Blog

Mezoterapia igłowa – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Mezoterapia igłowa – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

O mezoterapii igłowej staje się ostatnio bardzo głośno. Nie ma się temu co dziwić, bo zabieg ten znajduje się w ofercie niemal każdego salonu kosmetycznego. Wszystko ze względu na jego wysoką skuteczność i szerokie zastosowanie. Zanim jednak zdecydujemy się poddać temu zabiegowi, dobrze byłoby dowiedzieć się, na czym mezoterapia igłowa polega. Warto byłoby także dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda zabieg mezoterapii igłowej i jakie są wskazania do jego wykonania. Wówczas będziemy mogli ocenić, czy mezoterapia igłowa może nam pomóc czy też nie.

Jaka jest historia mezoterapii?

Wydawać by się mogło, że mezoterapię igłową można uznać za bardzo nowoczesny zabieg. Nic jednak bardziej mylnego! Pierwsza mezoterapia igłowa została wykonana w roku 1952 przez francuskiego specjalistę Michaela Pistora. Pierwotnie jednak, zabiegi mezoterapii igłowej były wykorzystywane do leczenia migren, a także szumów usznych. Dopiero w drugiej połowie XX wieku, mezoterapia igłowa zaczęła być wykorzystywana do leczenia dermatoz skórnych czy problemów z nadmierną utratą włosów. Prawdziwy rozkwit, mezoterapia przeżywa w ostatnich latach, gdy za sprawą rozwoju medycyny estetycznej, zaczęła być wykorzystywana na szeroką skalę.

Jakie są ogólne wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej?

Warto byłoby zdawać sobie sprawę z tego, że mezoterapia igłowa jest wykorzystywana nie tylko w kosmetologii, ale również w medycynie konwencjonalnej. Jakie można więc wyróżnić wskazania do poddania się temu wyjątkowemu zabiegowi? W medycynie estetycznej wskazaniami będą: rozstępy, pomarańczowa skórka, nadmierne wypadanie włosów, zmarszczki czy wiotka skóra. W medycynie klasycznej, wśród wskazań wyróżnić należy: urazy, choroby degeneracyjne, a także różnego rodzaju nerwobóle.

Jakie substancje wykorzystywane są w mezoterapii?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie właściwie substancje są wykorzystywane w mezoterapii. Niemal każdemu przychodzi na myśl kwas hialuronowy. Jak się jednak okazuje, lista wykorzystywanych w mezoterapii substancji jest zdecydowanie dłuższa. Można więc wyszczególnić następujące składniki:

 • kwas hialuronowy – zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek; zwiększa produkcję kolagenu i elastyny w skórze, przez co wygląda on zdecydowanie atrakcyjniej; dzięki kwasowi hialuronowemu możliwe jest także odżywienie wrażliwej skóry pod oczami oraz redukcja cieni
 • ekstrakt z wąkroty azjatyckiej – wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne; charakteryzuje się także działaniem nawilżającym i silnie ujędrniającym cerę; działa rozjaśniająco, przez co możliwe staje się pozbycie cieni, z którymi walczą zwłaszcza przedstawicielki płci pięknej o jasnej karnacji
 • krzemionka organiczna – wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich pękaniu; wykazuje właściwości redukujące obrzęki i napinające skórę; wykazuje także działanie silnie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe
 • kofeina – stymuluje mikrokrążenie; dba o to, aby skóra pozostawał odżywiona i jędrna; wykazuje właściwości antyoksydacyjne; jeden z najpopularniejszych składników znajdujących się w koktajlu do mezoterapii igłowej
 • wyciąg z nostrzyka żółtego -zawiera cenne kumaryny oraz rutynę; wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe i wzmacniające kruche ściany naczyń krwionośnych
 • minoksydyl – doskonale sprawdza się w walce z nadmierną utratą włosów; działa wzmacniająco na cebulki włosowe, dzięki czemu włosy staj się silniejsze i grubsze
 • kwas liponowy – wykazuje silne właściwości przeciwzapalne; redukuje obrzęki oraz zaczerwienienie naskórka; okazuje się pomocny ze zmianami skórnymi
Zobacz więcej  Jak pozbyć się cellulitu: poznaj zabiegi, które pomogły zwalczyć cellulit

Wyżej wymieniono jedynie najpopularniejsze składniki. Tak naprawdę, substancji wykorzystywanych w mezoterapii igłowej jest o wiele więcej. Ważne, aby oddać się w ręce doświadczonego specjalisty, który dobierze najlepszy dla nas koktajl składników odżywczych.

Mezoterapia igłowa – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Niestety, mimo dużej skuteczności mezoterapii igłowej, nie każdy może się jej poddać. Igłowa mezoterapia jest bowiem przeciwwskazana w pewnych przypadkach i każdy pacjent powinien zdawać sobie z tego sprawę. Na szczęście, na początku, lekarz medycyny estetycznej przeprowadza rozmowę z osobą, która poddaje się zabiegowi. Dzięki temu, możliwe jest ustalenie, czy nie istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wśród przeciwwskazań do mezoterapii igłowej wyróżnia się:

 • uczulenie na jakiś składnik wchodzący w skład koktajlu
 • ciążę
 • karmienie piersią
 • niewyrównaną cukrzycę
 • choroby nowotworowe
 • zażywanie leków przeciwkrzepliwych
 • aktywne infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe naskórka
 • aktywny i silny trądzik

Niektóre z wymienionych wyżej przeciwwskazań mają na szczęście charakter przemijający. Po ich ustąpieniu, możliwe będzie więc poddanie się zabiegowi mezoterapii. Niektórzy nie będą mogli jednak z dobrodziejstwa mezoterapii skorzystać. Mowa tu między innymi o osobach, które na stałe mają włączone leczenie preparatami zmniejszającymi krzepliwość krwi. Na szczęście, medycyna estetyczna ma sporo interesujących zabiegów do zaoferowania. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo tego, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zawsze należy jednak informować lekarza medycyny estetycznej o przyjmowanych lekach i suplementach, nawet tych dostępnych bez recepty. Zatajanie czegokolwiek o co pyta nas specjalista, wiąże się z dość sporym ryzykiem. Wykonanie zabiegu mezoterapii igłowej u osób, u których występują przeciwwskazania, może być niebezpieczne. Ponadto, efekty nie będą tak satysfakcjonujące.

Jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej?

Jako, że mezoterapia igłowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, warto byłoby wiedzieć, w jaki sposób przebiega. Na szczęście, przebieg zabiegu nie jest jakiś szczególnie trudny i skomplikowany. Na początku należy odpowiednio przygotować pacjenta. Konieczne okazuje się więc zebranie wywiadu, który ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Lekarz medycyny estetyczne powinien także odpowiedzieć na ewentualne pytania pacjenta. Następnie, przygotowywane jest osocze bogatopłytkowe. Zazwyczaj znajdują się w nim wymienione wyżej substancje, a wśród nich kwas hialuronowy, wyciągi roślinne czy witaminy. Zabieg wykonywany jest oczywiście cienką igłą. Skóra nakłuwana jest najczęściej na głębokość nie większą niż 3 milimetry. Dzięki nakłuwaniu, w głąb skóry zostają dostarczone starannie skomponowane składniki aktywne. Poprawiają one kondycję skóry, bez względu na to, czy jest to skóra głowy, czy też skóra twarzy. Warto zaznaczyć, że samo nakłuwanie również stymuluje komórki do odnowy. Dzięki temu, znacząco zwiększona zostaje produkcja kolagenu i elastyny. Na skutek mezoterapii możemy uniknąć także niedoborów witamin. Satysfakcjonujące efekty rzadko kiedy są jednak widoczne po pierwszym zabiegu. Warto byłoby zdawać sobie z tego świadomość, jeśli nie chcemy się rozczarować. Wiele osób zstanawia się nad tym czy mezoterapia jest bolesna. Niestety, zabieg mezoterapii może generować ból. Z tego też względu, mezoterapia nierzadko jest wykonywana w znieczuleniu. Najczęściej stosowany jest specjalny krem znieczulający. Niektórzy pacjenci bardzo dobrze znoszą jednak zabieg i nie wymagają zastosowania znieczulenia. Każdy przypadek jest indywidualnie oceniany przez lekarza.

Zobacz więcej  Laserowe usuwanie rumienia

Jakie efekty mogą się pojawić dzięki mezoterapii?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, na czym polega mezoterapia igłowa, ale także nad tym, jakie są efekty mezoterapii igłowej. Na szczęście, jest ich całkiem sporo. Jeżeli zabieg wykonywany jest na przykład na skórę twarzy, spodziewać się można naprawdę wszechstronnych rezultatów. Oczywiście, z każdym wykonanym zabiegiem będą one większe. Przede wszystkim, mezoterapia przyczyni się do produkcji nowych włókien kolagenowych. Przełoży się to bardzo pozytywnie na stan skóry, która nie będzie się tak szybko starzeć. Będzie pozostawała napięta i jędrna. Ponadto, mezoterapia igłowa ma szansę przynieść ulgę osobom borykającym się z wiotką cerą. Jeżeli dokucza nam nierównomierny, niezdrowy koloryt, mezoterapia igłowa także będzie strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Dzięki temu zabiegowi, cera stanie się pełna zdrowego blasku. Po pierwszym zabiegu, skóra może zyskać lepszy wygląd niż przed nim, ale najbardziej zadowalające rezultaty pojawią się wtedy, gdy wykonamy ostatni zalecony przez lekarza zabieg mezoterapii.

Czy mezoterapia igłowa zatrzyma wypadanie włosów?

Jak wspomniano wyżej, jednym ze wskazań do poddania się zabiegowi mezoterapii jest nadmierne wypadanie włosów. Mezoterapia przy wypadaniu włosów może przynieść naprawdę spektakularne efekty. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednia ilość zabiegów. Dzięki starannie dobranemu koktajlowi substancji aktywnych, cebulki włosowe stają się silniejsze. Włosy przestają nadmiernie wypadać. Są także grubsze i bardziej sprężyste.

Ile zabiegów należy wykonać, aby efekty były satysfakcjonujące?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wiele zabiegów należy wykonać, aby móc cieszyć się pełnią satysfakcjonujących nas efektów. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi Wiele zależy bowiem od tego, jaka jest wyjściowa kondycja skóry. Innej ilości zabiegów wymaga skóra, której problemem są przebarwienia, a innej cera, na której pojawiły się już widoczne zmarszczki. Ważne jest to, aby słuchać tego, co mówi lekarz medycyny estetycznej. Postępowanie według wskazań specjalisty na pewno przyniesie w pełni zadowalające nas rezultaty.

Zobacz więcej  Drosfemine forte – recepta online

Jak postępować po zabiegu mezoterapii?

Jeżeli korzystamy z mezoterapii igłowej, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega ewentualna rekonwalescencja. Pacjent powinien być przede wszystkim świadomy tego, że zabieg mezoterapii igłowej może trwać około godziny. Wszystko zależy jednak od obszaru skóry, który poddawany jest zabiegowi. Po podaniu do skóry kwasu hialuronowego oraz innych substancji, lekarz zabezpiecza skórę kremem wzbogaconym o filtr przeciwsłoneczny. Okres rekonwalescencji nie jest konieczny. Niemal od razu po zabiegu można powrócić do codziennych aktywności. Należy jedynie chronić skórę przed słońcem. Dlatego też, należy pamiętać o regularnym stosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób postępować po zabiegu, dobrze byłoby porozmawiać z lekarzem medycyny estetycznej, który wykonywał zabieg. Bardzo istotne jest to, aby specjalista wykonujący mezoterapię odpowiedział na wszystkie zadane przez nas pytania. Dzięki temu unikniemy ewentualnych nieporozumień podczas zabiegu.

Czy mezoterapia igłowa powoduje jakieś skutki uboczne?

Każdy, kto poddaje się zabiegowi mezoterapii chciałby, aby był on przeprowadzony na najwyższym poziomie. Niestety, nie zawsze da się uniknąć pewnych skutków ubocznych. Na szczęście, w przypadku mezoterapii nie są one jakoś szczególnie uciążliwe. Pojawić się może miejscowe, delikatne zaczerwienienie naskórka. Ponadto, naskórek może sprawiać wrażenie nieco podrażnionego. Wiele zależy od tego, jaki obszar skóry poddajemy zabiegowi. Jeżeli będziemy delikatnie traktować skórę po zabiegu, na pewno wszystko będzie w porządku.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop