Blog

Odsysanie tłuszczu – co warto wiedzieć o zabiegu liposukcji

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Odsysanie tłuszczu – co warto wiedzieć o zabiegu liposukcji

Wymodelowana sylwetka i smukłe ciało jest marzeniem wielu kobiet. Tkanka tłuszczowa, w odpowiedniej ilości, pełni funkcje ochronną w organizmie. Odpowiada za osłanianie narządów wewnętrznych, a także pomaga utrzymać odpowiednia temperaturę ciała. Niestety, zbyt duża objętość nagromadzonej tkanki tłuszczowej przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, a także otyłości. Nadwaga jest problemem, który dotyka coraz większą część społeczeństwa, a niwelowanie jej nadmiaru jest długotrwałym procesem. Na niektórych częściach ciała, jak powierzchnia ud, pośladków czy brzucha, jego osadzenie jest problematyczne. Mimo ćwiczeń fizycznych oraz stosowania diety, bardzo ciężko osiągnąć wymarzoną sylwetkę wagę. Zabieg liposukcji jest jedną z opcji, która pozwala na usunięcie nadmiaru tkani tłuszczowej w znieczuleniu ogólnym. Na czym polega odessanie tłuszczu? Jak wygląda proces gojenia? Jakie istnieje ryzyko powikłań po liposukcji w znieczuleniu ogólnym? Jakie są efekty liposukcji?

Liposukcja brzucha – na czym polega zabieg odsysania tłuszczu?

Liposukcja jest zabiegiem, który polega na odsysaniu nagromadzonej tkanki tłuszczowej w znieczuleniu ogólnym z miejsc, w których następuje nagromadzenie komórek tłuszczowych. To zabieg, który może być wykonany po konsultacji lekarskiej ze specjalistą, w celu wykluczenia przeciwwskazań. Odsysanie tłuszczu najczęściej wykonuje się w newralgicznych obszarach, jak:

 • liposukcja brzucha,
 • liposukcja podbródka
 • liposukcja ud,
 • liposukcja ramion.

Odessanie tłuszczu nie jest sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, a jego zadaniem jest modelowanie sylwetki, czyli usuwanie depozytów tłuszczu. Liposukcja jest inwazyjną i skuteczną metodą, której efekty są spektakularne, a co najważniejsze – widoczne już w czasie rekonwalescencji.

Usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej – przebieg zabiegu

Zabieg liposukcji jest poprzedzony kilkoma konsultacjami lekarskimi. Podczas wizyty, pacjent określa efekty, jakie pragnie uzyskać po usunięciu tkanki tłuszczowej, natomiast chirurg przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego może dowiedzieć się o ewentualnych chorobach i innych przeciwwskazaniach, które uniemożliwiają przeprowadzenie liposukcji. Ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej, która będzie usuwana, jest konsultowana z chirurgiem przed wykonaniem zabiegu, co pozwala określić poziom rozległości zabiegu.

Zanim dojdzie do ustalenia ostatecznego terminu, lekarz zleca także przeprowadzenie badań z krwi, czyli morfologii, określenie gruby krwi, poziomu glukozy oraz wskaźnika krzepnięcia krwi. Pozwala to zminimalizować ryzyko powikłań i zapewnić bezpieczeństwo podczas zabiegu.

Przed samym zabiegiem modelującym sylwetkę, lekarz oznacza na ciele miejsca, które poddane zostaną odsysaniu tłuszczu. Operacja, w zależności od rozległości zabiegu, trwa od 30 minut do 2 godzin. Zabieg liposukcji, w zależności od rodzaju, wymaga podania znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Następnie chirurg wykonuje małe nacięcie, przez które zostaje wprowadzona tępa igła, czyli kaniula. Rurka jest podłączona do specjalnego urządzenia odsysającego, które umożliwia usunięcie nadmiaru komórek tłuszczowych.

Zobacz więcej  Hifu - kiedy i na co można go stosować

Po skończonej liposukcji tłuszczu, w miejscu nacięcia zostaje założony szew. W okresie rekonwalescencji, pacjent powinien zaopatrzyć się w specjalną odzież uciskową, która pomaga zapobiega powstawaniu krwiaków.

Odsysanie nadmiaru tkanki tłuszczowej – rekonwalescencja o zabiegu

Zabieg liposukcji jest inwazyjny, często wykonywany operacyjnie w znieczuleniu ogólnym. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, po operacji pacjent powinien pozostać w szpitalu przez około dwie dobry. W tym czasie najczęściej podaje się leki przeciwbólowe lub znieczulające, a także obserwacja parametrów życiowych osoby poddanej zabiegowi odsysania tłuszczu.

Opuchlizna i siniaki, które powstają na skutek zabiegu, stopniowo zanikają i bledną, a skóra po odessaniu, zaczyna dopasowywać się do nowego kształtu ciała. W przypadku przeprowadzenia zabiegu u pacjenta z dużą ilością tkanki tłuszczowej, może dojść do pojawienia się nadmiaru skóry. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, który pozwoli na usunięcie jej nadmiaru, czego efektem jest uniknięcie nieestetycznego wyglądu danego obszaru ciała.

Specjalna odzież uciskowa powinna być zakładana przez około miesiąc po przeprowadzeniu zabiegu odsysania tłuszczu. Jego działanie polega na mocnym dociskaniu i przyleganiu do skóry, a po upływie odpowiedniej ilości czasu, lekarz prowadzący definiuje, czy liposukcja się udała. Czas rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności jest zależny od organizmu pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania liposukcji

Liposukcja jest inwazyjnym zabiegiem, dlatego podczas konsultacji lekarskiej konieczne jest znalezienie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Pozwala to zminimalizować ryzyko powikłań, a dodatkowo zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo podczas wykonywania liposukcji.

Przeciwwskazaniami do wykonania odsysania tłuszczu są:

 • choroby dotyczące układu oddechowego,
 • choroby układu krążenia,
 • nieleczona cukrzyca,
 • nadczynność tarczycy,
 • nieprawidłowa, zaburzona krzepliwość krwi,
 • żylaki,
 • choroby zaczyń krwionośnych,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • nowotwory.

Pacjenci, którzy uzyskują najlepsze efekty po przeprowadzeniu zabiegu, to osoby z prawidłową wagą ciała, którzy posiadają nadmiar komórek tłuszczowych w określonej partii ciała, na przykład w okolicach brzucha, ud, podbródka czy pośladków. Dodatkową zaletą jest posiadanie mocnej, elastycznej skóry, która będzie potrafiła samoistnie dopasować się do nowego wyglądu ciała. Osoby ze znaczną nadwagą z pewnością zostaną poinformowane o konieczności zrzuceniu kilku kilogramów, w celu osiągnięcia najlepszych efektów po operacji. Po kilku dniach od wykonania zabiegu i opuszczeniu kliniki, należy udać się na kontrolę oraz zdjęcie szwów.

Zobacz więcej  Korekta nosa: wszystko, co powinieneś wiedzieć o operacji plastycznej nosa

Rodzaje liposukcji – jakie istnieją metody na usuwanie nadmiaru tłuszczu

Postęp technologiczny oraz rozwój medycyny estetycznej doprowadził do powstania różnego rodzaju metod liposukcji. W zależności od preferencji pacjenta oraz wskazań lekarskich można dobrać metodę przeprowadzenia zabiegu, która pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów.

Metody usuwania nadmiaru komórek tłuszczowych:

 1. Klasyczna liposukcja – polega na wprowadzeniu specjalnej igły, czyli kaniuli w obszar nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Następnie, po podłączeniu do specjalnej aparatury, która wytwarza ujemne ciśnienie, możliwe jest odessanie nadmiaru tłuszczu.
 2. Liposukcja wibracyjna – do wykonania zabiegu tą metodą niezbędne jest wykorzystanie urządzenia, które napędza kaniulę do posuwistych ruchów do przodu i tyłu. Pozwala to na oderwanie i rozbicie komórek tłuszczowych z tkanek, prowadzące do ich łatwego niwelowania.
 3. Liposukcja laserowa – pierwsza część zabiegu polega na wprowadzeniu do tkanki z nadmiarem komórek tłuszczowych specjalnego światłowodu laserowego. Kolejno, dochodzi do emitowania energii, która rozpuszcza tkankę tłuszczową oraz łączy naczynia krwionośne, co przyśpiesza rekonwalescencję po zabiegu. Rozpuszczone komórki tłuszczowe znacznie sprawniej zostają odessane, a emitowana przez laser światłowodowy temperatura zwiększa elastyczność naskórka i stymuluje go do szybkiej regeneracji.
 4. Body Jet – to innowacyjna metoda odsysania tłuszczu, która wykonywana jest z pomocą strumienia wodnego. Po małym nacięciu skóry, kaniulą zostaje podany roztwór, który umożliwia odrywanie się komórek tłuszczowych od tkanki łącznej. Taki sposób znacznie mniej oddziałuje na naczynia krwionośne, dzięki czemu czas rekonwalescencji się skraca. Wprowadzona kaniula z roztworem, po odseparowaniu tkanki tłuszczowej, odsysa ją dzięki podłączeniu do urządzenia. Minimalne krwawienie podczas tego rodzaju zabiegu zmniejsza również ryzyko pojawienia się powikłań i stanów zapalnych po operacji.
 5. Liposukcja rotacyjna – to najbardziej innowacyjna metoda, pozwalająca na efektywne przeprowadzenie liposukcji. Kaniula, po dotarciu do tkanki tłuszczowej, zostaje wprowadzona w wibracyjny ruch, który dodatkowo emituje infradźwięki. To czynnik, który umożliwia szybkie odseparowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i jego całkowite odessanie.

Odsysanie nadmiaru tkanki tłuszczowej – ryzyko wykonania zabiegu

Operacyjne wykonanie liposukcji wiąże się z istnieniem ryzyka powikłań. Głównym czynnikiem, który potęguje powstanie niepożądanych skutków jest wykonanie małego nacięcia do wprowadzenie kaniuli. Mimo, że gwarantuje pełną estetykę wizualną po upłynięciu czasu rekonwalescencji, sprawia, że obserwacja miejsc poddawanych zabiegowi jest utrudniona.

Zobacz więcej  Depilacja laserowa twarzy - ważne informacje

Jednym z poważniejszych powikłań, które mogą towarzyszyć odsysaniu tłuszczu jest zator tłuszczowy. Wystąpienie zatoru tłuszczowego prowadzi do dostania się komórek tłuszczowych do krwioobiegu, co wpływa na pogorszenie krążenia krwi. Może to skutkować pojawieniem się zatoru, który może się objawić nawet do kilku tygodni po przeprowadzeniu liposukcji. Należy pamiętać o monitorowaniu swojego samopoczucia oraz obserwacji rany. Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia powinny być niezwłocznie konsultowane z osobą przeprowadzającą zabieg

Dodatkowe ryzyko powikłań wiąże się z:

 • siniakami i obrzękami,
 • zakażeniem rany, co może powodować powstanie nieestetycznych blizn,
 • trwałym lub tymczasowym przebarwieniem skóry.

Efekty zabiegu liposukcji – co warto wiedzieć?

Pierwsze doby po przeprowadzeniu zabiegu liposukcji uniemożliwiają zobaczenie efektu pracy lekarzy. Obrzęk tkanek sprawia, że okolica, w której zostało wykonane odsysanie tłuszczu jest obrzmiała i napuchnięta. Efekt jest w pełni widoczny po około czterech tygodniach od wykonania operacji. Proces gojenia następuje bardzo powoli i stopniowo, przez wzgląd na inwazyjność zabiegu.

Głównym celem liposukcji jest modelowanie sylwetki. Dieta czy ćwiczenia fizyczne pozwalają na zmniejszenie objętości komórek tłuszczowych, natomiast liposukcja prowadzi do całkowitego usunięcia tkanki tłuszczowej. Po zagojeniu się rany pooperacyjnej oraz tkanek podskórnych widoczne jest zmniejszenie obwodu danej części ciała oraz zniwelowanie cellulitu, za który w znacznym stopniu odpowiedzialna jest tkanka tłuszczowa. Szybki powrót do sprawności jest zależny od organizmu.

Należy pamiętać o odpowiedniej zmianie stylu życia po zakończeniu okresu rekonwalescencji – zdrowe odżywianie oraz aktywność pozwalają na nieutracanie efektów pracy chirurga. Dobrym rozwiązaniem jest porzucenie niezdrowych przekąsek i przetworzonego jedzenia oraz siedzącego trybu życia. Usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej nie oznacza, że nieprawidłowe nawyki nie doprowadzą do jej ponownego nagromadzenia.

Należy pamiętać o wybraniu odpowiedniej kliniki. Odpowiednio wykwalifikowani specjaliści oraz najwyższej klasy sprzęt pozwalają na bezpieczne usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i uzyskanie pożądanych efektów i odpowiednie wymodelowanie sylwetki. Nadmiar tkanki tłuszczowej jest czynnikiem, który znacznie wpływa na obniżenie samooceny. Dlatego, kiedy stosowanie diety i ćwiczeń jest mało efektywne, warto pamiętać o możliwości przeprowadzenia zabiegu odsysania tłuszczu.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop