Blog

Trądzik różowaty – jak sobie z nim radzić?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Trądzik różowaty – jak sobie z nim radzić?

Trądzik różowaty charakteryzuje się charakterystycznym czerwonym kolorem wokół czoła, policzków, nosa i podbródka oraz zmianami w wyglądzie trądziku i grudek. Mam przewlekłą zapalną chorobę skóry. Leczenie trądziku różowatego wykorzystuje leki, dietę, leczenie i środki domowe.

Trądzik różowaty – u kogo występuje?

Trądzik różowaty dotyka tylko dorosłych. Najczęściej diagnozowana jest u kobiet w wieku około 40 lat. wiek. Kiedy mężczyźni zachorują, częstotliwość jest zmniejszona, ale przebieg choroby jest znacznie cięższy. Szacuje się, że z trądzikiem różowatym zmaga się nawet 10% populacji.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna, która atakuje skórę twarzy wokół czoła, nosa, policzków i podbródka. Choroba występuje tylko u dorosłych, ale pierwsi pionierzy mogli pojawić się w okresie dojrzewania. Przyczyna jusabi wciąż nie jest w pełni zrozumiała. Zwykle przyczyną choroby, jaką jest trądzik różowaty jest długotrwały stres, zła dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, głównie czynników środowiskowych, takich jak maści zawierające glikokortykosteroidy i złe zarządzanie… Trądzik różowaty może również powodować problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Stwierdzono związek między chorobą a zakażeniem Helicobacter pylori, zapaleniem żołądka i niedokrwieniem (stanem, w którym pH soku żołądkowego jest niskie). Wiele osób zastanawia się, co powoduje trądzik różowaty. Lekarze wciąż dyskutują o problemie i często trudno jest znaleźć jasną przyczynę choroby. Jednak najczęstszymi głównymi przyczynami trądziku różowatego są predyspozycje genetyczne (np. genetyka), niewłaściwy styl życia, nadmierny stres i hormony. Możesz dużo myśleć, kiedy kupujesz złe życie. U niektórych osób trądzik różowaty nasila stres i napięcie. Inni bardzo źle reagują na spożywany alkohol i papierosy, które palą. Zwykle lekarze całkowicie zakazują tych używek.

Dieta przy leczeniu trądziku różowatego

Trądzik różowaty w wielu przypadkach jest spowodowany złą dietą. Stwierdzono, że pokarmy zakwaszające organizm i powodujące zakwaszenie przewodu pokarmowego mają bardzo silny wpływ na powstawanie trądziku różowatego. Przede wszystkim lepiej unikać ostrych przypraw, ale zamiast mięsa używać łuskanych płatków zbożowych, zwłaszcza produktów takich jak proso, brokuły, marchew, cukinia i ryby. Wielu lekarzy podkreśla również naturalne antybiotyki takie jak czosnek, cebula, kapusta kiszona, ogórek kiszony, cytryna.

Trądzik różowaty a promienie UV

U niektórych osób objawy nasilają się w wyniku nadmiernej ekspozycji na uszkodzenia słoneczne lub solarium. Dlatego, walcząc z trądzikiem, unikaj słońca, opalaj się w solarium i generalnie unikaj promieni UV. W celu ochrony skóry zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV.

Zobacz więcej  Konchoplastyka - najważniejsze informacje odnośnie zabiegu

Objawy trądziku różowatego

Początek trądziku różowatego objawia się zaczerwienieniem centralnej części twarzy (czoło, nos, policzki i podbródek), napięciem skóry, umiarkowanym swędzeniem, mrowieniem, pieczeniem i miejscowym uniesieniem skóry. Teleangiektazje, czyli rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych. Symptomatologia trądziku różowategoobjawia się bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, wysokimi temperaturami, chlorowaną wodą i skutkami niektórych diet (tłusta, niestrawność, pikantna). Początkowo trwa kilka minut, ale za każdym razem trwa dłużej i stopniowo staje się trwały.

W późniejszych stadiach choroby objawy iniekcji obejmują grudki, krosty i obrzęk twarzy, które wcześniej pojawiały się w miejscu zaczerwienienia. Zmienia się również kolor skóry. Staje się suchy, szorstki i nadmiernie wrażliwy. Niektórzy pacjenci mają podniesione guzki na czole i nosie, które powodują deformację twarzy.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie jest procesem długotrwałym, którego przebieg zależy od ciężkości choroby. Pacjentom zaleca się przyjmowanie antybiotyków doustnie lub miejscowo. Jeśli to nie zadziała, można zastosować leczenie izotretynoiną. Ten lek jest pochodną witaminy A. Choć bardzo skuteczny, ma wiele skutków ubocznych. Dbanie o skórę za pomocą zastrzyków jest bardzo ważne. Kosmetyki powinny zawierać składniki, które nie tylko leczą rany, ale również goją rany. Lekarze często stwierdzają, że kobiety z trądzikiem różowatym pogarszają objawy, nakładając na skórę wiele warstw makijażu, a następnie spłukując je. Mocne pocieranie bawełnianym wacikiem podczas tych czynności może jedynie podrażnić skórę twarzy, powodując zaczerwienienie i pieczenie. Również kosmetyki, w tym niektóre perfumy lub olejki eteryczne, mogą powodować poważne podrażnienia skóry. Warto wybrać kosmetyk, który zawiera jak najmniej składników, a jeśli jest bezzapachowy, to nie zawiera parabenów ani konserwantów (np. krem przeciwtrądzikowy).

Jak żyć z trądzikiem różowatym

Znalezienie przyczyny trądziku różowatego u konkretnej osoby jest bardzo ważne. Umożliwi to zastosowanie określonych zabiegów. Może to być odpowiednia dieta, terapia hormonalna lub wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Pacjenci często zastanawiają się: czy choroba zostanie całkowicie wyleczona? Całkowite wyzdrowienie jest bardzo trudne. Pamiętaj, że jest to przewlekła choroba zapalna skóry.

Odpowiednie leczenie preparatami do stosowania miejscowego, lekami ogólnoustrojowymi i zabiegami chirurgicznymi może zminimalizować progresję choroby. Trądzik różowaty jest leczony, ale obecny rynek nie jest gotowy do walki z chorobą na zawsze. Celem zabiegu jest złagodzenie istniejących objawów i zapobieganie powstawaniu nowych zmian. Skóra trądzikowa jest bardzo wrażliwa i wymaga specjalnej pielęgnacji. Największą rolę w powstawaniu zmian odgrywają zjawiska immunologiczne i zaburzenia naczynioruchowe – tzw. neuropatia drobnych naczyń skóry. Przyczyną mogą być również zaburzenia trawienia (zapalenie żołądka, niedokrwienie). Zakażenie Helicobacter pylori zwiększa częstość występowania wysypek. Czynnikami wywołującymi pojawienie się tej choroby są promienie UV, promieniowanie z ekranów kontrolnych, wysokie temperatury, intensywne ćwiczenia i nieodpowiednia pielęgnacja (kosmetyki alkoholowe, mentol, aceton).

Zobacz więcej  Trądzik w ciąży: przyczyny, leczenie i polecane kosmetyki - bezpieczne metody wspierania skóry podczas ciąży

Niestety nie jest to dobra wiadomość dla tych, którzy na nią cierpią, ale nie może całkowicie wyleczyć trądziku różowatego. Stosowanie odpowiednio dobranych zabiegów miejscowych, jamy ustnej, chirurgicznej lub laserowej może w pewnym stopniu ograniczyć wystąpienie choroby i uchronić przed innymi zmianami skórnymi.

Leczenie trądziku różowatego tylko z dermatologiem

Należy w tym miejscu wspomnieć, że leczenie trądziku różowatego powinno być prowadzone pod stałą kontrolą dermatologa. Wykonywanie zabiegów samooceny lub stosowanie zabiegów kosmetycznych może być bardziej szkodliwe niż skuteczne. W przypadku pacjentów z , nie zaleca się zabiegu złuszczania kwasami owocowymi, kwasem trójchlorooctowym lub kwasem salicylowym w celu przywrócenia rumienia. Do terapii początkowej. Ponadto przeciwwskazane są wszelkie formy pielęgnacji skóry, w tym pocieranie lub uciskanie zmiany.

Miejscowe leczenie trądziku różowatego

Miejscowe leczenie trądziku różowatego polega na stosowaniu odpowiednich kremów lub żeli i odpowiada za usuwanie zmian zapalnych, czyli guzków i trądziku. Czasami, w razie potrzeby, zalecane jest miejscowe stosowanie odpowiednio dobranych antybiotyków. Metronidazol 0,75% i 1% są dostępne w postaci żeli lub kremów. Kwas azelainowy jest również skuteczny w usuwaniu zmian spowodowanych przede wszystkim stanami zapalnymi (grudki i krosty). 10% sulfacetamid sodu z 5% siarką i nadtlenkiem benzoilu wspomaga usuwanie zmian w plamce i może być zalecany pacjentom z rumieniem guzowatym i ziarniniakowym trądzikiem różowatym. Ekstrakty roślinne działają kojąco. Ginkgo biloba, kasztanowiec, arnika. Apteki oferują produkty ze składnikami specjalnie opracowanymi w celu łagodzenia objawów. Zabieg jest również ważny, aby odpowiednio przygotować skórę do ekspozycji na słońce. Zastosuj krem z filtrami, które blokują szkodliwe promieniowanie UVB / UVA 15 minut przed wyjściem na słońce. SPF 30 lub więcej, korzystnie 50 lub więcej. W aptekach dostępne są preparaty ze specjalnymi filtrami IR zaprojektowane specjalnie dla skóry wrażliwej lub wrażliwej.

Leczenie miejscowe

Powszechne leczenie choroby polega na działaniach mających na celu wyeliminowanie objawów choroby. Oznacza to, że jest to leczenie kwasu żołądkowego Helicobacter pylori, zaburzeń hormonalnych lub leczenia choroby, która je powoduje. W przypadku trądziku i krost lekarz przepisze antybiotyki tetracyklinowe (takie jak tetracyklina, doksycyklina, kurczenie cytryny). Jeśli istnieją przeciwwskazania do stosowania tetracyklin, zalecamy stosowanie makrolidów, takich jak erytromycyna, azjatycka slomycyna i klarytromycyna. Osoby, którym nie powiodło się konwencjonalne leczenie zastrzykami, są czasami leczone retinoidami, ale takie podejście ma wiele skutków ubocznych. Obejmuje to na przykład suchość błony śluzowej jamy ustnej i nosa, krwawienie z nosa, wypadanie włosów, dysfunkcję wątroby i dyslipidemię. Jednak efekty terapeutyczne tych zabiegów są zadowalające.

Zobacz więcej  Pryszcze na nogach: Przyczyny, leczenie, domowe sposoby na pryszcze, krostki i swędzące wysypki

Leczenie chirurgiczne

Trądzik różowaty rzadko leczy się chirurgicznie. Tylko w przypadku poważnych zmian zwyrodnieniowych na skórze nosa, czyli objawów nosorożca. Zmiany skórne zwykle usuwa się laserem lub skalpelem. Usunięcie zmian skórnych wymaga zwykle dwóch zabiegów laserowych.

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Objawy trądziku różowatego można skutecznie złagodzić za pomocą sprawdzonych domowych środków na ten stan. Oczywiście trądzik różowaty nie jest w stanie całkowicie go wyleczyć, ale można zastosować odpowiednią pielęgnację skóry, aby zredukować nieestetyczne zaczerwienienia w środkowej części twarzy.

Zioła

Jednym z najpopularniejszych ziół zwalczających objawy tego schorzenia jest rumianek, który pomaga zaczerwienić twarz. Rumianek, znany jako zioło przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, pomaga złagodzić objawy trądziku różowatego.

Płatki owsiane

Płatki owsiane Zabiegi domowe mogą również pomóc w pozbyciu się zmian na twarzy i zaczerwienień. Płatki owsiane zawierają przeciwutleniacze dla optymalnej pielęgnacji skóry, szczególnie dla skóry dotkniętej tym problemem.

Olejek lawendowy

Trądzik różowaty jest w stanie wytrzymać słynny i popularny olejek lawendowy. Aby kuracja była skuteczna, czasami konieczne jest namoczenie wacika w olejku i wmasowanie go w zaczerwienioną skórę. Wykazano, że regularne stosowanie olejku lawendowego na dotkniętą skórę znacznie zmniejsza oparzenia twarzy.

Jak dbać o skórę po zakończeniu leczenia?

Po ostatecznym leczeniu trądziku pacjenci muszą pamiętać, że ich skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Dlatego wymagana jest szczególna ostrożność. Głównym zadaniem zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych jest odbudowa zniszczonej warstwy ochronnej skóry.

Polecany do codziennego oczyszczania i pielęgnacji, zabieg na skórę wrażliwą, który nawilża i zmiękcza naskórek nie niszcząc ochronnej warstwy lipidowej. Unikaj stosowania kosmetyków zawierających perfumy i barwniki, które mogą podrażniać skórę. Ważne jest, aby pacjenci dokonywali niewielkich zmian w swoim stylu życia. Musisz wyeliminować z diety ostre potrawy, ostre przyprawy i napoje alkoholowe. Unikaj także nadmiernej ekspozycji na słońce. Korzystanie z solarium to tabu. Równie ważne są techniki relaksacyjne, które pomagają zmniejszyć stres, relaksację i odpowiedni odpoczynek.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop