Blog

Trichoskopia – komputerowe badanie włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Trichoskopia – komputerowe badanie włosów

Włosy są nie tylko naszą ozdobą. Ich stan jest niejako odbiciem stanu zdrowia całego organizmu. Jeżeli mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem, czy przetłuszczaniem skóry głowy, może to świadczyć o problemach hormonalnych, czy też na przykład o niedoborach pewnych składników odżywczych. Jeżeli mamy długotrwałe problemy z włosami, warto wybrać się do trychologa, celem dokładniejszego zdiagnozowania ich stanu. Jednym z pośród badań, które wykonuje trycholog jest trichoskopia.

Trichoskopia to cyfrowa metoda badania włosów, która opiera się na technice wideodermoskopii. Najczęściej stosowanymi powiększeniami podczas tego badania są powiększenia 20-krotne i 70-krotne. W trakcie trichoskopia ocenia się łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych, jak i otaczającą je skórę. Metoda trichoskopii pozwala na ocenę tych parametrów bez konieczności pobierania włosów, zatem jest bezinwazyjna.

W trakcie badania przy pomocy kamery uzyskiwany jest obraz włosów, jak również skóry głowy w trzech różnych okolicach: potylicznej, skroniowej i czołowej. W każdej lokalizacji lekarz musi wykonać cztery zdjęcia. W zależności od warunków, jak i podejrzenia klinicznego, badanie wykonuje się z użyciem specjalistycznego płynu albo bez (na sucho).

Trichoskopia umożliwi różnicowanie różnego typu łysienia, tym bardziej androgenowe go z przewlekłym łysieniem telogenowym, jak również pozwala na rozpoznanie włosów ułamanych, resztkowych i dystroficznych. Ta metoda umożliwia również ocenę aktywności takich chorób zapalnych jak liszaj rumieniowaty książkowy (DLE) i liszaj płaski mieszkowy (LPP).

Trichoskopia pozwala na dokonanie obiektywnej oceny skuteczności prowadzonych terapii, co w wielu wypadkach jest niezwykle ważne dla pacjenta, biorąc pod uwagę możliwy psychosomatyczny wymiar wielu spośród dermatoz skóry owłosionej głowy.

Nieinwazyjne badanie skóry głowy i włosów

Trichoskopia jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą badania włosów (bez konieczności ich pobierania ze skóry głowy). Dzięki bardzo nowoczesnym właściwościom można ją przeprowadzać u dzieci, jak i kobiet będących w ciąży czy też karmiących piersią. W trakcie badania specjalista trycholog ocenia nie tylko stan łodygi włosów, ale też ujść mieszków włosowych i otaczającej ich skóry głowy. Badanie pomaga w zdiagnozowaniu wielu różnych chorób skóry głowy, w tym łysienie androgenowe, plackowate, czy telogenowe. Przeznaczona jest głównie dla tych pacjentów, którym wypadają nadmiernie (ponad 100 włosów dziennie), jak i znacząco przerzedzają się włosy na głowie. Następnymi wskazaniami do badania, jakim jest trichoskopia, będą wszelkie niepokojące nas zmiany w obrębie skóry głowy – rumienie, plamki, jak i guzki.

Zobacz więcej  Łysienie androgenowe u kobiet - jakie są przyczyny i objawy oraz jakie są skuteczne metody leczenia i zapobiegania łysieniu u kobiet z nadmierną produkcją męskich hormonów?

Ponadto trichoskopia jest ułatwieniem w diagnostyce uszkodzonych mechanicznie i połamanych włosów.

Wskazania do wykonania trichoskopii

Trichoskopia jest podstawowym badaniem wykonywanym w gabinecie trychologicznym, które powinno zostać przeprowadzone u każdej osoby, która zauważyła u siebie znaczące pogorszenie się kondycji skóry głowy i włosów. Wskazaniem do badania będzie więc spowolniony wzrost włosów, nasilone wypadanie, ich ścieńczenie, czy duża łamliwość. Trichoskopię wykonuje się ponadto w przypadku każdego typu łysienia, jak i w wypadku występowania wszelkich schorzeń dotyczących skóry głowy. Jest to niezastąpione badanie podczas dokonywania różnicowania wszystkich rodzajów łysienia, ponieważ pozwala na zaobserwowanie obrazu charakterystycznego dla wybranych typów łysienia. W przebiegu łysienia androgenowego bardzo częstym objawem jest pojawienie się licznych włosów mieszkowych (cieńsze i krótsze od reszty włosów). Ponadto występuje niejednorodna grubość wszystkich włosów, jak również pojawiają liczne jednostki włosowe z pojedynczą łodygą włosa i tak zwane żółte kropki w okolicach mieszków włosowych. W łysieniu plackowatym można zaś zaobserwować występowanie tak zwanych włosów wykrzyknikowych. Istnieje jeszcze jeden rodzaj łysienia, gdzie obserwowane są puste ujścia mieszków włosowych.

Trichoskopia okazuje się zatem być idealnym narzędziem do procesu różnicowania łysienia androgenowego kobiet mających przewlekłe łysienie telogenowe, różnicowania łysienia plackowatego wraz z trichotillomanią, jak i różnicowania różnorodnych postaci łysienia biznowaciejącego. Ponadto metoda ta umożliwia bardzo łatwe rozróżnianie włosów łamiących się z włosami wypadającymi.

Poza tym trichoskopia może być wykorzystana celem zróżnicowania chorób zapalnych skóry, szczególnie do różnicowania łuszczycy skóry głowy z towarzyszącym mu łojotokowym zapaleniem skóry. Wskazaniem do przeprowadzenia badania trichoskopowego będzie również chęć monitorowania skuteczności zastosowanej terapii przeciw wypadaniu włosów – wówczas możliwie jest uzyskanie potwierdzenia dla efektywności leczenia znacznie wcześniej, aniżeli będzie to można zauważyć gołym okiem. Ponadto jest to nieoceniona metoda w czasie wykonywania diagnostyki genetycznych zaburzeń dotyczących struktury włosa. Trichoskopia pozwoli także na zróżnicowanie łuszczycy od łojotokowego zapalenia skóry.

Zobacz więcej  Korekcja odstających uszu u dzieci i dorosłych

Jak dokładnie przebiega badanie trichoskopem?

Badanie trichoskopowe jest całkowicie nieinwazyjną procedurą przeprowadzaną przy wykorzystaniu videodermatoskopu albo dermatoskopu. Dermatoskop pozwala na dokonanie oceny stanu włosów i skóry głowy pod odpowiednio dobranym powiększeniem, zaś videodermatoskopia daje poza tym możliwość przenoszenia obrazu na ekran komputera i jego zapisanie w formie cyfrowej. Badanie to jest całkowicie bezpieczne, całkowicie bezinwazyjne, jak i pozbawione wszelakich skutków ubocznych. Dlatego trichoskopię można wykonywać bez żadnych przeszkód u dzieci i kobiet będących w ciąży. Przygotowanie do przeprowadzenia badania trichoskopii będzie obejmowali zrezygnowanie z jakiekolwiek farbowania włosów (w tym nawet w pełni naturalnymi farbami) na czternaście dni przed badaniem trichoskopem. Poza tym musimy pamiętać, że na trzy dni przed badaniem należy powstrzymać się od jakiekolwiek mycia włosów, nie należy również stosować żadnych kosmetyków celem wykonania ich stylizacji. Przykładowo nagromadzone na głowie silikony, czy też na przykład zalegająca na nich pianka do włosów, mogą znacząco zafałszować wynik trichoskopii, a nawet całkowicie uniemożliwić jej wykonanie. Samo badanie trwa ok. 30 minut, zatem nie trzeba przeznaczać na niego całego dnia. Podczas jego trwania trycholog ogląda włosy i skórę przy pomocy dermatoskopu, w powiększeniu 20-krotnym, a nawet w razie potrzeby w 70-krotnym. Badane są okolice potylicy, skroni i czoła. To w tych miejscach można nierzadko zaobserwować wzmożone wypadanie włosów. Uzyskane w ten sposób obrazy skóry głowy i włosów mogą zostać natychmiast ocenione przez trychologa, a w razie niejednoznacznego obrazu może być konieczne wykonanie przez specjalistę innych badań. Mowa tutaj w szczególności o trychogramie, czyli badaniu pod mikroskopem włosów pobranych od pacjenta razem z cebulkami. Dodatkowo trycholog może również wykonać biopsję. Pobiera wówczas fragment skóry celem jego dokładnej oceny histopatologicznej.

Na jakie efekty możemy właściwie liczyć?

Problemy mające bezpośredni związek z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów często bywają bardzo uciążliwe dla pacjentów. Jest to niezwykle wstydliwy problem, którego chyba każdy z nas chciałby się pozbyć możliwie jak najszybciej. Warto jednakże pamiętać przy tym wszystkim, iż odzyskiwanie włosów na głowie jest procesem niełatwym, a przy tym długotrwałym. Właściwie dobrane zabiegi mogą nam na pewno pomoc, aczkolwiek na efekty trzeba będzie trochę poczekać. Trichoskopia pozwali na postawienie właściwej diagnozy, dzięki czemu trycholog będzie mógł w pełni przystąpić do przygotowania indywidualnej metody leczenia. Nierzadko pierwszą metodą jest odpowiednia suplementacja. Trycholog może również zlecić na przykład wykonanie mezoterapii igłowej skóry głowy (za pomocą niewielkich rozmiarów igły wprowadza się pod skórę substancje odżywcze, które mają za zadanie poprawić kondycję włosów i zatrzymać ich wypadanie). Przeszczep włosów może być uznany w wielu wypadkach za ostateczność.

Zobacz więcej  Laryngolog – lekarz od zmysłów

Po wprowadzeniu właściwych zabiegów, trichoskopia będzie nadal wykorzystywana, z tym że tym razem do określania postępów leczenia. Cyfrowy zapis pozwala na przeprowadzenie skutecznej analizy zmian postępujących podczas kuracji. Stałe obserwowanie wyników jest jednym spośród elementów trwania całego zabiegu, które biorąc pod uwagę różne dolegliwości może trwać nawet przez wiele miesięcy.

Jak przygotować się do trichoskopii?

Przede wszystkim musimy pamiętać, iż jest to w pełni nieinwazyjny zabieg, który nie wywołuje dolegliwości bólowych. Dobre nastawienie może być już samo w sobie kluczem do odpowiedniego przeprowadzenia trichoskopii. Warto jednakże mieć na uwadze, iż pacjent podlegający badaniu winien trzymać się zasad, które go obowiązują. Po pierwsze nie można myć włosów, ani też skóry głowy na 3 dni przed rozpoczęciem badania. W wypadku pan trzeba pamiętać o nie poddawaniu się dekoloryzacji, farbowaniu, a nawet trwałej. Są to intensywne działania, które mogą zaburzyć wyniki.

 

 

 

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop