Blog

Łuszcząca się skóra – przyczyny powstania i sposoby leczenia

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Łuszcząca się skóra – przyczyny powstania i sposoby leczenia

Łuszczącą się skóra na twarzy oraz na innych częściach ciała może być sporym problemem. Ponieważ często spoglądamy na skórę twarzy, ale również nakładamy na nią makijaż, stan naskórka sprawia, że jest to problem estetyczny. Czasem sam krem nawilżający nie wystarczy, dlatego warto wiedzieć jak zabrać się za pielęgnację skóry wrażliwej, a także jak nawilżać skórę, by się nie łuszczyła.

Przyczyny łuszczenia się skóry suchej

Łuszcząca się skóra schodzi najczęściej z twarzy, ale również zgięć przy łokciach. Na początku skóra twarzy może być mocno zaczerwieniona, w efekcie suchy naskórek zaczyna pękać i schodzić. Jeśli skóra jest mocno zaczerwieniona, zwłaszcza w zgięciach łokci, kolan oraz występuje silne łuszczenie się naskórka, wtedy diagnozą jest łuszczyca. Innymi objawami jest: świąd i pieczenie skóry oraz uczulenie na kosmetyki zapachowe i nadwrażliwość na promieniowanie UV, czasem widoczne na całym ciele. Pojawia się zaczerwienienie oraz zbyt mocny rumień, przez co widoczne jest, że bariera hydrolipidowa skóry twarzy i całego ciała jest zachwiana.

Przyczyny łuszczycy i jej leczenie

Przyczyny tej choroby nie są do końca znane – naukowcy mówią, że ma ona podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że organizm “atakuje sam siebie”. Nie musimy obawiać się, że to zakaźna choroba. Ma również dość łagodny przebieg, jeśli w porę zgłosimy się do lekarza.

W pierwszej kolejności należy zmierzyć się z łuszczeniem, które może sprawić, że zwiększą się niechciane podrażnienia. Łuszcząca się skóra twarzy i całego ciała jest problemem głównie estetycznym, ale może również być bolesna. Pojawiają się niewielkie rany oraz trudno gojące się zadrapania. Skóra nie umie się szybko regenerować, ponieważ zanim odbuduje się w całości, zaczyna odpadać od ciała. Pojawiające się na skórze podrażnienia mają też charakter kontaktowy – skóra reaguje w ten sposób m.in. na niektóre typy materiałów, w tym wełnę oraz pachnące kosmetyki, z konserwantami. Substancje drażniące mogą sprawić, że łuszczyca przybierze na sile.

Podstawą, oprócz leczenia farmakologicznego, jest używanie odpowiednich kosmetyków – nieodpowiednia pielęgnacja tylko zwiększy problem. Warto wybierać więc produkty o działaniu nawilżającym. Posiadają emolienty, które zatrzymują wodę wewnątrz skóry. Nie mają również substancji zapachowych oraz zmniejszają reakcje alergiczne. Co ważne można stosować je także do mycia twarzy. Atopowe zapalenie skóry, podobnie jak łuszczyca, leczone jest farmakologicznie, przez stosowanie sterydów miejscowo na skórę oraz przez pielęgnację – produkt przeznaczony do takiego rodzaju skóry nie będzie miał również alkoholu ani konserwantów.

Zobacz więcej  Powiększanie biustu - kiedy warto?

Łuszcząca się skóra twarzy – jakie są inne przyczyny

Łuszczenie się skóra może mieć również wiele innych przyczyn. Jednym z nich są zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych. Sebum nie jest produkowane w odpowiedniej ilości, przez występuje problematyczne łuszczenie skóry, ale także staje się ona sucha. Wcześniej pojawiają się też zmarszczki i zaczerwienienie.

Co ciekawe także łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się nadmiernym łuszczeniem się skóry – pojawiają się na skórze chorobowe zmiany skórne, które przypominają strupy. W tym wypadku skóra twarzy produkuje za dużo sebum, przez co jest zanieczyszczona i dlatego zaczyna się nadmiernie łuszczyć.

Na kondycję skóry ma również wpływ niedoczynność tarczycy – nadmierne łuszczenie skóry pojawia się ze względu na nieprawidłowe działanie tarczycy – pojawiają się przesuszenia na skórze, a w konsekwencji również łuszczenie. Nie jest to znak łuszczycy, ale objawy początkowe mogą być nieco mylące. Skóra łuszczy się głównie na nosie oraz po bokach twarzy. Z kolei na całej twarzy jest ona mocno przesuszona.

Czasem pojawia się również łuszczenie skóry głowy.

Co wpływa na łuszczenie się skóry?

Na łuszczenie skóry wpływają m.in. takie czynniki, jak:

-dużo zmiennych temperatur w ciągu dnia – od mrozu rano po dodatnią temperaturę po południu,

-niezbyt zdrowa dieta, pełna fast foodów, słodyczy,

-zbyt mała ilość wypijanej wody w ciągu dnia,

-nieodpowiednio dobrane zabiegi kosmetyczne,

-zażywanie niektórych leków, np. estrogenu,

-duże zanieczyszczenie powietrza – kurz i smog,

-pobieżne oczyszczanie skóry twarzy,

Warto wyeliminować te czynniki oraz zadbać o skórę twarzy. W innym wypadku problem łuszczącej się skóry nie minie.

Czasem schodząca skóra to wyprysk kontaktowy. Przyczyną alergii, której objawem jest właśnie schodząca skóra i łuszczącą się skóra może być używanie nieodpowiednich kosmetyków. Zanim udamy się do lekarza zmieńmy krem i sprawdźmy, czy zmiany skórne są mniejsze i czy skóra nadal jest sucha. Jeśli skóra na twarzy nadal łuszczy się, może być to nie wina tego, że krem jest źle dobrany, ale przyczyna choroby.

Łuszcząca się skóra nigdy nie oznacza zdrowia, dlatego należy zawsze skonsultować się z dermatologiem.

Jakie zabiegi kosmetyczne będą odpowiednie dla skóry łuszczącej się?

Jeśli chodzi i łuszczycę oraz inne choroby skóry stwierdzone przez dermatologa, niestety niewskazane są jakiekolwiek zabiegi w gabinecie kosmetycznym aż do momentu, kiedy stan zapalny będzie łagodny. Łuszcząca się skóra, a nie łuszczyca Luc grzybica skóry, nie jest z kolei przeciwwskazaniem do zabiegu. W celu zredukowania suchości, można zastosować popularne maski algowe, które działają łagodząco na zaczerwienienia oraz regulują produkcję sebum.

Zobacz więcej  Choroby skóry: Poznaj przyczyny ropnych krost na plecach, leczenie trądziku, domowe sposoby i skuteczną pielęgnację

Łuszcząca się skóra wymaga delikatnych preparatów, które sprawią, że sucha skóra przestanie być problemem. Najczęściej zawierają one kwas hialuronowy, który zatrzymuje wodę wewnątrz skóry, w jej głębszych warstwach. Odpowiednie są również preparaty prebiotyczne – ich działanie to przede wszystkim:

-selektywnie stymulują aktywność, a także wzrost dobroczynnych bakterii,

-wpływają na zachowanie mikroflory skóry,

-zachowują barierę ochronną skóry,

-zmniejszają objawy atopowego zapalenia skóry,

Również stosowany na co dzień prebiotyczny krem nawilżający może znacznie poprawić stan skóry.

Jeśli jest ona wyjątkowo łuszcząca, wtedy warto porozmawiać z osobą, która na co dzień zajmuje się skórą twarzy, a głównie jej pielęgnacją. Doradzi idealne zabiegi, ale również dobór kosmetyków, które pomogą skórze w odbudowie. Oczywiście nawilżanie jest podstawą, ale oprócz nawilżania ważne jest również profesjonalne podejście do każdego przypadku z osobna.

Profesjonalne zabiegi na problemy skóry suchej i łuszczącej się

Jeśli chodzi o łuszczenie się skóry krem nawilżający i szereg kosmetyków łagodzących objawy m.in. łuszczycy to tylko wierzchołek góry lodowej. Najlepszy krem nie zastąpi nam profesjonalnej pielęgnacji skóry. Kiedy skóra mocno się łuszczy, warto zastosować takie zabiegi, jak:

  1. Mezoterapia

    Polega ona na wykonaniu mikrona kłuć na całej twarzy – dzięki temu serum lub krem mogą mocniej wniknąć do skóry i ją nawilżyć. łuszcząca się skóra staje się więc lepiej odżywiona, ale również mniej przesuszona. To również idealny sposób, który pomoże w odbudowie naturalnej warstwy ochronnej skóry. Mezoterapia mikroigłowa to popularny zabieg, który jest wykonywany również z podobnymi zabiegami kosmetycznymi. W trakcie masażu niewielkimi igiełkami, do skóry wtłaczane są ważne składniki odżywcze. Skóra jest także pobudzana do odbudowy i zwiększonej produkcji kolagenu. To wpływa na jej jędrność oraz promienny wygląd.

  2. Zabieg laserowy

    Jednym z idealnych sposobów na pozbycie się martwego naskórka oraz wygładzenie skóry, jest laser sPTF+, który światłem oddziałuje na metabolit bakterii Acne. Są one odpowiedzialne za powstawanie zmian skórnych, ale również łuszczenie się skóry, spowodowane trądzikiem różowatym. Po zabiegu skóra jest gładsza, nie łuszczy się, a stary naskórek jest zastępowany przez nową skórę. Co ważne skóra na twarzy ma wyrównany koloryt.

  3. Sonoforeza

    Ten zabieg na skórę sprawi, że łuszcząca się skóra nie będzie tak dużym problemem. Nie sprawi naszej skórze dodatkowych problemów – dzięki niemu składniki aktywne, w tym kwas hialuronowy i witaminy, będą wtłoczone w głąb skóry. Za pomocą ultradźwięków zwiększa się również aktywność komórkowa skóry, a także wykonywany jest mikromasaż skóry, który poprawia znacznie ukrwienie naskórka. Łuszczenie skóry zmniejsza się, a skóra staje się bardziej promienna. Co ważne sonoforeza może być również dodatkiem do innych zabiegów pielęgnacyjnych, również tych z użyciem maski algowej. Jest przyjemny i bezbolesny.

Domowe sposoby na łuszczenie się naskórka

Schodząca skóra twarzy może być bardzo problematyczna. Skóra na twarzy wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego zaczynamy od mycia twarzy delikatnymi piankami, z formułą nawilżającą. Łuszcząca się skóra wymaga również odpowiednich kosmetyków – preparaty powinny być nastawione na nawilżanie oraz łagodzenie stanów zapalnych.

Idealnym sposobem na łuszczący się naskórek są domowe maseczki, wykonane z jogurtu naturalnego, miodu oraz ogórka. Skóra na twarzy musi być wcześniej odpowiednio oczyszczona – warto wykonać masaż z użyciem delikatnego peelingu, dopasowanego do problemu. Jeśli mamy atopowe zapalenie skóry, należy zrezygnować z peelingów, a jedynie umyć twarz specjalną pianką.

Łuszcząca się skóra, w tym zaczerwieniona skóra na twarzy wymaga również witamin i nawodnienia. Należy zadbać o lepszą dietę, bogatą w składniki mineralne oraz witaminy. Najważniejsze jest jednak odpowiednie nawodnienie – powinno się pić minimum 2 litry wody dziennie. To na pewno nawilży skórę od środka sprawiając, że będzie się mniej łuszczyć.

Łuszcząca się skóra nie lubi promieniowania UV, więc konieczne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Pojawiające się na naszej skórze podrażnienia na pewno się zmniejszą. Warto również unikać w miarę możliwości mocno chlorowanej wody oraz silnie pachnących kosmetyków.

Łuszczenie skóry możemy pokonać samodzielnie, o ile nie jest to stan chorobowy. Wiele osób posiada skórę mieszaną, przy której łuszczenie skóry pojawia się tylko w określonych miejscach, Wtedy dobrym pomysłem jest stosowanie dwóch rodzajów kremu – jednego na sferę T, regulującą wydzielanie sebum, a drugiego nawilżającego, idealnego na boki twarzy.

Zobacz więcej  4 sposoby na to jak zakryć blizny

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop