Blog

Naczynka jakie są metody ich usuwania?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Naczynka jakie są metody ich usuwania?

Współczesna komsetologia jest w stanie zaoferować nam wiele skutecznych metod usuwania naczynek. Pękające naczynka, nazywane innaczej pajączkami, bądź pajęczakami są spowodowane zwykle czynnikami o podłożu genetycznym. Zwykle powstają u dziewcząt w czasie dojrzewania. Pajęczaki na twarzy stanowią oznakę alergii, albo też trądziku różowatego, natomiast te widoczne na nogach są symptomem niewydolności żylnej, jak i żylaków, które powinny nas skłonić do zmiany stylu życia. Jak można się ich pozbyć?

Zamykanie naczynek metodą IPL i VPL

Jedną z najbardziej popularnych metod pozwalających na trwałe usunięcie naczynek jest tak zwana metoda IPL (Intense Pulsed Light). Technika ta opiera się na wykorzystaniu energii świetlnej, którą niesie głowica urządzenia, które potocznie nazywane jest laserem. Tak naprawdę nie jest to laser, ale lampa ksenonowa. Pod wpływem jej oddziaływania dochodzi do termolizy hemoglobiny, czyli zniszczenia składników krwinek czerwonych dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury. Światło urządzenia, które zamieniane jest na energię cieplną doprowadza również do odparowania wody zgromadzonej w tkankach – ścianki naczyń wysuszają się i w końcu obumierają, stając się dzięki temu niewidoczne. Sam zabieg jest prawie że bezbolesny, niemniej jednak poddana mu skóra może pozostać lekko zaczerwieniona przez okres co najmniej kilku dni. Niestety, jednorazowe przeprowadzenie takiego zabiegu nie zagwarantuje stuprocentowego sukcesu. Zwykle zamykanie naczynek światłem trzeba będzie powtórzyć conajmniej kilka razy w odstępach 3-4 tygodniowych. Drobne naczynia, których nie ,,złapie” urządzenie IPL usuwane są za pomocą urządzenia o takim samym sposobie działania, niemniej jednak emitującym wiązki światła o szerszym spektrum – VPL (Variable Pulsed Light). Metody VPL i IPL zaleca się osobom o bardzo jasnym kolorze cery. Światło emitowane z lamp jest mało specyficzne, dzięki czemu wchodzi w reakcję z melaniną, czyli naturalnie występującym w skórze barwniku. Dlatego też na skórze o ciemnej karnacji po zabiegu mogą wystąpić liczne przebarwienia.

Zobacz więcej  Rigevidon – recepta online

Laserowe zamykanie naczynek

Wyżej opisany problem rozwiązuje zastosowanie lasera, czyli także urządzenia, które wysyła wiązkę promieniowania świetlnego, niemniej jednak o odpowiedniej długości fali. Fale te ,,trafiają” dużo bardziej precyzyjnie, tylko w samą hemoglobinę, nie powodując przy tym rozgrzewania się sąsiadujących ze sobą tkanek. Zabieg laserowego zamykania naczynek jest jednakże metodą dużo bardziej kosztowną, aniżeli metoda świetlna. Tylko wybrane gabinety kosmetyczne, jak i salony medycyny estetycznej mają go we własnej ofercie.

Lasery są sporo droższe w zakupie, aniżeli urządzenia VPL, czy IPL i mają przy tym dużo bardziej ograniczone zastosowanie. Do zamykania naczyń, usuwania włosów i zmian skórnych stworzono inne lasery. Natomiast jedno urządzenie IPL będzie w stanie rozwiązać wszystkie wyżej wymienione problemy. Niemniej jednak, niestety nierzadko mniej skutecznie.

Przed zabiegiem

W każdym z przypadków usuwania naczynek za pomocą światła lampy, albo lasera najlepszą porą na przeprowadzenie zabiegu będzie bardzo łagodna wiosna, albo też jesień, kiedy to skóra nie jest zbytnio narażona na oddziaływanie intensywnego promieniowania słonecznego, albo niskiej temperatury. Warto mieć na uwadze, że przez okres dwóch tygodni przed zabiegiem nie można przyjmować leków zawierających kwas salicylowy (znajduje się on między innymi w niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, takich jak tabletki przeciwbólowe z ibuprofenem, czy też aspiryna. Nie można również stosować peelingów, ani też spożywać naparów przygotowanych z takich ziół jak : nagietek, dziurawiec, czy mieszanki herbatka figura.

Elektrokoagulacja

W wielu gabinetach proponowana jest paniom również dużo starsza metoda, pozwalająca na zamykanie naczynek. Jest to tak zwana elektrokoagulacja, albo diatermia chirurgiczna. Jej istotę stanowi proces ścinania białka (koagulacja = niszczenie), które jest budulcem naczyń krwionośnych pod wpływem prądy o dzuej częstotliwości. Zabieg związany jest bezpośrednio z bardzo noeprzyjnym uczuciem pieczenia, a skóra pozostaje po nim zaczerwieniona i podrażniona na minimum tydzień. W miejscu oddziaływania elektrody na tkankę dochodzi do powstania mikrostrupków, które po pewnym czasie się goją, niczym zwykła rana.

Zobacz więcej  Blizny po ugryzieniu psa

Co po wykonanym zabiegu?

Z uwagi na to, że każdy zabieg jest choćby w niewielkim stopniu inwazyjny dla naszej skóry, po jego przeprowadzeniu wskazana b dzie intensywna pielęgnacja twarzy. Gojąca się skóra bardzo chętnie przyjmuje intensywnie regenerujące kremy z dodatkiem witaminy C (wzmacnia ona nasze naczynia krwionośne), witaminy A (wspomaga ona regenerację komórek skóry), jak i wysokimi filtrami UVB (SPF50) i UVA.

Która metoda będzie najlepsza?

Podejmując decyzję o metodzie pozwalającej usunąć naczynka trzeba mieć na uwadze, że skuteczność metody zależna jest w dużym stopniu od doświadczenia osoby, która wykonuje zabieg, jak i od jakości zastosowanego sprzętu. Jako kryterium wyboru nie można przyjmować tylko i wyłącznie ceny zabiegu. Osoby mające wrażliwą skórę, nie powinny oszczędzać, stosując najtańszą, a przy tym najbardziej inwazyjną elekyrokoagulację. Z kolei osoby posiadające ciemną karnację nie powinny decydować się na VPL/IPL. Zdecydowanie najlepszą opcją w tymże wypadku będzie zastosowanie lasera.

Zdecydowanie najlepszym wyborem w każdym możliwym przypadku będzie wykonanie zabiegu za pomocą lasera. Jeżeli jednak jest on nazbyt drogi, albo niedostępny (chociażby w niewielkiej miejscowości), można wziąć pod uwagę również inne techniki. Jednakże bezsprzecznie za każdym razem należy udać się na konsultacje, jak i zabieg u wykwalifikowanego specjalisty. Najlepiej, jeżeli będzie to lekarz dermatolog. Usuwanie naczynek to bardzo bezpieczny zabieg, niemniej jednak mogą pojawić się powikłania w postaci stanów zapalnych, długotrwałego gojenia się ran, powstawania ,,mikrodziurek” w skórze, czy blizn. Dlatego też zdecydowanie warto ,,dmuchać na zimne”.

Przeciwskazania

Należy również zawsze pamiętać o tym, że każdy może poddać się zabiegowi usunięcia popękanych naczynek. Przeciwskazniem do zabiegów będzie : niewyrównana cukrzyca, skłonności do powstawania bliznowców, zaburzenia krzepnięcia krwi, padaczka, bielactwo, łuszczyca, nadmierna opalenizna, ciąża, jak i karmienie piersią.

Laserowe usuwanie naczynek nie może być również wykonane u osób cierpiących na choroby pęcherzowe skóry i fotodermatozy, stosujących indywidualną terapię hormonalną (hormony światłouczulające), a także u osób posiadających rozrusznik serca.

Zobacz więcej  Maść na bliznę po cesarskim cięciu

Podsumowując powyższe warto zauważyć, że skóra naczynkowa to przypadłość, która dotyczy wielu osób. Niemniej jednak na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się ich. Mogą to być domowe metody, polegające na zastosowaniu odpowiednich preparatów, na przykład z dodatkiem witaminy K. Skuteczne są również specjalistyczne środki farmaceutyczne. Jeżeli zmiany są bardzo duże, a zastosowanie powyższych metod nie pomaga, należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię. Może to być zastosowanie metody IPL i VPL (wiązka światła), laserowe zamykanie naczynek, albo tak zwana elektrokoagulacja.

 

 

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop