Blog

W czym może pomóc Ci trycholog

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Dbając o zdrowy wygląd włosów, należy pamiętać o tak ważnym elementem, jakim jest skóra głowy. Warto o nią odpowiednio zadbać, zapewniając jej pielęgnację, dokładne oczyszczenie oraz nawilżenie, aby włosy mogły bez problemu rosnąć. Osobą odpowiadającą za fachowe zbadanie stanu skóry głowy oraz włosów jest trycholog. Dzięki przeprowadzeniu specjalistycznych badań, przy użyciu między innymi kamery, jest on w stanie ocenić stan skóry głowy i jej ewentualne problemy.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog jest lekarzem od skóry głowy i włosów, który kiedyś zajmował się głównie problemem łysienia. Aktualnie jego kwalifikacje i usługi są o wiele szersze, specjalista ten oferuje wiele zabiegów trychologicznych, dzięki którym można polepszyć stan włosów. Trycholog zajmuje się następującymi problemami:

 • świąd oraz podrażnienie skóry głowy
 • łuszczyca
 • łupież
 • atopowe zapalenie skóry głowy
 • łojotokowe zapalenie skóry głowy
 • przetłuszczanie się skóry głowy oraz włosów
 • łysienie spowodowane wieloma przyczynami

Trycholog nie jest dermatologiem

Warto wiedzieć, jaka jest różnica między tymi specjalistami. Dermatolog to lekarz zajmujący się wszelkimi chorobami skórnymi. Może diagnozować łuszczycę, łupież, łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry, w podstawowym stopniu może rozpoznawać również problemy z włosami. Trycholog jest natomiast specjalistą zajmujący się jedynie skórą głowy i włosami. Może on rozpoznać wszelkie schorzenia wpływające na utratę włosów, również przyczyny łysienia. Przeprowadza wywiad z pacjentem, a także dokonuje precyzyjnej analizy trychologicznej, którą umożliwia między innymi badanie mieszków włosowych pod mikroskopem.

Z jakimi problemami można udać się do trychologa?

 • łupież
 • łojotok
 • łamliwe łodygi włosów
 • atopowe zapalenie skóry głowy
 • problemy z rozczesywaniem włosów
 • świąd skóry głowy
 • problemy starczej skóry głowy
 • problemy dziecięcej skóry głowy
 • urazy mechaniczne, chemiczne oraz termiczne włosa
 • nieudane eksperymenty fryzjerskie
 • podrażniona skóra głowy
 • nadmierne wypadanie włosów

Jakie usługi ma w swojej ofercie trycholog?

Gabinet trychologiczny jest miejscem, gdzie warto się udać, kiedy kondycja naszych włosów nie jest zbyt dobra i borykamy się z pewnymi problemami skóry głowy. Trycholog dysponuje właściwymi urządzeniami, dzięki którym jej w stanie sprawdzi tę część ciała, po czym dobrać odpowiedni proces leczenia. Trycholog może przeprowadzić wiele specjalistycznych zabiegów, dostosowanych do danego problemu. Może między innymi ostrzykiwać skórę głowy wybranymi preparatami.

W jaki sposób przygotować się do badania trychologicznego?

Na samym początku trycholog przeprowadzi z nami wywiad, na początku wizyty. Dobrze więc przygotować już wcześniej informację, dotyczącą stosowanych aktualnie leków, rodzaju diety, dokładnych objawów czy problemów zdrowotnych. W wywiadzie należy podać informacje dotyczące sposobu pielęgnacji włosów i skóry głowy, a także jakie wcześniej kuracje już stosowaliśmy. Przed wizytą u tego specjalisty nie można myć włosów przez 24 h, czy też aplikować na nie środki modelujące, czy pielęgnacyjne. Zrezygnujmy więc z masek czy wszelakiej maści odżywek. Zbyt czysta głowa nie dostarczy trychologowi wystarczającej ilości informacji w trakcie badania. Nie będzie on mógł odpowiednio ocenić stopień rogowacenia naskórka czy pracy gruczołów łojowych. Przez kilka tygodni, nie należy również farbować włosów. Aby ułatwić diagnozę, warto przygotować badanie krwi, nie starsze aniżeli sprzed 6 miesięcy. Trycholog dosyć często radzi wykonać dodatkowe badania (pomiar poziomu ferrytyny, hormonów tarczycy, cynku, witaminy D3). Jeśli chodzi o pacjentki, zleca on niekiedy pomiar poziomów hormonów płciowych.

Zobacz więcej  Czy depilacja laserowa w domu może zastąpić zabieg w salonie kosmetycznym?

Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

1. Wywiad

Pierwszym etapem konsultacji jest wywiad, który pozwala uzyskać informacje na temat stosowanej diety, ostatnich stresów czy przewlekłych chorób pacjenta. Dokładny wywiad jest niezwykle ważny i okazuje się pomocny przy późniejszym ustaleniu sposobu kuracji danego przypadku. Warto pamiętać, iż na stan włosów ma wpływ wiele różnych czynników (miejsce pracy, rodzaj wody wykorzystywanej do mycia włosów, przewlekły stres, domowa pielęgnacja, używane kosmetyki do włosów). Trycholog powie pacjentowi, jakie swoje przyzwyczajenia musi zmienić i jakie zmiany wprowadzić w swoje życie, aby móc odzyskać zdrowy wygląd włosów. Doradzi rodzaj najodpowiedniejszej diety na piękne włosy i określi, w jaki sposób o nie zadbać domowymi sposobami.

2. Badanie trychologiczne

Następnym etapem, do którego przystępuje specjalista, jest badanie trychologiczne. Polega ono na ocenie stanu skóry głowy, włosów i mieszków włosowych. Do badania wykorzystuje się mikroskop trychologiczny, który jest w stanie powiększyć obraz od 50 do 500 razy. Co ważne, jest to badanie całkowicie bezbolesne, nie należy się do niego również w żaden sposób przygotować. Obraz z kamery ukazuje się na monitorze, po czym specjalista go dokładnie analizuje. Pod mikrokamerą badaniu podlega skóra głowy, włosy na całej ich długości oraz same cebulki.

3. Propozycja kuracji

Ostatnim etapem dokonywanym przez trychologa jest dostosowanie kuracji i propozycja rozwiązań, zabiegów, które poprawią wygląd skóry łowy i włosów. Specjalista podsumowuje możliwe opcje. W trakcie konsultacji przedstawi on proponowane zabiegi, które mogą pomóc rozwiązać dany problem pacjenta. Doradzi także preparaty do pielęgnacji domowej, które będą bardzo ważnym elementem, aby uzyskać atrakcyjnie wyglądające włosy. Trycholog współpracuje z lekarzami (dermatolog, endokrynolog, ginekolog) i w razie konieczności może zlecić skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Jeśli zachodzi taka potrzeba, może on także zlecić przeprowadzenie analizy pierwiastkowej włosa.

Analiza pierwiastkowa włosa

Badanie to może wykryć metale ciężkie i ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce zatruć niebezpiecznymi pierwiastkami. Analizę pierwiastkową włosa dobrze przeprowadzić nie tylko w przypadku borykania się z wypadaniem włosów. Co ważne, na wynik badania nie mają wpływu krótkotrwałe zmiany. Włosy rosną z takim samym tempem, około 1 cm na miesiąc i gromadzą w sobie wszelkie minerały dostarczane przez krew. To właśnie dzięki nim, można poznać stan ogólny organizmu. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Badanie pozwala ocenić stan naszego odżywienia, który nie zależy tylko i wyłączni od rodzaju diety, ale głównie od wchłaniania substancji odżywczych, niekiedy dzieje się to, iż jest ono zaburzone. Zmiana składu pierwiastkowego może być spowodowana pewnymi chorobami hormonalnymi (poziom jodu może wskazywać na schorzenia tarczycy). Jeśli chodzi, o wszelkiego rodzaju choroby układu nerwowego (autyzm, padaczka, stwardnienie rozsiane) dobrze jest poddać włosy analizie, żeby wykluczyć ewentualne zatrucie metalami ciężkimi, które powodują bardzo podobne objawy. Badanie to okazuje się także pomocne przy wszelkich chorobach metabolicznych, związanych z przemianą materii (otyłość, dna moczanowa, hiperlipidemia, osteoporoza, cukrzyca).

Zobacz więcej  Historia lockdown w Polsce i na świecie w związku z Covid19

Trichogram, czyli podstawowe urządzenie w pracy trychologa

Trycholog przeprowadza wiele badań diagnostycznych, a wszystko po to, aby móc ocenić stan skóry głowy, włosów i ich cebulek. Trychogram to podstawowe urządzenie analityczne w jego pracy. Badanie nim umożliwia rozpoznanie zaburzeń cyklu włosów, dzięki określeniu liczby włosów znajdujących się w fazie wzrosty oraz spoczynku. Trichogram okazuje się nieoceniony w przypadku diagnozowania łysienia telogenowego. Osoba zdrowa ma odsetek włosów w fazie anagenu wynoszący od 85 do 90 procent, a telogenu ok. 10 procent.

Trichoskopia

Kolejnym badaniem przeprowadzanym przez trychologa jest tak zwana trichoskopia. Jest to metoda diagnostyczna, nieinwazyjna. W trakcie badania skóra głowy jest 4 razy fotografowana we wszystkich miejscach (na potylicy, na skroniach, nad czołem). Po czym zdjęcia są analizowane przez specjalistę przy użyciu technik cyfrowych, dzięki którym możliwe jest duże powiększenie wszelkich obrazów. Przez to lustruje się łodygi włosów, mieszki włosowe i skórę głowy. Przyglądając się powiększonemu obrazowi, specjalista może dokonać oceny zawężającej pole do ewentualnych kolejnych badań, stwierdza jaki charakter ma łysienie czy też, jakie są inne problemy skóry głowy oraz włosów. Aby, trycholog mógł dokonać precyzyjnej oceny, warto jedynie pamiętać o tym, aby przed wizytą, nie podejmować żadnych przygotować, pod postacią mycia włosów czy nakładaniu na nie jakichkolwiek produktów.

Jakie zabiegi trychologiczne może wykonać ten specjalista?

Trycholog przeprowadza dokładne badanie, po czym stawia diagnozę i proponuje sposoby leczenia. Niekiedy jest to tylko i wyłącznie zmiana sposobu pielęgnacji włosów i stosowanych na nie preparatów, a czasem do poprawy stanu włosów niezbędne okazują się specjalistyczne zabiegi trychologiczne, należy do nich:

1. Mezoterapia trychologiczna

Mezoterapia skóry głowy jest to zabieg polegający na wprowadzeniu w skórę właściwą dostosowanych mieszanek oraz środków leczniczych. Mezoterapia dostępna jest w postaci igłowej i bezigłowej, substancje w tym wypadku wprowadzone są przy wykorzystaniu impulsu elektrycznego, który otwiera pory skóry. Na owłosionej skórze głowy przeważnie przeprowadzana jest mezoterapia mikroigłowa. Cena zabiegu wynosi od 200 do 400 złotych. Jest to zabieg bardzo często wybierany, odznaczający się dużą skutecznością.

Zobacz więcej  Wysypka na plecach - czy musisz się jej obawiać?

2. Karboksyterapia skóry głowy

Jest to terapia leczniczym dwutlenkiem węgla, podczas zabiegu wprowadzany jest gaz pod skórę przy użyciu cieniutkiej igły. Metoda ta efektywnie zagęszcza i regeneruje zniszczone włosy. Koszt jednego zabiegu wynosi ok. 200 złotych.

3. Infuzja tlenowa skóry głowy

To zabieg bezinwazyjny, podczas którego do skóry głowy aplikowane są substancje odżywcze przy użyciu sprzężonego tlenu. Zabieg te skuteczne odżywia skórę głowy oraz wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych. Jego cena wynosi ok. 180-200 złotych.

Istnieje wiele innych zabiegów trychologiczny, specjaliści mogą również podać pacjentowi osocze bogatopłytkowe, przeprowadzić fototerapię światłem LED czy podać fibryny. Przeprowadzają również niezliczenie wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Trycholog jest w stanie dopasować odpowiedni zabieg, który rozwiąże dany problem. Niekiedy oczywiście konieczne jest przeprowadzenie paru zabiegów, aby móc zauważyć zadowalające efekty.

Leczenie wypadania włosów

Osoby zmagające się z jeszcze niezdiagnozowanym wypadaniem włosów powinny możliwie jak najszybciej udać się na konsultację do trychologa. Będzie on w stanie udzielić pacjentowi fachowej pomocy, póki nie jest jeszcze zbyt późno. Zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety, u których wypadanie włosów jest czynnikiem objawowym konkretnego problemu. Łysienie u mężczyzn przeważnie spowodowane jest genetyką, odpowiedzialne za nie są męskie hormony płciowe. Klasyczne zabiegi trychologiczne to zabiegi relaksujący, bardzo przyjemne. Ich głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy, złagodzenie obszarów drażniących, pobudzenie krążenia, odżywienie i odpowiednie nawilżenie. Trycholog stosuje zabiegi nie tylko na samą skórę łowy, ale także na całą długość kosmyków. Włosy pełnią funkcję głównie ozdobą, ale również ochraniają nas, dobrze jest więc o nie odpowiednio zadbać i skorzystać z osiągnięć dzisiejszej trychologii.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji u trychologa?

Trycholog jest w stanie nam pomóc z wieloma uciążliwymi problemami. Do trychologa należy wybrać się przede wszystkim, kiedy zauważymy widoczne zmiany w wyglądzie naszych włosów oraz skóry głowy. W przypadku, gdy nie wiemy, co jest tego przyczyną, a nie chcemy, aby zmiany cały czas postępowały. Trycholog wykona wówczas odpowiednią diagnostykę i pomoże w rozwiązaniu naszego problemu, z jakim się borykamy. W trakcie wizyty wykona precyzyjną analizę skóry głowy, także cebulek włosowych, sprawdzi również samą budowę włosów. W razie konieczności zleci odpowiednie badania, które pomogą mu ustalić przyczynę problemu, co ułatwi dobranie odpowiedniej terapii.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop