Blog

Cellulit wodny i tłuszczowy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Cellulit wodny i tłuszczowy

Czym tak naprawdę jest cellulit?

W ostatnich czasach wiele mówi się o cellulicie na ciele. Zanim wejdziemy w szczegóły tego zagadnienia, przyjrzyjmy się dokładniej jego definicji.

Medycznie nazywany lipodystrofią, cellulit jest określeniem dla nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, która prowadzi do zmian w tkance podskórnej. Na skutek tych zmian powstają na skórze mniej lub bardziej widoczne grudki oraz zagłębienia. Wspomniane grudki są powiększonymi komórkami tłuszczowymi, które zaczynają uciskać naczynia krwionośne i limfatyczne. W związku z tym osłabiane jest krążenie krwi i limfy, a także komórkowa przemiana materii. Efektem całego procesu jest zaburzenie pracy komórek, które przez brak prawidłowego wydalania produktów przemiany materii oraz toksyn powodują zaleganie ich w tkankach i powiększenie się.

Cellulit może pojawić się w postaci widocznej gołym okiem lub dopiero po ściśnięciu określonej części skóry na naszym ciele. Mówi się, że cellulit przypomina teksturę, którą posiada skórka pomarańczowa. Występowanie cellulitu wodnego i tłuszczowego ma miejsce w tych obszarach ciała, w których gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Mowa tu o udach, pośladkach, brzuchu i przedramionach.

Jeśli chcemy zwalczyć cellulit, powinniśmy na początku zapoznać się z informacjami na jego temat, co da nam podstawy do podjęcia działań związanych z jego usunięciem.

Rodzaje cellulitu

Wyróżniamy wiele rodzajów cellulitu i jego stopni. W artykule przedstawimy szczegółowo dwa podstawowe, najczęściej spotykane rodzaje: wodny i tłuszczowy. Poza nimi występuje jeszcze cellulit rzadziej spotykany, cyrkulacyjny.

Również wyróżniamy trzy stopnie cellulitu. Pierwszy stopień występuje, kiedy podczas stania i leżenia skóra pozostaje napięta, bez widocznych zmian, które pojawiają się dopiero po jej ściśnięciu. Drugi stopień oznacza lekko zauważalne uwypuklenia i wyczuwalne już grudki. Natomiast trzeci stopień cellulitu to widoczne nierówności na skórze podczas samego stania oraz leżenia. Ostatnim stopniem jest stopień czwarty, który niestety wymaga już wizyty u lekarza. Również ta postać cellulitu może być bolesna.

Czym różni się cellulit wodny od cellulitu tłuszczowego – rodzaj cellulitu?

Wielu osobom cellulit kojarzy się jedynie z wodą. Warto jednak rozszerzyć wiedzę na ten temat i zapoznać się z klasyfikacją cellulitu. Wspomniane wyżej jego dwa podstawowe rodzaje to:

 • cellulit wodny: związany z nagromadzeniem się nadmiaru wody w organizmie (a dokładniej w jego komórkach)
 • cellulit tłuszczowy: jest to cellulit wodny, który zmienia się w cellulit tłuszczowy
Zobacz więcej  Plastry na lwią zmarszczkę: Taping przeciwzmarszczkowy - Botoks dla mimicznych kurzych łapek, który daje efekty!

Poniżej opisane zostały bardziej szczegółowo przyczyny i skutki uboczne każdego z rodzajów cellulitu.

Cellulit wodny:

Cellulit wodny pojawia się głównie u osób szczupłych, u których nie występuje nadwaga. Nie ma natomiast znaczenia wiek i płeć osoby. Polega on na zatrzymywaniu się wody w organizmie przez brak mikrokrążenia, do którego dochodzi z powodu nieprawidłowej cyrkulacji krwi i limfy w tkankach.

Cellulit tłuszczowy:

Cellulitem tłuszczowym częściej martwią się osoby z nadwagą. Tak jak w przypadku cellulitu wodnego, nie ma znaczenia wiek i płeć osoby posiadającej cellulit. Polega on na zamianie nagromadzonej wody w postaci cellulitu wodnego w tłuszczowy, który może powodować ból w poszczególnych obszarach. Zmiany skórne natomiast mają miejsce w głębiej położonych warstwach skóry oraz w tkance łącznej. Mimo, że problem dotyka głębiej położonych warstw skóry, jest widoczny gołym okiem w postaci licznych zagłębień i grudek.

Przyczyny – cellulit wodny:

Poniżej przedstawione zostały przyczyny powstawania cellulitu wodnego z medycznego punktu widzenia:

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej
 • zaburzenia krążenia krwi

Najczęściej jednak te zaburzenia wywoływane są przez niezdrowy i nieregularny tryb życia. Nieprawidłowa dieta oraz stosowanie używek i wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji negatywnie wpływa na nasz organizm, a w rezultacie zaburza jego pracę. Szczególnie regularna aktywność fizyczna powinna być elementem życia każdego człowieka, ponieważ w dobie pracy przy biurku niestety zaburzamy działanie naszego organizmu.

Poniżej wylistowane zostały wszystkie przyczyny, których skutkiem jest cellulit wodny, i w których jesteśmy w stanie wprowadzić samodzielnie zmiany:

 • siedzący tryb życia
 • nadmiar soli
 • słone przekąski
 • brak odpowiedniej diety
 • noszenie w znacznym stopniu obcisłej odzieży
 • potrawy, w których znajdują się ostre przyprawy
 • wahania wagi
 • częste wybieranie butów na wysokim obcasie

Do innych przyczyn, na które niestety nie mamy większego wpływu zaliczamy:

 • predyspozycje genetyczne
 • zaburzenia hormonalne (np. problemy z tarczycą)

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit pojawia się na skutek gromadzenia nadmiaru wody w organizmie oraz zaburzeń gospodarki hormonalnej i układu krążenia. Innym powodem może być również nadwaga, jeśli mowa o drugim rodzaju cellulitu, cellulicie tłuszczowym. Żeby wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości należy przede wszystkim przywrócić równowagę w organizmie. Najlepszym sposobem będzie przede wszystkim wypracowanie sobie zdrowych nawyków, można również zdecydować się na pomoc specjalisty i wygładzenie skóry podczas zabiegu.

Zobacz więcej  Cudowne Zaffiro

Domowe sposoby jak zwalczyć cellulit wodny:

 • prowadzenie zdrowego trybu życia (pozytywnie wpłynie również na pozostałe części twojego życia)
 • odpowiednio zbilansowana dieta
 • produkty bogate w witaminy i potrzebne składniki
 • aktywność fizyczna (w tym aerobik wodny)
 • regularne ćwiczenia fizyczne

Są to oczywiście najlepsze sposoby na wyeliminowanie cellulitu. Niestety częściej wybierane są metody, które jedynie maskują objawy, takie jak zasłanianie go ubraniami.

Żeby zwalczyć cellulit wodny można również wybrać się na dedykowane zabiegi do specjalisty. Jest to dobry sposób na wyeliminowanie niechcianych niedoskonałości (nierzadko efekty są widoczne już po 1 zabiegu), nie powinien jednak mieć wpływu na konieczność zmiany trybu życia:

 • mezoterapia igłowa (jeden z najpopularniejszych zabiegów, polega na poprawie metabolizmu komórek oraz na stymulacji tkanki skórnej do większej produkcji kolagenu, który wygładzi skutecznie skórę)
 • karboksyterapia (terapia oparta na działąniu dwutlenku węgla, który pozwala rozbić tłuszcz oraz zredukować tkankę tłuszczową, również podczas tego zabiegu jest bardzo wysoki poziom spalania tłuszczu)
 • laser frakcyjny (po wniknięciu wiązki laserowej w głąb skóry, poprawia się krążenie krwi, co ujędrnia skórę i znajdującą się pod nią tkankę, a naczynia krwionośne rozszerzają się razem z rozbiciem komórek tłuszczowych, zabieg jest przeznaczony dla zaawansowanego stadium cellulitu)
 • radiofrekwencja mikroigłowa
 • drenaż limfatyczny (sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna, powoduje ukrwienie tkanek oraz redukcję tkanki tłuszczowej)
 • endermologia
 • masaż limfatyczny
 • lipoliza iniekcyjna (do skóry wprowadzane zostają substancje odżywcze, które zmniejszają cellulit i korzystnie wpływają na pracę tkanki tłuszczowej, można przy tym zabiegu liczyć nawet na redukcję cellulitu o 90%)
 • masaż podciśnieniowy (oddziałuje na tkankę łączną skóry jednocześnie eliminując komórki tłuszczowe)

Zabiegi oczywiście są w pełni bezpieczne dla zdrowia i gwarantują skuteczność. Niektóre zmniejszają widoczność cellulitu, inne natomiast całkowicie go eliminują. Jest to oczywiście zależne od stadium zaawansowania, w jakim znajduje się skóra oraz od stanu tkanki podskórnej i tłuszczowej.

Należy przygotować się do trudnej walki z cellulitem i z samym sobą. Zmiana trybu życia nie dla każdego jest łatwa, a dla wielu stanowi niemałe wyzwanie. Najlepiej jest zacząć od sprawdzenia swoich dotychczasowych nawyków i od zastanowienia się, w jaki sposób możemy zmienić je na zdrowe.

Zobacz więcej  Plastry na blizny po cc - wróć szybko do formy

Jeśli natomiast chodzi o ćwiczenia fizyczne, możemy poszukać odpowiednich dla nas aktywności, które sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej i wpływają na zmniejszenie się cellulitu.

Czy cellulit jest szkodliwy?

Cellulit sam w sobie nie jest szkodliwy. Natomiast przyczyny, które do niego doprowadzają (brak regularnej aktywności fizycznej, brak odpowiedniej i dobrze zbilansowanej diety, częste odwonienie, nadwaga) prowadzą do poważnych dolegliwości nie tylko fizycznych, ale i psychicznych. To nie zmiany w tkance tłuszczowej powinny nas martwić, a tryb prowadzonego życia.

Wcześniej wspomniany został również czwarty stopień cellulitu. Prowadzi on do dolegliwości bólowych, jednocześnie jest sygnałem, by wybrać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania.

Czy cellulit występuje tylko u kobiet?

Cellulit występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Natomiast to właśnie płeć piękną dotyka częściej, głównie ze względu na różny poziom, który posiada tkanka tłuszczowa oraz jej dystrybucji. Nie ma jednak znaczenia waga osoby, problem dotyka osób w różnym wieku. Przyjęło się, że cellulit jest „dolegliwością” jedynie przy nadwadze, natomiast wiele szczupłych osób również go posiada.

Innym powodem, dla którego przyjęło się stwierdzenie, że cellulit występuje tylko u kobiet jest fakt, że mężczyźni nie zwracają na niego uwagi. Kobiety natomiast bardzo porównują swoje ciało do idealnego wizerunku wykreowanego przez media, w którym nie ma miejsca na cellulit i dlatego nierówny stan skóry tak bardzo im przeszkadza.

Dlaczego cellulit na naszym ciele nam przeszkadza?

Cellulit niestety przeszkadza wielu osobom, a dotyczy to w szczególności większości kobiet. Media pozwoliły wykreować sobie idealny wizerunek kobiety, która nie ma żadnych „niedoskonałości”, a które są nieodłącznym elementem życia i naszego ciała. Różne geny, różna budowa i różne tryby życia wpływają na nasz wygląd. Przyglądanie się wyidealizowanym reklamom, w których prezentowane są gładkie skóry, szczupłe ciała i idealnie wyprofilowane twarze wprowadza nas w kompleksy.

Z powodu cellulitu masa osób w okresie letnim zakłada dłuższe spodnie mimo wysokiej temperatury z obawy przed spojrzeniami innych. Jest to powszechnie stosowana metoda, nie sprawi ona jednak, że cellulit zniknie czy nasze ciało, jak i my sami, poczujemy się lepiej.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop