Blog

Medycyna estetyczna, czyli usługa na miarę XXI wieku

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Każdy z nas choć raz w życiu spotkał się z takim wyrażeniem jak medycyna estetyczna. Nie każdy jednak jest w stanie wyjaśnić, co to takiego. Czym zatem jest medycyna estetyczna? To rodzaj medycyny, który przy użyciu nowoczesnych technologii skupia się poprawianiu wyglądu klientów. Dzięki niej możliwe jest likwidowanie przebarwień, usuwanie zmarszczek, poprawianie jakości skóry oraz modelowanie kształtu twarzy. Proces oparty jest na działaniach zapobiegawczych, które są zorientowane na profilaktykę oraz zapewnienie dla pacjentów zadowalającego wyglądu. W medycynie estetycznej podejmowane są również działania rekonstrukcyjne, które mają za zadanie przywrócenie skóry do stanu, w jakim znajdowała się ona przed zajściem szkodliwych procesów. Medycyna estetyczna często jest mylona z chirurgią plastyczną, ale obie są odrębnymi gałęziami medycyny, które znacząco się od siebie nawzajem różnią. Po pierwsze zabiegi przeprowadzane w medycynie estetycznej są bezbolesne i nie wymagają od pacjenta pobytu w szpitalu, w przeciwieństwie do chirurgi plastycznej. Poza tym różnią się one od siebie między innymi czasem trwania oraz szybkością, z jaką widoczne są efekty zabiegu. W przypadku tej pierwszej dziedziny, czas trwania zabiegu waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, natomiast efekty są widoczne praktycznie od razu po przeprowadzonej operacji. W dzisiejszych czasach z zabiegów estetycznych korzystają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, a medycyna estetyczna cieszy się wśród ludzi coraz większym zainteresowaniem. Pora, aby zapoznać się z kilkoma najważniejszymi informacjami na jej temat.

Początki medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna swoje początki ma jeszcze w czasach starożytnych, a narodziła się w potężnych cywilizacjach Egiptu, Rzymu oraz Grecji. Na przestrzeni lat cały proces i ogólne metody działania medycyny estetycznej znacząco się zmieniały, ale cel był taki sam, a było nim poprawa wyglądu. Medycyna estetyczna, jaką znamy obecnie, narodziła się w latach 70. we Francji, a jej ojcem był francuski endokrynolog Jean Jacques Legranda, założyciel Francuskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Do Polski przywędrowała w latach 90. XX wieku, kiedy powstała Sekcja Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. W 2010 roku zmieniło ono nazwę na Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Kto może przeprowadzić zabieg w medycynie estetycznej i dla kogo jest on wskazany?

Przeprowadzić zabieg w medycynie estetycznej może każdy lekarz, ale pod warunkiem, że posiada do tego wiedzę oraz niezbędne kwalifikacje. W teorii takie działanie mogą podjąć również kosmetolodzy oraz kosmetyczki, ale ze względów bezpieczeństwa, lepiej jest skorzystać z usług tych, którzy mają trochę większe pojęcie na dany temat.

Zobacz więcej  Laserowe leczenie trądziku w klinice SkyClinic

Przeznaczeniem medycyny estetycznej jest zwolnienie procesu starzenia, ale to nie znaczy od razu, że jest ona wskazana tylko dla osób w podeszłym wieku. Z owej gałęzi medycyny można skorzystać, będąc w każdym wieku, pod warunkiem ukończenia 18 roku życia oraz osiągnięcia pełnoletności. Proces ten jest wskazany dla wszystkich osób, które chcą się pozbyć niechcianych defektów oraz poprawić swój wygląd.

Metody działania medycyny estetycznej

W medycynie estetycznej jest wiele różnych metod działania, które pozwalają na odnowienie wybranych części ciała. Do tych najpopularniejszych należą:

  1. Uzupełnianie ubytków – Metoda, która jest wykorzystywana w przypadku występowania doliny łez, czyli wiotczenia skóry twarzy oraz zapadniętych skroni. Polega ona na wprowadzeniu w leczone miejsce kwasu hialuronowego lub polimlekowego, aby możliwe było stworzenie nowej tkanki.
  1. Kamuflaż, czyli usuwanie problemu – Zabieg, który jest stosowany w przypadku usunięcia bruzdy nosowo-wargowej, powstającej z powodu opadania skóry policzków. Cały proces jest tani i prosty, gdyż w bruzdę wstrzykiwany jest kwas hialuronowy, pełniący funkcje wypełniacza. Powoduje on podniesienie się skóry policzków.
  1. Niszczenie po to, by budować – W owej metodzie wykorzystywane są podstawowe narzędzia medycyny estetycznej takie jak: lasery frakcyjne, radiofrekwencja mikroigłowa czy peelingi. Ich działanie jest oparte na niszczeniu niechcianej tkanki, aby w jej miejscu mogła pojawić się ta zdrowa i pozbawiona defektów.
  1. Niszczenie po to, by usunąć – Opiera się na wykorzystaniu nowoczesnej laseroterapii, która pozwala na precyzyjne usunięcie niepożądanych tatuaży, owłosienia czy znamion. Cały proces jest szybki i bezbolesny.
  1. Biostymulacja – Metoda, która pozwala na skuteczne wyeliminowanie cellulitu, trądzika czy nadwagi, dzięki wykorzystaniu słabej mocy laserów oraz światła LED. Owe narzędzia zmuszają komórki do większego wysiłku, co pozwala na szybsze gojenie i poprawę jakości tkanki. W biostymulacji wykorzystuje się również mezoterapię osoczem bogatopłytkowym, a polega ona na dostarczeniu dla pacjenta osocza z jego własnej krwi w celu podania naturalnych czynników wzrostu dla tkanek.
  1. Masaż – Dla wielu kojarzy się głównie z fizjoterapią, ale w medycynie estetycznej również jest obecny. Masaż pozytywnie wpływa na skórę poprzez poprawianie funkcjonowania układu limfatycznego oraz krwionośnego, a dodatkowo poprawia metabolizm komórek.
  1. Dieta – ta metoda wymaga od pacjenta większego zaangażowania w sam proces, aby pojawiły się efekty. Mowa tu bowiem o ścisłym przestrzeganiu diety, która jest dla każdego klienta indywidualnie rozpisana i zawiera potrzebne w danym przypadku składniki. Dieta stosowana jest w celu wyszczuplenia sylwetki oraz redukcji cellulitu.
  1. Psychologia – ową metodę działania w medycynie estetycznej można rozpatrywać na dwa sposoby. Pierwszym jest psychologiczne podejście lekarza do pacjenta, który w umiejętny sposób w trakcie rozmowy jest w stanie sprawić, że pacjent poczuje się bezpiecznie. Drugim sposobem jest wpłynięcie na psychikę pacjenta, aby ten usunął z głowy problem, jakim jest obniżona samoocena, spowodowana posiadanymi rozstępami, cellulitem i innymi defektami.
  1. Osłabienie aktywności tkanek – metoda, która polega na podawaniu małych ilości toksyny botulinowej, potocznie znanej jako botoks. Substancja poprzez paraliżowanie mięśni prowadzi do ich rozluźnienia oraz wygładzenia zmarszczek mimicznych.
  1. Regulacja hormonalna – Stosowana jest w terapiach estetycznych i pomaga w leczeniu niektórych rodzai przebarwień oraz nadmiernego owłosienia.
Zobacz więcej  Na czym polega dermabrazja?

Metod działania w medycynie estetycznej jest całkiem pokaźna ilość, dlatego lekarz, specjalizujący się w tej dziedzinie, powinien mieć szeroką wiedzę, aby móc umiejętnie i skutecznie dobrać metodę działania pod indywidualne kwestie pacjenta.

Definicje zabiegów estetycznych

W medycyny estetycznej jest wiele różnych zabiegów, na które może się zdecydować klient. Pora wyjaśnić, co kryje się za skomplikowanymi nazwami niektórych z nich:

1. Karboksyterapia – zabieg, który polega na wstrzykiwaniu w podskórne tkanki czystego dwutlenku węgla, co powoduje zwiększony przepływ krwi w tkankach.

2. Lipoliza – zabieg, polegający na usuwaniu tkanki tłuszczowej z wybranych części ciała

3. Lifting twarzy – zabiegi, polegające na podnoszeniu skóry twarzy, w celu jej wygładzenia i ogólnej poprawy wyglądu

4. Terapia światłem – zabieg, który dzięki wykorzystaniu fal jest w stanie usunąć defekty i poprawić wygląd skóry.

5. Abdominoplastka – zabieg, którego zadaniem jest zlikwidowanie fałdu brzusznego

Jakie są najpopularniejsze zabiegi estetyczne w USA i w Polsce?

W 2017 roku w USA wykonanych zostało prawie 5 milionów zabiegów estetycznych. Zdecydowanie najczęściej wykonywanym było wypełnienie jadem kiełbasianym. Zdecydowało się na ten zabieg półtora miliona osób. Bardzo popularne było również wypełnienie kwasem hialuronowym, powiększenie piersi oraz liposukcja. Owe zabiegi zostały przeprowadzone odpowiednio wśród 722 tys., 333 tys. oraz 305 tys. osób. Wśród klientów medycyny estetycznej, popularnością cieszyły się także takie zabiegi jak: niechirurgiczne usunięcie tłuszczu, depilacja, operacja powiek, podniesienie piersi, abdominoplastyka, a także peeling chemiczny.

W Polsce ludzie najchętniej korzystają z następujących usług, oferowanych przez medycynę estetyczną: karboksyterapia, lipoliza, termoplastyka, mezoterapia, depilacja laserowa, terapia światłem, peelingi chemiczne i mechaniczne, osocze bogatopłytkowe, powiększanie ust kwasem hialuronowym oraz lifting twarzy. Mężczyźni również coraz częściej korzystają z zabiegów estetycznych, a najpopularniejszymi, które wybierają są: osocze bogatopłytkowe, lifting skóry twarzy, toksyna botulinowa oraz kwas hialuronowy.

Zobacz więcej  KWAS HIALURONOWY - kompendium wiedzy

Zadania medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna spełnia różne zadania, które mają wpływ na osiągnięcie zakładanego celu, jakim jest poprawa wyglądu zewnętrznego pacjenta. Do tych najważniejszych zaliczyć można:

– Likwidowanie występujących u pacjenta defektów, które mogą być wrodzone, ale również nabyte na skutek przeżytych wypadków, chorób i przeprowadzonych zabiegów medycznych. Medycyna estetyczna jest w stanie zniwelować różne problemy takie jak: wypadanie włosów, otyłość, cellulit, rozstępy czy blizny.

Ile kosztują zabiegi estetyczne?

Znaczna część ludzi myśli, że zabiegi estetyczne są drogim luksusem, na który mogą sobie pozwolić tylko ludzie zamożni. Nie jest to prawda. Oczywiście są zabiegi, za które trzeba zapłacić niemałą kwotę, ale rozwój technologiczny i postęp sprawiły, że sporą część da radę, przeprowadzić za stosunkowo niewielką kwotę. Każdy gabinet proponuje własny cennik, dlatego poniższe kwoty należy potraktować jako orientacyjne.

– Karboksyterapia – usuwanie blizn – cena – 100 zł

– Depilacja laserowa wąsika – cena – 200-300 zł

– Mezoterapia igłowa na włosy i cellulit – cena – 200-300 zł

– Depilacja laserowa bikini – cena – 300 zł

– Toksyna botulinowa na kurze łapki – cena – 500 zł

– Depilacja laserowa łydek – cena -500 zł

– Termoplastyka twarzy – cena – 500 zł

– Laseroterapia – leczenie trądziku – cena – 500-700 zł

– Osocze bogatopłytkowe – leczenie łysienia – cena – 650 zł

– kwas hialuronowy – powiększenie ust – cena – 800 zł

– Lifting skóry twarzy, brody, czoła, ust i policzków – cena – 1000 zł

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop