Blog

Choroby a wypadanie włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Długie, gęste i mocne włosy to marzenie niejednej osoby, jednak osiągnięcie takiego efektu niestety nie zawsze jest możliwe. Coraz większa liczba osób zmaga się obecnie z problemem wypadających włosów, czyli z dolegliwością, która może mieć szereg różnych przyczyn. W większości przypadków wypadające włosy to problem związany z chorobami skóry głowy, jednak przyczyny mogą być również ogólnoustrojowe, przez co na pierwszy rzut oka ciężko powiązać je z utratą kosmyków.

Niegroźne wypadanie włosów

Każdego dnia podczas czesania kosmyków, a także w trakcie ich mycia traci się około 100 sztuk włosów, co jest zupełnie naturalnym objawem związanym z cyklem życia każdego włosa. Zwiększony proces wypadania włosów można zauważyć w szczególności jesienią oraz zimą, czyli wtedy, gdy codzienna dieta pozbawiona jest wielu niezwykle ważnych składników odżywczych. Jeśli jednak po tym okresie nie będzie widoczna żadna poprawa, to w tym momencie należy zastanowić się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Jakie jednak choroby mogą być związane z wypadaniem włosów?

Choroby tarczycy

W przypadku osób, które zmagają się z nadczynnością tarczycy, może dojść do wzmożonego procesu wypadania włosów, co jest związane ze wzrostem poziomu hormonów wytwarzanych przez tarczycę. W takim przypadku dochodzi do zwiększenia metabolizmu, przez co kosmyki dużo szybciej przechodzą tzw. cykl wzrostowy, w efekcie czego stają się cienkie i delikatne aż w końcu wypadają. Warto przy tym podkreślić fakt, iż w przebiegu wspomnianej choroby wypadanie włosów może dotyczyć całej skóry głowy (wypadanie uogólnione) lub tylko jej fragmentu (tzw. łysienie plackowate).

Toczeń układowy

Kolejną przyczyną wypadających włosów może być tzw. toczeń układowy, czyli choroba autoimmunologiczna, która rozwija się na tle złożonych zaburzeń układu odpornościowego. Charakterystycznym objawem choroby jest przede wszystkim pojawiający się na twarzy rumień (ma on kształt motyla) oraz nadwrażliwość na światło, jednak bardzo często dochodzi również do nasilonego wypadania włosów, w efekcie czego widoczne jest ich przerzedzenie.

Zobacz więcej  Madinette – recepta online

Zespół policystycznych jajników

W przypadku zespołu policystycznych jajników wiele kobiet uskarża się na tzw. łysienie androgenowe, czyli łysienie typu męskiego, które widoczne jest w postaci rozproszonego przerzedzenia ulokowanego na samym szczycie głowy. Wypadanie włosów to jednak niejedyny objaw choroby, ponieważ w większości przypadków obserwuje się również nasilony trądzik nie tylko na twarzy, ale również na ciele, nieregularne miesiączki, a także zwiększenie masy ciała.

Zmiany hormonalne

U każdej kobiety, która przechodzi okres menopauzy, odstawia tabletki koncepcyjne czy też rodzi dzieci, dochodzi do obniżenia poziomu żeńskiego hormonu, czyli estrogenu a jedna z jego form (estradiol) wpływa nie tylko na wygląd skóry, ale również na gęstość włosów. Podobnie wygląda sytuacji u mężczyzn, jednak w ich przypadku za proces wypadania włosów odpowiada testosteron a ściślej jego pochodna, czyli dihydrotesteron, który doprowadza do kurczenia się mieszków włosowych. Zjawisko to zwane jest łysieniem androgenowym i w pierwszej kolejności widoczne jest w okolicach czoła i skroni, natomiast później obejmuje nieco większy obszar głowy. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, który rozpoznając problem, wdroży odpowiednie leczenie.

Anemia

Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza, czyli anemia, to kolejna choroba, która może doprowadzić do utraty włosów. W pierwszej kolejności zauważalne jest ciągłe zmęczenie, skóra zaczyna blednąć i pojawiają się sińce pod oczami. Wraz z biegiem czasu włosy zaczynają się łamać i wypadać a ich końcówki rozdwajają się, co oznacza, iż konieczna może być wizyta u lekarza. Z problemem tym można sobie poradzić, sięgając po odpowiednie suplementy diety, a także wprowadzając do codziennej diety określone produkty spożywcze.

Przyjmowanie niektórych leków

Problem wypadających włosów bardzo często związany jest z przyjmowaniem określonych leków, które pomagają wprawdzie uporać się z wieloma chorobami, jednak mogą wpływać bardzo niekorzystnie na wygląd zewnętrzny. Osoby, które przygotowują się do przeszczepu, czy też walczą z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi, zażywają najczęściej leki immunosupresyjne, które już w trzecim tygodniu kuracji powodują wypadanie kosmyków. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku przyjmowania cytostatyków (w celu leczenia chorób nowotworowych), a także podczas dosyć długich kuracji antybiotykowych, ponieważ substancje znajdujące się w takich medykamentach sprawiają, że włosy stają się cieńsze i wypadają garściami.

Zobacz więcej  Dlaczego warto zdecydować się na brwi permanentne?

Pozostałe przyczyny wypadania włosów

Zwiększony proces wypadania włosów może być również związany z infekcją, której towarzyszy wysoka gorączka, ponieważ wzrost temperatury ciała powoduje, że włosy dużo szybciej przechodzą w fazę spoczynku. Inną dolegliwością, która może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów jest łojotokowe zapalenie skóry, które charakteryzuje się nasilonym złuszczaniem naskórka, w efekcie czego włosy zaczynają się osłabiać, przez co widoczny jest ich znaczny ubytek. Ostatnią chorobą, która może doprowadzić do utraty włosów jest trichotillomania, czyli zaburzenie psychiczne polegające na tym, iż chora osoba sama wyrywa sobie włosy (najczęściej z głowy, jednak zdarzają się też przypadki wyrywania włosów z brwi oraz innych części ciała).

W jaki sposób można sobie poradzić z nadmiernym wypadaniem włosów?

W pierwszej kolejności należy wybrać się do specjalisty, który po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu zleci wykonanie odpowiednich badań i na ich podstawie ustali przyczynę problemu. Jeśli wypadanie włosów związane jest z typowo dermatologicznymi problemami, to lekarz od razu wdraża odpowiednie leczenie, jednak w sytuacji, gdy problem związany jest z innymi chorobami, konieczna może być wizyta u endokrynologa, ginekologa lub innego specjalisty. Niezależnie jednak od tego, jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów, warto zadbać o to, aby w codziennym menu znalazły się jak największe ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, tłustych ryb, chudych mięs, herbatek ziołowych (najlepiej sprawdzi się skrzyp i pokrzywa), a także produktów nabiałowych, ponieważ stanowią one bogactwo licznych witamin i minerałów, które w bezpośredni sposób wpływają na wygląd oraz stan włosów. Oprócz odpowiedniej diety warto również zadbać o prawidłową pielęgnację włosów, czyli delikatne ich czesanie i mycie, a także stosowanie szamponów i odzywek, które najlepiej, aby nie zawierały żadnych chemicznych dodatków. W okresie letnim należy natomiast w odpowiedni sposób chronić swoje włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych takich jak np. promieniowanie słoneczne, stosując kosmetyki ochronne, a także zakładając na głowę luźne nakrycie.

Zobacz więcej  Kolagen - jego ważna rola w organizmie

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop