Blog

Makijaż permanentny

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Na czym polega makijaż permanentny?

Makijaż permanentny ma na celu trwale podkreślić nasze brwi, oczy czy usta. Zabieg polega na wprowadzeniu barwnika pod powierzchnię naskórka za pomocą igły. Cały zabieg trwa około 2-3 godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W przypadku oczu najczęściej wykonywane są kreski (i na dolnej i na górnej powiece). Jeśli chodzi o usta, makijaż permanentny ma wzmocnić ich kolor i uwydatnić kontur. Brwi natomiast uzyskują regulację kształtu oraz wypełnienie ewentualnych ubytków. Zabieg, który został wykonany odpowiednią, dobraną indywidualnie do nas techniką zapewni widoczny, ale naturalny efekt. Co nam daje makijaż permanentny? To szykowne i perfekcyjne podkreślenie oczu, uzupełnienie ubytku pojedynczych włosków w brwiach czy eleganckie podkreślenie kształtu ust. Dla nas to przede wszystkim oszczędność czasu podczas porannej pielęgnacji. Dzięki makijażowi permanentnemu delikatny, dzienny make-up kończy się na zadbaniu o cerę. Można go sobie nawet całkowicie odpuścić.

Czy taki zabieg kosmetyczny jest rozwiązaniem dla każdego? Czy jest bezpieczny dla naszego zdrowia? Żeby makijaż permanentny był w pełni bezpieczny, poprzedzony jest obszernym i rzetelnym wywiadem na temat stanu zdrowia. Musi być też wykonany przez specjalistę, który ukończył certyfikowane szkolenie z wykonywania makijażu permanentnego. Jeśli zabieg jest wykonywany w renomowanym salonie, przez wykwalifikowany personel, ryzyko wystąpienia powikłań jest raczej niewielkie. Może się również okazać, że do zabiegu będzie wymagana zgoda lekarza. Jeżeli stwierdzi on jakiekolwiek przeciwwskazania – powinniśmy zrezygnować z poddania się mikropigmentacji.

Po pierwszym zabiegu należy udać się na utrwalenie rezultatów. Ma to na celu wzmocnienie efektów. Z reguły powtórny zabieg makijażu permanentnego wykonuje się między 4, a 8 tygodniem od pierwszej pigmentacji.

Makijaż permanentny – plusy.

 1. Wygoda i oszczędność czasu (zwłaszcza w godzinach porannych). Kobiety często pracują w branżach lub na stanowiskach, gdzie makijaż jest wymogiem wyglądu w pracy. Wykonanie codziennego makijażu, a następnie zmycie go wieczorem kosztuje sporo czasu i energii. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki potrafią też bardzo obciążyć skórę twarzy. Dzięki makijażowi permanentnemu czas przeznaczony na poprawianie urody znacząco się skraca. Dodatkowo po pełnym wygojeniu, zyskujemy nienaganny wygląd w każdej sytuacji – w pracy, na siłowni czy basenie.
 2. Delikatna, ale widoczna korekcja niedoskonałości. Przerzedzone rzęsy, ubytki w brwiach (lub całkowity brak włosków w łuku brwiowym), małe usta o nieregularnym kształcie – to tylko niektóre problemy, które pomoże nam wyeliminować makijaż permanentny. Dodatkowo wykonanie makijażu to przede wszystkim precyzja i perfekcja, która zostaje z nami na co dzień. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić tym, czy kreski na powiece zostały równo namalowane albo tym, czy kształt brwi jest odpowiedni. Jest to duże ułatwienie, zwłaszcza kiedy nie mamy zbytniej wprawy przy wykonywaniu makijażu, a chcemy wyglądać idealnie.
 3. Trwałość. W przeciwieństwie do klasycznego makijażu, permanentny zazwyczaj zostaje z nami na lata. Nie musimy też myśleć o codziennym, odpowiednim demakijażu. Bardzo często zbyt mocno zmywamy makijaż, co bardzo podrażnia skórę – zwłaszcza na powiekach. Jeśli nie będzie potrzeby, by to robić, skóra nam za to podziękuje.
Zobacz więcej  Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Makijaż permanentny – minusy.

 1. Trwałość. Jest dużą zaletą, ale też może okazać się wadą. Trendy szybko się zmieniają, a wybrany kolor np. ust może nam się szybko znudzić. Trudniej będzie wówczas zmienić ich barwę za pomocą pomadki. Jest na to jednak rozwiązanie – zamiast eleganckiej, ale soczystej czerwieni możemy zdecydować się na bardziej uniwersalny kolor. W przypadku brwi lepiej będzie postawić na barwę zbliżoną do naszej naturalnej, żeby nie stały się ani za jasne, ani za ciemne. Zanim zdecydujemy się na makijaż permanentny, warto przeanalizować czy wybrane rozwiązania na pewno spełnią nasze oczekiwania na długo i czy będą pasowały do każdych okoliczności.
 2. Ból przy wykonywaniu zabiegu. I choć jest to kwestia bardzo indywidualna, a sam makijaż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, ból nadal można odczuwać. Zwłaszcza jeśli chodzi o okolice ust, gdzie skóra jest bardzo cienka i wrażliwa na bodźce. Dodatkowo, jeśli nie trafimy na profesjonalny salon kosmetyczny i zabieg zostanie wykonany źle, może pozostawić blizny i nierówności na skórze. Bardzo istotne zatem jest, aby dokładnie zweryfikować studio, w którym chcemy wykonać makijaż permanentny.
 3. Okres gojenia. Ten najbardziej intensywny trwa około tygodnia. Po około dwóch dniach od zabiegu naskórek zaczyna się łuszczyć i powstają strupki. Skóra może być też zaczerwieniona i obrzęknięta. Jest to zupełnie naturalne i nie należy się tym przejmować. Nie możemy jednak wówczas moczyć napigmentowanego miejsca, używać mydła oraz preparatów zawierających alkohol. Powinniśmy też odpuścić sobie wykonywanie klasycznego makijażu. Do całkowitego wygojenia potrzeba około 30 dni.
 4. Cena. W zależności od miejsca, które chcemy poddać zabiegowi oraz metody wykonania to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nie każdy może sobie pozwolić na taki jednorazowy wydatek. Jeśli jednak zależy nam na wykonaniu makijażu permanentnego, nie warto szukać oszczędności za wszelką cenę. Może się wówczas okazać, że zostanie wykonany nieprawidłowo i ucierpi na tym nie tylko nasz wygląd, ale też zdrowie i portfel.

Jak odpowiednio przygotować się do zabiegu?

By zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, do makijażu permanentnego musimy się odpowiednio przygotować. Konieczne jest przy tym ścisłe trzymanie się zaleceń specjalisty. W zależności od tego, którą partię chcemy napigmentować, przed zabiegiem należy:

 • makijaż permanentny brwi – na tydzień przed nie regulujemy ich, a jeśli skóra wokół jest przesuszona – odpowiednio nawilżamy. Dobrze jest zniwelować nierówności wołków brwi za pomocą peelingu, nie krócej jednak niż na dwa tygodnie przez zabiegiem. Jeśli używamy preparatów na porost i zagęszczenie brwi, należy je odstawić na dwa miesiące przed makijażem permanentnym.
 • makijaż permanentny oczu – dobrze jest przyjść wypoczętym, żeby skóra na powiekach była bardziej elastyczna. Jeśli posiadamy sztuczne rzęsy, należy się ich pozbyć tuż przed zabiegiem. Na dwa miesiące przed nim koniecznie trzeba też odstawić preparaty zagęszczające rzęsy.
 • makijaż permanentny ust – na 3 dni przez planowaną pigmentacją należy zacząć przyjmować leki przeciw opryszczce (do nabycia w aptece). Jest to rzecz najważniejsza, ponieważ wirus opryszczki uniemożliwia wykonanie makijażu permanentnego. Usta nie mogą też być wysuszone i spierzchnięte, dlatego musimy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie.
Zobacz więcej  Zaburzenia hormonalne: wyzwania regulacji układu hormonalnego i choroby układu dokrewnego

Jak długo utrzymuje się efekt makijażu permanentnego?

Trwałość makijażu permanentnego zależy od wielu czynników, jednak przyjęło się, że efekt utrzymuje się od około 1,5 roku do nawet 5 lat. Po określonym czasie od zabiegu zabarwienie makijażu blednie.

 • wiek – u osób starszych proces odnowy naskórka jest spowolniony, więc makijaż permanentny może utrzymywać się dłużej
 • rodzaj cery i stanu skóry – efekt może utrzymywać się krócej u osób o tłustej cerze, a odpowiednio nawilżona i zadbana skóra na dłużej zachowa pigment
 • jakość użytych barwników i doświadczenie specjalisty wykonującego zabieg, a także głębokość wprowadzania pigmentów
 • pielęgnację przed zabiegiem i po – zabiegi złuszczające, w tym peelingi przyspieszają rozjaśnianie makijażu permanentnego
 • ekspozycję na słońce

Jak odpowiednio zadbać o skórę po zabiegu?

Niestety, do czasu całkowitego wygojenia się obszaru pigmentacji, musimy bezwzględnie przestrzegać kilku zakazów:

 • opalania się
 • korzystania z solarium, basenu i sauny
 • używania kremów, toników i serum, które mogą wywołać dodatkowe podrażnienie
 • wykonywania peelingów oraz zabiegów z użyciem kwasów

Dodatkowo w ciągu doby po zabiegu nie możemy spożywać alkoholu. Aktywność fizyczną powinniśmy ograniczyć przez okres 3 dni od mikropigmentacji. Należy też powstrzymać się od pocierania i drapania, ponieważ może to tylko pogorszyć stan skóry. Musimy również we właściwy sposób pielęgnować miejsca poddane zabiegowi. Przemywamy je delikatnie tylko i wyłącznie wodą. Dobrym rozwiązaniem będzie też stosowanie preparatów z alantoiną, pantenolem i witaminą E, zwłaszcza w pierwszych dniach po makijażu permanentnym. Specjalista w salonie na pewno podpowie nam, co możemy użyć, a czego bezwzględnie unikać. Na szczęście pierwsze dolegliwości zazwyczaj szybko ustępują. Dla szybszego uzyskania docelowych rezultatów oraz ich dłuższego utrzymania się – naprawdę warto ściśle stosować się do zaleceń.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu makijażu permanentnego?

Jak w przypadku każdego innego zabiegu kosmetycznego, przeciwwskazania występują również w przypadku makijażu permanentnego. Należą do nich między innymi:

 • ciąża – kobiety w okresie prenatalnym są zdecydowanie bardziej narażone na wszelkiego rodzaju infekcje, dodatkowo skóra jest o wiele bardziej wrażliwa. Żeby nie zagrażać zdrowiu i życiu dziecka, należy powstrzymać się od zabiegu na czas ciąży
 • zażywanie antybiotyków i niektórych leków, zwłaszcza przeciwzakrzepowych i sterydowych, które powodują dłuższe gojenie się ran
 • opryszczka lub inne aktywne infekcje skóry
 • podwyższona temperatura ciała
 • choroby skóry (np. łuszczyca, trądzik ropowiczy), nieustabilizowana cukrzyca
 • choroba nowotworowa
 • choroby zakaźne oraz choroby tarczycy na zaawansowanym poziomie
 • świeże blizny oraz niektóre znamiona i plamy
 • alergia, zwłaszcza na barwniki i znieczulenia
 • choroby gałki ocznej, zapalenie spojówek, operacje oczu
Zobacz więcej  Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa: Innowacyjny zabieg rewolucjonizujący pielęgnację skóry

Wkluczeń jest sporo. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości albo któryś punkt z powyższej listy nas dotyczy – koniecznie skonsultujmy decyzję o zabiegu z lekarzem. Jeśli zażywamy niektóre leki – konieczne będzie ich odstawienie przed poddaniem się mikropigmentacji (okres odstawienia zależy od rodzaju leku). Również po przebyciu niektórych chorób będziemy musieli odczekać określony czas, żeby nie zaszkodzić naszemu zdrowiu lub życiu.

Podsumowanie.

Makijaż permanentny to coraz bardziej powszechne rozwiązanie. Gwarantuje nam oszczędność czasu oraz nienaganny wygląd każdego dnia przez okres kilku lat. Dzięki niemu nie będziemy musieli martwić się tym, że kreski na oku nie wyjdą perfekcyjnie lub pomadka zacznie się rozmazywać. Daje nam to bardzo dużą wygodę oraz swobodę. Trwałość makijażu permanentnego może także działać na jego niekorzyść – nie wiemy, czy wybrane kolory po czasie nie wyjdą z mody lub nam się nie znudzą. Można temu jednak w pewnym stopniu zaradzić, decydując się na barwy neutralne, pasujące do wszystkiego i do każdych okoliczności.

Musimy również pamiętać, żeby skorzystać z usług wyłącznie renomowanego salonu, zatrudniającego wykwalifikowany i certyfikowany personel. Tylko w ten sposób obniżymy wystąpienie niepożądanych sytuacji po zabiegu do minimum. Jeżeli personel nie ma odpowiedniego przeszkolenia, wykonanie zabiegu może skutkować powstaniem blizn i ran ciężkich do wygojenia. Dlatego kwestią podstawową powinna być weryfikacja salony kosmetycznego, z usług którego chcemy skorzystać. Najlepiej wykonać makijaż permanentny w gabinecie, który znamy i do którego mamy pełne zaufanie.

Miejmy też na uwadze odpowiednie przygotowanie się do zabiegu oraz właściwą pielęgnację po nim. Jest to niezbędne, żeby gojenie przebiegało szybko, a uzyskany efekt pozostał z nami na jak najdłuższy czas. Trzymajmy się ściśle wytycznych specjalisty. Jeśli nie wiemy, których kosmetyków możemy używać, a które lepiej na czas gojenia odstawić – zapytajmy o to osobę wykonującą makijaż permanentny.

Pamiętajmy też o przeciwwskazaniach. Zabieg jest bezpieczny dla osób zdrowych, dlatego, jeśli mamy wątpliwości co do stanu zdrowia, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop