Blog

Stymulator tkankowy- czym jest i na co pomaga?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Stymulator tkankowy- czym jest i na co pomaga?

W klinikach medycyny estetycznej często stosuje się tak zwane stymulatory tkankowe. Preparaty tego typu są świetnymi narzędziami do iniekcji, zwłaszcza w przypadku skóry z bardziej czy mniej widocznymi oznakami starzenia. Dzięki nim dochodzi do stymulacji komórek skóry, które zaczynają produkcję kolagenu i elastyny. To innowacyjne rozwiązanie, pomagające w zwalczaniu wolnych rodników. Co ważne, stymulator tkankowy pomaga w tym, aby skóra odzyskała swój młody wygląd. Uzyskany efekt jest jak najbardziej naturalny i długotrwały.

Stymulatory tkankowe – czym są?

Stymulatory tkankowe są to wszelkiej maści preparaty o działaniu przeciwstarzeniowym, używane do wykonania zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Ich sposób działania pozwala na odbudowę uszkodzonej skóry. Specyfiki te wykazują się zdolnością aktywowania kolagenu i elastyny.

Dzięki nim, poprawie ulega gęstość skóry i uzyskuje ona promienny wygląd. Mają więc one ogromny wpływ na polepszenie jakości skóry, jak i wygładzenie zmarszczek. Co najważniejsze, są to naturalne substancje, dające szybkie efekty. Stymulator tkankowy działa na poziomie komórkowym.

W zależności od składników w nim zastosowanych może on różnić się swoim działaniem, jak i jego okresem. Ponadto, w medycynie estetycznej środki te mogą być też aplikowane klientowi na kilka sposobów. Co ważne, preparaty wykorzystywane do biostymulacji muszą być dostosowane do potrzeb skóry danego pacjenta.

Trzeba więc wziąć pod uwagę przy stymulatorach tkankowych, takie kwestie jak wiek, stan skóry pacjenta, problemy alergiczne itp. Jeśli chodzi o ujęcie biologiczne, stymulator tkankowy to bezbarwny produkt o dużym stężeniu polinukleotydów (kwasy nukleinowe RNA i DNA).

Rodzaje stymulatorów tkankowych

Do przeprowadzenia zabiegu przeciwstarzeniowego wykorzystuje się różne rodzaje stymulatorów tkankowych. Różnią się one między sobą sposobem działania, budową chemiczną czy aktywnością.

Kwas polimlekowy

Często wybierany jest zwłaszcza tak zwany kwas polimlekowy, stosowany w zabiegu Sculptra. Substancja ta jest syntetycznym polimerem wyróżniającym się silnym działaniem stymulującym syntezę włókien kolagenowych. Środek ten przyczynia się do regeneracji skóry, zagęszcza i wzmacnia jej strukturę. W wyniku zastosowanego preparatu poprawia się jej jędrność, jak i napięcie skóry. Kwas polimlekowy działa silnie odmładzająco, a preparat przeznaczony jest zwłaszcza na bruzdy nosowo wargowe, bruzdy marionetek. Ponadto, dzięki niemu możliwa jest poprawa owalu twarzy.

Zobacz więcej  Jak walczyć z lojotokowym zapaleniem skóry głowy i twarzy?

Hydroksyapatyt wapnia

Kolejnym środkiem używanym w celu spowolnienia procesów starzenia i odzyskania młodego wyglądu, jest hydroksyapatyt wapnia. To związek występujący fizjologiczne w ciele człowieka, zwłaszcza w tkance kostnej. Substancja ta używana jest w takich zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak Radiesse czy Crystalys. W medycynie estetycznej zastosowanie znajduje środek o stężeniu 55,7% i 33%, zawierający mikrocząsteczki hydroksyapatytu wapnia zawieszone w żelowym nośniku. Hydroksyapatyt stymuluje fibroblasty skóry do syntezy nowych włókien kolagenowych. Związek ten ulega biodegradacji w ciągu 3 miesięcy.

Atelokolagen

Kolejny chętnie wykorzystywany w medycynie estetycznej stymulator tkankowy to ategolagen, czyli kolagen typu I. Substancja ta używana jest w zabiegu Linerase. Jest to rodzaj kolagenu, który pobudza komórki skóry do syntezy nowych włókien kolagenowych. Atutem takiego środka jest brak immunogenności, ze względu na wyeliminowanie telopeptydów wywołujących swoistą odpowiedź układu immunologicznego.

Nucleofill

Do stymulacji komórek skóry używa się też polinukleotydów Nucleofill, a więc związków pobudzających syntezę kolagenu i elastyny oraz neutralizujących wolne rodniki. Ponadto polinukleotydy wiążą wodę, a więc pomagają w nawodnieniu i regeneracji macierzy pozakomórkowej.

Stymulatory tkankowe na twarz i pod oczy – dlaczego warto je stosować?

Bezpieczeństwo i skuteczność

Stymulatory tkankowe skutecznie walczą z widocznymi oznakami starzenia. Usuwają zmarszczki mimiczne i zapewniają optymalne nawilżenie skóry. Odbudowują jej strukturę i to w sposób całkowicie bezpieczny. Każdy stymulator tkankowy to preparat certyfikowany, który przeszedł wiele testów klinicznych.

Sięgając po niego, można mieć pewność otrzymania produktu o najwyższej jakości. Aplikacja substancji służących do odbudowy struktury skóry jest w pełnie bezpiecznie. Nie zmienia rysów twarzy jeśli chodzi o wolumetrie, a jedynie zagęszcza jej strukturę, poprawia owal i walczy z widocznymi oznakami starzenia.

Uniwersalne zastosowanie

Stymulatory tkankowe to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które zaobserwowały u siebie utratę jędrności skóry, drobne zmarszczki czy brak odpowiedniego nawilżenia. Substancje w nich zawarte odmieniają wygląd całego ciała, jednak najczęściej używane są w obrębie twarzy. To skuteczne narzędzie w walce z różnego typu problemami skórnymi.

Stymulatory tkankowe – jakie są wskazania do ich zastosowania?

Stymulatory tkankowe służące do odbudowy struktury skóry stosuje się w medycynie przeciwstarzeniowej. Ich zadaniem jest walka z objawami starzenia się skóry, wygładzenie zmarszczek, intensywne nawilżenie, stymulacja produkcji kolagenu i elastyny. Jeśli chodzi o wskazania do zabiegu, należy tutaj wymienić takie objawy, jak:

 • utrata jędrności skóry,
 • zmarszczki mimiczne,
 • drobne zmarszczki w okolicy oczu i innych obszarów,
 • brak odpowiedniego nawilżenia skóry,
 • blizny potrądzikowe,
 • wiotkość skóry,
 • utrata owalu twarzy,
 • głębokie bruzdy i zmarszczki.
Zobacz więcej  Odkryj najskuteczniejsze zabiegi odmładzające na twarz: poznaj sprawdzone metody transformacji rysów twarzy

Wybrane środki można stosować w celu regeneracji skóry wokół oczu. Taki zabieg pozwoli na pozbycie się nieestetycznych cieni, worków czy zmarszczek, jak i wzmocni wiotczejącą skórę. Niektóre produkty są skuteczne w przypadku uciążliwych blizn potrądzikowych. Co ważne, stymulator tkankowy działa też korzystnie na inne obszary ciała, jak na przykład pośladku, brzuch czy ramiona.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg z użyciem stymulatorów tkankowych przeprowadzany jest drogą iniekcyjną. Z tego względu na 2 tygodnie przed planowaną procedurą i na tydzień po niej pacjent nie może przyjmować preparatów wpływających na krzepliwość krwi. Nie należy więc zażywać aspiryny i witaminy E.

Jak wygląda zabieg z użyciem stymulatorów tkankowych?

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja z lekarzem, który stwierdzi, czy nie ma pewnych przeciwwskazań do jego wykonania. Ponadto, w trakcie wizyty wybierze dla danej osoby, najlepszy środek do regeneracji skóry. Stymulator tkankowy aplikowany jest w ustalone wcześniej partie ciała, przy użyciu cienkich igiełek. Po podaniu stymulatora tkankowego lekarz rozmasowuje skórę, w celu równomiernego rozprowadzenia substancji.

W jaki sposób działa stymulator tkankowy po jego wstrzyknięciu?

Sposób działania środka można podzielić na kilka etapów. Najpierw po aplikacji substancji otrzymuje się pierwotny efekt wynikający z wypełnienia produktem. Potem, woda znajdująca się w stymulatorze zostaje wchłonięta, przez co obserwuje się pozorne wycofanie się efektu. W kolejnym etapie poprzez stymulację syntezy włókien kolagenowych dochodzi do odbudowania struktury kolagenowej. Co ważne, to właśnie ona jest podstawą tkanki skórnej. Wtedy właśnie można ocenić końcowy efekt podania biostymulatora.

Stymulatory tkankowe – zalecenia po zabiegu

Stymulatory tkankowe są substancjami bezpiecznymi, a cały zabieg jest mało inwazyjny. Samo ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne. Pacjent musi jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza. Skóra w miejscu nakłucia może być delikatnie zaczerwieniona i obolała. Wynika to z tego, że okolice twarzy, dekoltu i szyi są szczególnie delikatne. Po wykonaniu aplikacji stymulatora tkankowego najważniejszy jest zakaz stosowania kosmetyków. Chodzi tu zarówno o produkty pielęgnacyjne, jak i te kolorowe. Przez następne 1- 2 tygodnie należy też unikać kąpieli słonecznych.

Zobacz więcej  Bostonka czym smarować, by szybko wrócić do zdrowia?

Stymulatory tkankowe- jakie dają efekty?

Stymulatory tkankowe działają w sposób wielotorowy. Dzięki nim fibroblasty zostają pobudzone do wzmożonej produkcji kolageny, dzięki czemu możliwe jest:

 • odzyskanie gęstości skóry,
 • podkreślenie owalu twarzy,
 • ujędrnienie i poprawa napięcia skóry,
 • redukcja zmarszczek,
 • nawilżenie i odżywienie,
 • rozjaśnienie skóry,
 • pozbycie się drugiego podbródka i tak zwanych chomików.
 • promienny i młody wygląd twarzy,
 • redukcja sińców i cieni pod oczami,
 • walka z cellulitem.

Stymulatory tkankowe dają długotrwałe efekty i gwarantują naturalny wygląd.

Stymulatory tkankowe – kiedy pojawiają się efekty?

Działanie stymulatorów tkankowych polega na pobudzeniu syntezy włókien kolagenowych, dzięki czemu rezultaty nie są błyskawiczne. Po wykonaniu iniekcji danego środka efekty można zaobserwować mniej więcej po miesiącu od zakończenia kuracji. Chcąc zwiększyć efekty, najlepiej wykonać całą serię zabiegów. Uzyskane rezultaty utrzymują się przez okres 1-2 lat.

Kwas hialuronowy a stymulator tkankowy- czym się różnią?

Zabiegi kwasem hialuronowym stanowią alternatywę dla stymulatorów tkankowych. Wykorzystuje się w nich nieusieciowany kwas hialuronowy i usieciowany kwas hialuronowy. Pierwszy rodzaj sprawdza się zwłaszcza w mezoterapii igłowej, a drugi w wypełnieniu i modelowaniu (nosa, ust, brody) oraz wolumetrii. Kwas hialuronowy daje niemal natychmiastowy efekt wypełnienia wszelkich zmarszczek czy bruzd. Działanie kwasu hialuronowego jest jednak krótsze od stymulatorów. Jeśli chodzi o biostymulatory, to dają one długofalowe efekty, aczkolwiek należy na nie trochę poczekać. Ich sposób działania różni się znacząco od kwasu hialuronowego. Stymulatory pobudzają komórki do odnowy oraz zwiększonej produkcji kolagenu, co powoli poprawia stan skóry. Cały proces wymaga czasu, jednakże jest naturalny, co ma wpływ na uzyskany efekt.

Stymulatory tkankowe- przeciwwskazania

Substancji tych nie można użyć w przypadku: ciąży, niewyrównanej cukrzycy, opryszczki, płytko unaczynionej skóry, uczulenia na któryś ze składników, stosowania leków przeciwzakrzepowych.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop