Blog

Wszystko o pomniejszaniu biustu

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Chirurga plastyczna piersi to zabiegi, których celem jest nie tylko zwiększenie rozmiarów biustu, ale także jego zmniejszenie. Duża ilość pacjentek marzy o znacznym pomniejszeniu gruczołów piersiowych, gdyż ich pokaźny rozmiar przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Znane jest przekonanie, że spory rozmiar piersi jest atrybutem kobiety i zaletą, jednakże dla wielu pacjentek wiąże się on również z poważnymi problemami. Powodem wykonania takiej operacji są między innymi bóle pleców i ramion spowodowane koniecznością dźwigania zbyt przerośniętego biustu. Duży rozmiar piersi uniemożliwia także podejmowanie aktywności sportowej, są one więc ogromnym problemem wielu kobiet. Zmniejszenie biustu jest coraz bardziej popularnym zabiegiem w naszym kraju, na który decydują się panie w różnym wieku. Operacja ta jest przeprowadzana coraz częściej nie tylko w naszym kraju. Według statystyk American Society od Plastic Surgeons, w roku 2015 w Stanach Zjednoczonych takiemu zabiegowi poddało się aż 40 tysięcy kobiet. Zmniejszenie piersi jest bardzo poważną decyzją dla każdej kobiety, aczkolwiek nieraz okazuje się nieunikniona ze względów zdrowotnych i psychicznych. Pomniejszenie biustu może widocznie poprawić jakość życia kobiety, poprawić jej samopoczucie i odciążyć kręgosłup. Przed podjęciem decyzji warto jednak zapoznać się z pewnymi ważnymi informacjami na temat mammoplastyki. Warto przede wszystkim wiedzieć, jakie są dokładne wskazania do przeprowadzenia zabiegu, jakich powikłań można się spodziewać oraz to jak wygląda sam zabieg. Istotny jest również okres rekonwalescencji, podczas którego kobieta powinna szczególnie na siebie uważać.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu pomniejszania piersi?

 • zbyt duże obciążenie kręgosłupa
 • uciążliwe bóle pleców i ramion
 • trudności z oddychaniem
 • zaburzone proporcje ciała
 • trudności z wykonywaniem aktywności fizycznej
 • niska samoocena kobiety
 • kompleksy
 • uczucie wstydu związanego z posiadaniem nieproporcjonalnego biustu

To jedne z powodów, dla których pacjentki chcą zniwelować rozmiar swojego biustu. Operacja plastyczna piersi, której celem jest widoczne zredukowanie rozmiaru gruczołu piersiowego, jest sposobem na pozbycie się dolegliwości, jednakowo tych fizycznych, jak i psychicznych, które są również niezmiernie uciążliwe dla wielu kobiet. Jeśli dolegliwości związane z posiadaniem obfitego biustu zostaną zaniedbane i zbagatelizowane, wówczas można spodziewać się pojawiania się przewlekłych chorób. Z tego względu lepiej w miarę wcześnie podjąć decyzję o operacji piersi. Zabieg ten polecany jest zwłaszcza paniom, które chcą zmienić kształt oraz rozmiar swoich piersi. Chirurgiczne zmniejszanie gruczołów piersiowych oraz ich plastykę można przeprowadzić w dowolnym wieku. W szczególności poleca się ten zabieg paniom, borykającym się ze zbyt pokaźnym biustem, chcące pozbyć się kompleksów, uzyskać symetryczne, jędrne i estetyczne piersi.

Zobacz więcej  Lemena – recepta online

Metody zmniejszenia piersi

Zabieg polegający na zmniejszeniu piersi może obejmować redukcję tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej czy redukcji skóry. Niekiedy w celu pomniejszenia biustu można zastosować liposukcję, niekiedy wystarczy w zupełności wycięcie nadmiaru skóry. Operacja przeprowadzana jest przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego i zajmuje od 1,5 do 3 godzin, w zależności od zaawansowania problemu. W trakcie zabiegu pierś jest zmniejszana razem z otoczkami sutkowymi, a biust dostosowywany jest do pacjentki i jej wymagań, ważne, aby był proporcjonalny do sylwetki kobiety. Chirurdzy wykorzystują cztery znane techniki zmniejszania piersi:

1.Benellego, w której blizna zostaje wokół otoczki sutka

2. McKisco, w której ślad wygląda jak odwrócona litera T

3. Hall-Findley, w której widać bliznę pionową

4. Lejour, tak samo z blizną pionową

Na czym właściwie polega zabieg zmniejszenia biustu?

Zabieg zmniejszania piersi, czyli rekonstrukcji biustu polega na usunięciu nadmiaru tkanek piersi, aby uzyskać właściwy rozmiar piersi i zmniejszyć dolegliwości związane z przerośniętym biustem. Operacja pomniejszania piersi jest przeprowadzana przez cięcia zrobione na piersiach, po których zostają usunięte nadmiary tkanek. Zbyt pokaźny biuts powoduje u kobiet wiele dolegliwości zarówno tych zdrowotnych, jak i emocjonalnych. Pomijając aspekty związane z samym wyglądem zewnętrznym, duży biust prowadzi do pojawienia się bólu oraz dyskomfortu psychicznego. Uciążliwa waga przerośniętych tkanek gruczołu mlekowego wpływa na prowadzenie prawidłowej aktywności życiowej, jest ona często bardzo ograniczona. Nie możliwe jest na przykład bieganie czy uprawianie sportów. Podczas operacji pacjentka musi znajdować się w pozycji horyzontalnej na plecach. Przed samym zabiegiem chirurg wyznacza linię cięć i punkty orientacyjne w czasie operacji. Kiedy już pole operacyjne zostanie dokładnie przygotowane, skóra zostanie przemyta specjalnym preparatem antyseptycznym, wówczas lekarz przystępuje do cięć w danych ustalonych wcześniej miejscach.

Etap 1

Przed zabiegiem pacjentka otrzymuje dożylne leki znieczulające, aby mogła znieść cały proces ja najbardziej komfortowo i bezboleśnie.

Etap 2

Lekarz wykonuje cięcia linijne, pacjentka musi mieć świadomość, że wiążą się one z powstaniem dożywotnych blizn.

Zobacz więcej  Gubię włosy - jakie leki mogą to powodować?

Etap 3

Chirurg usuwa wystarczającą do uzyskania zamierzonych efektów ilość tkanek i modeluje piersi. Po wykonaniu nacięć, których wygląd zależy od długości piersi brodawka i otoczka przenoszone są w nowe miejsce na szypule albo jako wolny przeszczep tkanek. Usuwa się nadmierną ilość tkane piersi, a z pozostałej ilości tkanek formuje się nowy pożądany kształt piersi.

Etap 4

Kiedy już nowy kształt piersi zostanie dobrze uformowany, zakładane są dwie warstwy szwów. Warstwy głębokie- mocujące oraz powierzchowne-utrzymujące. Warstwę powierzchowną usuwa się po ok. dwóch tygodniach. Przed zamknięciem ran chirurg założy dreny do obu piersi, których celem jest usunięcie oraz kontrola ewentualnego krwawienia pooperacyjnego. Pobrany przez lekarza materiał tkankowy jest wysyłany do badania hist-pat.

Zalety wykonania zabiegu pomniejszania piersi

 • piersi stają się jędrnie i pięknie uniesione
 • dzięki zabiegowi można uzyskać pożądany kształt i rozmiar biustu
 • usuwane są wszelkie kompleksy, przez co uzyskuje się komfort psychiczny
 • zwiększa się pewność siebie, ulega zmianie samoocena, kobieta czuje się pewniejsza swojej atrakcyjności
 • efekty zabiegu są długotrwałe, a zabieg odznacza się wysoką skutecznością

Postępowanie przed operacją pomniejszania piersi

Przed przystąpienie do operacji bardzo ważna jest konsultacja, w której trakcie pacjentka musi podać swoje oczekiwania co do wielkości piersi. Pacjentka musi również wykonać wiele badań. Ważne jest zwłaszcza EKG u pacjentek powyżej 40 roku życia i USG piersi, które jest badaniem koniecznym do wykonania tejże operacji. Pacjentka musi skonsultować również zabieg z anestezjologiem, żeby uzgodnić sposób znieczulenia i zwiększyć bezpieczeństwo swoje podczas wykonywania zabiegu.

Okres rekonwalescencji po zmniejszeniu piersi

Pacjentka po przebyciu zabiegu opuści klinikę ze specjalnym opatrunkiem na piersiach. Należy go zmieniać zgodnie z poleceniami lekarza. Czasem jest to konieczne co dwa dni, a czasem nawet częściej, wszystko zależy od indywidualnego pacjenta. W trakcie rekonwalescencji po zmniejszeniu piersi bardzo istotne jest utrzymanie opatrunku w suchości, gdyż wilgoć nie działa korzystnie w procesie gojenia się ran. W czasie gojenia się rany niekiedy pacjentka może wymagać przyjmowania leków, takich ja antybiotyki. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko pojawienia się infekcji. Pacjentka dostanie również wyraźne wskazania, jakie leki przeciwbólowe może przyjmować, jeśli wystąpią u niej silne dolegliwości bólowe. Od 2 do 6 tygodni po przeprowadzonym zabiegu, pacjentka powinna nosić specjalistyczny biustonosz. Dzięki noszeniu go piersi odpowiednio formują się. Ważne jest także przyjmowanie odpowiedniej pozycji w trakcie snu. Wśród zaleceń odnośnie do etapu rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu warto pamiętać również o tych mówiących o aspekcie aktywności fizycznej. Nie można pozostać bez żadnej aktywności fizycznej, gdyż bezruch może być przyczyną wystąpienia powikłań zakrzepowych. Nie może być to jednak zbyt intensywny, nadmierny wysiłek fizyczny. Odradza się intensywnych ćwiczeń do 4 tygodni po operacji. Można natomiast spacerować. Pacjentka dostanie również informacje mówiące o wizytach kontrolnych. Wizyty te są bardzo ważne, aby lekarz mógł na bieżąco sprawdzać stan zdrowia pacjentki i to, czy rana goi się w sposób prawidłowy. Po ok. 14 dni po wykonanej operacji usuwane są szwy. Kobieta jest również informowana o możliwych dolegliwościach, na które powinna zwrócić uwagę, gdyż będą one dosyć niepokojące. Kobieta powinna zwrócić uwagę na przykład na silne zaczerwienienie piersi, wysoką gorączkę czy nieustający ból mimo zażycia silnych leków przeciwbólowych. Jeśli jakiekolwiek objawy wystąpią u pacjentki, powinna ona czym prędzej zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą być oznaką tego, iż doszło do zakażenia i trzeba zastosować odpowiednie leki.

Zobacz więcej  Ból kolan: przyczyny i rodzaje bólu kolana od wewnętrznej strony oraz z boku

Czy zabieg pomniejszenia piersi jest w ogóle bezpieczny?

Operacja jest przede wszystkim wykonywana w celach zdrowotnych, a także estetycznych. Warunki, w jakich wykonuje się operacje, są sterylne, a sam zabieg wykonuje doświadczony specjalista, który wcześniej poleci wykonać odpowiednie badania, pozwalające ustalić stan zdrowia pacjentki. Przeprowadzi z nią również dokładny wywiad.

Jakich możliwych powikłań można się spodziewać?

Warto pamiętać, że redukcja piersi jest dosyć poważnym zabiegiem, który tak jak każda inna operacja, wiąże się również z szeregiem możliwych powikłań. Tak jak w przypadku innych operacji mammoplastycznych, mogą wystąpić krwotoki i zapalenia. Istnieje także ryzyko wystąpienia zakrzepu w naczyniach krwionośnych. Innym zagrożeniem jest obumarcie brodawki i jej otoczki, czy też zmiana jej koloru. Innym możliwym powikłaniem jest obumarcie czucia w poddanych operacją piersi czy też pojawienie się asymetrii piersi. Biust odzyskuje swoją wrażliwość przeważnie po 3 miesiącach, jednak w przypadku przecięcia nerwu może stracić czułość. Może dojść również do uszkodzenia przewodów mlekowych.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop