Blog

Popularne nawyki które niszczą włosy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Złe nawyki mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na kondycję włosów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich przyzwyczajenia prowadzą do uszkodzenia cebulek i mieszków, co powoduje wypadanie włosów i sprawia, że stają się szorstkie, nieprzyjemne w dotyku i łamliwe. Kilka niedużych zmian w codziennej pielęgnacji pomoże wyeliminować te przyczyny wypadania włosów i przywrócić fryzurze naturalny blask.

MYCIE GORĄCĄ WODĄ

Większość osób myje włosy pod gorącym prysznicem. Jest to poważny błąd, ponieważ woda o wysokiej temperaturze otwiera łuski włosa, a to jest przyczyną osłabienia jego struktury. Takie włosy są matowe, szorstkie, kruche i skłonne do łamania się. Długie płukanie w bardzo ciepłej wodzie prowadzi do zniszczenia naturalnej warstwy lipidowej, która natłuszcza włosy i zapobiega uszkodzeniom. Istnieje także ryzyko, że zbyt gorące prysznice przyczynią się do uszkodzenia cebulek i spowodują wypadanie włosów.

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest mycie w chłodnej lub letniej wodzie. Umiarkowana temperatura nie niszczy struktury włosa, nie jest również szkodliwa dla cebulek. Taka temperatura pozwala również na lepsze i dokładniejsze spłukiwanie kosmetyków do pielęgnacji.

INTENSYWNE MODELOWANIE

Nie tylko gorąca woda niszczy włosy. Podobne skutki wynikają z częstego używania popularnych urządzeń do stylizacji, czyli przede wszystkim suszarki, lokówki i prostownicy. Oddziaływanie wysokiej temperatury powoduje uszkodzenie kreatyny – białka, które stanowi główny budulec włosa oraz jego powłokę ochronną. Włosy stają się suche, łamliwe i bardziej podatne na działanie szkodliwych czynników, np. promieniowania UV. Nie należy również przesadzać z używaniem kosmetyków do stylizacji. Po nałożeniu na włosy dużej ilości takich produktów, trzeba umyć je wieczorem, podobnie jak zmywa się makijaż z twarzy przed snem. Do suszenia najlepiej używać chłodnego nawiewu w suszarce, a lokówki i prostownicy nigdy nie można stosować na wilgotnych włosach. Jeśli nie da się uniknąć stylizacji gorącym urządzeniem, warto zastosować kosmetyki termoochronne.

Zobacz więcej  Skórne objawy chorób serca: zasinienie skóry i inne sygnały o zdrowiu serca, które widać na ciele

ŹLE SKOMPONOWANA DIETA

Najgorszy wpływ na kondycję włosów mają bardzo restrykcyjne diety i głodówki. Kiedy organizm otrzymuje drastycznie ograniczoną ilość kalorii, wykorzystuje energię na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych, a nie wzrost włosów. Utrzymujący się przez dłuższy czas deficyt kaloryczny może ostatecznie spowodować wypadanie włosów.

Podobne skutki ma źle zbilansowana dieta, która nie dostarcza wystarczającej ilości witamin i minerałów. Jadłospis ubogi w cynk, miedź, żelazo, witaminy A, C, E i B i nienasycone kwasy tłuszczowe sprawi, że organizm nie będzie miał wystarczających ilości substancji niezbędnych do budowy zdrowych włosów. Do zachowania dobrej kondycji włosów niezbędna jest także odpowiednia ilość białka, które w dużym stopniu tworzy ich strukturę.

ZBYT CZĘSTE LUB ZBYT RZADKIE MYCIE

Jeśli nie jest to konieczne, nie należy myć włosów codziennie. Do częstego mycia najlepiej wybierać delikatne kosmetyki, które nie zawierają drażniących składników, nie obciążają nadmiernie włosów i nie uszkadzają ich struktury. Lepiej również unikać stosowania suchego szamponu. Ten kosmetyk przydaje się w awaryjnych sytuacjach, jednak używany na co dzień będzie obciążał włosy i sprawi, że staną się suche i matowe.

Zbyt rzadkie mycie jest niezbyt higieniczne i może powodować pojawienie się problemów skórnych takich jak łupież i grzybica.
Niewłaściwe uczesanie
Na kondycję włosów negatywnie wpływają ciasno plecione fryzury. Takie uczesanie pięknie się prezentuje i jest wygodne, jednak naraża włosy na działanie sił mechanicznych, które prowadzą do dużego obciążenia mieszków włosowych. Na co dzień najlepiej zrezygnować z kucyków, warkoczy oraz koków i zostawić takie uczesanie na wyjątkowe okazje. W najgorszym wypadku ciasne fryzury mogą spowodować tak zwane łysienie trakcyjne, które jest wynikiem długotrwałego ucisku. Objawy towarzyszące temu łysieniu to bolesność skóry głowy, ropne guzki oraz łuszczenie się skóry. Ciągłe uszkodzenia i urazy ostatecznie prowadzą do tak dużych uszkodzeń, że włosy nie mogą odrosnąć.

Zobacz więcej  Depilacja IPL – na czym polega zabieg depilacji IPL?

Przy wiązaniu włosów gumką trzeba zwrócić uwagę, czy nie są one zbyt mocno ściągnięte. Najlepiej używać gumek, które nie mają żadnych dodatkowych elementów, np. metalowych blaszek. Należy także unikać spania w związanych włosach.

ŹLE DOBRANE KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI

Warto zwracać uwagę na skład kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów. Niektóre z nich mogą zawierać substancje o szkodliwym działaniu, niszczące i wysuszające włosy. Z pewnością trzeba unikać produktów, w których skład wchodzą konserwanty, alkohol i silikony. Niekorzystne są także SLES/SLS, czyli popularne substancje pieniące, powodujące podrażnienie i przesuszenie skóry głowy. Są szczególnie nieodpowiednie dla osób z wrażliwą i skłonną do łupieżu skórą.

Silikony dodawane są do kosmetyków, ponieważ wizualnie poprawiają wygląd włosów, zwłaszcza tych kręconych i puszących się. Niestety długie stosowanie takich substancji powoduje zatykanie łuski włosa. Występują pod różnymi nazwami, np. cyclomethicone, rimethylsilylamodimethicone, dimethiconol. Konserwanty to parabeny, a także związki bromu i chloru. Oznaczane są między innymi jako Phenyl Dimethicone, Diazolidynyl Urea, Phenyl Benzoate, Imidiazolidynyl Urea.

Dobre kosmetyki powinny usuwać wszystkie zanieczyszczenia i produkty do stylizacji bez uszkodzenia naturalnej ochrony włosów i ich struktury. Muszą również wspomagać naturalną regenerację włosa.

NIEPRAWIDŁOWE SUSZENIE

Zawijanie w turban i mocne pocieranie ręcznikiem to kolejne przyczyny uszkodzenia włosów, z których wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy. Zazwyczaj intensywne suszenie ręcznikiem wynika z chęci zaoszczędzenia czasu, ale niestety jest bardzo niekorzystne. Dodatkowo mocne i silne pocieranie skóry głowy prowadzi do zwiększonej produkcji sebum, a to powoduje silniejsze przetłuszczanie się włosów. Prawidłowe suszenie polega na przykładaniu ręcznika i delikatnym odciskaniu. Mokre włosy stają się wyjątkowo kruche, a przez to podatne na złamania. Z tego samego powodu należy poczekać z czesaniem i szczotkowanie, aż całkowicie wyschną. Rozczesywanie mokrych włosów to bardzo niekorzystny nawyk i można to robić jedynie przy użyciu szczotki ze specjalnym, delikatnym włosiem. Także spanie z morką głową jest złym pomysłem – wilgotne włosy będą pocierać o poduszkę, co również spowoduje uszkodzenia.

Zobacz więcej  Żylaki w młodym wieku - jak zapobiegać ich powstawaniu?

Niewłaściwa pielęgnacja i nieprawidłowa dieta to częste przyczyny wypadania włosów. Niekorzystne nawyki powodują także uszkodzenie struktury włosów, które tracą atrakcyjny wygląd. Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, warto zwrócić uwagę na właściwe wykonywanie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, a także na sposób odżywiania się. Jeśli mimo to wypadanie włosów nadal jest duże, najlepiej odwiedzić lekarza, ponieważ taka dolegliwość może mieć także poważniejsze przyczyny, np. zaburzenia hormonalne. Do utraty włosów przyczynia się również silny stres, leki, niektóre choroby.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop