Blog

Kto i dlaczego łysieje najczęściej?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Włosy tracimy każdego dnia, od około 70 do 100 pojedynczych sztuk, i na ich miejsce wyrastają nowe. Dzieje się tak, ponieważ ich okres wzrostu trwa z reguły od 3 do 6 lat, a później następuje stopniowe obumieranie i wypadanie. Powodem do niepokoju powinna być natomiast utrata ponad 100 dziennie, która trwa przez kilka tygodni. Łysienie to powszechny problem, który dotyka obecnie nie tylko osób starszych ale także młodych a nawet dzieci. Nie jest to także przypadłość dotycząca wyłącznie mężczyzn, gdyż również kobiety się z nim borykają. Łysienie to nadmierne wypadanie włosów, które może być okresowe, długoterminowe lub nawet trwałe. Występuje ono pod różnymi postaciami, od przerzedzenia włosów na całej powierzchni po występowanie łysych placów na koronie, które z czasem obejmują swym zasięgiem dalsze części. Może to prowadzić do nieodwracalnego stanu, kiedy mieszek włosowy przestanie wytwarzać włosy. Taka przypadłość jest często przyczyną złego samopoczucia i kompleksów, a w skrajnych przypadkach nawet depresji. Aby zapobiegać temu procesowi należy przykładać szczególną uwagę do pielęgnacji skóry głowy. Włosy trzeba myć delikatnie, skupiając się głównie na ich górnej partii, a także stosować odpowiednie szampony, które zapobiegną powstawaniu łupieżu oraz nadmiernemu przetłuszczaniu się. Te powszechne kłopoty także mogą mieć wpływ na kondycję naszych włosów, dlatego należy je jak najszybciej eliminować. Można także stosować specjalistyczne wcierki i odżywki, które wzmocnią oraz poprawią stan naszego owłosienia. Powinno się zachować subtelność i czułość przy ich wycieraniu, gdyż mocne tarcie ich ręcznikiem osłabia je i wyrywa. Warto także regularnie przeprowadzać masaż skóry na głowie, ponieważ stymuluje on mieszki do produkcji nowych tworów oraz poprawia ukrwienie.

Kogo najczęściej dotyka problem łysienia?

Popularne twierdzenie, że to mężczyźni częściej borykają się z problemem łysienia, jest prawdziwe. Jednak nie jest to drastyczna różnica w porównaniu z kobietami, które stanowią około 40% cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów. Według szacunków co trzeci mężczyzna w wieku 25-40 lat zaczyna zauważać u siebie pierwsze symptomy łysienia. Często już w wielu nastoletnim można dostrzec podatność na wystąpienie w przyszłości tej przypadłości. Natomiast po 50 roku życia liczba ta wzrasta już do 60%. Jak więc widać ponad połowa dojrzałych panów cierpi na to schorzenie. Jego powszechność ma bardzo często podłoże genetyczne, około 90% przypadków wynika z wpływu genów.  Najczęściej we wczesnych fazach następuje przerzedzenie się włosów na skroniach oraz powstanie charakterystycznych zakoli. Z biegiem czasu łysina przenosi się na czubek i dalej całą powierzchnię głowy. Przyczyną częstszego występowania tego problemu u płci brzydszej jest większa ilość męskiego hormonu w ich organizmach, czyli testosteronu. Jego pochodna DHT negatywnie wpływa na cebulki włosów, co prowadzi do ich osłabienia i wypadania. Osoby, które są bardziej wrażliwe na jego działanie mogą szybciej stracić owłosienie, a wraz z nim pewność siebie i poczucie atrakcyjności.

Zobacz więcej  Najczęstsze problemy skórne: Objawy, leczenie, profilaktyka chorób skóry i dermatoz – Przyczyny wykwitów skórnych

Ta nieprzyjemna dolegliwość spotyka także wiele kobiet, które pielęgnują swoją fryzurę już jako małe dziewczynki. To dla nich ogromny cios, gdy pewnego dnia zaczynają tracić włosy pełnymi garściami. U płci pięknej także ogromną rolę odgrywają hormony. Wraz ze spadkiem poziomu estrogenów, np. po ciąży czy odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, może także wystąpić wzmożone wypadanie włosów. Łysienie dotyka najczęściej kobiety w wieku 20-30 lat oraz w okresie menopauzy, ponieważ w czasie jej trwania następują ogromne zmiany, do których organizm musi się przystosować. Powodem łysienia mogą być również niedobory niektórych składników mineralnych jak, np. żelaza.

Dlaczego łysiejemy? Rodzaje łysienia i jego powody.

Proces łysienia może mieć różnorodną postać: wystąpić nagle lub posiadać charakter utajony, postępować szybko lub powoli. Niektóre zmiany można odwrócić a inne niestety powodują trwałe uszkodzenia mieszka włosowego. W zależności od przyczyn wystąpienia i przebiegu wypadania włosów, można wyróżnić następujące odmiany łysienia:

  • Łysienie androgenowe- jest nazywane „łysieniem męskim”, gdyż charakteryzuje się brakiem owłosienia na skroniach oraz na szczycie głowy. Chociaż jest ono domeną mężczyzn, to również kobiety mogą go doświadczyć, gdyż w ich organizmach również znajduje się testosteron, którego pochodna- DHT, uszkadza mieszki włosowe. Podczas przebiegu tego schorzenia włosy stają się cieńsze oraz bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Jest to najpowszechniejszy powód utraty włosów, gdyż szacuje się, że cierpi na niego w ciągu swojego życia około 70% mężczyzn oraz 40% kobiet
  • Łysienie telogenowe- jest to najczęściej występująca odmiana przerzedzenia włosów o utajonym przebiegu, którego zmian nie można dotrzeć od samego początku. Polega na skróceniu fazy wzrostu włosa, więc więcej włosów wypada niż wyrasta. Przyczyn wystąpienia tego schorzenia jest wiele: tany podgorączkowe i gorączka, poród i połóg, stres, urazy, wypadki, operacje. Może także wystąpić u noworodków, ale w tym wypadku jest to tylko przejściowy, fizjologiczny proces;
  • Łysienie plackowate- dosyć często dotyka młodych ludzi, bardzo często można je zaobserwować również u dzieci. Przebieg choroby polega na uszkodzeniu mieszków włosowych i utracie włosów. Na głowie powstają charakterystyczne łyse plamy, które swym wyglądem przypominają placki, stąd ta nazwa. Początkowe fazy najczęściej można już zaobserwować w dzieciństwie, a kolejne symptomy pojawiają się w każdej fazie życia. Nie do końca są znane przyczyny jego powstawania, podejrzewa się, że ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że organizm uznaje cebulki za coś obcego i próbuje je zwalczać. Łysienie plackowate może być także problemem dziedzicznym.
  • Łysienie bliznowaciejące- jest to najrzadziej występujący typ łysienia, powoduje trwałą i nieodwracalną utratę owłosienia. Dotyka ono najczęściej kobiety w wielu 30-50 lat. Wraz z wypadaniem włosów, tworzą się gładkie plamy przypominające swoją strukturą blizny. Łysienie to jest powodowane przebytą infekcją grzybiczną, bakteryjną bądź wirusową. Może być także skutkiem przebycia niektórych chorób, np. półpasiec, czyrak czy nowotwór skóry;
  • Łysienie łojotokowe- jest spowodowane przez nadmierną ilość łoju, który produkuje skóra. Nieleczony łojotok może doprowadzić właśnie do utraty owłosienia, które ma podobny przebieg jak łysienie androgenowe.
  • Łysienie naturalne- występuje najczęściej u osób w podeszłym wieku, ponieważ wraz z upływem czasu cebulka produkuje coraz mniej włosów a cykl życia włosa skraca się. Z reguły dotyka mężczyzn około 50 roku życia i jest to proces naturalny dla organizmu. Najczęściej obejmuje swoim zasięgiem włosy na linii skroni oraz na czubku głowy. Jest spowodowane przez niestabilność hormonów zwanych androgenami.
Zobacz więcej  Domowe sposoby na wypadanie włosów

Do wypadania włosów mogą doprowadzić także czynniki zewnętrzne jak, np. długotrwały ucisk spowodowany przez częste noszenie nakryć głowy, ciężkie fryzury, sztywne upięcia oraz ciasno zaplatane gumki do włosów. Dodatkowo bywa, że ludzie cierpią na trichotillomanię, czyli nieświadomie pociągają, nawijają na palce i bawią się włosami, co prowadzi do ich osłabienia i w konsekwencji wypadania. Nie zawsze na utratę włosów mają wpływ odziedziczone geny, bywa, że to tryb życia i niezdrowe przyzwyczajenia mogą ją spowodować. Łysienie może być także objawem innych poważniejszych schorzeń, dlatego nie można go lekceważyć i należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Cała szczęście, obecnie łysienie nie jest problemem, którego nie dałoby się rozwiązać. Z tego powodu, gdy tylko zauważymy u niebie choćby najmniejsze objawy nadmiernego wypadania włosów, warto jak najszybciej udać się do trycholga. Lekarz specjalista z pewnością dobierze odpowiednią metodę zapobiegania lub leczenia. Najważniejsze w tym wypadku jest szybkie zareagowanie, aby łysienie nie objęło swym zasięgiem dalszych fragmentów skóry głowy. W zależności od czynników, które spowodowały tą przypadłość, możliwe jest zalecenie stosowania preparatów hormonalnych, wcierania specyfików wzmacniających mieszki lub po prostu wyeliminowania czynników zewnętrznych, które mają wpływ na osłabienie włosów, jak np. długotrwały stres, niewłaściwe nawyki żywieniowe czy styl życia. Natomiast jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z usług medycyny estetycznej i przeszczepieniu włosów. Aby odzyskać gęste owłosienie stosuje się implanty, terapię igłową oraz laserową. Po wykonaniu takiego zabiegu, ludzie odzyskują pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Szczególnie ważne jest to dla kobiet, gdyż włosy są bardzo często ich atrybutem, o który troszczą się przez całe swoje życie. Wraz z ich utratą, spada ich samoocena, czują się nieatrakcyjne i niepewne, dlatego dla własnego komfortu fizycznego i psychicznego, warto dbać o skórę głowy i nie bać się wizyty u trychologa, a jeśli trzeba to w salonie medycyny estetycznej.

Zobacz więcej  Pryszcz podskórny - wszystko, co musisz wiedzieć

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop