Blog

Czerwone rozstępy – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czerwone rozstępy – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Czerwone rozstępy

Rozstępy to jeden z największych problemów estetycznych, które często występują u osób z nadwagą lub kobiet w ciąży. Wbrew pozorom rozstępy mogą pojawiać się również u osób szczupłych. Istotą powstawania rozstępów jest połączenie hormonów i czynników genetycznych. Niektórzy zauważają pojawienie się rozstępów, którym towarzyszą niewielkie wahania wagi. Z drugiej strony, pomimo intensywnego rozciągania tkanki skórnej, inni nie odczuwali tego problemu. Dlatego bardzo ważna jest podatność genetyczna, zmiany hormonalne i elastyczność skóry. W wyniku nadmiernego rozciągania tkanki rozciągają się, czy to w czasie ciąży, podczas szybkiego wzrostu nastolatków, czy w okresach przybierania na wadze. Gdy skóra jest jeszcze bardziej osłabiona i niedostatecznie nawilżona, włókna kolagenowe i elastynowe ulegają zniszczeniu. Naskórek pozostaje nienaruszony, ale uszkodzenia są widoczne. Masz czerwone rozstępy na brzuchu, udach, plecach, piersiach czy gdziekolwiek indziej? Podpowiemy jak się ich pozbyć.

Czym są czerwone rozstępy?

Rozstępy to smugi w kształcie wrzeciona, które tworzą się na skórze, gdy skóra jest zbyt mocno rozciągnięta. Wyglądają jak blizny, chociaż powstają w innym mechanizmie. Zanim rozstępy uformują się i staną się białymi rozstępami, przechodzą kilka etapów zmiany koloru. Powstawanie rozstępów na skórze następuje w dwóch etapach: stan zapalny i atrofia.

Pierwsza to faza zapalna, podczas której włókna wrzeciona dopiero zaczynają się formować. Na rozciągniętej skórze zaczynają pojawiać się czerwone rozstępy. Pod koniec fazy zapalnej rozstępy stają się fioletowe. Następnie wejdą w fazę rozpadu, podczas której znikną i przyjmą swoją ostateczną formę. Rozstępy najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu, piersiach, pośladkach i ramionach.

Czerwone rozstępy – zapobiegaj, zamiast leczyć

Walka z czerwonymi rozstępami jest tym skuteczniejsza, im szybciej zostanie rozpoczęta. Najlepszym wsparciem profilaktyki i opieki są zdrowe nawyki. Między innymi ważne będzie posiadanie prawidłowego poziomu hormonów oraz sprawdzenie tarczycy, której funkcja zaburzona może wpłynąć na nagły przyrost masy ciała i trudności w zrzuceniu wagi. Jeśli wyniki są prawidłowe, warto również znaleźć równowagę między zdrowym odżywianiem a odpowiednią aktywnością fizyczną. Na pojawienie się rozstępów może mieć wpływ niewłaściwa dieta i ćwiczenia, które stymulują szybki wzrost mięśni. Odpowiednie nawadnianie organizmu może mieć również pozytywny wpływ na kondycję skóry. Osoba dorosła powinna pić około 30 millitrów na 1 kilogram masy ciała dziennie. Menu wspierające profilaktykę rozstępów powinny być również bogate w białko oraz zdrowe źródła witamin A, B5, E i PP. Warto też regularnie spożywać małe posiłki co 3 godziny i unikać pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym.

Zobacz więcej  Blizny na piersiach

Popraw krążenie krwi i zapobiegaj powstawaniu rozstępów

Zabawa z ciepłą i zimną pod prysznicem to sprawdzony sposób na poprawę krążenia. Wystarczy zalać się gorącą i zimną wodą. Dzięki temu co kilka sekund naczynia krwionośne rozszerzają się i zwężają, a krew zaczyna szybciej krążyć we krwi. W ten sposób nie tylko poprawiamy krążenie krwi, ale także wspomagamy proces oczyszczania złogów żylnych. Papryczki chili, papryki, imbir, papryczki chili – szczególnie ostre przyprawy mogą mieć korzystny wpływ na układ krążenia, poprawiać pracę krwi i zwalczać rozwój różnych chorób cywilizacyjnych. Dlatego warto dodawać je do potraw nie tylko ze względu na ich smak, ale również czosnek ma wielorakie dobroczynny wpływ na nasz organizm. Jedząc go regularnie, możemy osiągnąć efekty zbliżone do przyjmowania statyn, które obniżają poziom cholesterolu.

Czerwone rozstępy – czy to coś groźnego?

Czerwone rozstępy nie są szkodliwe dla zdrowia. Z drugiej strony, jeśli chcesz uzyskać korzystny wygląd, zdecydowanie istnieje ryzyko. Czerwone rozstępy to… normalne. Mam na myśli to, że kiedy pojawiają się na ciele, początkowo są czerwone. Dzieje się tak, ponieważ tkanka wytwarzana przez skórę pozostaje świeża i delikatna. Z biegiem czasu czerwone rozstępy mogą stać się jaśniejsze, jaśniejsze i twardsze. W porównaniu z białymi rozstępami są po prostu młodsze. Jeśli masz czerwone rozstępy… świetnie! Dzieje się tak, ponieważ ten etap jest zdecydowanie najłatwiejszy do wyleczenia. Ten stan i kolor utrzymają się do 6 miesięcy po rozpoczęciu problemu. To jest „okno czasowe”, w którym reagujesz. Jeśli oczywiście chcesz usunąć czerwone rozstępy.

Czy czerwone rozstepy bolą?

Nie, czerwone rozstepy nie bolą. Jednak szczególnie, gdy kobieta jest w ciąży, często odczuwa swędzenie lub mrowienie w okolicy rozstępów. Balsam nawilżający może ukoić suchą lub swędzącą skórę.

Jak wyglądają czerwone rozstępy w fazie zapalnej?

Na początku jest zaczerwieniony, spuchnięty i swędzący. Świeże rozstępy przechodzą następnie przez te etapy i zmieniają kolor – najpierw fioletowy, potem biały. Czerwone rozstępy u mężczyzn uprawiających kulturystykę powstają podczas budowania mięśni, zwłaszcza jeśli mięsień szybko rośnie. Skóra jest wówczas przez krótki czas nadmiernie naciągnięta, co zwiększa podatność na rozstępy.

Zobacz więcej  Naczynia krwionośne: Kluczowa rola włosowatych naczyń i tętnic w działaniu układu krwionośnego

Co na czerwone rozstępy pomoże?

Jeśli dbamy o skórę od wewnątrz, warto wspierać ją również od zewnątrz, stosując kosmetyki poprawiające jej kondycję. Nawilżona, elastyczna, zregenerowana skóra jest trudniejsza do uszkodzenia i pękania pod wpływem rozciągania. Szczególną uwagę należy zwrócić na obszary podatne na rozstępy: uda, brzuch, piersi, pośladki, a u osób wykonujących ćwiczenia ogólnorozwojowe i siłowe plecy i ramiona. W składzie kosmetyków poszukujemy nie tylko olejków i maseł, które natłuszczają i tworzą barierę ochronną przed wyciekaniem wody, ale także aktywnych składników roślinnych o działaniu ujędrniającym i antyseptycznym. Na usuwanie rozstępów doskonale sprzedzą się: naturalne olejki, kwas hialuronowy. Sposoby usuwania rozstępów w gabinetach medycyny estetycznej posiadają wiele rozwiązań na kłopotliwe rozstępy.

Jak usunąć czerwone rozstepy ? – radiofrekwencja mikroigłowa

Defekty znajdują się głęboko w skórze, dlatego wiele tradycyjnych metod usuwania rozstępów nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Natomiast radiofrekwencja mikroigłowa na rozstępy działa bezpośrednio na przyczynę problemu, wykorzystując dwa niezależne czynniki do odbudowy włókien kolagenowych i elastynowych. Po pierwsze, w zabiegu wykorzystuje się emisję fal radiowych, które rozgrzewają tkanki, powodując ich pobudzenie i bezpośrednią stymulację włókien kolagenowych. Dlatego fibroblasty ulegają naturalnej aktywacji, co zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Po drugie, po wprowadzeniu mikroigieł tkanka jest uszkadzana w kontrolowany sposób. Mikropory penetrują tkankę do 3,5 mm, wywołując kontrolowany stan zapalny. W ten sposób zostaje uruchomiony bardzo intensywny i całkowicie naturalny proces regeneracji. W ten sposób rozpoczyna się proces tworzenia nowej organizacji.

Laserowe usuwanie rozstępów

Wśród wymienionych metod laser uważany jest za najskuteczniejszy. W klinice medycyny estetycznej znajdziesz różnorodne zabiegi z jego wykorzystaniem. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Opłata za tę metodę wynosi zazwyczaj około 1000 zł za sesję. Jednak, aby osiągnąć pożądany efekt, proces należy powtórzyć co najmniej kilka razy.

Czerwone rozstępy nie są straszne – możesz się ich pozbyć, jeśli odpowiednio wcześnie podejmiesz środki zapobiegawcze. Stan pogarsza się, gdy rozstępy stają się fioletowe lub białe. Oznacza to, że są w pełni uformowane. Usuwanie takich rozstępów jest znacznie trudniejsze. Przeważnie wymaga zastosowania bardziej inwazyjnych metod – operacji lub kosztownych wizyt w salonie kosmetycznym. Profilaktyka jest zdecydowanie najskuteczniejsza i najtańsza. Jak tylko zauważysz pierwsze objawy nieestetycznego naciągnięcia skóry – zareaguj jak najszybciej.

Zobacz więcej  Każda blizna to dojrzały proces gojenia: Odróżnienie blizn pooperacyjnych od blizn niedojrzałych

mezoterapia na czewone rozstępy

Najlepiej walczyć z rozstępami, gdy są jeszcze świeże . Uzdrawiające rozstępy mogą być trudne do usunięcia, zwłaszcza za pomocą balsamów. Pamiętaj, że makijaż, którego używasz na co dzień, nie ma właściwości dotarcia do warstwy skóry właściwej, działa głównie powierzchniowo. W skórze właściwej powstają kolagen i elastyna, które odgrywają kluczową rolę w powstawaniu rozstępów. Dlatego mezoterapia igłowa na rozstępy ma większą szansę na wyeliminowanie problemu niż samo makijaż. Aby zobaczyć widoczne efekty zabiegu, trzeba przygotować się na długi proces. Mezoterapia wykonywana jest w serii 10 lub 12 zabiegów w niezbyt odległych odstępach czasu. Intensywne leczenie zawsze prowadzi do lepszych wyników.

peelingi chemiczne zmniejszają widoczność rozstępów

Jednym z zabiegów stosowanych w celu redukcji rozstępów są peelingi chemiczne, które polegają na nałożeniu na dotkniętą skórę mieszaniny kwasów octowych – takich jak kwas glikolowy, kwas trichlorooctowy i retinol. Kwasy te mają złuszczać martwy naskórek oraz stymulować produkcję elastyny i kolagenu w skórze.

Czerwone rozstępy a domowe sposoby

Czerwone, świeże rozstępy nie są jeszcze w pełni uformowane. Aby je zwalczyć, potrzebujesz specjalistycznej pielęgnacji. W drogeriach można kupić różne olejki, masło kakaowe, peelingi, masło shea, olej kokosowy i balsamy. Cokolwiek wybierzesz – najważniejsza jest kompozycja.

To, co działa na czerwone prążki, zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji. Jednak ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć pracę. Peeling, który stymuluje mikrokrążenie i przepływ limfatyczny, jest obecnie uznawany za bardzo przydatny w przypadku czerwonych rozstępów. Jednocześnie zapewniają skórze lepsze zaopatrzenie w tlen i składniki odżywcze, stymulując tym samym jej regenerację. Możesz zrobić suchy peeling (w rękawiczkach) lub użyć gotowej mieszanki. Peeling należy wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu. Jednym z ciekawszych pomysłów wydaje się użycie soku z cytryny. Wyciśnij świeży sok i nałóż go na skórę, np. zwilżonym wacikiem. Może być również dodany do maseczki na twarz lub domowego peelingu. Witamina C, składnik cytryny, ma właściwości rozjaśniające i złuszczające, a także może stymulować produkcję kolagenu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop