Blog

Robot Artas – nowoczesna technologia w walce z łysieniem

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Przeszczep włosów jest obecnie jedyną, w pełni skuteczną metodą w walce z łysieniem. Uzyskane efekty są widoczne niemal natychmiast i utrzymują się przez wiele lat. Wraz z rozwojem medycyny estetycznej powstawały coraz to nowe metody transplantacji mieszków włosowych, gwarantując możliwość wybrania tej, która w danym przypadku będzie najbardziej efektywna.

Wśród obecnie stosowanych metod przeszczepu włosów wyróżniamy takie metody jak: FUT znane również, jako „strip”, w którym włosy do przeszczepu pobierane są z wyciętego z okolicy potylicznej głowy paska skóry, FUE w której pobierane są pojedyncze mieszki włosowe, SAFER – usprawniona metoda FUE, w której wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia ciśnieniowo pneumatyczne, BHT – w której dokonuje się transplantacji włosów pobranych z pozostałych obszarów ciała (w tym z pach, klatki piersiowej oraz okolicy krocza) oraz GHO – które jest zbliżone do metod FUE i SAFER.

Choć powyższe metody są niewątpliwie skuteczne, to posiadają jedną kluczową wadę – element ludzkiego zmęczenia, który przyczynić się może do uszkodzenia pobieranych do przeszczepu włosów. Tutaj pomocny okazuje się robot Artas, stanowiący nowoczesne rozwiązanie w walce z łysieniem.

Historia powstania robota ARTAS

Wysoki potencjał, jaki niesie ze sobą rynek medycyny estetycznej w zakresie zwalczania łysienia o różnym podłoży sprawił, że już w 2008r. powstał pierwszy prototyp urządzenia ARTAS opracowany przez kalifornijską firmę z San Jose – Restoration Robotics Inc. Od tego czasu, do wypuszczenia do sprzedaży pierwszej komercyjnej wersji minęły zaledwie 3 lata i tak już w 2011r. w stu klinikach na całym świecie pojawiły się pierwsze inteligentne urządzenia do transplantacji włosów. Jednak twórcy nie spoczęli na laurach i stale pracowali nad ulepszeniem stosowanej technologii. W 2014r. wprowadzono nowe oprogramowanie, zwiększając tym samym jakość pracy robota. Podczas konferencji FACE, która odbyła się w 2016r. w Londynie zaprezentowano film, przedstawiający kolejny prototyp, jednak urządzenie nie jest jeszcze dostępne na rynku.

Wskazania do zabiegu

Łysienie jest dokuczliwą dolegliwością, w której pacjenci skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. Za jego rozwój odpowiadać mogą różnorodne czynniki chorobotwórcze oraz o podłożu genetycznym. Dodatkowo włosy mogą się przerzedzać na skutek przewlekłego stresu, niewłaściwej diety i pielęgnacji włosów, a także w wyniku niektórych kuracji, w tym farmakologicznych.

Zobacz więcej  Zadbaj o piękną cerę: codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku dla początkujących – podstawy i triki dbania o swoją skórę

Zabieg transplantacji włosów przy użyciu robota ARTAS polecany jest wszystkim tym pacjentom, którzy borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Choć najczęściej metoda ta wykorzystywana jest w przypadku łysienia androgenowego, to z powodzeniem może być przeprowadzana również u pacjentów cierpiących na łysienie plackowate oraz telogenowe, a także wszystkich tych, których łysienie spowodowane jest pozostałymi czynnikami negatywnie wpływającymi na kondycję włosów.

Zabieg może być prowadzony u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od płci. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku transplantacji włosów, jak w przypadku każdego zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania. Do najważniejszych z nich należą:

 • aktywne choroby skóry głowy (w tym stany zapalne i ropne),
 • ciężkie, przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (w tym cukrzyca, choroby układu krążenia),
 • stosowanie niektórych leków,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • uczulenie na środki znieczulające,
 • brak miejsc dawczych.

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent powinien przejść specjalistyczną konsultację lekarską, w trakcie której oceniony zostanie poziom problemu, a także zlecone zostaną dodatkowe badania. Bezpośrednio przed zabiegiem transplantacji włosów pacjent powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, w kwestii przyjmowanych leków i suplementów diety oraz odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy przed zabiegiem.

Zalety stosowania robota ARTAS w trakcie przeszczepu

Stosowanie robota ARTAS w trakcie przeprowadzania zabiegu transplantacji włosów niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Zastosowanie stopniowego podejścia pozwala ponad to zapewnić wysoką jakość opieki oraz rezultaty, które zostały udowodnione klinicznie.

Zalety dla pacjentów:

 • najwyższa skuteczność zabiegu,
 • uzyskanie trwałych i naturalnych efektów,
 • brak rozległych, widocznych blizn,
 • brak widocznych grządek włosów,
 • znacznie mniejszy ból towarzyszący zabiegowi,
 • minimalne przerwy między włosami.

Zalety dla lekarzy:

 • znacząco obniża ryzyko błędu człowieka powstałe m.in. na skutek zmęczenia,
 • pozwala osiągnąć powtarzalne rezultaty,
 • gwarantuje niezmienną, wysoką jakość uzyskanych szczepów.
Zobacz więcej  Kiedy makijaż permanentny brwi nie przyjął: dlaczego ten trend może się nie udać?

Przewaga nowoczesnej technologii nad metodami tradycyjnymi

Choć rozwój medycyny estetycznej sprawił, że na rynku pojawił się innowacyjny robot ARTAS umożliwiający przeprowadzenie zabiegu transplantacji włosów, to niektóre salony w dalszym ciągu koncentrują się wyłącznie na tradycyjnych metodach przeszczepu włosów. Warto jednak zauważyć, że choć uzyskane efekty stosowania wszystkich metod są na najwyższym poziomie, to nowoczesna technologia oferowana przez ARTAS znacząco wybija się na prowadzenie.

Zdecydowaną przewagą robota ARTAS nad metodami konwencjonalnymi jest wysoka automatyzacja zabiegu. Lekarz wyłącznie nadzoruje pracę urządzenia, co nie tylko istotnie skraca czas trwania zabiegu, ale dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu w wyniku czynników ludzkich, jak np. zmęczenie. Dodatkowo zastosowane oprogramowanie pozwala na dokładne zbadanie włosa jeszcze przed jego pobraniem, dzięki czemu podczas zabiegu pacjent „straci” tylko te włosy, które następnie zostaną wszczepione w miejsca biorcze.

Na czym polega stopniowe podejście ARTAS?

Metoda stopniowego podejścia do procedury oferowana przez roboty ARTAS składa się z trzech etapów i pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów zabiegu.

Konsultacje 3D

Narzędzie to pozwala na w pełni profesjonalną, interaktywną konsultację z pacjentem, której celem jest sprostanie wymaganiom pacjenta. Podczas konsultacji wykonywany jest projekt w 3D, który wykorzystując rzeczywistą fotografię pacjenta symuluje przeszczep włosów, a następnie tworzy spersonalizowany plan miejsc do przeszczepu. Tak opracowana wizualizacja sprawia, że pacjent jeszcze przed wykonaniem zabiegu może zapoznać się ze spodziewanymi rezultatami.

Pobieranie mieszków włosowych

Zastosowanie inteligentnych algorytmów sprawia, że robot ARTAS precyzyjne izoluje jednostki folikularne, wybierając jedynie najlepsze włosy do przeszczepu. Technologia ARTAS opiera się na trzech filarach:

 • technologii stereoskopowej wizualizacji ARTAS – pozwala na zidentyfikowanie wyłącznie najlepszych szczepów, monitoruje, analizuje oraz śledzi każdy włos w częstotliwości 60x na sekundę, a także dba o naturalny wygląd obszaru dawczego, pomijając pojedyncze jednostki folikularne,
 • technologii wyrównania – wykorzystując mapę cyfrową pozwala na precyzyjną i stałą izolację szczepów, do jednostek folikularnych zbliża się pod odpowiednim kątem, zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego w wyniku zmęczenia,
 • precyzyjnej i minimalnie inwazyjnej izolacji – pozwala zachować naturalny wygląd obszaru dawczego, powodując wyłącznie minimalne blizny, a przy tym zapewniając gwarancję uzyskania zdrowych, solidnych i nienaruszonych szczepów.
Zobacz więcej  Trądzik w ciąży: przyczyny, leczenie i polecane kosmetyki - bezpieczne metody wspierania skóry podczas ciąży

Przygotowywanie miejsc do przeszczepu

Zastosowanie inteligentnych algorytmów ARTAS pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Poprzez odpowiednią identyfikację oraz ochronę istniejących włosów stałych pozwala z dokładnością przygotować miejsca do przeszczepu, zapewniając tym samym korzystne rezultaty.

Pielęgnacja po zabiegu

Metody pielęgnacji włosów i skóry głowy po zabiegu transplantacji z wykorzystaniem robota ARTAS nie różnią się znacząco od tych, wymaganych w przypadku tradycyjnych metod przeszczepu włosów. Okres gojenia się ran powstałych podczas zabiegu jest bardzo szybki, okolica dawcza goi się około 1 tygodnia, co dodatkowo usprawnia pielęgnację.

Podczas codziennej higieny skóry głowy należy pamiętać, że w okresie rekonwalescencji konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Przez pierwsze 48 godzin po zabiegu należy powstrzymać się od mycia głowy, a następnie stosować wyłącznie delikatne szampony. Działanie takie pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzenia delikatnej okolicy przeszczepów. Miejsce, z którego zostały pobrane włosy powinno być systematycznie nawilżane przy użyciu soli fizjologicznej.

Łysienie, niezależnie od przyczyny, jest dolegliwością, która negatywnie wpływa na komfort życia pacjentów. Widoczne przerzedzenia włosów powodują obniżenie samooceny oraz poczucia własnej wartości. Jednak wraz z rozwojem medycyny estetycznej pojawiła się szansa na odzyskanie bujnej fryzury i tym samym dobrego samopoczucia. Zastosowanie innowacyjnego rozwiązania w walce z łysieniem, jakim niewątpliwie jest robot ARTAS sprawia, że sam zabieg transplantacji włosów jest znacznie szybszy i mniej bolesny niż konwencjonalne zabiegi, a uzyskane efekty są całkowicie naturalne. Przewagi te sprawiają, że można podejrzewać, iż wraz z rozwojem robota ARTAS metody te będą wiodły prym w leczeniu łysienia.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop