Blog

Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zapewne niejedna z kobiet spogląda z zazdrością na dziewczyny z długimi i zdrowymi włosami, myśląc, że mają one doskonałe geny. To nie musi być prawda. Przeważnie kryje się za tym rutynowa pielęgnacja, zabiegi fryzjerskie i drogie kosmetyki. Oczywiście, geny są odpowiedzialne za tempo wzrostu włosów, a także ich gęstość. I tak, można odziedziczyć konkretne predyspozycje, jednak wbrew pozorom możemy mieć wpływ na wygląd i porost naszych włosów. To nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale również zdrowy tryb życia, ograniczenie stresu i dostarczenie organizmowi witamin i składników, które mają wpływ na kondycję włosów. Wiele kobiet, jak i mężczyzn martwi nadmierne wypadanie włosów. Problem ten wpływa nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także samopoczucie i samoakceptację. Panie marzą o gęstych włosach, gdyż są one jednym z atrybutów tej płci.

Jak to jest z tym wypadaniem?
Każdy z nas ma przeciętnie od 85 tysięcy do nawet 140 tysięcy włosów. Uważa się, że dziennie powinno wypadać od 50 do 100 włosów. Jeśli zaobserwujemy więc, że wypadających włosów jest znacznie więcej, może to sugerować jakąś chorobę lub zły tryb życia, z naciskiem na niedobory konkretnych substancji odżywczych, niezbędnych organizmowi.

Poznaj fazy wzrostu swoich włosów
Rozwój mieszków włosowych rozpoczyna się jeszcze w życiu płodowym. Z naukowego punktu widzenia, fazy wzrostu włosa można podzielić na anagen, katagen i telogen. Pierwsza z nich jest fazą aktywną, kiedy komórki w mieszku włosowym zaczynają się intensywnie i szybko dzielić, by w konsekwencji wyprodukować nowy włos. W przypadku owłosionej już skóry głowy trwa ona od 2 do nawet 7 lat. Drugi etap, czyli katagen jest fazą przejściową, tzn. zachodzą procesy przebudowy w korzeniu, niekiedy zatrzymując proces porostu włosa, który wypychany jest następnie na powierzchnię skóry. Faza ostatnia nazywana jest fazą odpoczynku. Nie zachodzą w nim już żadne przemiany materii. Włos w postaci zrogowaciałej zaczyna wysuwać się ze skóry. Taka wiedza przyda się w sytuacji, kiedy chce się zdiagnozować problemy i choroby. Podsumowując, fazy te w ciągu całego życia wszystkie te trzy fazy powtarzają się wielokrotnie. O ile ilość jest nieokreślona, tak też kolejność tych procesów jest zawsze stała i niezmienna.

Zobacz więcej  Hirsutyzm- czym jest i jak leczyć tą chorobę?

Łysienie plackowate — co to jest?
Dolegliwość ta wbrew pozorom dotyczy również dzieci. Może się nagle pojawić w każdym wieku. Przypadłość rozumie się jako tymczasowe lub trwałe okresy łysienia. Dotyczy nie tylko włosów na głowie, ale nawet brwi lub rzęs. Sam przebieg tej choroby jest dość inny w każdym innym przypadku. Występujące objawy mogą dotyczyć zarówno jednego ogniska, jak i wielu, mniejszych lub większych. Włosy odrastają samoistnie.
Natomiast objawy choroby bywają okresowo mniej lub bardziej problematyczne. Jednym z najbardziej zauważalnych jest okrągłe bądź owalne ognisko na skórze głowy. Miejsca te dość często zlewają się, tworząc większą całość. Łysienie plackowate w większości przypadków jest chorobą dziedziczoną. Ta odmiana łysienia może się pojawić także przez jakieś choroby immunologiczne, konkretne leki lub dużą ilość stresu. Choroba jest dość łatwa w rozpoznaniu. Wystarczą jedynie oględziny głowy pacjenta, by stwierdzić dolegliwość. Jeśli ktoś chce pozbyć się choroby, to warto najpierw odkryć, co jest jego przyczyną, by móc jak najszybciej ją zlikwidować.
Łysienie plackowate leczy się z pomocą różnego rodzaju maści. Istnieje także wiele klinik, które oferują leczenie tego łysienia. Najczęściej jest to mezoterapia (podskórnie podaje się pacjentowi mieszaninę odżywczą). Wysoką skuteczność wykazuje także naświetlanie oraz regularne masaże skóry. Lekarze są w stanie idealnie wybrać rodzaj terapii do każdego przypadku z osobna.

Łysienie androgenowe?
Jedną z częstych przyczyn znacznej utraty włosów może być także łysienie androgenowe. W przypadku mężczyzn łysienie pojawia się ono w postaci zakoli. Natomiast u kobiet włosy na całej głowie ulegają widocznemu przerzedzeniu. Mieszki włosowe osoby chorej są wyjątkowo wrażliwe na androgeny, co z kolei prowadzi do osłabienia kondycji włosów i ostatecznie niechcianego wypadania. Faza wzrostu włosa jest znacznie skrócona, a włosy wypadają łatwiej. Niestety nowe pojawiają się wolniej niż w przypadku zdrowych mieszków włosowych.
Innymi przyczynami nasilającego się łysienia są m.in.:

  • silny stres,
  • czynniki zawodowe,
  • szkodliwe i silne kosmetyki do włosów,
  • zespół policystycznych jajników,
  • tabletki antykoncepcyjne.
Zobacz więcej  Czy kaniula jest bezpieczniejsza od igieł w medycynie estetycznej?

Leczenie łysienia androgenowego to przede wszystkim konieczność jak najszybszego wyeliminowania przyczyny choroby. Stosuje się wówczas leki, która mają za zadanie skutecznie odżywić mieszki włosowe. Doświadczeni lekarze polecają wykonanie przeszczepu włosów metodą FUE, polegająca na przeszczepie pojedynczych mieszków włosowych pacjenta.
Pytanie więc jak zapowiedz pojawieniu się łysienia androgenowego?

  • zdrowy tryb życia,
  • dbać o skórę głowy,
  • kosmetyki do włosów o dobrym składzie,
  • unikanie stresu,
  • dieta o niskim indeksie glikemicznym.

Choroba tarczycy a nadmierne wypadanie włosów

Na stan mieszków włosowych wpływa czynników, także prawidłowy poziom hormonów i praca tarczycy. Lekarze wyróżniają dwa typy zaburzeń:

a) niedoczynność tarczycy
U pacjentów z tym rodzajem zaburzenia włosy są szorstkie, suche oraz czy łatwo wypadają. Ponadto schorzeniu towarzyszy nieustanne zmęczenie, przybieranie na wadze, ogólne osłabienie i pojawiają się uciążliwe zmiany skórne. Niedobór hormonów wpływa ponadto negatywnie na przemianę metaboliczną w komórkach włosa. Chcąc pozbyć się problemu nadmiernego wypadania włosów, warto więc zacząć leczyć niedoczynność tarczycy, która wbrew pozorom, wywołuje również wiele innych skutków w ludzkim organizmie.

b) nadczynność tarczycy
Kolejnym zaburzeniem, które ma wpływ na nadmierne wypadanie włosów, jest nadczynność tarczycy, która produkuje zbyt dużo tyroksyny i trójjodotyroniny. U pacjentów spotyka się znaczną nadpobudliwość w zachowaniu, znaczną utratę wagi, zaburzenia pracy serca, a także duża potliwość ciała. Z kolei włosy osób, borykających się z nadczynnością tarczycy, są wyjątkowo cienkie, ale także nadmiernie połyskują. Nadmiar wytwarzanych hormonów przez tarczycę sprawia, że włosy szybciej przechodzą do fazy obumierania i wypadania. Natomiast wyrównanie poziomu hormonów wiąże się ze zmniejszonym wypadaniem włosów, a także odrastaniem nowym i zdrowych.

Pielęgnacja włosów
Codzienna pielęgnacja ma ogromny wpływ na kondycję skóry głowy, jak i włosów. Silne kosmetyki, z dużą ilością alkoholu, SLS i SLES mają negatywny wpływ na włosy. Szczególnie tego typu produkty, jak żele do stylizacji czy lakiery. To właśnie one oddziałują na kondycję włosów oraz mieszków włosowych.
Kolejnym bodźcem, który przyczynia się do łamliwości włosów jest wpływ wysokiej temperatury. Mowa tu o zbyt częstym używaniu suszarki, prostownicy czy lokówki. Niezabezpieczone włosy łatwiej się łamią. Mieszki włosowe, odpowiedzialne za porost włosów, także na tym cierpią.
Warto także zwracać uwagę na sposób upięcia włosów. Zbyt ciasne fryzury czy częste tapirowanie wpływają wyjątkowo szkodliwie formę włosów. Pielęgnacja to także używanie odpowiedniej szczotki lub grzebienia, która rozczesuje, a nie wyrywa. Kolejnym, dość oczywistym powodem, jest farbowanie. Środki chemiczne, która znajdują się z tradycyjnych farbach, są szkodliwe nie tylko dla włosów, ale także dla skalpu.

Zobacz więcej  Krosty na twarzy – przyczyny i sposób radzenia sobie z nimi

Co ze stylem życia?
Pacjenci, którzy skarżą się na wypadanie włosów, dość często prowadzą niezdrowy styl życia. Najczęściej kwestia dotyczy ich diety, która skupia się na przyjmowaniu zbyt dużej ilości cukru, a także sięganiu po wysoko przetworzoną żywność. Palenie papierosów ma szkodliwe działanie dla całego organizmu, w tym także na kondycję mieszków włosowych. Włosy palaczy są matowe, suche i bardziej skłonne do łamania się i wypadania niż u osób niepalących. Styl życia to także odpowiednia ilość snu i czas na odpoczynek. To właśnie wtedy organizm ma szanse się zregenerować. Ważne jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości witamin oraz składników odżywczych. Nadmierne wypadanie może wiązać się z przyjmowaniem małej ilości witamin, takich jak A, B, E, C, H (biotyna), PP (niacyna) oraz D.

Sposoby leczenia nadmiernego wypadania włosów
Niezwykle istotna jest świadoma pielęgnacja włosów, a także dbanie o zdrowy styl życia i wczesne reagowanie na pierwsze objawy, np. problemy z tarczycą. Polecamy sięganie po naturalne kosmetyki o dobrym składzie, a także skupianie się na dokładnym oczyszczaniu skóry głowy oraz nawilżaniu włosów na całej długości. Warto również zadbać o odpowiednią ilość snu (minimum 7-8 godzin), zaprzestanie palenia papierosów, a także unikanie stresu. Poza tym powinno się zastosować dietę bogatą w niezbędne witaminy oraz minerały. Warto również powstrzymać się od cukru i przetworzonej żywności. A najważniejsza jest samoświadomość pacjentów i sięganie po pomoc specjalistów w momencie, kiedy zauważy się niepokojące objawy, nie tylko w kwestii wypadania włosów. Łysienie można dość łatwo wykryć, a także szybko wyleczyć.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop