Blog

Cienie pod powiekami- skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Cienie pod powiekami- skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Przebarwienia pod oczami uprzykrzają życie wielu osobom. Wyglądają nieestetycznie i są zazwyczaj skutkiem niewyspania się i przemęczenia. Przeważnie ustępują samoistnie, aczkolwiek niekiedy świadczą o rozwoju różnych chorób. Jak powstają cienie pod powiekami, o jakich schorzeniach mogą świadczyć i jak się ich pozbyć?

Jak powstają sińce pod oczami?

Cienie pod powiekami są specyficzną zmianą zabarwienia skóry zlokalizowaną pod dolną powieką. Przebarwienia mogą mieć kolor niebieski, sino-fioletowy lub szary. Zdarza się, że są też brązowe, żółte czy zielonkawe. Wiele zależy oczywiście od karnacji człowieka. Im masz jaśniejszą karnację, tym możesz mieć pewność, że zmiany będą ciemniejsze i bardziej widoczne.

A w jaki sposób powstają cienie pod powiekami? Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, dlatego właśnie często prześwitują obecne pod nią naczynka krwionośne. Poprzez działanie światła, naskórek pod oczami zmienia swoją barwę, a zjawisko to w wyniku naturalnego procesu starzenia się, ulega nasileniu.

Cienie pod powiekami mogą też wynikać z nierównomiernego rozłożenia barwnika, jak i zbyt wysokiego poziomu melaniny w skórze wokół oczu. Przez to dochodzi do jej przyciemnienia. Brzydkie sińce pod oczami powstają też przez predyspozycje genetyczne. Pamiętaj, że większość przyczyn tworzenia się tych przebarwień należy szukać w stylu prowadzonego życia. To, co dzieje się ze skórą twarzy i jak ona wygląda zależy więc np. od ilości snu, diety czy aktywności fizycznej.

Co oznaczają dane zabarwienia?

Cienie pod powiekami mogą mieć różne zabarwienie.

  • fioletowe- mogą świadczyć o zmęczeniu, odwodnieniu tudzież są skutkiem nadużywania alkoholu. Często są one wynikiem kumulacji limfy wokół oczu,
  • brązowe- występują zwłaszcza po nieprzespanej nocy,
  • żółte- są wynikiem nadmiernego stresu czy też działania pewnych czynników genetycznych.

Jakim chorobom towarzyszą pod oczami cienie?

Zmiany te u większości osób występują po niewyspanej nocy, przez nadmierne zmęczenie, stres, spędzanie przed komputerem zbyt dużej ilości czasu. Niekiedy pojawiają się też przez złą dietę, odwodnienie czy też długie opalanie, czy po przebytych infekcjach. Sińce to też efekt nieprawidłowej pielęgnacji skóry twarzy, przyjmowania używek czy zażywania pewnych leków. To jednak nie wszystko, gdyż przebarwienia mogą być też objawem pewnych schorzeń, a nie tylko zmęczenia i innych prozaicznych czynników. Przebarwienia pod oczami mogą być objawem:

  • cukrzycy,
  • niedożywienia,
  • niedokrwistości,
  • zaburzenia pracy śledziony,
  • zaburzenia odżywiania,
  • alergii,
  • choroby tarczycy,
  • choroby nerek i wątroby,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • zapalenia skórno-mięśniowego,
  • zakażenia pasożytniczego.
Zobacz więcej  Interpretacja wyników badania AST: rola aminotransferazy asparaginianowej w ocenie próby wątrobowej

Pod oczami cienie pojawiają się też w procesie starzenia się, przez zanik tkanki podskórnej. Innych ich źródłem są uwarunkowania genetyczne.

Cienie pod powiekami- inne przyczyny

Niezdrowy tryb życia

Niezdrowy tryb życia odbija się niekorzystnie na całym zdrowiu człowieka, w tym na wyglądzie jego skóry. Zbyt mała ilość snu nie pozwala na skuteczną regeneracje przez co pojawiają się przebarwienia. Ponadto brak ruchu osłabia krążenie, czego wynikiem są także nieestetyczne przebarwienia. Uboga dieta także odbija się negatywnie na stanie skóry. Witamina C wzmacnia naczynka krwionośne i wspiera wytwarzanie kolagenu,odpowiadającego za elastyczność i gęstość skóry. Jeśli jest jej mało w codziennej diecie, wówczas stan cienkiej skóry pod oczami może się pogorszyć.

Uczulenie

Alergia może być kolejnym źródłem brzydkich zmian. Mogą do niej doprowadzić kosmetyki o chemicznym składzie, w których znajdują się konserwanty czy barwniki. Po ich aplikacji na skórę dochodzi do jej podrażnienia i obrzęku, a przy tym wystąpienia ciemnych przebarwień. Alergia może być też wynikiem uczulenia na pyłki traw i roślin.

Nadmiar używek

Przebarwienia pod oczami występują też przez nadmiar przyjmowanych używek. Chodzi tutaj między innymi o picie dużej ilości kawy czy napojów gazowanych. Napoje te działają moczopędnie, przez co dochodzi do zbyt niskiego poziomu wody w organizmie. To natomiast skutkuje skórą o mniejszej jędrności, zwiotczałej i cienkiej. Na niej bardziej widoczne sa natomiast nieestetyczne przebarwienia. Zmiany tego typu tworzą się też przez palenie papierosów, picie napojów energetycznych czy alkoholi.

Brak odpowiedniej pielęgnacji

Cienie pod powiekami mogą być też skutkiem niewłaściwej pielęgnacji czy też całkowitego jej braku. Wraz z wiekiem skóra traci kolagen oraz elastynę, czyli składniki potrzebne do zachowania jędrności i gęstości. Z tego względu, należy rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne, aby zachować włókna w dobrej kondycji.

Zobacz więcej  Laserowe usuwanie brodawek

Jak leczyć cienie pod oczami?

Cienie pod powiekami można skutecznie wyeliminować. Wiele zależy od tego, jaka jest oczywiście ich przyczyna. Warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią regenerację organizmu, wypoczynek i sen. Niezbędna jest też zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce. Trzeba też wystrzegać się wszelkich używek, takich jak alkohol, papierosy, kawa czy napoje energetyczne.

Jeśli przebarwienia są wynikiem braku snu, wówczas wystarczą zimne okłady czy też masaż. W walce z cieniami niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Do tego celu warto sięgnąć po krem do pielęgnacji skóry w tym miejscu. Najlepiej wybrać kosmetyki mające w składzie koenzym Q10, kwas hialuronowy, wyciąg ze świetlika oraz witaminy A, E, C czy K. Nie możesz też zapomnieć o dokładnym demakijażu. Nie należy spać bez jego zmycia. Jeśli pomimo wszystko sińce dalej występują, nie pomagają okłady i inne sposoby, wówczas możesz od razu zgłosić się do lekarza. Sińce mogą być w końcu objawem chorób, nie należy ich więc lekceważyć.

Kosmetyki na sińce pod oczami- po jakie sięgnąć?

Aby usunąć cienie pod powiekami, należy zastosować odpowiednie kosmetyki. Najlepiej, jeśli będą one bazowały na naturalnych składnikach i będą hipoalergiczne. Sińce pod oczami czym najlepiej smarować? Na sińce sprawdzą się kosmetyki, które będą miały w składzie takie substancje jak:

  • kofeina- poprawia krążenia w naczyniach i redukuje zmiany,
  • retinol- ujędrnia naskórek, stymuluje skórę do procesów naprawczych,
  • witamina C- uszczelnia naczynia krwionośne, redukuje przebarwienia i rozjaśnia skórę,
  • witamina E- uelastycznia skórę i zwiększa jej jędrność,
  • kwas hialuronowy- nawilża skórę,
  • aloes- także podnosi poziom nawilżenia,
  • wyciągi z dzikiej róży, świetlika czy ogórecznika- mają właściwości rozświetlające.

Przy wyborze kosmetyki na przebarwienia najlepiej zrezygnuj z preparatów zawierających w składzie alkohol denaturowy, gdyż ma on silne działanie wysuszające. Niepolecane są też kosmetyki z mocnymi konserwantami, które podrażniają śluzową czy też ciężkie masła i oleje, gdyż zbytnie natłuszczenie obszaru wokół oka skutkuje zatkaniem ujścia gruczołów łojowych.

Cienie pod powiekami- jak się ich pozbyć przy użyciu zabiegów?

Sińce są też możliwe do usunięcia poprzez zastosowanie pewnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. To bardzo uciążliwy problem natury estetycznej, które znacznie pogarsza wygląd twarzy. Jeśli jego źródłem nie są choroby, czy też niehigienicznie prowadzony tryb życia, wówczas warto skorzystać z dobrodziejstw gabinetów estetycznych.

Zobacz więcej  Operacja haluksa - i buty znów stają się wygodne

Cienie pod powiekami można wyeliminować przy użyciu kwasu hialuronowego czy też koktajlu odżywczego, w którego skład wchodzą kwas hialuronowy, wyciąg z ruszczyka, jagody czy witamina C. Ponadto, na cienie pod powiekami skuteczny okazuje się zabieg laseroterapii, jonoforezy, osocza bogatopłytkowego, dermarollerów, ultradźwięków, fal radiowych czy peelingów chemicznych. Jak widać, możliwości jest wiele.

Domowe sposoby na cienie pod powiekami

Na cienie pod powiekami istnieją też pewne domowe i proste sposoby.

Masaż

Pierwszym z nich jest masaż. Dobrze wykonany masaż wokół oczu i pod nimi sprawi, że skóra będzie jędrna. Ponadto pozwala on na przeciwdziałanie zastojowi limfy. Masaż poprawi krążenie krwi i pozbędzie się opuchlizny. Pomocny na te nieestetyczne zmiany jest też roller czy kamień Gua Sha.

Opaski chłodzące, kostki lodu, łyżeczka

Z cieniami walczą też wszelkiej maści opaski chłodzące,które zmniejszają obrzęki i przynoszą ukojenie. Zamiast opasek można też użyć zwykłych kostek lodu, oczywiście pamiętając, aby nie przytrzymywać ich zbyt długo w jednym miejscu.

Alternatywą jest też wykorzystanie zimnej łyżeczki. Jeśli przebarwienia pomimo wszystko przez dłuższy czas utrzymują się na skórze, wówczas warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Worki w okolicy oczu- profilaktyka

Worki i przebarwienia pod oczami to spory problem natury estetycznej. Warto więc wiedzieć, jak mu skutecznie przeciwdziałać. Należy więc pamiętać o pewnych czynnościach profilaktycznych.

Dieta

Aby sińce pod oczami nie były widoczne należy dobrze dbać o cerę i wystrzegać się czynników przyspieszających procesy starzenia. Chcąc zapobiegać obrzękom pod oczami należy zadbać przede wszystkim i zdrową i zbilansowaną dietę. Powinna być ona bogata w warzywa i owoce, a także minerały i naturalny kolagen.

Eliminacja odżywek i stosowanie kremów z filtrem

Warto przy tym zrezygnować z soli, używek, a także zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem.

Codzienna pielęgnacja

Co ważne, o skórę należy dbać codziennie, oczyszczając ją i nawilżając. Warto też stosować chłodne okłady czy żele wokół delikatnej skóry oczu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Zapalenie płuc: czym jest, objawy i leczenie

Zapalenie płuc: czym jest, objawy i leczenie Objawy zapalenia płuc: jak rozpoznać chorobę na wczesnym etapie? Zapalenie płuc to stan zapalny miąższu płuc, który może być wywołany przez bakterie, wirusy lub inne patogeny. Typowe objawy zapalenia płuc to kaszel, gorączka,

Czytaj artykuł

Woreczek żółciowy: funkcja, choroby i leczenie

Woreczek żółciowy: funkcja, choroby i leczenie Jak złogi w drogach żółciowych prowadzą do kolki? Kamica pęcherzyka żółciowego to schorzenie, w którym dochodzi do powstawania złogów w przewodach żółciowych, które mogą zablokować przepływ żółci, prowadząc do silnego bólu. Woreczek żółciowy, niewielki

Czytaj artykuł
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop