Blog

Przepuklina żołądka – czym się charakteryzuje oraz jak wygląda leczenie?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Przepuklina żołądka – czym się charakteryzuje oraz jak wygląda leczenie?

Przepuklina rozworu żołądkowego nazywana potocznie przepukliną żołądka to poważna dolegliwość, która może przyczynić się do dalszych problemów zdrowotnych. Nie należy bagatelizować jej objawów, a w razie ich zauważenia niezwłocznie przystąpić do leczenia. Przepuklina żołądka może być chorobą wrodzoną lub nabytą, a zlekceważenie jej objawów może przyczynić się w późniejszym czasie nawet do powstania nowotworu.

Czym jest przepuklina rozworu przełykowego?

Przepuklina żołądka posiada bardzo dużo wspólnego z procesem refluksu żołądkowo przełykowego, który polega na oddawaniu zawartości żołądka do klatki piersiowej i przełyku. W przypadku zdrowego organizmu zwieracz rozworu przełykowego przepony posiada silny mięsień, który skutecznie utrzymuje żołądek w odpowiednim położeniu. U osób chorujących na dolegliwość przepukliny, rozwór ten jest mocno osłabiony oraz powiększony, co pozwala żołądkowi przedostać się do klatki piersiowej. Pojęcie refluksu żołądkowo przełykowego jest doświadczeniem, które odczuwa większość z nas, jednak stale powracające lub nawet nieustanne uczucie zgagi oznacza chorobę refluksową albo przepuklinę. Nieprawidłowość ta może pojawić się na którymś etapie naszego życia albo być obecna od urodzenia. Przepuklina żołądka dzieli się na trzy różne typy:

 • Przepuklina wślizgowa zwieracza przełykowego przepony – jest to najłagodniejszy oraz najmniej niebezpieczny rodzaj przepukliny rozworu przełykowego. Polega jedynie na przemieszczeniu się części wpustowej żołądka do klatki piersiowej.
 • Przepuklina okołoprzełykowa zwieracza przełykowego przepony – jest to bardziej zaawansowana choroba żołądka. Przepuklina ta powoduje, przedostanie się znacznej części żołądka do klatki piersiowej. Układ przełykowy przepony stanowi wtedy poważne niebezpieczeństwo i po wykryciu schorzenia należy niezwłocznie rozpocząć leczenie.
 • Przepuklina mieszana zwieracza przełykowego – są to inne rodzaje przepukliny rozworu przełykowego. Najczęściej wpust żołądka oraz inne jego części przemieszczają się w głąb klatki piersiowej.

Warto wspomnieć, że bardzo często na początkowej fazie choroby przebiega ona bezobjawowo, a pacjent nie odczuwa żadnych poważnych dolegliwości. Z tego powodu niezmiernie ważne jest obserwowanie nawet małych niepokojących oznak, potencjalnie świadczących o chorobie refluksowej. Bardzo często objawy pojawiają się bądź nasilają, gdy przybieramy pozycję leżącą lub się pochylamy. Prowokować tę dolegliwość mogą również potrawy tłuste lub takie co zwiększają w żołądku ilość kwasu.

Zobacz więcej  Rak trzustki - Skórne objawy choroby: Znaczenie objawów skórnych w diagnozowaniu choroby

Jakie są objawy przepukliny rozworu przełykowego?

Przepuklina żołądka objawia się bardzo często z pozoru niegroźnymi niedogodnościami. W zależności od tego, jak daleko posunęła się choroba, mogą ją opisywać takie dolegliwości jak zgaga czy ból przy przełykaniu. Obecność nieustającej zgagi bądź ciągle nawracającego pieczenia w przełyku powinny natychmiast skłonić nas do wizyty u lekarza. Żołądek, który przenosi się do klatki piersiowej, pociąga wraz ze sobą soki oraz kwasy żołądkowe, które następnie powodują w gardle nieprzyjemne uczucie. Do najczęstszych objawów przepukliny żołądkowej należą również:

 • Kłucie wewnątrz klatki piersiowej – jest bardzo poważnym objawem świadczącym o dużym rozwarciu rozworu przełykowego przepony. Ból ten często można mylić ze spięciami mięśni głębokich, jednak w celu diagnozy warto udać się do lekarza.
 • Duszność – osoby chorujące na przepuklinę żołądka często skarżą się na trudności z oddychaniem i duszności. Objawy te nie muszą z góry stanowić poważnej choroby, jednak warto to skontrolować.
 • Trudności z przełykaniem – na skutek podnoszenia się żołądka wraz z sokami trawiennymi, może występować nieprzyjemne pieczenie w gardle oraz przełyku. Odczucia te często podobne są do zgagi oraz dyskomfortu podczas wymiotów.
 • Uczucie pełności w brzuchu – jest to specyficzne uczucie pełności, które bardzo często łączy się z przepukliną żołądka. W jamie brzusznej może powstawać wiele obrzęków oraz stanów zapalnych, jednocześnie dających złudne uczucie sytości.
 • Suchy kaszel i chrypa – są to najbardziej błahe objawy przepukliny żołądka, jednak przewlekłe oraz narastające powinny budzić pewne obawy. Kwas obecny w żołądku posiadający częstą styczność z ludzkim przełykiem może wyrządzać na nim regularne szkody.
 • Wzrost ciśnienia – często towarzyszy chorobie rozworu przełykowego.

Należy wspomnieć również o krytycznych objawach, których regularne występowanie musi zostać skonsultowane ze specjalistą. W przypadku zaawansowanych stadiów choroby mogą występować nawet wymioty. Bardzo niepokojące jest występowanie jednocześnie kilku z wymienionych wyżej stanów, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny rozworu przełykowego.

Jak leczyć przepuklinę jamy brzusznej?

Przepuklina żołądka jest bardzo poważną chorobą, której wszelkie podejrzenia powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. Przepuklina przełyku może stanowić nie tylko źródło drażniącego dyskomfortu w życiu codziennym, lecz także z czasem przerodzić się w dużo poważniejsze choroby. W przypadku ciężkich przedmiotów niezbędne może okazać się nawet leczenie operacyjne. Rozpoznanie przepukliny rozworu przełykowego jest stosunkowo łatwe i szybko postawiona diagnoza znacząco zwiększa nasze szanse na pozbycie się problemu. Zaniedbanie leczenia przepukliny rozworu przełykowego może prowadzić do takich chorób jak zwłóknienie i zwężenie przełyku, owrzodzenie ścian przełyku, a nawet spowodować chorobę nowotworową. Osoby, u których wykryto przepuklinę rozworu, powinny odstawić dźwiganie ciężkich przedmiotów, picie napojów gazowanych, palenie papierosów oraz uważać na przewlekły stres. Odradza się także spożywania ostrych przypraw i potraw utrudniających procesy trawienne.

Zobacz więcej  Wszystko co powinnaś wiedzieć o wolumetrii twarzy

Przepuklinę rozworu przełykowego najpierw leczy się w sposób objawowy, czyli zwalczając jej wszelkie niepożądane objawy. Podjęcie leczenia jest ważne, by uniknąć powstania wrzodów żołądka. Leczenie objawowe polega najczęściej na hamowaniu wydzielania kwasu żołądkowego oraz jego zobojętnianie. Można to zrobić za pomocą leków przepisanych przez specjalistę oraz stosując odpowiednią i zbilansowaną dietę. Niezmiernie ważne jest również prawidłowe wysypianie się, unikanie przewlekłego stresu oraz odpoczynek. Istnieje wiele leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego. W leczeniu przepukliny żołądka stosuje się przede wszystkim leki osłonowe, a wraz z nimi leki zobojętniające kwas żołądkowy i hamujące jego wydzielanie. Preparaty osłonowe posiadają w swoim składzie dwuwęglan potasu oraz sodu, leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego zawierają inhibitory pompy protonowej, natomiast dla zobojętnienia kwasu solnego stosuje się leki bogate w węglan wapnia i sole magnezu oraz glinu. Czasami przepuklina żołądka objawia się zaparciami, wzdęciami i nadmierną ilością gazów co wymaga zastosowania leków regulujących pracę jelit.

Istnieją także naturalne sposoby na leczenie przepukliny rozworu przełykowego. Leczenie zachowawcze oraz leczenie farmakologiczne są bardzo skuteczne, jednak można też stosować ziołowe napary hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego. Skuteczne mogą okazać się także ćwiczenia wzmacniające przeponę. Górna część żołądka jest bardzo dostępna dla ćwiczeń, podobnie jak mięśnie głębokie w klatce piersiowej. Przepuklina rozworu przełykowego może przebiegać bezobjawowo, dlatego warto stosować ćwiczenia wzmacniające.

W najtrudniejszych przypadkach niezbędna może okazać się operacja przepukliny rozworu przełykowego, która nadal pozostaje najbardziej skuteczną metodą leczenia. Przepuklina żołądkowa operowana jest w obrębie jamy brzusznej i ma za zadanie ustabilizować pozycję żołądka poniżej przepony. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz może skierować pacjenta na taki zabieg już w jej początkowym stadium. Operację można wykonać również laparoskopowo.

Co jeszcze warto wiedzieć o przepuklinie klatki piersiowej?

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości zaleca się wykonanie profilaktycznego badania histopatologicznego. Wartościowa może być również tomografia komputerowa oraz manometria przełyku. Często objawy przepukliny rozworu przełykowego nie są jednoznaczne i warto udać się na badania.

Zobacz więcej  Kiedy wypadanie włosów po Covid-19 jest naturalne?

Choroba ta bardzo często zostaje nabyta przez zbyt duże osłabienie przepony. Przeciążona przepona nie jest w stanie utrzymać żołądka przed przedostaniem się do klatki piersiowej. Chorobę powoduje zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej, co w rezultacie osłabia mięśnie i zwieracze przepony. Istnieje kilka sytuacji, podczas których istnieje zwiększone ryzyko przeciążenia przepony:

 • Ciąża – bardzo duży wysiłek dla całego organizmu. Jego ogólne osłabienie może jeszcze mocniej potęgować duży nacisk na przeponę.
 • Poród – krótkotrwały lecz wysoki wysiłek, mogący osłabić przeponę.
 • Długotrwałe zaparcia i wymioty – spięcia spowodowane podczas zatrucia pokarmowego bądź wirusowego zakażenia żołądka są dużym wysiłkiem dla całego układu pokarmowego.
 • Silny kaszel – analogiczna sytuacja w stosunku do powyższej. Najbardziej szkodliwy jest przewlekły kaszel, przez który mięśnie przepony nie mają możliwości na regenerację i odpoczynek.
 • Podnoszenie ciężkich przedmiotów – dźwiganie ciężarów ponad swoje siły jest bardzo szkodliwe nie tylko dla brzucha, lecz także kręgosłupa i wielu innych części ciała.

Gdy nie mamy możliwości uniknąć którejś z powyższych sytuacji, warto wdrożyć do swojego życia ćwiczenia wzmacniające oraz zbilansowaną dietę. Pomocne może się okazać również leczenie farmakologiczne oraz stosowanie naparów z odpowiednich ziół. Osobom, u których zdiagnozowano tę dolegliwość, odradza się spożywania alkoholu i palenia papierosów. Nie warto także spożywać tłustych potraw, które najbardziej pobudzają produkcję soków trawiennych. Lepiej odstawić wszelkiego rodzaju smażone oraz słodkie produkty. Chorując na przepuklinę rozworu przełykowego, należy stosować lekką dietę bogatą w błonnik. Idealnie nadają się gotowane warzywa oraz produkty lekkostrawne. Doskonałe okaże się również mięso przyrządzane na parze oraz produkty naturalne.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop