Blog

Cellulit na pośladkach – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Cellulit na pośladkach – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Cellulit zaburza pewność siebie wielu kobietom – często jest ich ogromnym kompleksem. Dziś, w erze instagramowych modelek i zedytowanych zdjęć na social mediach, kobiety czują ogromną presję, aby wyglądać idealnie. Nie jest to właściwie nic zaskakującego, ponieważ każdy chciałby wyglądać i czuć się najlepiej jak to tylko możliwe. Na szczęście cellulit to nie koniec świata i da się go pokonać! A więc – co to właściwie jest i jak pozbyć się cellulitu?

Czym tak właściwie jest cellulit?

Cellulit to tak naprawdę nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które napiera na tkankę łączną pod skórą. Często pojawia się na brzuchu, w okolicach ud i przede wszystkim pośladkach. Cellulit sprawia, że powierzchnia skóry wygląda na grudkowatą i pomarszczoną. Czasami mówi się, że ma wygląd twarogu lub pomarańczowej skórki.

Łagodny cellulit możesz zobaczyć tylko wtedy, gdy uszczypniesz skórę w miejscu, w którym masz cellulit, takim jak np. uda. Bardziej dotkliwy cellulit sprawia, że na skórze nieustannie widać nieestetyczne grudki.

Kogo dotyka cellulit?

Cellulit dotyka mężczyzn i kobiety. Jednak kobiety mają go znacznie częściej niż mężczyźni. Większość kobiet, nawet bardzo szczupłych, ma cellulit – jest niezwykle powszechny. Od 80% do 90% wszystkich kobiet, które przeszły okres dojrzewania, ma cellulit. Jeśli chodzi o mężczyzn – ma go mniej niż 10%.

Przyczyny powstawania cellulitu

Nie wiadomo, skąd dokładnie się bierze cellulit. Nie wiadomo również, dlaczego cellulit występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Są na to dwie teorie:

Jedna z teorii dotyczy pasm łączących skórę, tkankę podskórną i głębokie warstwy mięśni. U mężczyzn włókna tworzące pasma łączące krzyżują się ze sobą. U kobiet włókna tworzące pasma łączące biegną w tym samym kierunku i są w równej odległości od siebie (równolegle). Równoległe prążki mogą uwydatniać fałdowanie lepiej niż prążki krzyżowe.

Inna teoria mówi, że cellulit powodować mogą większe ilości hormonu jakim jest estrogen. Cellulit często rozwija się, gdy kobiety produkują więcej estrogenu – zwykle cellulit na pośladkach pojawia się w okresie dojrzewania lub ciąży.

Uwarunkowania genetyczne, płeć, wiek, ilość tłuszczu na ciele i grubość skóry decydują o tym, ile masz cellulitu i jak bardzo jest on widoczny. Wraz z wiekiem Twoja skóra traci elastyczność i może uwidocznić cellulit. Przybieranie na wadze może również go uwydatnić. Chociaż osoby z otyłością mają wyraźny cellulit, często zdarza się, że osoby bardzo szczupłe także zauważają pojawienie się go.

Zobacz więcej  Siniaki na nogach: Jaki powstają i jakie są przyczyny krwiaków? Odkryj skuteczną maść na siniaki!

Cellulit może być także związany czynnikami takimi jak:

 • Niezdrowa dieta
 • Wolny metabolizm
 • Brak aktywności fizycznej
 • Odwodnienie

Stopnie cellulitu

Istnieją trzy stopnie:

 • Stopień 1 (łagodny)

Powierzchowne wgłębienia, które wyglądają jak pomarańczowa skórka i od jednego do czterech niewielkich zagłębień w skórze. Twoja skóra jest gładka, gdy stoisz, ale gdy siadasz, pojawiają się łagodne wgłębienia.

 • Stopień 2 (umiarkowany)

Głębsze zmarszczki skóry o wyglądzie przypominającym twaróg i pięć do dziewięciu średnich zagłębień w skórze. Twoja skóra ma umiarkowane wgłębienia gdy stoisz lub siedzisz.

 • Stopień 3 (ciężki)

Głęboka falująca skóra o wyglądzie przypominającym materac i 10 lub więcej głębokich zagłębień. Twoja skóra ma poważne wgłębienia, gdy stoisz lub siedzisz.

Czy da się całkowicie pokonać cellulit?

Cellulit mają osoby o każdym kształcie ciała. To naturalne, ale wygląda na pomarszczone ze względu na sposób, w jaki tłuszcz naciska na tkankę łączną. Nie możesz się całkowicie pozbyć cellulitu, ale istnieją sposoby na to, aby go przynajmniej widocznie zmniejszyć!

Cellulit to jedna z najtrudniejszych do leczenia zmian. Nawet w dobie nauki i technologii wciąż trudno jest osiągnąć spójne i trwałe rezultaty. Głównym tego powodem są jego częste nawroty. Możesz poprawić jego wygląd, ale potem będziesz musiała być zawsze czujna i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, w przeciwnym razie pojawi się ponownie. Może to zabrzmieć zniechęcająco, ale jest to czysta prawda. Jeśli jednak jesteś zdeterminowana i chcesz zainwestować w to trochę czasu i pieniędzy, możesz utrzymać cellulit pod kontrolą.

Jak można się pozbyć cellulitu na pośladkach?

Cellulit jest zdecydowanie mniej widoczny ciemniejszej skórze. Więc jeśli masz jasną skórę, samoopalacz może sprawić, że grudki i wgłębienia będą trudniejsze do zauważenia. Z cellulitem nie musisz nic robić, ale istnieją sposoby, aby się go pozbyć lub zredukować. Niektóre działają lepiej niż inne. Oto przykładowe sposoby na to, jak skutecznie pozbyć się cellulitu na pośladkach i nie tylko!

Zabiegi

Zabiegi to zdecydowanie najlepszy sposób aby skutecznie pozbyć się cellulitu. Obecnie, istnieje mnóstwo różnych sprawdzonych zabiegów. Przed podjęciem jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych (niekoniecznych z medycznego punktu widzenia) zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, który rozumie i leczy tę przypadłość. Twoje efekty zależą od umiejętności i doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Kriolipoliza

Ta nieinwazyjna procedura zamraża i zabija komórki tłuszczowe. Gdy są martwe, twoje ciało naturalnie je usuwa. Zabieg ten jest zwykle stosowany do modelowania sylwetki, ale usuwanie tłuszczu może również poprawić cellulit. Może to zająć trzy zabiegi i 3 lub 4 miesiące, aby zobaczyć wyniki.

Zobacz więcej  Nici Aptos - Innowacyjna metoda liftingu biustu przy użyciu podskórnego biustonosza: Specjaliści polecają ten zabieg!

Endermologia

Dostępny w spa, zabieg ten wykorzystuje urządzenie, które zapewnia głęboki masaż, jednocześnie ujędrniając skórę za pomocą narzędzia przypominającego odkurzacz.

Zabiegi z użyciem laserów

Nazywane również systemami o częstotliwości radiowej, dają nadzieję na cellulit. Leczenie zazwyczaj łączy masaż, liposukcję lub terapię światłem. Może upłynniać tłuszcz, ciąć tkankę łączną, aby rozluźnić fałdy, przyspieszyć wzrost kolagenu i napięcie skóry, zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć retencję płynów. Spodziewaj się, że efekty będą trwać co najmniej 6 miesięcy.

Karboksyterapia

Karboksyterapia to doskonały zabieg na cellulit, rozstępy i cienie pod oczami. Podczas tej procedury medycznej dwutlenek węgla (CO2) jest wprowadzany tuż pod skórę. CO2 różni się od tlenku węgla, który może być śmiertelny. Możliwe skutki uboczne karboksyterapii to dyskomfort podczas leczenia i tymczasowe siniaki.

Fala uderzeniowa

Jest to niskoenergetyczna wersja technologii, która leczy kamienie nerkowe. To nieinwazyjne leczenie, które przeprowadza się dwa razy w tygodniu przez 6 lub więcej tygodni. Może dawać efekty przez 2 do 6 miesięcy.

Masaż antycellulitowy

Jedną z obiecujących opcji na zwalczenie cellulitu jest masaż. Możesz wykonywać go w domu lub z pomocą profesjonalnego masażysty.  Masaż może pomóc rozciągnąć tkankę skórną oraz rozciągnąć wgłębienia cellulitu. Taki masaż w domu wykonywać możesz na przykład specjalną szczotką. Możesz również postawić na masaż bańką chińską.

Kremy do masażu oferują te same korzyści, ale kluczowym elementem jest proces masowania. Nie możesz nałożyć kremu i oczekiwać, że cellulit sam zniknie.

Wiedz też, że jeden masaż nie pomoże, jeśli chodzi o cellulit. Musisz konsekwentnie powtarzać proces, aby osiągnąć i utrzymać pożądane rezultaty.

Drenaż limfatyczny

Masaż limfatyczny, zwany czasem manualnym drenażem limfatycznym, to specjalistyczny rodzaj masażu leczniczego. Może pomóc w walce z cellulitem lub leczeniu obrzęku limfatycznego, w którym płyn limfatyczny gromadzi się w określonych obszarach ciała, ponieważ nie może skutecznie odpłynąć. Masaż limfatyczny ma na celu usprawnienie przepływu płynu limfatycznego, co powinno zmniejszyć obrzęki. Masowanie obszaru bez obrzęku zapewni przestrzeń dla przepływu płynu do tych części z bardziej zatłoczonych obszarów.

Istnieją dwa rodzaje drenażu limfatycznego: ręczny i prosty.

Ręczny drenaż limfatyczny jest wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę, natomiast prosty drenaż limfatyczny jest techniką, z której można korzystać w domu.

Każdy, kto planuje naukę prostego drenażu limfatycznego, powinien nauczyć się tego od specjalisty. Niezbędne jest, aby wiedzieć, który obszar masować i jakiego nacisku użyć.

Kosmetyki antycellulitowe

Różnorodne kremy antycellulitowe na rynku twierdzą, że redukują cellulit. Wiele z nich zawiera składniki ułatwiające rozpad tłuszczu (kofeina, aminofilina, teofilina). Inne zawierają witaminy, minerały i ekstrakty ziołowe. Ogólnie rzecz biorąc, same te produkty dają dosyć niewielkie korzyści, ale mogą trochę pomóc w połączeniu z innymi zabiegami i zmniejszyć widoczność cellulitu, a także poprawić kondycję skóry.

Zobacz więcej  Najbardziej pożądana metoda przeszczepiania włosów

Niektóre dowody sugerują, że krem z retinolem może pomóc w walce z cellulitem, ale efekty nie są idealne. Zanim dowiesz się, czy retinol może Ci pomóc, będziesz musiała stosować produkt przez 6 miesięcy lub ewentualnie dłużej.

Ćwiczenia i dieta

Połączenie ćwiczeń, diety i zabiegów może poprawić wygląd cellulitu. Zwiększ aktywność fizyczną i nie pozwalaj sobie na siedzący tryb życia. Skoncentruj się na nogach, biodrach i pośladkach. Ćwiczenia zwiększają masę mięśniową i zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej, co spłaszcza cellulit. Poprawiają także krążenie krwi, co przyspiesza utratę tłuszczu. Poniższe ćwiczenia na cellulit mogą pomóc w poprawie twojego wyglądu:

 • Trening cardio
 • Jazda rowerem
 • Trening siłowy
 • Trening aerobowy

Jeśli chodzi o jedzenie, to możesz jeść to, co lubisz. Ale pamiętaj! Złe nawyki żywieniowe zwiększają ryzyko pogorszenia się stanu cellulitu. Dieta wysokokaloryczna, zawierająca dużo węglowodanów, tłuszczów, konserwantów i soli może przyczynić się do rozwoju cellulitu.

Czy są domowe sposoby na cellulit na pośladkach?

Nie ma sposobów na naturalne pozbycie się cellulitu w domu, nie da się też pozbyć cellulitu używając wyłącznie naturalnych składników do stosowania miejscowego. Kremy i peelingi zawierające kofeinę mogą sprawić, że Twoja skóra będzie chwilowo gładsza, a balsamy do ciała z retinolem mogą z czasem pomóc złuszczać skórę – mogą trochę polepszyć twój stan, ale żadne z nich nie pozbędzie się twojego cellulitu na dobre. Jeśli naprawdę chcesz pozbyć się cellulitu, pomiń kremy i porozmawiaj z lekarzem.

Jak zapobiegać powstawaniu cellulitu?

Tak naprawdę nie możesz zrobić niczego, co zagwarantuje, że nie dostaniesz cellulitu. Istnieje jednak kilka nawyków, które możesz zacząć praktykować, aby zmniejszyć ryzyko:

 • Unikanie przetworzonej żywności bogatej w węglowodany, tłuszcze, konserwanty i sól.
 • Przyjmowanie suplementów zawierających kofeinę, ekstrakt z pestek winogron lub miłorzębu japońskiego.
 • Regularne ćwiczenia

Podsumowanie

Jak widać, przy odpowiednim przygotowaniu problem cellulitu na pośladkach jest naprawdę łatwo rozwiązać. Już we własnym zaciszu domowym możesz zacząć z tym walczyć. Masaże i kosmetyki to tutaj nie wszystko – podstawą jest zdrowy styl życia, czyli odpowiednia dieta i ćwiczenia. Oprócz tego, istnieje obecnie mnóstwo niezwykle skutecznych zabiegów, które niezawodnie sprawdzają się w walce z cellulitem.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop