Blog

Kosmetyki z komórkami macierzystymi

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zapewne często zastanawiasz się w jaki sposób zapewnić swojej skórze witalność, dobre odżywianie oraz świeży wygląd mając na uwadze procesy starzenia się, które zachodzą w organizmie każdego człowieka. Przeglądasz szeroką gamę dostępnych na rynku kosmetyków i nie wiesz na co się zdecydować. Czytasz składy, porównujesz producentów kosmetyków ale nadal nie możesz podjąć decyzji co będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej skóry. W dzisiejszych czasach, charakteryzujących się ciągłym pośpiechem, codzienną gonitwą za lepszym jutrem, stresem i dbałością o nasz wygląd ważne jest, by nasza skóra otrzymała od nas wszystko to, co najlepsze. Odpowiedzią na nasze rosnące potrzeby i wymagania są komórki macierzyste wykorzystywane przy produkcji kosmetyków. Czym są? Jakie przynoszą efekty? Dlaczego ich działanie jest tak różne w porównaniu do reszty kosmetyków dostępnych na rynku? Sprawdź!

Komórki macierzyste
Organizm człowieka tworzą komórki, które mają zapisaną genetyczną historię. Część z nich obumiera i jest zastępowana przez nowe. Jednakże 8% wszystkich komórek, które budują nasz organizm, potrafi się nieskończenie wiele razy odbudowywać, regenerując przy tym tkanki. Są to właśnie komórki macierzyste. Cechą charakterystyczną komórek macierzystych jest fakt, że odnawiają się  przez całe życie dzięki nieskończonej liczbie podziałów. Niestety wraz z wiekiem człowieka ich liczba spada, a najlepszym źródłem jest pobierana krew pępowinowa, którą często określa się mianem krwi życia.

Do źródeł poboru komórek macierzystych  zaliczamy także:
– tkankę tłuszczową,
– krew obwodową,
– szpik kostny (do leczenia poważnych schorzeń).

Komórki macierzyste występują również w organizmach zwierząt i w roślinach. Warto jednak zaznaczyć, że prawo Unii Europejskiej nie daje pozwolenia na wykorzystanie komórek macierzystych pochodzenia ludzkiego lub zwierzęcego do produkcji kosmetyków. Wykorzystywane są one jedynie w ściśle określonych celach medycznych. Dlatego skład wielu kosmetyków wzbogacany jest o komórki macierzyste pochodzenia roślinnego.

Rodzaje komórek macierzystych
Skóra ludzka zawiera komórki macierzyste w warstwie podstawnej naskórka i są one określane jako unipotencjalne, a także w skórze właściwej. Dzięki temu naukowcy opracowali komórki macierzyste pochodzenia roślinnego, które nazwane zostały totipotencjalnymi. Są one odpowiedzialne za sprężystość stawów, odporność kości na urazy mechaniczne, jędrność i wygładzenie skóry.

Zobacz więcej  Skuteczna pielęgnacja trądziku młodzieńczego: jak leczenie trądziku u dermatologa może odmienić Twoją skórę?

Komórki macierzyste są kategoryzowane pod kątem zdolności różnicowania się:
– otipotencjalne,
– pluripotencjalne,
– multipotencjalne,
– unipotencjalne,

oraz ze względu na ich źródło:

– zarodkowe,
– płodowe,
– somatyczne, czyli organizmów.

Jakie czynniki mają decydujący wpływ na liczbę komórek macierzystych w organizmie człowieka?
O liczbie komórek, które mają zdolność do ciągłego odnawiania się, decyduje przede wszystkim styl życia. Zaobserwowano, że najwięcej komórek macierzystych mają osoby prowadzące aktywny i zdrowy tryb życia, dbające o swoje ciało. Ważna jest również dieta, która nie zawiera fast foodów, tylko dużą ilość warzyw oraz owoców, odpowiadająca dziennemu zapotrzebowaniu naszego organizmu na nie. Elementem negatywnie wpływającym na liczbę komórek jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów i skłonność do innych używek zawierających toksyczne substancje.

Wykorzystanie komórek macierzystych
Właściwości komórek macierzystych wykorzystywane są przede wszystkim w medycynie, farmakologii oraz kosmetologii. Najczęściej jednak z ich zastosowaniem można się spotkać w gabinetach medycyny estetycznej. Najlepsze efekty dają zabiegi, w trakcie których wykorzystywane są ludzkie komórki macierzyste. Komórki z tego samego gatunki w prosty sposób się adaptują w organizmie, a efekty są szybko zauważalne.

Jakie zadania spełniają komórki macierzyste?
– odnawiają uszkodzone struktury tkanek,
– wygładzają powstałe zmarszczki,
– wzmacniają układ krwionośny.

Kosmetyki, w których składzie znajdują się komórki macierzyste
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do pielęgnacji skóry, w których składzie znajdziemy komórki macierzyste. Producenci wykorzystali komórki macierzyste pochodzenia roślinnego przede wszystkim do stworzenia produktów zapobiegającym oznakom starzenia się i powstawaniu zmarszczek. Ich głównym zadaniem jest stymulacja komórek do odbudowy, a także silnej regeneracji. Często wykorzystywane są do kuracji przyspieszających gojenie się blizn oraz odnowę skóry. Osoby borykające się z problemem wypadania włosów stosują preparaty na bazie komórek macierzystych do odbudowy struktury włosów, przyspieszenia porostu lub zapobiegania ich utracie.

Komórki macierzyste w kosmetykach i ich działanie
Koncerny produkujące kosmetyki, w których składzie można znaleźć komórki macierzyste pochodzenia roślinnego, podkreślają przede wszystkim ich pozytywne działanie. Skóra ma być dobrze odżywiona, elastyczna i jędrna, bez problemów z wypryskami czy zatkanymi porami.

Zalecana jest jednak przede wszystkim cykliczność w ich stosowaniu, która jest podstawą do rozpoczęcia procesu regeneracji tkanek. Sprawia ona, że skóra staje się odżywiona, sprężysta i od pierwszych zastosowań produktu wygląda młodziej. Komórki macierzyste zawarte w kosmetykach neutralizują również podrażnienia, co ważne jest dla osób borykających się z problematyczną skórą naczynkową lub wrażliwą. Pozytywnie wpływają na produkcję kolagenu i elastyny odbudowującej komórki, dlatego znalazły zastosowanie również w produktach przeznaczonych do kuracji w leczeniu blizn, a także poparzeń.

Zobacz więcej  Botoks pod oczy: Bezpieczny zabieg usuwający zmarszczki za pomocą toksyny botulinowej

Osoby regularnie stosujące produkty z komórkami macierzystymi pochodzenia roślinnego podkreślają, że dodają one skórze blasku, dzięki czemu nie wygląda na szarą oraz zmęczoną. Ważny jest również wpływ na ujednolicenie kolorytu skóry.

Powyższe działania opóźniają procesy starzenia się skóry, co pozytywnie wpływa na samopoczucie wielu kobiet.

Komórki macierzyste pochodzenia roślinnego – forma występowanie w produktach kosmetycznych
Komórki macierzyste pochodzenia roślinnego zwykle występują w postaci kremów, serum i  maseczek do twarzy. Znajdziemy je również w składach wielu produktów do regeneracji włosów – szampony, odżywki, maski. Ciekawą formą występowania komórek macierzystych jest dodawanie ich do odżywek przeznaczonych do regeneracji i odbudowy rzęs. W wielu salonach kosmetycznych dodawane są w trakcie zabiegów mezoterapii, czyli podczas procesu bezpośredniego dostarczania składników odżywczych naszej skórze. Warto podkreślić, że działanie komórek macierzystych jest w pełni bezpieczne, nie przynosi też w większości przypadków działań ubocznych.

Jak wybrać produkt zawierający komórki macierzyste?
Produkt należy przed wszystkim dostosować do potrzeb  i problemów z jakimi boryka się nasza skóry. Jeżeli mamy skórę  wrażliwą, to decydujmy się na produkty przeznaczone do tego typu cery, w których składzie znajdziemy również komórki macierzyste pochodzenia roślinnego. Warto pomyśleć także o profilaktyce przeciwdziałającej oznakom starzenia się skóry już w młodym wieku i dostarczać jej wartościowych składników. Nie przesadzajmy jednak z liczbą kosmetyków, które będziemy stosować w tym samym czasie. Warto wybrać się na konsultację do lekarza dermatologa, który wskaże nam na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Podsumowanie
Komórki macierzyste i ich wykorzystanie, to temat, który powraca do nas regularnie od kilku lat. Ich dwie najbardziej wartościowe cechy, czyli zdolność do nieograniczonych podziałów oraz możliwość zmiany w dowolny, inny rodzaj komórki, sprawiają, że świat medycyny żywi nadzieję, że będą one również przełomem w leczeniu i profilaktyce wielu nieuleczalnych chorób, z którymi w tym momencie nie jesteśmy sobie w stanie poradzić. Kosmetolodzy nie mają wątpliwości, że dzięki prowadzonym badaniom kwestią czasu jest poszerzenie wiedzy na ich temat, która zrewolucjonizuje metody zapobiegania starzeniu się skóry, a także jej regeneracji.

Zobacz więcej  Naczynka jakie są metody ich usuwania?

Już w chwili obecnej korzystamy z nieocenionych właściwości komórek macierzystych roślin. Naukowcy podkreślają, że to właśnie w winogronach znaleziono substancje, które są podobne do substancji znajdujących się w komórkach macierzystych człowieka. Komórki macierzyste winogron w swoim składzie zawierają antyoksydanty o działaniu przeciwutleniającym, czyli zabezpieczającym nas przed działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki przyczyniają się do szybszego postępowania procesu starzenia skóry. Komórki macierzyste znajdujące się w winogronach poprawiają elastyczność skóry, zabezpieczają przed szkodliwym działaniem słońca i niskich temperatur, zapobiegają tworzeniu się zmarszczek, co widocznie wpływa na kondycję naszej skóry – jest ona jędrna, elastyczna, sprężysta, w jednolitym kolorze.

Warto jednak pamiętać, że starzenie się skóry to proces nieodwracalny, którego skutki możemy jedynie łagodzić i zapobiegać jego szybszemu postępowaniu. Na rynku istnieje gama różnorodnych produktów, które kuszą nas atrakcyjną ceną i składem zawierającym komórki macierzyste pochodzenia roślinnego. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto zastanowić się jednak, czy nie powinniśmy wdrożyć także innych dobrych nawyków do naszego życia, które w połączeniu z kosmetykami zagwarantują nam satysfakcjonujące rezultaty. Nie jesteśmy w stanie działać skutecznie bez wcielenia w życie zmian, które poprawią komfort naszej egzystencji i mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, o które przecież powinniśmy bardzo dbać. Regularna aktywność fizyczna, dobry sen, ograniczenie źródeł stresu, czas na relaks to tylko niektóre z elementów, które na stałe powinny zagościć w naszym życiu. Kluczowa jest także zdrowa dieta, która zagwarantuje nam dostarczenie organizmowi składników w takiej ilości, jakiej potrzebuje. Czasami możemy wesprzeć się również suplementami diety.

Warto podkreślić, że wszystkie działania, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, powinny być podejmowane w sposób rozsądny i przemyślany. Pamiętajmy, że kosmetyki to połowa sukcesu w walce z naszymi problemami. Często od małych zmian zaczynają się te większe w naszym życiu, które pozostawiają trwałe rezultaty.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop