Blog

Botox – zatrzymaj młodość na dłużej

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Botox – zatrzymaj młodość na dłużej

Botox to jeden z najpopularniejszych zabiegów, którego celem jest odwrócenie efektów starzenia, a konkretnie wygładzenia zmarszczek i bruzd. Chociaż do niedawna botox był uznawany za zabieg nieco kontrowersyjny, obecny postęp technologiczny, wiedza medyczna i liczne badania sprawiły, że zabieg jest skuteczny, bezpieczny i pozwala na osiągnięcie maksymalnie naturalnego efektu.

Czym jest toksyna botulinowa?

Nazwa botox jest powszechnie znana, jednak na czym dokładnie polega ten zabieg? Botox to kompleks toksyny botulinowej typu A. Ta toksyna jest również znana, jako jad kiełbasiany, jednak w tym przypadku substancja nie jest w żaden sposób niebezpieczna, a efekt jest raczej pożądany.

Sam specyfik, czyli botox on zarejestrowany jako lek, co oznacza, że musi być produkowany zgodnie z odpowiednimi standardami. Samo przygotowanie, wyodrębnienie toksyny botulinowej, która ma wygładzić nasze zmarszczki jest prowadzone w warunkach laboratoryjnych, a specyfiki są badane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa.

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Dlaczego jednak toksynę botulinową wykorzystuje się w kosmetyce? Toksyna botulinowa jest toksyną biologiczną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Ta substancja występuje w naturze, jednak nie jesteśmy w stanie pozyskać jej samodzielnie w taki sposób aby była bezpieczna.

Toksyna jest uznana przez kosmetykę, ze względu na fenomenalne właściwości. Jest ona jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Dlatego sam botox daje tak niesamowite efekty.

Co ciekawe, sama toksyna botulinowa znana jest w kilku wariantach. Znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A – G. Kosmetyczne zastosowanie ma oczyszczona postać toksyny botulinowej, najczęściej typu A. Jest przygotowana w specjalnych warunkach i wykazuje naprawdę fenomenalne działanie.

Czy toksynę botulinową można stosować bezpiecznie?

Chociaż sama toksyna botulinowa wydaje nam się substancją w naturze szkodliwą, w rzeczystości może być stosowane bezpiecznie. Przez przyjęcie jej do przewodu pokarmowego może spowodować zatrucie, jednak w skórze sprawdza się doskonale.

Jak jednak działa? Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni twarzy, przez co wpływa na jej kształt oraz na zmarszczki. Preparat ten działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, nie rozprzestrzenia się po organizmie. Nie powoduje uszkodzeń, działa zapobiegając skurczowi tych mięśni oraz marszczeniu się skóry, prowadząc tym samym do rozluźnienia mięśnia. To z kolei prowadzi do widocznego wygładzenia zmarszczek.

Gdzie botox się sprawdzi?

Skoro zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej są bezpieczne, możemy bez obaw decydować się właśnie na botox. W jakich sytuacjach jednak nam pomoże? Warto pamiętać, że botox ma zastosowanie w kilku przypadkach, nie jest doskonałym panaceum na wszystko.

Zobacz więcej  Czym jest obrzęk twarzy i jak z nim walczyć?

Toksyna botulinowa jest stosowana w usuwaniu tzw. kurzych łapek, zmarszczek między brwiami tzw. lwiej zmarszczki, lub linii śmiechu między oczami. Sprawdzi się również jeżeli chcemy usunąć zmarszczki poprzeczne czoła. Oznacza to, że toksyna botulinowa działa na zmarszczki mimiczne, czyli te, za których powstawanie odpowiedzialne są mięśnie.

Preparat ten jest również coraz częściej stosowany w celu wygładzenia linii szyi oraz unoszenia brwi, co również ma związek z działaniem mięśni. Mięśnie i skóra w tych miejscach są rozluźniane celem nadania im młodszego wyglądu i złagodzenia wyrazu oczu.

Efekty botoxu

Głównym efektem botoxu jest wyraźne wygładzenie zmarszczek i bruzd w skórze, a także poprawa konturu twarzy. Efekt ten pozwala nam wizualnie odmłodzić się nawet o kilkanaście lat, w związku z czym jest bardzo chętnie stosowany.

Co ciekawe, sam botox nie jest stosowany tylko i wyłącznie w medycynie estetycznej. Zastosowanie toksyny botulinowej sprawdzi się również w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Botox sam w sobie jest przecież zarejestrowany jako lek. Oznacza to, że specyfik ma również właściwości lecznicze. Jest wykorzystywany między innymi do leczenia niektórych zaburzeń neurologicznych, nadpotliwości pach, czy do leczenia zaburzeń czynności pęcherza moczowego.

Wykorzystanie toksyny botulinowej pozwala na działanie wielotorowe. Z jednej strony pozwala na leczenie wyżej wymienionych schorzeń, na wygładzenie zmarszczek, czy pozwala nam w niektórych przypadkach wyleczyć schorzenie, jakim są migreny.

Przy tak dużym działaniu prozdrowotnym, nie musimy obawiać się toksyny botulinowej – ta, jeżeli jest aplikowana przez specjalistę, nie wyrządzi żadnych szkód, a efekty jej zastosowania mogą być naprawdę fenomenalne.

Jak długo twarz będzie wygładzona?

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej daje efekty, które mogą utrzymywać się przez wiele lat. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie określić, jak długo efekt będzie nam towarzyszył. Czasem może być to kilka, a czasem kilkanaście lat.

Od czego to zależy? Oczywiście od organizmu. Czas utrzymywania się efektu zabiegu z użyciem Botoxu jest różny, jednak nie trzeba się obawiać. Efekty liczone są raczej w miesiącach i w latach, nie w tygodniach. Co ma wpływ na długość utrzymywania się efektu? To zależy m. in. od ilości podanego leku (przy dużych ilościach efekty utrzymują się dłużej), trybu życia pacjenta (m.in. stres i palenie papierosów skracają czas utrzymania się efektu) i jego indywidualnych predyspozycji (tendencje do zmarszczek, kondycja skóry itp.).

Ważne jest, że skóra, która ciągle poddawana jest temu zabiegowi, wygląda zdecydowanie lepiej. Im więcej zabiegów, tym bardziej nasz mózg odzwyczaja się od używania mięśni mimicznych, zmarszczki więc pojawiają się coraz rzadziej.

Zobacz więcej  Laser frakcyjny co2 - do czego służy?

Jak często można powtarzać zabieg?

Zabieg w tej samej okolicy można wykonywać maksymalnie raz na 3 miesiące, jednak im więcej zabiegów mamy na koncie, tym rzadziej będziemy musieli decydować się na kolejny. Poprawa konturu twarzy za pomocą podania toksyny botulinowej, wygładzenie zmarszczek i bruzd, czy działania polegające na redukcji zmarszczek mimicznych wystarczają naprawdę na długo. Efekty zabiegu utrzymują się dłużej, niż w przypadku innych, alternatywnych zabiegów.

Jak wygląda sam zabieg?

Zabieg botox zalicza się do medycyny estetycznej. Podanie toksyny botulinowej jest stosunkowo proste. Zabieg polegający na likwidacji zmarszczek mimicznych, czy problemu, jakim jest lwia zmarszczka, jest stosunkowo prostym i szybkim zabiegiem.

Prawidłowe wykonanie zabiegu wymaga precyzji i doświadczenia. Dlatego właśnie najlepiej poszukać doświadczonego specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. Zazwyczaj zabieg można wykonać bezpośrednio po konsultacji. Jak przygotować się do zabiegu? Makijaż należy zmyć, a gdy skóra jest dezynfekowana, można przystępować do działania. Lekarz medycyny estetycznej podczas mimiki zaznacza na skórze pacjenta punkty, w które zostanie zaaplikowany botoks, co doprowadzi do wygładzenia zmarszczek mimicznych.

Większość zabiegów nie wymaga znieczulenia. Botox podawany jest przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w cienką igłę. Cała procedura trwa 15-30 minut, sam zabieg nie jest bolesny. Po około 2 tygodniach wymagana jest wizyta kontrolna, podczas której możliwe jest wykonanie korekty.

Warto pamiętać, że tutaj mowa głównie o zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jednak w przypadku zabiegu łagodzenia objawów bruksizmu botoksem, czy też przy leczeniu nadopotliwości, zabieg może trwać dłużej, a wizyta kontrolna może być w innym terminie. Warto również wspomnieć, że leczenie nadpotliwości stóp to jedyny zabieg, który wymaga znieczulenia.

Kto może wykonać zabieg?

Chociaż wygładzenie zmarszczek mimicznych kojarzy nam się raczej z wizytą u kosmetyczki, botox może wykonać tylko lekarz. Wszystko za sprawą faktu, że podanie botoxu to operowanie lekiem, czyli substancją o określonym, silnym działaniu.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg z wykorzystaniem botoxu może powodować uczucie dyskomfortu, jednak sam w sobie nie jest bolesny. Jeżeli istnieje ryzyko bolesności, podawane jest znieczulenie. Wszystkie zabiegi z wykorzystaniem botoxu sprowadzają się do jednego – wstrzyknięcia specyfiku w odpowiednie miejsce. Jeżeli zabieg wymaga znieczulenia miejscowego, z pewnością zostanie ono podane, tak aby zniwelować u nas uczucie dyskomfortu.

Zobacz więcej  Hiperhydroza: problem nadmiernej potliwości – wpływ na jakość życia i nowoczesne metody leczenia 

A co po zabiegu?

Po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Warto pamiętać, że po alternatywnym zabiegu, jakim są zastrzyki z kwasem hialuronowym, opuchlizna na twarzy występuje rzadziej, w botoksie pojawia się częściej. Jednak szybko znika, nie musimy się więc niczego obawiać. Zabieg jest również przeciwwskazaniem do spożywania alkoholu.

Czy zabieg trzeba powtarzać?

Zabieg można powtarzać, jednak nie trzeba. Jeżeli nie zdecydujemy się na powtórzenie zabiegu z wykorzystaniem botoksu, nasza twarz z pewnością na tym nie ucierpi, jedynie wróci do stanu przed zabiegu.

Dla kogo botox?

Zabieg z wykorzystaniem botoksu skierowany jest do osób, którym zależy na odzyskaniu młodego wyglądu. Likwidacja zmarszczek to jednak tylko jeden z wielu powodów, dla których warto skorzystać z toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa typu A pozwala również pozbyć się wielu schorzeń, mogą więc istnieć wskazania medyczne.

Czy na botox można zdecydować się w każdym wieku?

Na zabieg możemy zdecydować się praktycznie zawsze, gdy istnieją ku temu wskazania medyczne, lub gdy chcemy wygładzić zmarszczki. Oczywiście w razie wystąpienia przeciwwskazań, lekarz na konsultacji przed zabiegiem poinformuje nas, że w naszym przypadku nie możemy skorzystać z dobrodziejstw botoksu.

A co z innymi zabiegami?

Zabieg botoksu można łączyć z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, jednak w odpowiednich odstępach czasu. Również w tym przypadku powinniśmy bezwzględnie skonsultować każdą naszą decyzję z lekarzem.

Ekspresja twarzy po zabiegu

Wiele osób obawia się, że po zabiegu mimika twarzy pacjenta będzie zaburzona. Owszem, jednak nie w stopni znacznym. W okolicy poddawanej zabiegowi może pojawiać się uczucie mrowienia, jednak sam botoks nie uczyni z naszej twarzy maski. Wciąż będziemy mogli się uśmiechać i krzywić.

Przeciwwskazania do botoxu

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu to zaburzenia przewodnictwa nerwowo mięśniowego, czy choroby przewlekłe, choroby nowotworowe, a także osłabienie organizmu. Podczas przeprowadzonego wywiadu lekarz zapyta nas o stan zdrowia i choroby.

Botox a ciąża

Przeciwwskazaniem do wykonania botoksu jest również ciąża oraz okres karmienia piersią. W tej sytuacji musimy poczekać aż dziecko podrośnie.

Zachowaj młodość z umiarem

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej daje podobne efekty co kwas hialuronowy, jednak sam zabieg uważany jest za bardziej skuteczny. Co więcej, efekty utrzymują się zdecydowanie dłużej. Warto jednak zadbać, aby jad kiełbasiany podawał nam specjalista, ponieważ tylko dzięki temu możemy liczyć na efekt fenomenalny i jednocześnie naturalny. W dobrym gabinecie medycyny estetycznej z pewnością efekt będzie olśniewający, a my będziemy mogli cieszyć się brakiem zmarszczek.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop