Blog

Zabieg hifu

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

    HIFU to skrót pochodzący z języka angielskiego, oznacza on high-intensity focused ultrasound, czyli skupioną wiązkę fal dźwiękowych o sporym zasięgu. Jest to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, w którym stosuje się bardzo popularne w obecnych czasach ultradźwięki. Skoncentrowana wiązka fali ultradźwiękowej o wysokiej energii zostaje w sposób bardzo precyzyjny skupiona na wybranym wcześniej obszarze ciała. Doprowadza ona do powstania ruchu oraz tarcia komórek, dzięki czemu regenerują one ciepło oraz wewnątrz tkanek dochodzi do niewielkich poparzeń, od 0,5 do 1 mm. Efektem takiego działania jest to, iż w skórze rozpoczyna się proces odbudowy oraz regeneracji stymulowanych przez uszkodzenia tkanek. Fale ultradźwiękowe docierają do głębokich warstw skóry, przez co warstwa naskórkowa nie zostaje w żaden sposób naruszona. Zabieg HIFU powoduje wystąpienie dwóch różnych zjawiska: zjawiska mechanicznego i termicznego. Tkanka absorbuje ultradźwięki przez do temperatura wzrasta, co wywołuje koagulację tkanki. Natomiast drugie zjawisko opiera się na produkcji pęcherzyków gazu wewnątrz komórki, powoduje to wzrost ciśnienia, dzięki czemu struktura komórki zostaje zniszczona. Zabieg HIFI stosowany jest przeważnie w obrębie twarzy oraz szyi. Jego zadaniem jest zwiększenie produkcji elastyny i włókien kolagenowych. Efektem zabiegu jest znacznie wygładzona, jędrniejsza skóra twarzy. Poprawie ulega także jej napięcie. Zabieg zmniejsza widoczne zmarszczki, zwłaszcza te palacza i kurze łapki. Owal twarzy staje się odmłodzony, a proces starzenia zostaje opóźniony. Wykonanie zabiegu HIFI zmniejsza rozstępy oraz blizny, a także opadające policzki. HIFU należy do jednych z najskuteczniejszych zabiegów. Od razu po przeprowadzonym zabiegu można zauważyć poprawę kondycji skóry. Jednakże na końcowy rezultat zabiegu należy poczekać do 90 dni, ponieważ wtedy zakończy się całkowity proces regeneracji oraz wytwarzania nowego kolagenu.

Na czym polega zabieg HIFU?

Ludzka skóra składa się z 3 głównych warstw, czyli naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej, nazywanej jako SMAS (warstwa mięśniowo-powięziowa). Ta właśnie warstwa jest najistotniejsza dla naszej skóry, gdyż to właśnie od niej zależy napięcie skóry i to jak będą wyglądać rysy naszej twarzy. Lifting ultradźwiękowy HIFU jest nieinwazyjnym zabiegiem, oddziałującym na tą warstwę skóry i dającym całkowitą alternatywę dla bardzo inwazyjnego liftingu chirurgicznego. Jest to rozwiązanie komfortowe dla pacjenta, całkowite bezpieczne, a co najważniejsze niezwykle skuteczne. Właśnie z tego względu zabieg HIFU cieszy się dużą popularnością wśród pacjentek. W trakcie zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, a efekt uzyskiwany jest w wyniku koagulacji tkanek umiejscowionych w głębi pod naskórkiem. Dzięki temu można uniknąć dyskomfortu oraz ryzyka związanego z operacją i następującą po niej konieczną rekonwalescencją. Ultradźwięki w medycynie wykorzystywane są już od około 20 lat, na przykład w trakcie badania USG. Jednakże w medycynie estetycznej korzysta się z nich od dopiero kilku lat. Przed zabiegiem nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Cała procedura trwa jedynie maksymalnie 60 minut, a po niej można od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków, aktywności. Nie jest konieczny żaden długi i uciążliwy okres rekonwalescencji, co jest niezwykłą zaletą zabiegu HIFU. Wystarczy wykonać jeden zabieg, aby otrzymać pełny i długotrwały efekt.

Zobacz więcej  Jak dbać o włosy

W jaki dokładnie sposób działa HIFU?

High Intensity Focused Ultrasound stosuje zogniskowaną falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości. Częstotliwość, jak i moc tejże fali wywołują podgrzanie tkanek. Energia cieplna skutecznie omija naskórek i przedostaje się od razu w określoną głębokość w przedziale od 1,5 do 4,5 mm na twarzy, oraz do 13 mm w przypadku innych partii ciała. Efekt termiczny występuje w sposób punktowy, jego celem jest napięcie i ujędrnienie skóry, oraz tkanek podskórnych na poziomie SMAS. Tkanki podgrzewane są punktowo do temperatury aż 65- 75 stopni oraz miejscowej koagulacji włókien kolagenowych. Włókna stają się krótsze, z tego względu napinają naszą skórę, co jest zauważalne od razu po skończonym zabiegu. Rozpoczyna się w tym samym czasie proces przebudowy skóry, trwa on do 3 miesięcy od czasu zabiegu. W trakcie kolejnych tygodni od zabiegu HIFU można zaobserwować stopniowo wzrastający poziom napięcia oraz ujędrnienia skóry.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu HIFU:

 • lifting
 • odmładzanie
 • redukcja zmarszczek
 • ujędrnienie skóry
 • poprawa napięcia skóry
 • zmniejszenie cellulitu
 • uniesienie opadającej powieki górnej
 • likwidacja tak zwanego podwójnego podbródka
 • likwidacja nadmiernej tkanki tłuszczowej

Efekty zabiegu HIFU

Przez wywołanie oparzeń, na danej głębokości tkanki zaczyna się proces regeneracji oraz zagęszczania dotychczasowej struktury komórkowej. Włókna kolagenowe stają się krótsze, co daje zauważalny efekt po skończeniu zabiegu. Na efekt końcowy trzeba jednak czekać nawet i do 3 miesięcy. Właśnie nawet tyle czasu, nasza skóra potrzebuje na całkowitą odbudowę.

Do efektu zabiegu HIFU zaliczamy:

 • zmniejszenie wiotkości skóry
 • zagęszczenie skóry
 • wyostrzenie konturu twarzy
 • uelastycznienie skóry
 • ujędrnienie skóry na szyi oraz policzkach
 • zmniejszenie porów
 • redukcja zmarszczek

Zabieg z udziałem fal ultradźwiękowych polecany jest zwłaszcza osobom o wiotkiej skórze, które nie chcą stosować inwazyjnych metod, takich jak lifting chirurgiczny. Efekty utrzymują się od 18 miesięcy do około 2 lat. Warto wiedzieć, iż można stosować zabieg HIFU wraz w połączeniu z innymi metodami ujędrniania czy liftingu.

Zobacz więcej  Łysienie androgenowe - czym jest i jak leczyć?

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem fal

Zabieg HIFU jest nieinwazyjną metodą, bezpieczną dla większości pacjentów. Jednakże osoby regularnie stosujące zabiegi medycyny estetycznej, powinny wiedzieć, iż w trakcie zabiegu fale nie mogą przechodzić przez miejsca, w których został wcześniej wstrzyknięty kwas hialuronowy.

Pozostałe przeciwwskazania do zabiegu HIFU to:

 • choroby serca
 • stany zapalne w miejscu zabiegu
 • przebyte udary mózgu
 • nowotwory złośliwe
 • ciąża

Jak wygląda zabieg HIFU?

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu należy udać się na szczegółową konsultację lekarską, połączoną z wywiadem. Wywiad ma na celu ustalenie oczekiwać pacjenta, konsekwencjach terapii oraz wskazań i przeciwwskazań. Lekarz musi sprawdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Przed procedurą lekarz wraz z pacjentem musi ustalić zakres oraz rozmiar i głębokość, a także ilość impulsów. Ustalając to, specjalista będzie w stanie określić cenę zabiegu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym w postaci specjalistycznego żelu. Nakłada się go na skórę na około godzinę przed planowanym zabiegiem. Zabieg z udziałem fal nie wymaga okresu rekonwalescencji, jest więc nieinwazyjny i bezpieczny. Małe dolegliwości bólowe mogą pojawić się jedynie w trakcie aplikacji ujędrniających tkanki impulsów ultradźwiękowych. W trakcie procedury pacjentowi przykłada się wielokrotnie głowicę na dany obszar ciała. Jest ona wyposażona w odpowiednią końcówkę zabiegową do skóry, dzięki czemu zapewnia aplikację serii linijnych impulsów precyzyjnie oraz na właściwej głębokości, podgrzewających zwiotczałe tkanki. Każde wyzwolenie energii, pacjent odczuwa jako bardzo delikatne ukłucie oraz promieniowanie ciepła. Średni czas przeprowadzenia zabiegu wynosi od 30 do 120 minut. W zależności od wieku oraz rodzaju skóry i okolicy anatomicznej stosuje się przetworniki o różnych głębokościach penetracji od 1,5 do 9 mm. Każdy z nich odznacza się precyzyjną regulacją mocy, przez co doświadczony specjalista jest w stanie wykonać zabieg całkowicie dopasowany do bieżących warunków oraz potrzeb danego pacjenta.

Zobacz więcej  Laryngolog – lekarz od zmysłów

Zalecenia po zabiegu

 • stosowanie dermokosmetyków z dodatkiem witaminy C
 • nawilżenie skóry poddanej zabiegowi
 • fotoprotekcja

Możliwe efekty uboczne po zabiegu

Bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu u pacjenta może wystąpić niewielki rumień skóry w obszarze poddanym falom. Utrzymuje się on przez ok 30 minut. Po zabiegu można więc wrócić do swojego codziennego życia. Zabieg HIFU charakteryzuje się niezwykle korzystnych profilem bezpieczeństwa. Stosunkowo rzadko zdarzają się jednak płytkie oparzenia skóry w postaci linijnych zgrubień, przeważnie ustępują po paru tygodniach. Rzadko obserwuje się także występienie blizn zanikowych. Zabieg HIFU nie wymaga rekonwalescencji. Pierwsze efekty zauważalne są już po pierwszym ukończonym zabiegu, jednak efekt końcowy zauważymy gdy dojdzie do całkowitej przebudowy tkanek, czyli do 3 miesięcy. Kolejny zabieg z użyciem fal można przeprowadzić po upływie roku. Dzięki wykorzystaniu najnowszych urządzeń emitujących fale ultradźwiękowe dyskomfort w trakcie procedury ograniczony jest do minimum. Nie jest konieczne więc zastosowanie znieczulenia. Zabieg można przeprowadzać przez cały rok.

Zalety zabiegu HIFU to przede wszystkim:

 • długi czas przez jaki utrzymywane są efekty zabiegu HIFU
 • umiarkowane odczucia bólowe, występujące jedynie w trakcie trwania zabiegu
 • możliwość ujędrnienia oraz redukcji tkanki tłuszczowej w każdej, wybranej części ciała
 • uzyskanie widocznego efektu już po pierwszym wykonanym zabiegu
 • brak uciążliwego okresu rekonwalescencji- pacjent od razy wraca do codziennych zajęć
 • możliwość wykonywania zabiegów przez cały rok, bez względu na promieniowanie słoneczne
 • stopniowy wzrost widoczności efektów ujędrniania do sześciu miesięcy po wykonanym zabiegu

Czy HIFU jest dla każdego?

Zabieg HIFU nie jest polecany osobom bardzo chudym oraz o zbyt dużej tuszy. Zadowalającego efektu nie da także w przypadku osoby zbyt młodej czy w zaawansowanym wieku. Jak widać nie każdy kwalifikuje się do przeprowadzenia tego zabiegu. Młode osoby z jędrną skórą, pozbawioną zmarszczek nie potrzebują takiego zabiegu, natomiast u osób starszych z opadającą skórą, nie można uzyskać zadowalających efektów. Do przeprowadzenia zabiegu najlepiej nadaje się osoba w wieku 35- 50 lat o wadze w granicach normy. HIFU polecany jest osobom, którym zależy na odzyskaniu promiennego wyglądu i pozbyciu się pewnych mankamentów skórnych.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop