Blog

Lipoliza iniekcyjna – skuteczna broń w walce z uporczywym tłuszczem

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Lipoliza iniekcyjna to forma mezoterapii lub mezolipolizy. Jest zabiegiem, który wymaga wielokrotnych precyzyjnych wstrzyknięć składników aktywnych w obszar zabiegowy pod skórą w celu uszkodzenia lipocytów, a tym samym redukcji tkanki tłuszczowej. Lipoliza iniekcyjna może być skutecznym zabiegiem usuwającym trudne do usunięcia komórki tłuszczowe (np. kieszenie tłuszczowe na twarzy, szyi i ciele lub fałdy tłuszczowe podwójnego podbródka). W przeciwieństwie do operacji, te zabiegi są zwykle stosunkowo proste, mogą składać się z wielu sesji, zwykle bez przestojów pooperacyjnych i znieczulenia.

Jak działa lipoliza iniekcyjna?

Lipoliza celuje w mniejsze złogi tłuszczu na określonych częściach ciała. Możesz być dobrym kandydatem, jeśli masz tkankę tłuszczową na brzuchu, biodrach, udach lub pośladkach, której chcesz się pozbyć. Ta procedura zazwyczaj nie jest zalecana dla osób otyłych. Jeśli interesuje Cię lipoliza, musisz skonsultować się z licencjonowanym gabinetem medycyny estetycznej w celu omówienia swoich celów. Mogą porozmawiać o Twoich indywidualnych korzyściach i ewentualnym ryzyku.

Teorie propagujące zabieg lipolizy iniekcyjnej mówią o tym, że podczas zabiegu składniki preparatu, które są wstrzykiwane pod skórę, powodują upłynnienie, rozpuszczenie tkanki tłuszczowej (rozpad komórek tłuszczowych) i usunięcie tłuszczu z organizmu. Powoduje on ostrą wakuolizację adipocytów i zapalenie w przegrodach, niszcząc błony komórkowe adipocytów, co ostatecznie prowadzi do martwicy tłuszczu.

Składniki aktywne wykorzystywane w zabiegu lipolizy iniekcyjnej

Wykonując zabieg lipolizy iniekcyjnej można stosować różne składniki, w tym kombinacje witamin i niektórych leków, w zależności od konkretnego stanu klinicznego. Powszechnie stosowanymi są dezoksycholan sodu i fosfatydylocholina (PPC).

Kwas deoksycholowy (DCA): Po zatwierdzeniu tej cząsteczki do oznaczania tłuszczu podbródkowego, ta cząsteczka zyskała ogromną popularność w mezolipolizie iniekcyjnej. DCA ma postać soli żółciowej, która działa jak biologiczny detergent do lizy komórek. Poprzez działanie detergentowe indukuje niszczenie komórek tłuszczowych.

Fosfatydylocholina (PPC) jest również składnikiem żółciowym, fosfolipidem, emulgatorem i środkiem powierzchniowo czynnym. PPC jest najbardziej rozpowszechnionym fosfolipidowym składnikiem błon komórkowych, prekursorem acetylocholiny i składnikiem lipoprotein. DC jest składnikiem żółci.

Miejsca, w których można przeprowadzić zabieg lipolizy iniekcyjnej

Kosmetyczne zastosowanie lipolizy iniekcyjnej obejmuje usuwanie małych, upartych, kieszonek tłuszczowych, takich jak podwójny podbródek, fałdy na brzuchu itp., które są odporne na dietę i ćwiczenia, redukcję poduszek powiek dolnych, podwójnego podbródka i okolic policzkowych, modelowanie sylwetki i definiowanie konturów sylwetki. Lipoliza iniekcyjna nie jest odpowiednia do utraty wagi i powinna być łączona ze zdrowym stylem życia, w tym rozsądnym programem ćwiczeń i diety, aby uzyskać najlepsze wyniki. Należy wykluczyć przyczyny medyczne.

Zobacz więcej  Zabieg chirurgiczny na opadającą powiekę: Wybór między liftingiem powiek a laserową plastyką

Selekcja pacjentów

Stało się jasne, że statystyczne wyniki leczenia poprawiają się znacznie wraz ze wzrostem doświadczenia. Można zatem przypuszczać, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest dobra selekcja pacjentów wynikająca z rosnącego doświadczenia. Czynnikiem o kluczowym znaczeniu we wszystkich przypadkach jest konsystencja leczonej tkanki tłuszczowej: czy jest to tłuszcz miękki, czy też zawiera dużą część tkanki łącznej? Jest zrozumiałe, że miękki tłuszcz rozpuszcza się łatwiej niż złogi zawierające dużo tkanki łącznej. Kolejnymi kryteriami wyboru pacjentów są wielkość złogów tłuszczu i obszar, który ma być leczony. Lipoliza iniekcyjna służy do leczenia niewielkich złogów tłuszczu.

Większe złogi należy zwykle leczyć chirurgicznie, tj. poprzez liposukcję – z wyjątkiem sytuacji, gdy pacjent od razu odrzuca taką operację. W takich przypadkach należy jednak zawsze poinformować pacjenta, że w celu wyleczenia większych złogów prawdopodobnie będzie wymagać więcej niż zwykle 2 – 3 zabiegów, zanim po zabiegu lipolizy iniekcyjnej zostanie uzyskany efekt zamierzony; zamiast tego należy liczyć się z 5 – 7 zabiegami – liczbą, która normalnie powinna obowiązywać tylko w takich wyjątkowych okolicznościach.

Inne kryteria wyboru pacjenta można określić następująco: czy pacjent chce szybkiej zmiany konturu ciała (np. liposukcji), czy wolniejszej i przez to mniej rzucającej się w oczy? Jednym z priorytetowych wskazań, które się pojawiły, jest także leczenie tłuszczaków zwłaszcza u pacjentów z ich mnogą ilością. Ze względu na powstanie blizny dotychczasowa praktyka wycinania nie jest już akceptowana dla tej grupy pacjentów.

Lipoliza iniekcyjna – jak wygląda procedura i przebieg zabiegu?

Twój lekarz udzieli Ci szczegółowych informacji, jak przygotować się do zabiegu – może doradzić Ci:

  • zaprzestanie stosowania leków rozrzedzających krew i leków przeciwzapalnych na dwa tygodnie przed zabiegiem. Te leki mogą zakłócać proces gojenia organizmu.
  • unikanie działań, które mogą podrażniać obszar, który ma być leczony przez tydzień przed zabiegiem. Obejmuje to wykonywanie takich czynności jak opalanie i golenie.

Upewnij się, że Twój lekarz jest świadomy wszelkich istniejących wcześniej schorzeń lub leków na receptę, które bierzesz. Dzięki temu lekarz udzieli Ci porady dotyczącej wszelkich innych niezbędnych środków ostrożności. Po dokładnym zebraniu wywiadu i wyrażeniu zgody pacjenta wykonywane są zdjęcia sylwetki (widok z przodu i z boku). Następnie przeprowadza się zabieg zgodnie ze standardowym protokołem lipolizy iniekcyjnej.

Zobacz więcej  Efekt botoxu na włosach

Technika wtryskiwania składników

Iniekcję wykonuje się na głębokość 4-6 mm w twarz i 10-12 mm w ciało. Wstrzyknięcie można wykonać w odstępie 3-4 tygodni. Przed każdym zabiegiem zaznaczany jest dokładny obszar, który ma być leczony. Każdy punkt wstrzyknięcia powinien być oddalony od siebie o 1,5 – 2 cm. Maksymalna dawka w każdym wstrzyknięciu może wynosić do 0,5 ml, wykonanych może być maksymalnie 50 wstrzyknięć.

Lipoliza iniekcyjna dociera do tkanki tłuszczowej podskórnej, dlatego głębokość wstrzyknięcia jest krytyczna, aby zapobiec uszkodzeniu powięzi. Postawiono hipotezę, że wykonane leczenie zmniejsza podskórny nadmiar tkanki tłuszczowej w wyniku jej martwicy na skutek bezpośredniego działania wstrzykiwanych substancji.

Nie należy wyjmować igły z tkanki tłuszczowej podskórnej podczas zabiegu wstrzyknięcia, ponieważ może to zwiększyć ryzyko narażenia śródskórnego i owrzodzenia skóry w miejscu podania preparatu.

W przypadku napotkania oporu podczas wkłuwania igły, co wskazuje na kontakt z tkanką twarzy lub tkanką beztłuszczową, należy unikać wstrzykiwania do innych tkanek, takich jak skóra, mięśnie, ślinianki i węzły chłonne. Zabiegi składają się z wielu zabiegów (zwykle 2 lub 4) około 4 do 6 w odstępie tygodni. Po każdym zabiegu spodziewany jest miejscowy obrzęk i lekko piekące zaczerwienienie, trwające zwykle od 12 do 24 godzin. Po wykonanym zabiegu lipolizy czasami może wystąpić obrzęk lub tworzenie się guzków, które mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni (zapalenie tkanki podskórnej).

Okres rekonwalescencji

W celu złagodzenia lekkich dolegliwości pojawiających się po wykonanym zabiegu można:

  • stosować okłady z lodu/zimna w celu zmniejszenia obrzęku, uczucia ciepła i bólu.; to sprawia, że pacjenci czują się bardziej komfortowo;
  • podawać leki przeciwzapalne przez 3 dni oraz tradycyjne środki przeciwbólowe;
  • łączyć lipolizę iniekcyjną z HIFU (ultradźwięki skupione o wysokiej intensywności) lub kriopilolizą w tej samej sesji.

Po zabiegu lekarz przekaże Ci arkusz szczegółowych instrukcji, które ułatwią proces powrotu do zdrowia. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami i uważnie obserwuj miejsce lipolizy, aby upewnić się, że Twoja skóra goi się prawidłowo. Chociaż powinieneś być w stanie dość szybko wrócić do codziennych czynności, dobrym pomysłem może być zorganizowanie transportu do domu po zabiegu. Nie powinieneś prowadzić, jeśli czujesz jakikolwiek dyskomfort, więc zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem. Wielu pacjentów widzi efekt po pierwszym lub drugim zabiegu, chociaż dla uzyskania optymalnych rezultatów mogą być jednak wymagane dodatkowe zabiegi.

Lipoliza iniekcyjna – przeciwskazania

Lipoliza iniekcyjna nie powinna być wykonywana:

  • u kobiet w ciąży lub wykonujących karmienie piersią,
  • diabetyków z mikroangiopatiami lub osób posiadających stany zapalne w organizmie, aktywne infekcje skórne, zaburzenia tkanki łącznej, lipodystrofię, choroby autoimmunologiczne,
  • pacjentów posiadających ostre choroby nerek, ciężkie choroby wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi, czynną infekcją na powierzchni skóry.
Zobacz więcej  Laserowe pomniejszenie warg sromowych mniejszych

Ryzyka

Około 10% zabiegów na twarz i 15% zabiegów na ciało nie daje zadowalających rezultatów. Można określić te niezadowalające metody leczenia pod hasłem „osoby niereagujące”, chociaż z chemicznego punktu widzenia w rzeczywistości nie istnieją żadne komórki tłuszczowe, które nie zostałyby zniszczone przez lipolizę.

Opracowano zestaw przekonujących instrukcji dotyczących leczenia tej grupy pacjentów, których można określić jako pacjentów, u których po pierwszym zabiegu nie nastąpiła żadna lub niewielka poprawa wielkości złogów tłuszczu. Jako nową strategię leczenia dla tej grupy pacjentów proponuje się obecnie dostosowanie standardowego protokołu do drugiego leczenia. W zależności od konkretnych ustaleń oznaczałoby to albo zwiększenie dawki, zwiększenie stężenia, albo wstrzyknięcie substancji na dwóch różnych głębokościach.

Podsumowanie

Lipoliza iniekcyjna jest bardzo skutecznym narzędziem dla dermatologów i praktyków medycyny estetycznej, oferującym coś nieinwazyjnego i efektywnego dla pacjentów, których problemem jest trudna do usunięcia tkanka tłuszczowa. Dzięki większej liczbie badań nad lipolizą z samym kwasem deoksycholowym lub w połączeniu z fosfatydylocholiną można udoskonalać standardowy protokół i zastosować terapie skojarzone, takie jak kriolipoliza i ultradźwięki. Jeśli spojrzeć na zmiany spowodowane starzeniem się, lipoliza iniekcyjna jest w stanie przekonująco odpowiedzieć na zmniejszenie obszarów tkanki tłuszczowej na twarzy, które często opierają się próbom redukcji poprzez zmiany stylu życia, takie jak zmiany diety i ćwiczenia fizyczne. Zainteresowanie pacjentów zabiegiem, jakim jest lipoliza iniekcyjna, pozostaje duże i dynamicznie rośnie.

Od czasu wprowadzenia standardowego protokołu lipolizy iniekcyjnej, doprowadzono do ciągłego jego doskonalenia i dostosowywania. Wynikająca z tego ciągła poprawa wyników leczenia i spadek poziomu skutków ubocznych doprowadziły do silnej akceptacji ze strony lekarzy oraz pacjentów i spowodowały, że jest coraz częściej przyjmowana jako ważny moduł w leczeniu twarzy związanym z wiekiem. Chemiczna lipoliza iniekcyjna doskonale sprawdza się u wielu pacjentów i ma niewątpliwie dalszy potencjał rozwojowy, a chęć kreatywnego dalszego rozwoju w tej dziedzinie wśród lekarzy wydaje się nieprzerwana, więc możemy spodziewać się dalszych innowacji w przyszłości. Prawdopodobnie przejawią się one zarówno w ciągłym udoskonalaniu standardowego protokołu, jak i w połączeniu z innymi procedurami redukcji tkanki tłuszczowej (rzeźbienie, kriolipoliza, ultradźwięki) oraz w opracowywaniu nowych substancji czynnych.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop