Blog

Rubinki: czym są i jak je zwalczyć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Rubinki: czym są i jak je zwalczyć?

Potocznie nazywane rubinki to drobne defekty pojawiające się na skórze w różnych miejscach na ciele. Z medycznego punktu widzenia są to naczyniaki, czyli nowotwory o niezłośliwym charakterze. Naczyniaki rubinowe powstają w efekcie nadmiernego rozrostu komórek, które znajdują się na ściankach naczyń krwionośnych. Istnieje wiele różnych rodzajów naczyniaków, jednakże do jednych z najczęściej występujących należą punkty rubinowe, które często określane są zmianami skórnymi w formie niewielkiego czerwonego punktu widocznego na skórze.

Choć naczyniaki rubinowe występują u ogromnej części całego społeczeństwa to warto wiedzieć, że jest to problem natury kosmetycznej niestanowiący dużego zagrożenia dla zdrowia. Najczęściej naczyniak rubinowy to problem, który nasila się wraz z wiekiem. Na szczęście w obecnych czasach istnieją skuteczne i nowoczesne metody oferowane przez medycynę estetyczną, które umożliwiają ich usunięcie.

Dla wielu osób rubinki zlokalizowane w widocznych miejscach na ciele np. na twarzy, szyi, dekolcie, czy też ramionach stanowią problem natury estetycznej i znaczący defekt urody. Choć naczyniaki rubinowe pojawiające się na naszej skórze nie są powodem do niepokoju to zdecydowanie mogą obniżać samoocenę i być pretendentem do powstawania kompleksów. W takich sytuacjach warto rozważyć bezpieczne ich usunięcie.

Wiele osób borykających się z punktami rubinowymi zastanawia się, czy istnieją skuteczne metody na uniknięcie ich powstawania. Niestety obecnie nie ma sprawdzonego sposobu na uniknięcie pojawiania się punktów rubinowych. Dzieje się tak, ponieważ za główne przyczyny ich powstawania odpowiedzialne są geny, a także zmiany hormonalne. Oznacza to, że jeżeli w bliskiej rodzinie występuje naczyniak rubinowy to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmiany tego typu pojawią się także u nas.

Naczyniaki rubinowe, czyli niewielkie czerwone grudki na skórze

Pomimo podłoża nowotworowego naczyniaki rubinowe znane także objaw De Morgana lub plamy De Morgana, nie są zmianami skórnymi, które powinny nas niepokoić. Bardzo rzadko następuje przekształcenie się tego typu zmiany w schorzenie o charakterze złośliwym. Zatem zdecydowanie są problemem estetycznym.

Najczęściej pierwsze punkty rubinowe pojawiają się na ciele po trzydziestym roku życia, jednakże wzrost ilości punktów rubinowych odnotowuje się u osób po sześćdziesiątym roku życia. Nieprawidłowy i nadmierny rozrost komórek wyścielających ściany naczyń krwionośnych w postaci naczyniaków rubinowych może także występować u niemowląt. Warto wiedzieć, że tego typu zmiany w przypadku niemowlaków mogą zaniknąć samoistnie w około dwunastym miesiącu życia.

Zobacz więcej  Jak postępować po zabiegu przeszczepu włosów

Te niegroźne naczyniaki przeważnie powstają na tułowiu, ramionach, szyi, a także na dekolcie i twarzy. Zmiany na skórze pojawiają się w postaci czerwonych bądź bordowych punktów zazwyczaj nieprzekraczających kilku milimetrów wielkości. Niestety zmiany te mogą mieć tendencję do powiększania się. Z reguły naczyniaki rubinowe nie dają symptomów bólowych, a obecność ich na ciele to przeważnie problem wyłącznie estetyczny.

Duże znaczenie ma lokalizacja zmian rubinowych na ciele. Jeśli ich umiejscowienie znajduje się w miejscach narażonych na częste otarcia bądź uszkodzenia skóry wato rozważyć ich usunięcie. Choć zmiany te nie mają jasno określonych przyczyn ich powstawania to można je połączyć z procesem starzenia się, gdyż liczba punktów rubinowych wzrasta wraz z wiekiem.

Rubinki: przyczyny ich powstawania

Jak wcześniej wspomniano przyczyny powstawania zmian rubinowych nie są do końca znane, jednakże można określić pewne czynniki, które stanowią predyspozycje do wystąpienia tych niewielkich czerwonych grudek. Oczywiście za podstawowe przyczyny przypuszcza się uwarunkowania genetyczne oraz zmiany o charakterze hormonalnym. Można więc zatem nieco bardziej sprecyzować czynniki wpływające na ich pojawianie się na powierzchni skóry.

Do czynników tych zaliczane są m. in.:

  • podłoże genetyczne,
  • zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego,
  • nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne (UV),
  • zmiany hormonalne (i wahania gospodarki hormonalnej), w tym schorzenia wątroby, menopauza, karmienie piersią, zmiany pojawiają się także w okresie ciąży,
  • długotrwały, przewlekły stres,
  • dieta bogata w: ostre przyprawy, alkohol, a także kawę,
  • zły stan zdrowia.

Nadmierna proliferacja, czyli rozrastanie się maleńkich czerwonych naczynek krwionośnych jest znacznie większa u osób, które posiadają fototyp skóry, który daje predyspozycje do tworzenia się na jej powierzchni zmian o charakterze barwnikowym. Te maleńkie czerwone naczyniaki rubinowe znajdują się płytko pod powierzchnią skóry.

Warto wiedzieć, że proliferacja naczyń często przebiega w sposób dynamiczny. Zazwyczaj wystarczy kilka dni aby na ciele pobawił się naczyniaki rubinowe. Problem ten dotyczy obu płci.

Punkty rubinowe: czym się charakteryzują?

Punkty rubinowe są niewielkimi zmianami, które nie wykazują tendencji do odczuwania dyskomfortu bólowego. Należy jednak pamiętać iż na skutek nierozsądnego korzystania np. ze słońca, solarium lub w skutek nieodpowiedniej pielęgnacji na skórze mogą pojawić się znamiona, które mogą przypominać naczyniaki. Wówczas jeśli zmiana zmieni swoją kolorystykę bądź kształt warto odwiedzić sprawdzony gabinet medycyny estetycznej.

Zobacz więcej  Endermologia lpg - pozbywamy się cellulitu

Podczas wizyty upewnimy się, że nasz problem stanowi tylko defekt natury estetycznej. Natomiast jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lekarz z pewnością zaleci nam dodatkowe badania w celu przeprowadzenia diagnostyki.

Niekiedy plamy rubinowe są błędnie utożsamiane ze zmianami takim, jak: czerniaki, teleangiektazjami, trądzikiem różowatym, a także naczyniakami jamistymi.

Punkty rubinowe: metody leczenia

Leczenie plam rubinowych nie tak dawno temu odbywało się metodą krioterapii. Dziś metoda ta jest coraz częściej zastępowana nowoczesnymi zabiegami wykonywanymi za pomocą lasera. Laseroterapia w leczeniu zmian rubinowych jest oferowana przez coraz większą ilość gabinetów medycyny estetycznej. Zabiegi laserowe umożliwiają usuwanie różnych zmian skórnych, w tym punktów rubinowych. Główną zaletą tego typu zabiegów jest mała inwazyjność oraz stosunkowo szybki czas przeprowadzania całej procedury zabiegowej.

Terapia laserowa podobnie, jak krioterapia pozwalaj na usunięcie czerwonych zmian umiejscowionych pod powierzchnią skóry u osób w różnym wieku. Metoda krioterapii polega na wykorzystaniu przeważnie ciekłego azotu o niskiej temperaturze. Azot za pomocą specjalnego przyrządu jest aplikowany na plamę rubinową. Azot powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych poprzez spadek temperatury, wówczas dochodzi do zahamowania procesów metabolicznych. Po zabiegu w miejscu zmiany powstaje niewielkiej wielkości pęcherzyk, który odpada w sposób samoistny zazwyczaj w przeciągu dwóch tygodni od wykonania zabiegu.

Kolejną metodą powszechnie stosowaną do usuwania punktów rubinowych jest elektrokoagulacja. Jest to metoda polegająca na eliminacji zmian skórnych przy użyciu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Przyłożone do zmiany elektrody doprowadzają do kontrolowanego ścięcia białka w tkankach naczyniaków. Następnie zmiana zostaje wchłonięta przez układ krwionośny i wydalona z organizmu. Tego typu zabieg w przypadku dużych lub trudno zlokalizowanych zmian niekiedy wymaga przeprowadzenia w znieczuleniu miejscowym.

Alternatywą dla wyżej opisanych zabiegów jest laserowe usuwanie plam rubinowych. Wówczas do zabiegu wykorzystywany jest nowoczesny laser, który został wyposażony w głowicę emitującą wiązkę laserową. Tego typu zabieg cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na: wysoki poziom bezpieczeństwa, braku ingerencji chirurgicznej i brak okresu rekonwalescencji.

Zobacz więcej  Astha – recepta online

Rubinki: wskazania do usunięcia

Oczywiście decyzja o wykonaniu zabiegu usuwania plam rubinowych jest kwestią indywidualną i przeważnie podejmuje się ją ze względów estetycznych bądź w sytuacjach, kiedy zmiana narażona jest na częste uszkodzenia i zaczyna krwawić. Przeważnie rubinki nie powodują dolegliwości bólowych. Jeśli umiejscowienie zmiany zlokalizowane jest w miejscach narażonych na ryzyko naruszania ich struktury zaleca się usunięcie. Najczęściej do otarć zmiany dochodzi w przypadku kobiet, które naszą biustonosz.

Przebieg usuwania punktów rubinowych metodą laseroterapii

Usuwanie punktów rubinowych metodą laseroterapii jest wyjątkowo bezpiecznym i często polecanym przez dermatologów zabiegiem. Laseroterapia daje bardzo dobre efekty i umożliwia pozbycie się tego nieestetycznego defektu urody. Warto wiedzieć, że podczas zabiegu do zmiany przykładana jest specjalna głowica, która emituje wiązkę lasera. Oznacza to, że działanie lasera to tak naprawdę działanie punktowe.

Po wykonanym zabiegu pacjent może od razu powrócić do normalnego funkcjonowania bez odczuwania dodatkowych dolegliwości. Zastosowanie lasera podczas usuwania czerwonych punktów daje długotrwałe efekty, a wiązka energii lasera w czasie emitowania światła skierowana jest wyłącznie na plamę rubinową. Wówczas zabiegi laserowe nie powodują dodatkowych uszkodzeń, a co za tym idzie otaczające tkanki nie ulegają uszkodzeniu . Zabieg zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

Naczyniaki starcze, a naczyniaki rubinowe

Bardzo często naczyniaki rubinowe określane są, jako naczyniaki starcze lub plamy starcze. Dzieje się tak ponieważ naczyniaki rubinowe najczęściej pojawiają się u osób starszych. Zazwyczaj znaczna ilość naczyniaków starczych pojawia się po sześćdziesiątym lub siedemdziesiątym roku życia. Oczywiście zmiany tego typu mogą pojawić się także u osób młodszych, jednakże ich ilość jest niewielka. Wówczas zazwyczaj usuwanie zmiany ma charakter wyłącznie kosmetyczny.

Mimo to naczyniaki to problem stanowiący dyskomfort dla nie jednej kobiety. Dlatego warto zapoznać się z ofertą gabinetów medycyny estetycznych w zakresie usuwania niechcianych zmian. Choć objawy tego schorzenia nie występują to niefortunne umiejscowienie naczyniaka rubinowego stanowi wskazanie do przeprowadzenia zabiegu.

Punkty rubinowe zazwyczaj mają kilka milimetrów wielkości i występują przeważnie na tułowiu, ramionach, szyi, twarzy, dekolcie. Usunięcie ich może podnieść komfort życia i wyeliminować przyczynę (naczyniaki starcze) niskiej samooceny danej osoby.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop