Blog

Yasmin – recepta online

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Yasmin – recepta online

Yasmin — skład

Yasmin jest lekiem antykoncepcyjnym, który stosowany jest w celu zapobiegania ciąży. Zawiera dwa hormony żeńskie — drospirenon (3 miligramy) i etynyloestradiol (30 mikrogramów), które są jego substancjami czynnymi. Substancjami pomocniczymi są laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia modyfikowana, powidon 25 000, stearynian magnezu, hypromeloza, makrogol 6000, talk, E 171 (dwutlenek tytanu) oraz E 172 (tlenek żelaza żółty). Są to leki dostępne w opakowaniach po 21, 63 lub 126 tabletek. Wszystkie tabletki posiadają tę samą niewielką ilość hormonów, dlatego określany jest jako jednofazowy złożony środek antykonceptycjny.

Yasmin — dawkowanie

Opakowanie zwykle zawiera 21 tabletek doustnych, a każda z nich oznaczona jest dniem tygodnia. Tabletki należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze przez 21 dni. Po skończeniu opakowania należy zrobić 7-dniową przerwę, w której powinno pojawić się krwawienie wynikające z odstawienia leków. Niezależnie od trwania czasu krwawienia, kolejne opakowanie należy rozpocząć 8 dnia krwawienia. Przy ciągłym przyjmowaniu leków, ich efekt trwa nawet podczas 7-dniowego okresu odstawienia.

W przypadku przyjmowania pierwszego opakowania leku Yasmin lub po miesięcznej przerwie, pierwszą tabletkę należy wziąć podczas pierwszego dnia cyklu (pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego). Przyjmowanie leków gwarantuje natychmiastowy efekt antykoncepcyjny i nie trzeba korzystać z innych form antykoncepcji. Jednorazowe przyjęcie więcej, niż jednej tabletki nie ma odnotowanego wpływu na zdrowie. W przypadku jednorazowego przyjęcia kilku tabletek mogą wystąpić takie objawy, jak nudności, wymioty lub krwawienie z dróg rodnych. Gdy pominięta zostanie jedna tabletka, a czas opóźnienia jest nie większy, niż 12 godzin, można przyjąć tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie tego faktu, a następnie kolejna powinna zostać przyjęta o standardowej porze. Po 12 godzinach zmniejszona jest ochrona antykoncepcyjna.

Wskazania do stosowania Yasmin

Wskazaniem do użycia leku Yasmin jest chęć rozpoczęcia stosowania lub kontynuowanie antykoncepcji hormonalnej, a także jej zmiana z innej antykoncepcji hormonalnej na tabletki Yasmin po konsultacji z lekarzem.

Zobacz więcej  Cerazette – recepta online

Przeciwskazania do stosowania Yasmin

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną (etynyloestradion i drospirenon) lub substancję pomocniczą. Nie powinno się stosować leku przy zakrzepicy żył głębokich (zakrzepy krwi w naczyniach żylnych nóg), zatorowości płucnej (obecność zakrzepów w płucach) lub w innych organach. Yasmin jest niewskazany u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, po zabiegach chirurgicznych lub przy braku możliwości chodzenia przez dłuższy czas albo po przebytych zawałach serca albo udarach mózgu. Nie jest również stosowany u osób z dusznicą bolesną, zapaleniem trzustki, żółtaczką i innymi chorobami wątroby, guzami zależnymi od hormonów płciowych lub znajdujących się w wątrobie (zarówno łagodne, jak i złośliwie) oraz przy ciężkiej lub ostrej niewydolności nerek. Lek nie jest stosowany również u osób z migrenami z aurą, krwawieniach z dróg rodnych o nieznanym pochodzeniu, przy ciąży lub podejrzeniu ciąży oraz przy zapaleniu wątroby typu C.

Ostrzeżenia dla Yasmin

Jeśli pacjentka zobaczy objawy wystąpienia zakrzepów krwi (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, zawał serca lub udar), należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie chroni on przed zakażeniem się wirusem HIV ani innymi wirusami przenoszonymi drogą płciową, podobnie jak inne leki antykoncepcyjne. Zawiera laktozę, dlatego należy skonsultować z lekarzem dobór leków przy nietolerancji niektórych cukrów.

Yasmin a ciąża

Leku kategorycznie nie wolno stosować podczas ciąży lub przy podejrzeniu ciąży, również jest przeciwwskazany przy okresie karmienia piersią. Badania nie wykazały zwiększenia wad wrodzonych u dzieci matek, które przyjmowały Yasmin. Lek nie posiada również udokumentowanego działania teratogennego u kobiet, które stosowały nieumyślnie lek Yasmin we wczesnych etapach ciąży. Nie można jednak wykluczyć niepożądanych działań przez działanie hormonalne substancji czynnych, jednak dostępne dane są zbyt ograniczone, by móc wyciągnąć odpowiednie wnioski. Mogą one wpływać na laktację, zmniejszając ilość i modyfikując skład mleka. Niektóre substancje antykoncepcyjne i ich metabolity mogą być wydzielane z mlekiem i negatywnie wpływać na rozwój dziecka.

Zobacz więcej  Powiększanie piersi - jakich firm implanty dostępne są w Polsce

Yasmin — efekty uboczne

Najczęstszymi efektami ubocznymi jest wzrost masy ciała, ból głowy, nudności i ból brzucha, zaburzenia miesiączkowania oraz depresyjny nastrój i wahania nastroju. Należy do nich również krwawienie śródcykliczne, bolesność i tkliwość piersi, gęste upławy o białej barwie oraz drożdżakowate zakażenie pochwy. Niezbyt często występują zmiany ciśnienia tętniczego (nadciśnienie i niedociśnienie), zatrzymanie płynów, migrenowe bóle głowy, zmiany libido i powiększenie piersi, a także trądzik, świąd czy wysypka. Rzadko pojawia się nietolerancja soczewek kontaktowych, astma i nadwrażliwość układu immunologicznego, upośledzenie słuchu, zakrzepy i zatory, zmniejszenie masy ciała, upławy i pojawiająca się wydzielina z piersi i rumień guzowaty lub wielopostaciowy.

Yasmin — interakcje

Może dojść do interakcji z lekami indukującymi enzymy mikrosomalne, które zwiększają prędkość oczyszczania organizmu z substancji aktywnych (np. fenytoina, barbiturany, prymidon, karbamazepina, ryfampicyna, bosentan, lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń wirusem HIV, przy produktach ziołowych zawierających dziurawiec zwyczajny). Niektóre antybiotyki mogą wpływać na zmniejszenie krążenia jelitowo-wątrobowego estrogenów, co może zmniejszać stężenie etynyloestradiolu (np. penicylina, tetracyklina). Lek Yasmin może wpływać na metabolizm niektórych leków, np. cyklosporyny, której metabolizm zostaje zwiększony lub lamotryginy, ulegającej zmniejszeniu.

Jak uzyskać receptę online na Yasmin?

Skyclinic jest placówką medyczną, która na pierwszym miejscu stawia potrzeby pacjenta. Zapewnia wystawienie recepty online dla pacjentek, które chcą pozostać przy wybranej metodzie antykoncepcji hormonalnej. Działa również w szybkim udzieleniu recepty na lek Yasmin, gdy pacjentce skończyły się tabletki lub czas odstawienia i potrzebuje natychmiastowej pomocy w zaopatrzeniu się w kolejne opakowanie. Zamów e-receptę tutaj http://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop