Blog

Lipomastia – na czym polega i jak ją leczyć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Lipomastia – na czym polega i jak ją leczyć?

Lipomastia to stan, który dotyka mężczyzn z nadwagą, którzy w szybkim tempie schudli dużo. Wiąże się to z powiększeniem piersi z powodu nagromadzenia w nich zbyt dużej ilości tłuszczu, a także w ścianie klatki piersiowej.

Otyłość jest najważniejszą przyczyną lipomastii, ale problem ten może również wystąpić u osób szczupłych, które stosują nieodpowiednią dietę lub są nieaktywne fizycznie. W tych przypadkach nie jest to związane z nadmiarem, ale ze słabą dystrybucją tkanki tłuszczowej.

Lipomastia – jak z nią walczyć?

Lipomastia to przerost tkanki tłuszczowej, więc ten stan jest zwykle łatwy do opanowania, ponieważ zwykle ustępuje, gdy waga wróci do normy. Jednak często wymagane są bardziej agresywne interwencje, ponieważ w zaawansowanych przypadkach tłuszczaków piersi męskie mogą zacząć przypominać piersi kobiece.

Główną metodą walki z lipomastia jest zmiana stylu życia. Należy opracować zbilansowaną dietę na zasadach zredukowanych, tj. rezygnując ze słodyczy, słonych przekąsek, tłuszczów zwierzęcych i alkoholu oraz wysokich metabolitów.

Lipomastia – problemy z tkanką tłuszczową

Lipomastia to problem estetyczny, który wskazuje na stany chorobowe, takie jak otyłość, czy problemy hormonalne. Zwykle jest spowodowana nieprawidłową dystrybucją tkanki tłuszczowej, co prowadzi do wzrostu tkanki gruczołowej i powiększeniem gruczołów piersiowych u mężczyzn. Problem jest jak najbardziej odwracalny, konieczne jest bowiem pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Jeżeli pojawi się lipomastia, należy najpierw zbadać przyczyny, później należy zredukować tkankę tłuszczową i wykonać badanie usg piersi. Lipomastia może być również spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, w związku z czym należy również przebadać się pod tym kątem. Jeżeli badania wyjdą odpowiednio, należy podjąć działania, mające na celu zredukowanie wielkości piersi.

Lipomastia – dieta

Jednak wskazane jest włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców. Powinno temu towarzyszyć szkolenie. Najskuteczniejsze wydają się ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie lub bieganie, wykonywane 3 razy w tygodniu przez około 60 minut.

Zobacz więcej  Łojotok - czy jest groźny?

Warto pamiętać, że lipomastia polega na powiększeniu męskich piersi, które zaczynają przypominać kobiecy biust. Komórki tłuszczowe zwykle pojawiają się w wyniku nieodpowiedniej diety i braku wysiłku fizycznego. Jeżeli więc nie chcemy sięgać po zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, najlepiej zwiększyć swoją aktywność fizyczną i zmienić dietę.

Lipomastia okiem trenerów personalnych

W większości przypadków lipomastia może być leczona zbilansowaną dietą odchudzającą i planem ćwiczeń wzmacniających mięśnie piersiowe. W cięższych przypadkach, gdy tłuszczaki są wynikiem znacznej utraty wagi, może być wymagana operacja. Następnie wykonywana jest liposukcja (często nazywana liposukcją) i w razie potrzeby korygowany jest nadmiar skóry. Jest to jednak ostateczność i przed przejściem do bardziej zaawansowanych zabiegów wypróbuj kilka metod redukcji tkanki tłuszczowej.

Lipomastia jest często mylona z ginekomastią, chociaż zaburzenia hormonalne są rzadszą przyczyną ginekomastii u mężczyzn. Przed paniką przed operacją zaleca się dietę i ćwiczenia, ponieważ w większości przypadków są to wystarczające metody walki z tłuszczakami. Musimy również pamiętać, że otyłość niekoniecznie jest związana z ginekomastią i należy skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy.

Jakie ćwiczenia są skuteczne w walce z tłuszczakiem? Wszystkich, którzy pomogą Ci schudnąć i schudnąć. Eksperci podkreślają, że najlepsze efekty dają ćwiczenia aerobowe i trening interwałowy. Ćwiczenia aerobowe trwają dłużej niż cardio, ale są wykonywane z mniejszą intensywnością, dzięki czemu możesz wygodnie rozmawiać i oddychać podczas treningu. Ta sama forma ćwiczeń, czy to bieganie, jazda na rowerze, pływanie, skakanie na skakance czy uderzanie w siłownię na orbitreku, bieżni, na rowerze stacjonarnym czy obrotomierzu wioślarskim.

Z kolei trening interwałowy to ćwiczenia wykonywane z różną intensywnością w odstępach czasu. Najprostszym przykładem jest bieganie z joggingiem lub chodzeniem. To ćwiczenie nie tylko pomoże Ci schudnąć, ale także poprawi Twoją kondycję.

Ponadto mężczyznom, którzy zmagają się z tłuszczakiem (ale także ginekomastią) zaleca się trening siłowy oraz ćwiczenia pomagające budować mięśnie klatki piersiowej. To przede wszystkim wszystkie ćwiczenia z wykorzystaniem hantli. Popularne pompki również pomagają wzmocnić tę grupę mięśni.

Zobacz więcej  Brodawka łojotokowa - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Lipomastia – wskazanie do liposukcji

Jeśli jednak to leczenie nie wystarczy, współczesna medycyna kosmetyczna proponuje zabiegi liposukcji. To najczęstsza metoda na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej. Zabieg ten polega na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu, a dzięki pozbyciu się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, sytuacja wraca do normy.

Podstawową metodą jest zastosowanie odsysania próżniowego w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i towarzyszącej hospitalizacji. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tej metody leczenia, dzięki którym możliwe jest oddzielenie tkanki tłuszczowej od otaczających struktur w sposób bezurazowy i bezbolesny, bez uszkadzania naczyń czy nerwów, układu nerwowego i innych narządów. Doskonale sprawdzają się również alternatywne metody liposukcji, takie jak m.in. liposukcja laserowa.

Przykładem jest N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), w której wykorzystuje się zjawisko ruchów cząstek wykonywanych przez cewniki wprowadzane do tkanek. Wytwarzają fale dźwiękowe o częstotliwości fal infradźwiękowych, powodując nieprawidłową separację tłuszczu.

Inną metodą jest procedura Body Jet. Ta innowacyjna zmiana wykorzystuje technologię WAL (Water Jet Assisted Liposuction). Polega na wykorzystaniu przepływu płynu pod ciśnieniem do oddzielenia tkanki tłuszczowej od otoczenia w sposób nieurazowy. Roztwór zawiera również adrenalinę, której zadaniem jest obkurczanie naczyń włosowatych, zmniejszając ryzyko ewentualnego krwawienia, a także środek znieczulający zmniejszający ból podczas zabiegu.

Powyższe metody mają przewagę nad klasyczną liposukcją, ponieważ są praktycznie bezbolesne, nie wymagają znieczulenia ogólnego ani opieki anestezjologicznej, wystarczy znieczulenie miejscowe. Dzięki temu zmniejsza ryzyko powikłań związanych ze znieczuleniem.

Ponadto tkanka tłuszczowa uzyskana powyższymi metodami, w przeciwieństwie do konwencjonalnej liposukcji, pozostaje nienaruszona. Wynika to z jego zdolności do upiększania ust, np. do modelowania biustu czy pośladków. Procedury te mogą być wykonywane jednocześnie.

Przeciwwskazania do liposukcji

Jak każdy kosmetyczny zabieg medyczny, liposukcja ma przeciwwskazania. Nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym, pacjentom z przewlekłymi chorobami układu krążenia, cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi, nowotworami oraz osobom z aktywnymi procesami zapalnymi, zwłaszcza skóry.

Zobacz więcej  Przeszczep włosów: w Polsce, czy za granicą

W takiej sytuacji pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej musi nastąpić w inny sposób. Zwykle zrzucenie tłuszczu z okolicy piersi nie jest proste, jednak istnieją ćwiczenia na wzmocnienie i odchudzenie klatki piersiowej, więc zalecane jest systematyczne ich stosowanie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop