Blog

Jak usunąć blizny na twarzy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Jak usunąć blizny na twarzy?

Blizny na twarzy nie tylko negatywnie wpływają na samoocenę pacjenta, ale także negatywnie wpływają na postrzeganie innych. Wpływa to na pewność siebie i umiejętności społeczne, co z kolei wpływa na ogólny stan zdrowia i zadowolenie z życia. Dlatego warto szybko zareagować na taką sytuację? Gdy blizny są stosunkowo świeże, lepsze efekty daje ich usunięcie, mogą one być nawet zupełnie niewidoczne gołym okiem.

Skąd się biorą blizny potrądzikowe?

Trądzik to zmora wielu ludzi. Ze względu na późne leczenie, a także błędy pielęgnacyjne, choroba może powodować przebarwienia i blizny. Szczególnie łatwo je zdobyć, gdy samemu ściskasz lub drapiesz zmiany skórne. Może to prowadzić do infekcji bakteryjnej i zapalenia. W rezultacie skóra nie może się normalnie goić. Na początku mogą nie być widoczne, ale w miarę upływu czasu i zanikania kolagenu pogłębiają się i stają się wyraźniejsze. Przebarwienia mogą być różowe lub brązowe i charakteryzować się plamami na skórze. U niektórych pacjentów blizny potrądzikowe mogą być wynikiem predyspozycji genetycznych.

Blizny potrądzikowe są pozostałością po silnym stanie zapalnym, ognisku trądziku, ropnych krost i torbieli. Jednak wszystkie formy blizn potrądzikowych można leczyć. Pacjentom pomóc może dermatologia i medycyna estetyczna. Trądzik jest chorobą przewlekłą, występującą głównie u osób młodych jest związana z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci zaskórników, grudek, krost i torbieli ropnych zlokalizowanych w okolicy łojotokowej  najczęściej na twarzy i plecach, nieco rzadziej na klatce piersiowej. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry, dotykająca nawet 80% osób w wieku od 11 do 30 lat, choć może wystąpić w każdym wieku. Trądzik to choroba skóry o złożonej etiologii. Do najważniejszych czynników wpływających na jego rozwój należą: zwiększone wydzielanie potu i nadmierny rozrost gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie w okolicy mieszków włosowych, zaburzenia hormonalne i stany zapalne. Podatność genetyczna jest również bardzo ważne w powstawaniu zmian trądzikowych. Wspomniane mikroorganizmy wytwarzają enzymy lipolityczne, które rozkładają trójglicerydy, a wytwarzane w ten sposób kwasy tłuszczowe działają pobudzająco. Powyższe czynniki prowadzą do powstania zaskórników, które są pierwotnymi zmianami trądzikowymi, na tej podstawie mogą powstawać niezapalne zaskórniki zamknięte lub otwarte, a także mogą powstawać wysypki zapalne, takie jak krosty czy grudki.

Przygotowanie do zabiegu

Usuwanie blizn na twarzy najlepiej wykonywać jesienią i zimą, kiedy temperatura jest niska, a delikatna skóra twarzy nie będzie wystawiona na działanie słońca tak mocnego. Na miesiąc przed zabiegiem należy całkowicie unikać opalania skóry. Jednak z dwutygodniowym wyprzedzeniem zaleca się odstawienie leków i mocnych ziół, które mogą powodować powikłania po działaniu lasera.

Zobacz więcej  Jaki efekty stosowania retinolu na zmarszczki i trądzik oraz jakie są skutki uboczne kosmetyków z retinolem?

Laserowe usuwanie blizn twarzy

Zastosowanie lasera frakcyjnego CO2 do usuwania blizn opiera się na precyzyjnej wiązce skierowanej na bliznę. Wiązka laserowa przechodzi przez naskórek, aby dotrzeć do skóry właściwej. To tam zachodzi reakcja fototermiczna, czyli woda zgromadzona w tkance jest podgrzewana i odparowywana, powodując mikroskopijne uszkodzenie struktury tkanki. Zjawisko to uruchamia naturalny proces regeneracji skóry i produkcję kolagenu, tym samym odbudowując uszkodzenia i wyrównując bliznę i jej koloryt, czyniąc je niewidocznymi. Warto pamiętać, że laser najlepiej sprawdza się na stosunkowo „świeżych” bliznach. W przypadku starych zmian skórnych może być potrzebna większa seria zabiegów, a efekty mogą nie być zadowalające. Po zabiegu może pojawić się stan podgorączkowy, który jest całkowicie naturalną reakcją organizmu i powinien zniknąć w ciągu kilku godzin.

Inne sposoby usuwania blizn na twarzy

W dzisiejszych czasach dysponujemy kompleksową metodą usuwania blizn na twarzy, dlatego istnieją możliwości dostosowania różnorodnego rozwiązania  do indywidualnych potrzeb pacjentów. W tym celu używane są również: Plazmę bogatą w osocza, Częstotliwość radiowa mikroigłowa, Mikronakłuwanie połączone z użyciem kwasów chemicznych, Medyczny resurfacing skóry. Można także wyciąć blizny i jednocześnie uzupełnić je kwasem hialuronowy.

Rozwój blizn może nastąpić w przebiegu każdej postaci trądziku. Proces zapalny związany z istnieniem choroby może spowodować uszkodzenie tkanki skórnej i jej zapadnięcie. Powstawaniu blizn sprzyja również wyciskanie, przebijanie i niewłaściwe oczyszczanie zmian skórnych. Istnieją następujące rodzaje blizn potrądzikowych:

  • Blizny zanikowe – są najczęstsze i pojawiają się jako charakterystyczne dla skóry zagłębienia. Występują w liczbie pojedynczej lub mnogiej. Różnią się głębokością i kształtem, od małych porów do zmian liniowych. Pojawiają się głównie na twarzy i plecach.
  • Bliznowce – to blizna przerostowa. Makroskopowo wyglądają jak kopulaste guzki, które zmieniają kolor na czerwony w okresie aktywności. Mogą osiągnąć znaczne rozmiary. Znajdują się głównie na skórze ramion, pleców, mostka i dekoltu.

Opieka pooperacyjna

Po laserowym usunięciu blizn na twarzy mogą pojawić się obrzęki, zaczerwienienia i strupy. Objawy te powinny zniknąć w ciągu kilku dni. Zaleca się jednak odpowiednią pielęgnację i nawilżanie skóry. W tym celu należy użyć łagodnego kremu nawilżającego i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, popijając odpowiednią ilość wody. W ciągu 24 godzin po zabiegu skóra twarzy nie może być nasączona wodą. Nie zaleca się dłuższego przebywania na słońcu, saunie i gorącej kąpieli. Przed wyjściem z domu najlepiej zastosować krem z wysoką funkcją filtra UV, aby zapobiec poparzeniom delikatnej i podrażnionej skóry po zabiegu. Pozwala również uniknąć nieestetycznych przebarwień. Skóra może się całkowicie zregenerować w ciągu maksymalnie 4-6 tygodni. Następnie zabieg można powtórzyć. Jest to ważne, ponieważ w przypadku blizn starych i głębokich, aby uzyskać zadowalające efekty, może być konieczne więcej zabiegów pod laserem frakcyjnym niż tylko jeden.

Zobacz więcej  Czy włókniaki na skórze to powody do obaw?

Dla wielu osób laserowe usuwanie blizn przynosi ogromną ulgę

Szczególnie destrukcyjne są blizny, które trudno ukryć na twarzy. Często są źródłem wielu kompleksów i utraty pewności siebie. Urazy i zabiegi chirurgiczne są przyczyną wielu trwałych blizn, ale najczęstszą przyczyną blizn jest trądzik. Nawet kilka dni po zabiegu skóra wokół usuniętej blizny może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona. Może pojawić się nawet niewielka wysypka, która może zniknąć lub złuszczyć się w ciągu najbliższych kilku dni. Podstawą pielęgnacji jest zastosowanie łagodnego kremu nawilżającego.

Problem dotyczy nie tylko nastolatków

Powszechnie uważa się, że trądzik jest tylko problemem związanym z okresem dojrzewania i z czasem sam zniknie, nie pozostawiając śladów. Ponadto wiele osób dorosłych cierpi na przebarwienia potrądzikowe i tzw. blizny zanikowe. Trądzik jest stanem zapalnym samoobrony organizmu, tak jak zwalcza każdą inną chorobę. Komórki układu odpornościowego zwalczają infekcje, ale często są martwe bakterie i komórki, które należy usunąć, aby przywrócić zdrowie skóry, w przeciwnym razie proces gojenia nie będzie przebiegał płynnie, a nowa tkanka stanie się cienka.

Laserowe usuwanie blizn, przeciwwskazania i skutki uboczne

Nie każdy może zaakceptować taką procedurę. Oczywiście po porodzie jak i kobiety w ciąży muszą poczekać do zakończenia karmienia piersią. Bardzo ważnym przeciwwskazaniem jest również przyjmowanie antybiotyków, sterydów oraz wszelkich antykoagulantów. Laserowe usuwanie blizn nie powinno być wykonywane u osób z chorobami nowotworowymi i poważnymi chorobami skóry (takimi jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry). Zbyt silna opalenizna jest również przeciwwskazaniem do tego zabiegu. Po działaniu lasera frakcyjnego skóra może stać się zaczerwieniona, opuchnięta i  może pojawić się wysypka. Czasami powstawanie przebarwień skóry, oparzenie lub blizny zanikowe lub przerostowe będą trwałymi przeszkodami.

Czy karboksyterapia jest bezpieczna?

Tak, Karboksyterapia to bezpieczna procedura wywodząca się z medycyny. Zabiegi wykonywane przez doświadczone i wykwalifikowane osoby oraz zastosowanie nowoczesnego sprzętu gwarantują pełne bezpieczeństwo. Dwutlenek węgla jest naturalnie obecny w organizmie w dużych ilościach i jest usuwany z organizmu jako produkt wymiany gazowej podczas operacji. Ilość dwutlenku węgla podana w trakcie zabiegu jest zbliżona do ilości gazu wytwarzanego podczas wysiłku! Mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów,  ważne jest to aby podczas pierwszej wizyty zostało przeprowadzone badanie wywiadowcze, aby wyeliminować wszelkie przeciwwskazania do tej metody. Stosowany podczas operacji medyczny dwutlenek węgla jest certyfikowany i bezpieczny.

Zobacz więcej  Zanieczyszczenie powietrza - wpływ na włosy

Leczenie blizn potrądzikowych  skuteczność stosowanych metod

Skuteczność leczenia zależy od tego, jak długo spotykamy się z lekarzem, im szybciej, tym lepiej. Stare blizny są trudniejsze do zredukowania. Konieczna jest również wytrwałość. W większości przypadków wymagane są wielokrotne zabiegi, chociaż poprawę widać wyraźnie już po pierwszym zabiegu. Prawie 90% nastolatków cierpi na trądzik w późnjeszym okresie. Oszpecone przebarwienia na twarzy mogą powodować u dzieci utratę pewności siebie, zamykanie się i niską ocenę swojej atrakcyjności. Większość rodziców uważa, że po okresie dojrzewania problem sam zniknie. Zwykle jest to prawidłowe myślenie, ale poważniejszy problem powstanie gdy zostaną blizny potrądzikowe, które mogą pojawić się w obszarze problemowym z trądzikiem. Osoby leczone z powodu chorób skóry oraz osoby zaniedbujące leczenie również cierpią na różnego rodzaju blizny.

Blizny potrądzikowe co wybrać?

Lekarze wiedzą, że pacjenci z nieestetycznymi bliznami potrądzikowymi mogą przysporzyć sobie wielu kłopotów. Zazwyczaj znajdują się na twarzy, a czasem na plecach. Aby pomóc pacjentom uporać się z tą wadą skóry, ludzie wymyślili nową metodę usuwania blizn. Obecnie najskuteczniejsze są lasery dermapenowe i frakcyjne, czasem konieczne jest wycięcie blizn a później wypełnienie kwasem hialuronowym. Ze względu na swoją budowę blizny potrądzikowe są bardzo widoczne na twarzy pacjenta. Naprzemienne zagłębienia i występy przyciągną nawet uwagę zupełnie obcych ludzi. Większość z nas ma gładką skórę, więc wszelkie odchylenia od normy zostaną natychmiast zauważone przez opinię publiczną. Pacjenci z tą wadą początkowo będą się wstydzić i będą próbowali zatuszować problem mocnym makijażem.

Usuwanie blizn potrądzikowych radiofrekwencją mikroigłowa

Proces polega na wprowadzeniu pod skórę cienkiej igły stąd nazwa mikroigła i wysłaniu impulsów elektrycznych o wysokiej częstotliwości łączy ona efekt skóry poprzez wiele małych nakłuć, zwanych również nakłuciami frakcyjnymi i ogrzewaniem skóry. Laser daje podobny efekt. Po zabiegu blizny potrądzikowe spłycają się, a proces zapalny goi się. Ta metoda może być również stosowana w przypadkach aktywnego trądziku. Kolejną zaletą tej metody jest to, że można ją stosować przez cały rok nawet latem. Usuwanie blizn potrądzikowych powinno odbywać się świadomie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop