentowi informacje, które z badań można wykonać w ramach NFZ, a za które należy zapłacić. Badania zlecane bardzo często pacjentom borykającym się z wypadaniem włosów to przede wszystkim: badanie poziomu androstendionu, testosteronu, prolaktyny, anty-TPO,TSH,FT3,FT4ferratyny i morfologii z rozmazem. Badania te przeprowadzane są na podstawie próbki krwi, ich koszt oscyluje w granicy 200 złotych. Aby, zaoszczędzić nieco pieniędzy, możemy spróbować uzyskać skierowanie na badania od naszego lekarza rodzinnego. Na pewne badanie skierowanie musi zlecić jednak taki specjalista jak endokrynolog czy dermatolog. Dostanie takiego skierowania, nie zawsze jest prostą sprawą, gdyż lekarz nie ma obowiązku wydać zlecenia na badanie, jeśli zostało ono zasugerowane przez innego lekarza. Warto jednak spróbować. W wielu przypadkach po przedstawieniu lekarzowi rodzinnemu albo lekarzowi specjaliście problemu, z jakim się borykamy, zgadzają się oni wystawić zlecenie pewnych badań. Warto dowiedzieć się dokładnie, które badania można wykonać po uzyskaniu skierowania od lekarza POZ., całkowicie bezpłatnie.

Gdzie szukać trychologa?

    Trychologia jest dziedziną stosunkowo młodą, cały czas się rozwija i staje coraz bardziej popularna, szczególnie wśród płci pięknej. Czerpie zarówno z osiągnięć dermatologii, jak i medycyny estetycznej, zajmuje się wszelkimi problemami związanymi z wypadaniem włosów. Głównym zadaniem trychologii jest odnalezienie przyczyn powodujących problem. Trycholog nie jest lekarzy medycyny, jednakże nie można wykluczać takich przypadków. Jest on specjalistą zajmującym się jedynie leczeniem skóry głowy oraz włosów. Trycholodzy to zazwyczaj kosmetolodzy czy biotechnolodzy. Trycholog nie jest w stanie w żaden sposób pomóc, pacjentowi borykającemu się z problemami innych części ciała. Trycholog ma na celu dokładnie przeanalizować stan naszej skóry głowy, występujących ewentualnie schorzeń związanych ze skórą i cebulek włosów. Następnym etapem jest ustalenie przyczyny ich wypadania. Jeśli specjalista znajdzie już powód, wówczas dobiera indywidualny sposób leczenia i wybiera właściwe produkty do pielęgnacji, a także często suplementacji. Warto udać się do specjalisty od włosów, gdyż usługa ta pomoże rozpoznać przyczynę problemu, dzięki czemu będziemy w stanie go rozwiązać. Chcąc skorzystać z porady trychologa należy udać się do salonu kosmetycznego albo fryzjerskiego. Dziedziną trychologi zajmują się kosmetolodzy i fryzjerzy, którzy przeszli przez właściwe staże i kursy. Musieli oni uzyskać także wymagany certyfikat. W naszym kraju znaleźć można parę specjalistycznych klinik, które zajmują się właśnie pacjentami z problemami wypadania włosów. Współczesna trychologia bierze pod uwagę podejście holistyczne, czyli całościowe do leczenia. W placówkach z tego względu przyjmują także psycholodzy, ginekoloezypsychotrycholodzy, dermatolodzy, interniści, psychiatrzy. Trycholog kieruje do właściwego specjalisty, kiedy postawi diagnozę dla danego pacjenta. Jedynie kompleksowa diagnostyka gwarantuje właściwe rozpoznanie oraz dobranie leczenia, które okaże się skuteczne. Trycholog w niektórych przypadkach prosi o wsparcie pozostałych specjalistów.

Zobacz więcej  Czy Ipl jest najskuteczniejszą metodą depilacji całego ciała?

Ile kosztuje wizyta u trychologa?

Cena wizyty u trychologa oscyluje w granicy od 80 do 150 złotych. Cena zależna jest także od innych czynników, takich jak czas badania, oraz od tego, czy badanie będzie się składało jedynie z oceny stanu skóry głowy i cebulek, czy może będzie także wykonany dokładny wywiad w celu ustalenia przyczyny wypadania włosów. Czas jednej wizyty może trwać od 20 do 70 minut.

Na ile wizyt należy się udać?

Wszystko zależy od problemu, z jakim przychodzi dany pacjent. Na samym początku jest to tylko jedna wizyta, po czym należy przychodzić na 1-3 wizyty kontrolne co około 2-3 miesiące. Jeśli pacjent natomiast wybierze zabiegi trychologiczne u specjalisty trychologa, wówczas należy przychodzić na 4-8 wizyt w odstępach tygodniowych.

Trycholog– opinie

Osobom, które borykają się codziennie ze schorzeniami skóry głowy czy wypadającymi włosami oraz postanowiły skorzystać z usług trychologa, radzi się, aby przed wizytą u specjalisty zapoznały się dokładnie z opiniami innych pacjentów na jego temat. Wizyty u trychologa są płatne, z tego względu warto wybrać dobrego specjalistę, który będzie w stanie pomóc nam na nasz problem. Trycholodzy przeważnie mają wykształcenie wyższe z kosmetologii albo ukończone szkolenia czy studia podyplomowe z zakresu trychologii. Na rynku pojawia się także coraz więcej firm, które organizują szkolenia dowolnym grupom zawodowym z zakresu pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Jednakże po takim kursie, wiedza takich osób nie jest wystarczająca by mogły zająć się dziedziną trychologii. Warto brać pod uwagę opinie wcześniejszych klientów, którzy skorzystali z usług danego trychologa.

Wizyta u trychologa na NFZ

Wizyta na NFZ jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku dermatologów, którzy zajmują się także badaniem skóry głowy. Trycholodzy nie są zaliczani do odrębnych lekarzy zajmujących się dolegliwościami z włosami oraz skórą na głowie. Trycholodzy w większości świadczą usługi z branży kosmetycznej, nie są więc one w żadnym stopniu refundowane.

Zobacz więcej  Najlepsze metody na zmarszczki

Kto może zostać trychologiem?

    Trycholog w naszym kraju jest jeszcze mało znanym specjalistą, jednak zmienia się to z roku na rok. Nie można go znaleźć na liście zawodów w Polsce i raczej w ciągu najbliższych lat się to nie zmieni. Z prawnego punktu widzenia trycholog nie jest zdefiniowany, nie ma także określonych wymagań, jaki musi spełniać osoba zajmująca się trychologią. Właściwie każda osoba może zostać trychologiem, jednakże nie każdy z nas może nazywać się trychologiem kosmetycznym. Nie można zostać specjalistą od razu po ukończonym kursie trychologicznym. Kurs pomoże nam jedynie poukładać uzyskaną wiedzę.

Warto udać się na wizytę do specjalisty od włosów, czyli trychologa, kiedy leczenie w postaci stosowania preparatów kosmetycznych czy przyjmowania suplementów nie daje zadowalających efektów. Lekarz pozwoli nam co najważniejsze ustalić przyczynę naszych problemów, dobierze także odpowiedni dla nas sposób leczenia.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop