Blog

Pryszcz na wardze sromowej- skąd się bierze i jak leczyć taką zmianę?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Pryszcz na wardze sromowej- skąd się bierze i jak leczyć taką zmianę?

Wszelkie nieprawidłowości dotykające okolic intymnych w postaci swędzących krostek czy pryszczy to bolesny i uciążliwy problem. Zmiany w okolicy krocza utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przez nie noszenie bielizny i odzieży staje się niewygodne. Istnieje wiele przyczyn krostek w okolicach genitaliów. Niektóre z nich są prozaiczne, jak zaniedbanie higieny intymnej, inne natomiast są poważne i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.

Miejsca występowania niechcianych wyprysków

Nieestetyczne pryszcze i krostki w okolicach intymnych mogą wystąpić pojedynczo albo w postaci uogólnionej wysypki. Mogą się one różnić od siebie także wielkością. Niektóre zmiany wywołują jedynie nieestetyczny efekt wizualny, a inny doprowadzają do zaczerwienienia okolic intymnych, dolegliwości bólowych, świądu czy pieczenia. Takie symptomy świadczą zazwyczaj o wystąpieniu stanu zapalnego.

Pacjent skarżący się na takie objawy musi wówczas zadbać o szczególną higienę w okolicach krocza, jak i zastosować pewne farmakologiczne środki. Pryszcze mogą pojawić się nie tylko w obrębie warg sromowych mniejszych, ale także w pachwinach, przy wejściu do pochwy, poniżej linii bielizny czy też w okolicach odbytu. Leczenie wymaga czasu, a żeby dało pożądane efekty lekarz musi odnaleźć przyczynę problemu.

Zmiany w miejscach intymnych- jak mogą wyglądać?

Zmiany w okolicach krocza mogą wyglądać w różny sposób. Zazwyczaj są to jednak małe, wypukłe krostki, w których znajduje się wydzielina mająca białą albo lekko żółtą barwę. Wypryski w kroczu mogą mieć również charakter wągrów, które tworzą się przez zablokowanie porów wynikające z nadmiernego pocenia okolic intymnych. Pryszcze wypełnione ropną treścią albo krwią, które doprowadzają do uciążliwego świądu i bólu mogą być symptomem czyraczności. Czyraki są to wykwity, za które odpowiada infekcja bakteryjna mieszków włosowych. Wraz z czasem dochodzi do ich pękania i tworzenia się ran oraz nadżerek.

Na wargach sromowych mogą też pojawiać się cysty, nazywane także prosakami. Ich obecność powiązana jest z intensywną aktywnością gruczołów łojowych, która przyczynia się do retencji mas keratynowych w obszarze mieszków włosowych. Wykwity te mają średnio 1-2 mm. Nie są groźne, a więc nie trzeba ich usuwać. Jest to jednak możliwe przy użyciu lasera w gabinecie medycyny estetycznej.

Zobacz więcej  Laryngolog – lekarz od zmysłów

Przyczyny pojawiania się pryszczy na wargach sromowych

Wypryski i pryszcze powstające w kroczu mogą mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej jednak są wynikiem sięgania po preparaty i przedmioty, które doprowadzają do podrażnienia wrażliwych miejsc czy też uczulenia. Zazwyczaj są to płyny i proszki do prania bielizny, jak i odzież wykonana ze sztucznych materiałów.

Mogą być to też wkładki, podpaski, prezerwatywy, lubrykanty, środki higieniczne i inne kosmetyki do mycia. Za pojawienie się pryszcza na wardze sromowej może też odpowiadać zapalenie mieszków włosowych i infekcja bakteryjna. Do takiego stanu przyczynia się nieprawidłowa pielęgnacja i higiena genitaliów, depilacja czy też noszenie zbyt ciasnej bielizny. Takie zmiany wywołują najczęściej dolegliwości bólowe. Kolejną przyczyną pryszczy na wargach sromowych jest infekcja wirusowa, wywoływana przez mięczaka zakaźnego.

W tym wypadku zmiany są przeważnie małe i niekiedy zaczerwienione. Często zdarza się, iż przypominają wysyp przejrzystych pęcherzyków. Co ważne, można się nimi zarazić drogą płciową. Za zmiany w okolicach intymnych odpowiedzialny może być też trądzik odwrócony. Niestety, jak dotąd nie poznano przyczyny jego występowania. Objawem towarzyszącym mu jest stan zapalny, wynikający z zatkania ujścia mieszków włosowych. Bytujące w tym miejscu bakterie doprowadzają do pojawianie się uporczywych i brzydkich pryszczy. Co ważne, pryszcze w obrębie miejsc intymnych mogą być objawem poważniejszych schorzeń.

Zapalenie gruczołu Bartholina a guzek na wardze sromowej

Gruczoł Bartholina zlokalizowany jest w ośrodkowo-dolnej części warg sromowych mniejszych, objętych przez sploty naczyniowe. Ich przewody wyprowadzające uchodzą na ściankach bocznych przedsionka pochwy. Podczas podniecenia seksualnego gruczoły te rozpoczynają produkcję śluzu. Dzięki nim, wejście do pochwy staje się śliskie i wilgotne. Ze względu na jego lokalizację zdarza się, iż trafiają do niego pozostałości moczu, który staje się pożywką dla bakterii i drobnoustrojów. Poprzez ich rozmnożenie w gruczole Barhlolina dochodzi do zablokowania przewodów wyprowadzających, co skutkuje rozwojem stanu zapalnego. Ten natomiast powoduje powstaje zmian, takich jak właśnie guzki, krosty, czyraki czy kaszaki. Kobiety zmagające się z tymi zmianami mogą odczuwać takie dolegliwości jak:

 • opuchnięcie warg sromowych,
 • ból w czasie siedzenia,
 • odczuwanie dyskomfortu podczas chodzenia,
 • pojawianie się bólu w czasie kontaktu seksualnego,
 • ogólne osłabienie organizmu.
Zobacz więcej  Rewolucyjne metody odnowy: zabiegi liftingujące twarzy - nowoczesne techniki ujędrniania, liftingu twarzy bez skalpela

W przypadku zaobserwowania guzka na wardze sromowej należy od razu rozpocząć jego leczenie. Zbagatelizowanie zmiany może skutkować jej wzrostem, jak i nasilaniem się uciążliwych dolegliwości.

Pryszcze w miejscach intymnych- grzybica pochwy

Grzybica pochwy jest często występująca przyczyną podrażnienia warg sromowych mniejszych i większych. Dotyczy ona zwłaszcza kobiet w wieku rozrodczym. W przypadku tego schorzenia wydzielina z dróg rodnych przybiera postać upławów o zmienionym pH, które doprowadza do podrażnienia genitaliów. Pacjentka zmaga się wówczas ze swędzeniem i pieczeniem warg sromowych, ponadto może też zaobserwować na nich pryszcze. W leczeniu stosuje się środki przeciwgrzybiczne w formie tabletek dopochwowych, kremów i maści.

Krosty w miejscach intymnych- prosaki

Zmiany w formie krostek i grudek często okazują się zwykłymi prosakami. Są to niewielkie naskórkowe cysty zastoinowe. Wynikiem ich obecności jest nadmierne rogowacenie w obszarze mieszków włosowych. Skutkuje to zatykaniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i tworzeniem się właśnie takich zmian. Prostaki są bezpieczne dla zdrowia człowieka i nie trzeba ich leczyć. Są one jedynie defektem natury estetycznej.

Zmiany w miejscach intymnych- opryszczka narządów płciowych

Zmiany skórne dotykające krocze są niekiedy powiązane z kontaktami seksualnego. Drogą płciową można zarazić się licznymi bakteriami, pasożytami i wirusami, które skutkują tworzeniem się krostek i grudek na wargach sromowych. Najczęściej lekarze diagnozują u swoich pacjentek wirus HSV i HPV. Za rozwój opryszczki narządów płciowych odpowiedzialny jest zazwyczaj wirus HSV2.  Jeśli chodzi o wirus HSV1 to jest on powiązany z tworzeniem się opryszczek na wargach i twarzy. W przypadku podjęcia się kontaktu seksualnego oralnego, to osoba zarażona może przenieść wirus na krocze partnera.

Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

W czasie rozwoju opryszczki na wargach sromowych pojawiają się pojedyncze, niewielkie pęcherzyki i pryszcze na wargach sromowych. Wraz z postępowaniem schorzenia ich liczna wzrasta. Powierzchnia takich zmian łatwo ulega przerwaniu, przez co zamienia się w dotkliwe i wywołujące ból nadżerki. Przez zmiany okolica intymna jest zaczerwieniona i opuchnięta.

Zobacz więcej  Co na wypadanie włosów? Skuteczne sposoby leczenia i zapobiegania utracie włosów

Leczenie opryszczki narządów płciowych

W leczeniu wykorzystuje się leki przeciwwirusowe jak acyklowir. Co ważne, może być ona także przyjmowany przez kobiety ciężarne. Obecność pryszczy na wargach sromowych jest wskazaniem do zakończenia ciąży cięciem cesarskim, a nie porodem naturalnym. Ma to na celu zredukowanie ryzyka zakażenia się dziecka.

Krostki w miejscach intymnych – objaw liszaja twardzinowego

W obszarze krocza może też wystąpić liszaj twardzinowy. To częsta przypadłość dotykająca osób w każdym wieku. Zazwyczaj jednak dotyka kobiet w okresie przedpokwitaniowym i pomenopauzalnym. Zjawisko to wynika z zaburzeń hormonalnych, a dokładnie obniżeniem się estrogenów.

Objawy liszaja twardzinowego

 • białe grudki,
 • swędzenie miejsc intymnych,
 • suchość skóry, jej perłowobiały odcień, podatność na urazy.

Leczenie liszaja twardzinowego

W procesie leczenia liszaja twardzinowego wykorzystuje się maści z witaminą A albo glikokortykosteroidami oraz estrogenami. W trudnych przypadkach stosuje się też estrogeny w formie doustnej oraz terapię fotodynamiczną.

Pryszcze w miejscach intymnych – jak zwalczać i im przeciwdziałać?

Sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością zależą od przyczyny jej występowania. Lekarz może zalecić przyjmowanie środków doustnych. Ponadto należy pamiętać o pewnych ważnych kwestiach jak:

 • korzystanie z hipoalergicznych podpasek i tamponów,
 • umiejętne golenie miejsc intymnych (dezynfekcja maszynki, środki zmiękczające włos, golenie zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków),
 • używanie hipoalergicznych środków do prania bielizny,
 • dbanie o prawidłową higienę w czasie okresu,
 • noszenie bielizny z naturalnych materiałów
 • używanie delikatnych kosmetyków do higieny intymnej,
 • niewyciskanie zmian w miejscach intymnych.

  Niekiedy wdrożenie w swoje życie prostych nawyków jest w stanie powstrzymać rozwój pryszczy w miejscach intymnych. Trzeba jednak pamiętać, że niekiedy leczenie wymaga interwencji lekarskiej, zwłaszcza jeśli za zmiany odpowiadają choroby przenoszone drogą płciową.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop