Blog

Magnetoterapia – czym jest leczenie polem magnetycznym?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Magnetoterapia – czym jest leczenie polem magnetycznym?

Magnetoterapia wykorzystjąca zmienne pole magnetyczne jest jedną z najczęściej stosowanych metod fizjoterapeutycznych. Polega na wykorzystaniu leczniczych właściwości pól magnetycznych do głębokiej penetracji patologicznie zmienionych tkanek i mobilizacji ich do regeneracji.

Sprzętem służącym do wykonywania magnetoterapii jest magnetoelektronika. Zabiegi z wykorzystaniem pól magnetycznych pomagają zmniejszyć ból i stany zapalne, likwidują obrzęki i przyspieszają gojenie. Jakie są wskazania do magnetoterapii?

Co to jest magnetoterapia?

Aktualnie medycyna wykorzystuje coraz więcej innowacyjnych podejść do poprawy zdrowia i komfortu pacjentów cierpiących na choroby pooperacyjne. Jedną z metod, która wykazała znaczące działanie przeciwbólowe jest magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym. Polega na oddziaływaniu na różne części ciała polem magnetycznym o ustalonej częstotliwości i sile.

Terapia regeneruje mięśnie, nerwy, stawy, kości, poprawia ukrwienie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ponadto leczy ubytki tkanki kostnej, wspomaga regenerację chrząstki stawowej, zmniejsza napięcie mięśniowe. Magnetoterapię stosuje się w celu stymulacji regeneracji komórek, zwłaszcza w przypadku złamań, a także na trudno gojące się rany. Stosowany jest również przy osteoporozie i bólach mięśni. Leczenie polem magnetycznym poprawia komfort życia pacjenta i przyspiesza rekonwalescencję pooperacyjną.

Jak wygląda leczenie polem magnetycznym? – zabieg

Terapia z użyciem pola magnetycznegonie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Przed zabiegiem wystarczy usunąć wszelkie metalowe przedmioty, które mogą zakłócać działanie urządzenia (nie musisz zdejmować ubrania, aby przeprowadzić magnetoterapię). Następnie musisz umieścić chorą część ciała w specjalnej obręczy.

Podczas zabiegu pacjent może siedzieć lub leżeć. W większości przypadków zalecanych jest 10 zabiegów, z których każdy trwa od 10 do 30 minut. Dawkowanie i siła stosowanych pól magnetycznych są zalecane przez lekarzy specjalistów na podstawie aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

Leczenie polem magnetycznym – wskazania

Terapia magnetyczna to zabieg poprawiający funkcjonowanie tkanek. Znajduje zastosowanie głównie w rehabilitacji medycznej. Terapia magnetyczna wykorzystywana jest również do wspomagania leczenia w różnych gałęziach medycyny. Ponieważ mechanizmy oddziaływania pól magnetycznych na ludzkie ciało nie są jeszcze w pełni poznane, prace nad wykorzystaniem potencjału tego podejścia wciąż trwają.

Zobacz więcej  Łuszcząca się skóra - przyczyny powstania i sposoby leczenia

Jak dotąd wykazano, że pola magnetyczne sprzyjają regeneracji dotkniętej chorobą tkanki oraz mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Istnieje wiele wskazań do magnetoterapii. Najczęściej jednak stosuje się go w leczeniu osób z ponższymi dolegliwościami:

Leczenie polem magnetycznym o małej częstotliwości, a zaburzenia krążenia obwodowego

Charakterystyka zaburzeń ukrwienia kończyny górnej: Choroba niedokrwienna kończyny górnej odnosi się do choroby tętnic kończyny górnej, prowadzącej do niedokrwienia. Jest znacznie mniej powszechna niż choroba kończyn dolnych. Choroba niedokrwienna proksymalnego odcinka kończyny górnej jest najczęściej spowodowana miażdżycą tętnic. Innym objawem nieprawidłowego ukrwienia jest wystąpienie skurczu naczyń spowodowanego chorobą splotu ramiennego. W chorobie naczyń obwodowych i innych schorzeniach upośledzenie ukrwienia kończyn górnych może zwiastować inne poważne choroby.

Magnetoterapia uzupełnia leczenie chorób niedokrwiennych kończyn górnych poprzez wyraźne rozszerzenie naczyń włosowatych i przedwłośniczkowych, poprawiając mikrokrążenie utlenowanej krwi i substancji odżywczych w odsłoniętych tkankach, tworząc tym samym miejscowo lepsze warunki metaboliczne.

Leczenie polem magnetycznym w stomatologii

Magnetoterapię stosuje się u pacjentów odczuwających ból lub rannych po zabiegach chirurgicznych, np. po usunięciu ostatniego zęba trzonowego. Nawet jeśli operacja nie jest skomplikowana, zwykle gojenie jest bolesne. Magnetoterapia jest również szeroko stosowana przy urazach nerwów, stanach zapalnych nerwu trójdzielnego czy bólach okolicy stawu skroniowo-żuchwowego.

Nowoczesny sprzęt do magnetoterapii jest ściśle dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i znacznie ułatwia pracę lekarza. Mają małe aplikatory, które ograniczają pole magnetyczne do określonych małych obszarów.

Pole magnetyczne na stwardnienie rozsiane

Magnetoterapia może pomóc zmniejszyć obciążenie pacjentów i poprawić jakość ich życia. Podczas przykładania pól magnetycznych do móżdżku i mózgu, oprócz pożądanego rozszerzenia naczyń krwionośnych, działa również na przenoszenie jonów wapnia z wnętrza komórek na zewnątrz oraz zwiększa wydzielanie melatoniny. Dzięki tej terapii poprawiają się rytmy biologiczne, sen i regeneracja mózgu.

Zobacz więcej  Jak pielęgnować skórę włosów po przeszczepie

Zdrowie tych pacjentów, którzy cierpieli na słabą ekspresję i trudności, powolne przypominanie sobie i jąkanie się mowy, również wykazało znaczną poprawę. Z powyższych względów magnetoterapia jest odpowiednią formą fizykoterapii, która może stanowić uzupełnienie całokształtu opieki zdrowotnej nad osobą chorą na stwardnienie rozsiane.

Dodatkowo magnetoterapię można stosować przez cały czas trwania choroby przy jednoczesnym stosowaniu innej terapii. Wykorzystanie pola magnetycznego pozwala zatrzymać postęp chorób i ustabilizować stan zdrowia.

Magnetoterapia w leczeniu i rehabilitacji złamań

Działanie zmiennego pola magnetycznego wykorzystywane jest głównie w rehabilitacji po różnego rodzaju urazach kostno-stawowych, urazach mechanicznych i sportowych. Takie podejście przyspiesza proces gojenia się ran. Skręcenia, skręcenia, urazy więzadeł i ścięgien, stłuczenia, krwiaki i wszelkiego rodzaju kontuzje regenerują się znacznie szybciej iz dużo lepszymi wynikami.

Pole elektromagnetyczne ma równięż działanie przeciwzapalne, jednocześnie zmniejsza się prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnych i innych chorób skóry. W przypadku złamań magnetoterapia przyspiesza proces gojenia kości o około 1/3, a rehabilitację polem magnetycznym można rozpocząć już następnego dnia po założeniu gipsu.

Leczenie polem magnetycznym – choroba zwyrodnieniowa stawów

Artropatia jest chorobą zwyrodnieniową, która powoduje ograniczenie ruchu i uszkodzenie stawów. Zwykle rozwija się w późniejszym wieku i jest spowodowana nadmiernym obciążeniem stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje utratę chrząstki w stawach i wzrost tkanki kostnej wokół stawów. Rozrost tkanki kostnej powoduje ból, który nasila się wraz z postępem choroby.

Chorobom stawów najlepiej zapobiegać utrzymując optymalną wagę, dobrą kondycję fizyczną oraz rozwijając ruchomość stawów i mięśni. W ramach opieki rehabilitacyjnej magnetoterapia leczenie polem magnetycznym niskiej częstotliwości odgrywa ważną rolę w leczeniu niektórych objawów artropatii, z korzyścią dla pacjenta ma właściwości przeciwbólowe, gojące i przeciwzapalne. Poprawia ruchomość uszkodzonych stawów i przynosi ogólną ulgę, bez skutków ubocznych.

Dawki i natężenie pola magnetycznego stosowane w magnetoterapii

Pole magnetyczne stosowane w fizjoterapii mogą być statyczne lub dynamiczne. Pole dynamiczne jest częściej stosowane, ponieważ jego częstotliwość jest zbliżona do naturalnych drgań ludzkiego ciała.

Zobacz więcej  Wysypka na twarzy: objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia alergicznych krostek i grudek

Dawki pola magnetycznego stosowanego w magnetoterapii występują w w trzech zakresach częstotliwości i intensywności. W stanie ostrym stosować częstotliwość impulsów 1-5 Hz i natężenie pola magnetycznego 0,5-3 militesli. W stanach podostrych – stosować częstotliwość 5-20 Hz przy natężeniu pola magnetycznego 3-5 militesli, w stanach przewlekłych stosować częstotliwość 20-50 Hz przy natężeniu pola magnetycznego 6-10 militesli. Należy pamiętać, że natężenie pola magnetycznego powinno zaczynać się od 40procent maksymalnej przyjmowanej dawki. Siłę można zwiększyć do 70% w drugim zabiegu i do pełnej dawki w trzecim zabiegu.

Magnetoterapia – efekty rehabilitacji

Pole magnetyczne wyróżnia się na tle innych zabiegów tym, że penetruje wszystkie struktury ciała i w przeciwieństwie do innych form energii może zostać wchłonięte przez tkanki tylko do określonej głębokości. Pole magnetyczne poprawia krążenie krwi obwodowej, przyspiesza rozwój krążenia obocznego w uszkodzonych tkankach, stymuluje procesy oddychania komórkowego i regeneracji tkanek oraz skraca czas gojenia zmian odżywieniowych skóry. Krótko mówiąc, pomaga lepiej dostarczać tlen do tkanek i wydajniej wykorzystywać tlen.

Kiedy mamy do czynienia z trudnym gojeniem się kości, działanie pola elektrycznego pozytywnie wpływa na powstawanie kalusa, przyspiesza również resorpcję krwiaka i obrzęku pourazowego, powodując szybszą wymianę jonową, co powoduje reakcje biochemiczne i reakcje z tym związane Enzymy i hormony, ma właściwości przeciwzapalne.

Warto jednak pamiętać, że mimo iż magnetoterapia nie wywołuje skutków ubocznych, po zabiegu u niektóych pacjentów nastąpiło obniżenie ciśnienia krwi.

Przeciwskazania do stosowana pola magnetycznego

Nie wszyscy pacjenci mogą stosować magnetoterapię. Rozszerzenie naczyń może obniżyć ciśnienie krwi, więc niedociśnienie jest przeciwwskazane. Nie należy stosować pól magnetycznych u kobiet w ciąży, osób mających ciężkie choroby układu krążenia . Dodatkowo do leczenia polem magnetycznym dyskwalifikuje choroba nowotworowa, nadczynność tarczycy.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop