Blog

Laserowe leczenie chrapania

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Chrapanie to problem, który spotyka bardzo szerokie grono osób. Szacuje się, że nawet 50% ludzi ma problemy  z bezdechami sennymi. Nie tylko jest to uciążliwe dla otoczenia, ale również niekorzystnie wpływa na zdrowie osoby dotkniętej tym problemem. Szansa na pojawienie się tej przypadłości rośnie z wiekiem. Przeprowadzone badania świadczą o tym, że po 60 roku życia, aż 60% mężczyzn i 40% kobiet choruje na bezdech senny. Kiedyś nie można było za wiele zrobić z tym zjawiskiem. Istniała jedynie możliwość jego złagodzenia, a chory musiał zaakceptować fakt, że chrapanie to część jego życia. Na szczęście te czasy są już dawno za nami. Obecnie istnieje wiele możliwości na pozbycie się bezdechów, a jednym z nich jest laserowe leczenie chrapania. Z nowoczesnej formy leczenia korzysta coraz więcej osób, dla których przypadłość stała się bardzo dokuczliwa. Często nie chodzi jedynie o zdrowie osoby dotkniętej tym problemem, ale również kompleksy. Zdarzają się przypadki, że jeden z partnerów boi się zasnąć, ponieważ wtedy druga osoba może zauważyć tę przypadłość. Tak więc problem jest dosyć złożony i może być powodem powstawania kompleksów, a nawet niezgody wśród członków gospodarstwa domowego.

Przyczyny powstawania chrapania

Chrapanie powstaje na skutek drgań języczka i podniebienia miękkiego. Są to tak zwane wiotkie części gardła. Wielu ludzi błędnie interpretuje chrapanie i wydaje im się, że poza nieprzyjemnym odgłosem nie dzieje się nic złego. Jednak to nieprawda. Bezdech senny to objaw zaburzeń oddychania, które pojawiają się podczas snu. Gdy śpimy, nasze mięśnie się rozluźniają, język się zapada, a usta otwierają. Można to zaobserwować często wśród ludzi, którzy śpią np. w komunikacji miejskiej. Każdy z nas inaczej się rozwija i niektórzy mogą nie mieć w pełni rozwiniętej szczeki lub podbródka. Wiele zależy od okresu dojrzewania lub uwarunkowań genetycznych. Dlatego też za chrapanie często odpowiada nieprawidłowa budowa gardła, która utrudnia przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Ograniczona zostaje wtedy przestrzeń powietrza wdychanego do płuc, co powoduje wspomniane wcześniej drgania wiotkich części gardła. Wiemy już, że chrapanie częściej dotyka osób starszych. Jednak istnieją również inne czynniki, zwiększające szanse na bezdechy. Dla przykładu bardziej narażone na chrapanie są:

  • osoby ze skrzywioną przegrodą nosową,
  • osoby z małą żuchwą,
  • osoby o nadmiernej ilości tłuszczu na podbródku,
  • osoby, które mają wydłużone podniebienie miękkie.
Zobacz więcej  Odkryj najskuteczniejsze zabiegi odmładzające na twarz: poznaj sprawdzone metody transformacji rysów twarzy

Dodatkowo na chrapanie bardziej narażone są osoby, które jedzą przed snem, palą papierosy czy nadużywają alkoholu. Potęgować chrapanie może również przemęczenie, nadwaga, spanie na plecach. Istotnym czynnikiem może być również przyjmowanie środków nasennych lub uspokajających. Warto również zwrócić uwagę na wilgotność danego pomieszczenia. Jeżeli w pomieszczeniu panuje zaduch i jest bardzo suche powietrze, należy częściej je wietrzyć. Po przebudzeniu warto zwrócić uwagę, czy nie występuje nadmierna suchość w gardle lub nosie.

Przykre konsekwencje chrapania

Niektóre osoby są nieświadome, że chrapią, dlatego nie rozumieją, dlaczego ich sen ma tak niską jakość. Wiele osób skarży się, że mimo spania 8 godzin odczuwa zmęczenie. Dotyczy to często osób mieszkających samotnie, gdzie nikt z zewnątrz nie może takiej osoby uświadomić o problemie. Dzieje się tak, dlatego że chrapanie powoduje obniżenie natlenienia organizmu i sprawia, że w dzień nie czujemy się wypoczęci. Partnerzy mieszkający razem również mają problemy – wtedy cierpią już dwie osoby. Problem z pozoru błahy może prowadzić do wielkich frustracji i niezadowolenia. Chrapanie pozostawione samo sobie może prowadzić do zaburzeń koncentracji, rozwoju chorób układu krążenia czy nawet depresji. Problem powinny więc wyeliminować osoby, które w przeszłości miały już zaburzenia nastrojów i inne problemy z psychiką. Inne częste skutki chrapania to obniżenie popędu seksualnego i bóle głowy. Problemy z krążeniem zaburzają pracę serca, co może prowadzić nawet do zawału, dlatego nie wolno tego problemu bagatelizować.

Może się okazać, że po wykonaniu leczenia laserowego, jakość życia drastycznie poszybuje w górę.

Dlaczego laserowe leczenie chrapania jest lepsze od innych metod?

Laserowe leczenie chrapania jest świetnym wyborem, ponieważ jest bezinwazyjne. Osoba, która poddaje się zabiegowi, właściwie nie odczuwa większego dyskomfortu. Zabieg jest bezbolesny i nie wywołuje efektów ubocznych. Leczenie laserem jest idealną alternatywą dla innych metod operacyjnych, które są inwazyjne. Pacjent może po nich odczuwać dyskomfort i trochę zajmie, zanim wróci do codziennego życia. Poza tym leczenie laserem jest niezwykle skuteczne. Chrapanie na całym świecie dotyka nawet miliarda osób. Światowa organizacja zdrowia podaje, że połowa osób cierpiących na tę dolegliwość, nawet nie zdaje sobie z niej sprawy.

Laserowe leczenie chrapania jak przebiega?

Do zabiegu nie jest konieczne specjalne przygotowanie. Należy jednak pamiętać, że przed zabiegiem nie powinno się nic jeść. Posiłek można spożyć dopiero godzinę po przeprowadzeniu naświetlenia. Na samym początku leczenia każdy pacjent musi przejść procedurę wywiadu lekarskiego. Jest to niezbędne, aby ustalić wszelkie ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Podczas wywiadu można wykluczyć zmiany gardła środkowego i nosogardła. Czasami przeprowadza się również badanie laryngologiczne. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonania zabiegu. Polega on na tym, że naświetlane zostają struktury gardła, będące przyczyną chrapania. Obszar naświetlany kurczy się i powoduje produkcję włókien kolagenowych. Zwykle wystarcza jeden zabieg, aby pozbyć się chrapania. Jednak w przypadku braku poprawy, po około 6 miesiącach zabieg można powtórzyć.

Zobacz więcej  Skuteczne leczenie trądziku młodzieńczego i pospolitego: Porady dermatologa, pielęgnacja skóry i sposoby na pozbycie się trądziku zwyczajnego

Wielu pacjentów odczuwa strach przed wykonaniem zabiegu. Jest to normalna reakcja, wszak wszelkiego rodzaju operacje czy zabiegi powodują niepokój. Jednak w przypadku leczenia chrapania laserem nie ma się czym martwić. Zabieg jest bardzo prosty i nie powoduje bólu. Dzięki temu niepotrzebne jest zastosowanie znieczulenia. Pacjent wraca do sił niemal natychmiast, nie trzeba zatem stosować terapii pooperacyjnej, co jest z kolei koniecznością w przypadku innych zabiegów. Badania przeprowadzane przez naukowców jasno podkreślają, że laserowe leczenie chrapania jest niezwykle skuteczne. Zabieg pomaga zredukować chrapanie i bezdech senny już po pierwszym zabiegu. Jeśli zostanie powtórzony, efekty będą spotęgowane.

Kilka dni po przeprowadzonym zabiegu mogą utrzymywać się objawy, które przypominają anginę. Może się również zdarzyć, że po przeprowadzonym zabiegu chrapanie przybierze na sile z powodu lekkiej opuchlizny. Jednak jest to normalne i w ciągu kilku dni zjawisko powinno zniknąć.

Laserowy zabieg redukujący chrapanie – opinie

Wszyscy pacjenci odczuwają znaczną ulgę po wykonaniu leczenia. Wśród osób, które poddały się zabiegowi, często można usłyszeć, że ich jakość snu uległa znacznej poprawie. W trakcie dnia można zauważyć zwiększoną energię, podczas gdy wcześniej nieodłącznym towarzyszem była senność. Wśród zalet zabiegu pacjenci bardzo często wymieniają bezinwazyjność i bezpieczeństwo. Zabieg można wykonać właściwie w każdej chwili, a zaraz po nim wrócić do wykonywania swoich obowiązków. Nie trzeba stosować znieczulenia, ani przechodzić okresu rekonwalescencji. Niektórzy stwierdzają również poprawę stosunków z innymi domownikami, którzy do tej pory byli sfrustrowani ciągłym chrapaniem. Jak się okazuje z pozoru nieistotny problem, może mieć wpływ na wiele płaszczyzn naszego życia, a my nawet nie jesteśmy tego świadomi.

Kiedy poddać się laseroterapii?

Zabieg powinny wykonać wszystkie osoby, które są świadome swojego problemu, przez co odczuwają wiele przykrych skutków z tym związanych. Osoby, które skarżą się na senność podczas dnia lub uczucie przybicia, powinny jak najszybciej wykonać zabieg, aby cieszyć się zdrowiem przez kolejne lata życia. Leczeniu powinny również poddać się osoby, które same nie odczuwają negatywnych skutków chrapania, ale słyszą negatywne opinie od bliskich. Zdarza się, że danej osobie wydaje się, iż wszystko jest w porządku, ponieważ czuje się wyspana i wypoczęta. Jednak wtedy po pierwsze – powinno się pomyśleć o innych osobach w gospodarstwie domowym, którym nasze chrapanie utrudnia sen i powoduje szereg frustracji. Należy również pamiętać, że nawet jeśli nie czujemy zmęczenia i wydaje się, że chrapanie nie ma na nas wpływu, to jednak w praktyce wygląda to zdecydowanie inaczej. Być może jest to wczesne stadium tej dolegliwości i problemy jeszcze nie są zauważalne. Niestety, nawet jeśli nie odczuwamy złych skutków, a wiemy, że chrapiemy, to problem powinien zostać wyeliminowany.

Zobacz więcej  Karboksyterapia pod oczy oraz inne sposoby na pozbycie się cieni pod oczami

Im szybciej podjęta zostanie decyzja o laseroterapii, tym lepiej. Nieleczone chrapanie może powodować coraz to częstsze bezdechy senne, co z kolei może prowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu. Podjęcie leczenia zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów nie tylko nam, ale również rodzinie. Warto dać sobie szansę również z tego względu, że zabieg nie stanowi żadnego problemu. Jest krótki, nie daje większych skutków ubocznych i co najważniejsze – jest bezbolesny.

Podsumowanie

W naszej klinice zabieg jest wykonywany przez lekarza specjalistę bez użycia znieczulenia. Całość trwa zaledwie 30-45 minut, a więc niezwykle krótko. Sugerujemy wykonanie 4 zabiegów, aby uzyskać niemal doskonałe efekty. Po przeprowadzeniu serii 4 zabiegów chrapanie zostaje wyeliminowane, a bezdechy senne ograniczone do minimum. Przed wykonaniem zabiegu przeprowadzany jest wywiad z pacjentem. Wtedy również można zaczerpnąć dodatkowych informacji co do samego leczenia. Jeśli jednak mają państwo jakieś dodatkowe pytania odnośnie do zabiegu – zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół postara się odpowiedzieć najszybciej, jak to będzie możliwe. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i jesteśmy w stanie zaproponować najlepszy sposób leczenia, a także optymalną liczbę zabiegów, potrzebną do wyeliminowania problemu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop