Blog

Botoks na bruksizm – najlepsza metoda leczenia

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Botoks na bruksizm – najlepsza metoda leczenia

Leczenie bruksizmu botoksem

Bruksizm to jednocześnie nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Osoby zmagające się z bruksizmem podczas snu doświadczają zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami. Dodatkowo niekorzystnym efektem bruksizmu jest przede wszystkim dostrzegalna zmiana estetyczna, ale również zdrowotna. Bruksizm doprowadza do ścierania szkliwa, a następnie do odsłonięcia szyjek zębowych. Objawy bruksizmu znacząco obniżają komfort życia. Działanie toksyny botulinowej umożliwia zniwelowanie objawów bruksizmu.

Co to jest bruksizm?

Bruksizm zaliczany jest do nieświadomej pracy mięśni żwaczy, poprzez ich nadmierne zaciskanie. Równolegle występuje nadmierne zgrzytanie zębami. Osoby obciążone bruksizmem wykonują niepotrzebne ruchy żuchwy. Wyróżniany jest bruksizm dzienny i bruksizm nocny, występujący podczas snu. Bruksizm może dotykać zarówno dzieci jak i dorosłych. Narażone są na niego osoby pomiędzy 16 a 45 rokiem życia, choć najwięcej pacjentów boryka się z nim pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Więcej przypadków bruksizmu obserwuje się u mężczyzn. Ta mimowolna aktywność mięśni żwaczy u wielu osób przebiega w pełni podświadomie, dlatego nie są oni świadomi posiadania dysfunkcji.

Diagnozowanie bruksizmu

Wiele osób jest nieświadomych posiadania bruksizmu. Najczęściej uświadamiają ich najbliżsi, którzy obserwują nietypowe zachowania. Nierzadko pacjenci doszukują przyczyny, dlaczego występują u nich bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Podczas wizyty u stomatologa, jego czujność wzbudza nadmiernie starte szkliwo. W niektórych przypadkach pacjent kierowany jest na wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli znaleźć zmiany zwyrodnieniowe spowodowane nieleczeniem bruksizmu. Zdarzają się również sytuacje, kiedy bruksizm jest zdiagnozowany ze względu na zmianę w wyglądzie twarzy na podstawie porównania z dawnymi zdjęciami. Zmiany estetyczne zachodzą stopniowo, dlatego ciężko jest je wychwycić.

Z czego bierze się bruksizm?

Przyczyny rozwoju bruksizmu mogą być bardzo zróżnicowane. W największej ilości przypadków jest konsekwencją stanu psychicznego – długotrwały stres, depresja. Może on również wynikać z wad zgryzu lub stanu po usunięciu zębów. Bruksizm rozwija się także u osób, które zmagają się z problemami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, a także cierpiących na refluks żołądka lub zaburzenia snu. Bruksizm jest bardzo charakterystyczny dla osób obejmujących wysokie stanowiska, ponieważ w ich pracy nieustannie towarzyszy im stres.

Zobacz więcej  Czy Profhiloto sposób na wieczną młodość?

Jakie są objawy bruksimu?

Najbardziej charakterystycznymi objawami bruksizmu są silne zaciskanie szczęki i nawykowe zgrzytanie zębów. Dane wskazują, że w trakcie ataku bruksizmu, szczęka jest zaciskana aż nawet 10 razy mocniej. Ponadto inne objawy bruksizmu to m.in.:

 • nadmierne ścieranie szkliwa i rozchwianie zębów,
 • krwawienie z dziąseł spowodowane ich podświadomym przygryzaniem,
 • rozwój nieprawidłowości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego,
 • przeskakiwanie żuchwy z charakterystycznymi trzaskami,
 • mniejsza ruchomość żuchwy,
 • częste bóle głowy i szyi,
 • nadwrażliwość zębów.

Bruksizm a kształt twarzy

Nieleczony bruksizm powoduje zmianę rysów twarzy. Twarz nabiera kwadratowego kształtu, staje się “męska”. Dostrzegalna jest silnie zarysowana linia żuchwy. Spowodowane jest to przez przerost mięśnia żwacza, ponieważ są one narażone na nadmierne napięcie.

Sposoby leczenia bruksizmu

Leczyć bruksizm można na kilka sposobów. Stomatolog może zalecić wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej, która zakłada jest wyłącznie na czas snu. Jej stosowanie pozwala uniknąć zgrzytania zębów i tarcia pomiędzy nimi. Nakładki są wykonywane na indywidualne zlecenie, ponieważ musi bardzo dobrze przylegać do zębów. Należy pamiętać, ze nakładka na zęby, choć przynosi redukcję zgrzytania zębami, jest zaliczana do leczenia objawowego i nie likwiduje przyczyny choroby.

Niejednokrotnie taka mimowolna nadaktywność mięśni żwaczy wymaga konsultacji z neurologiem, psychoterapeutą, psychiatrą czy też fizykoterapeutą w zależności od podłoża schorzenia.

Najczęściej stosowany jest botoks na bruksizm. Leczenie bruksizmu botoksem umożliwia osłabienie mięśni żwaczy. W trakcie działania preparatu ustępują objawy bruksizmu. Ulga odczuwalna jest już po około trzech dniach. Leczenie bruksizmu toksyną botulinową wymaga systematyczności. Niekiedy wystarczające są dwa zabiegi co pół roku, choć zdarzają się przypadki, że toksynę botulinową podaje się przez nawet kilkanaście serii. Toksynę botulinową może podać stomatolog lub lekarz ze specjalizacją z medycyny estetycznej.

Jak działa botoks na bruksizm – leczenie bruksizmu botoksem

Przy leczeniu bruksizmu świetne rezultaty przynosi botoks. Zastosowanie toksyny botulinowej umożliwia czasowe zablokowanie przepływu impulsu nerwowego do mięśni żwaczy. W rezultacie obniża się napięcie mięśni żwaczy, co powoduje obkurczenie i rozluźnienie mięśni. Równolegle zmniejsza się ich nadreakcja. Osoby zmagające się z bruksizmem dostrzegają mniejsze napięcie, a także ustępuje ból w obrębie mięśni. Po pewnym czasie od aplikacji botoksu zanika zgrzytanie zębami, łagodnieją rysy twarzy w obrębie szczęki. Wiele osób dzięki temu wyglądają młodziej.

Zobacz więcej  Depilacja laserowa - idealne rozwiązanie czy zbędny wydatek?

Efekty zastosowania botoksu na bruksizm zazwyczaj utrzymują się do 8 miesięcy. Botoks na bruksizm powoduje obsłabienie mięśni żwaczy, osłabia napięcie w szczęce. Po pewnym czasie mięśnie tracą swoją objętość, dlatego twarz wygląda smuklej i łagodniej.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, określana jako botoks, zaliczana jest do leków. Stanowi bezpieczną substancję, która jest najczęściej wykorzystywana do likwidacji zmarszczek mimicznych, opadających powiek, a także do leczenia bruksizmu i nadpotliwości. Toksynę botulinoą pozyskuje się jako białko toksyny, która jest wytwarzana przez bakterie Clostridum botulinum. Podanie botoksu umożliwia zmniejszenie uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za kurczenie mięśni mimicznych.

Botoks na bruksizm – przebieg zabiegu

Po zakwalifikowaniu pacjenta do przeprowadzenia zabiegu botoksem, lekarz medycyny estetycznej ustala odpowiednią dawkę toksyny botulinowej i ustala w które miejsca najkorzystniej jest zaaplikować botoks. Następnie lekarz przechodzi do podania toksyny botulinowej w określone miejsca. Zabieg odbywa się za pomocą cienkiej igły, co sprawia, że jest praktycznie bezbolesny. Sam zabieg leczenia bruksizmu za pomocą botoksu jest niezwykle szybki i prosty, jednak wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia.

Botoks na bruksizm stosuje się ze względu na jego bezpieczeństwo i mały poziom inwazyjności. W trakcie aplikacji nie stosuje się znieczulenia, ponieważ w zasadzie jest on bezbolesny. Podczas podawania botoksu pacjenci odczuwają wyłącznie lekkie ukłucia i delikatne rozpieranie. Botoks na bruksizm idealnie reprezentuje tzw. “zabiegi lunchowe”, ponieważ nie są dostrzegalne jakiekolwiek ślady interwencji. W niektórych przypadkach może wystąpić wyłącznie lekkie zaczerwienienie, które zazwyczaj samoistnie ustępuje po ok. godzinie. Zabieg trwa ok. 15 minut.

Gdzie wstrzykuje się botoks na bruksizm?

Botoks na bruksizm wstrzykiwany jest w żwacze, a dokładniej w mięśnie żwacze, zlokalizowane w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego. Znajdują się one w kącie żuchwy, a dokładniej na wysokości ucha. Wykonywane są trzy ukłucia igłą na każdą stronę.

Zobacz więcej  Łagodne zmiany skórne na powiece: guzek, grudka czy narośl - Objawy i leczenie zlokalizowanych guzków skórnych w okolicy oczu

Czy botoks na bruksizm wyszczupla twarz?

Zmienione rysy twarzy na skutek bruksizmu mogą wrócić do swojego stanu początkowego dzięki podaniu botoksu. Toksyna botulinowa zmniejsza napięcie, dlatego mięśnie tracą swoją objętość. Stopniowo dochodzi do złagodzenia rysów twarzy, dlatego twarz wygląda smuklej.

Przeciwwskazania do zabiegu leczenia bruksizmu toksyną botulinową

Działanie toksyny botulinowej nie pozostaje obojętne dla organizmu, dlatego nie każdy może skorzystać z tej metody. Wśród najczęściej występujących przeciwwskazań wymienia się m.in.:

 • okres ciąży i karmienie piersią,
 • posiadanie nadwrażliwości na składniki preparatu,
 • trudność z krzepnięciem krwi,
 • stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in. aspiryny), które zmniejszają krzepnięcie krwi,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • przyjmowanie antybiotyków,
 • grypa.

Należy pamiętać, że to lekarz decyduje o możliwości zastosowania botoksu na bruksizm.

Zalecenia pozabiegowe

Leczenie bruksizmu botoksem jest jednym z najefektywniejszych i najłatwiejszych rozwiązań. Jednak po samym zabiegu, aż przez kilka tygodni konieczne jest unikanie zabiegów laserowych, zabiegów wykorzystujących fale radiowe czy te wykorzystujące głęboką podczerwień. Jednocześnie zakazane jest korzystanie z solarium i sauny. Takie zabiegi mogą znacząco osłabić odczuwalne efekty a dodatkowo skrócą czas działania preparatu.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?

W pierwszych dniach, w trakcie działania preparatu, pacjent może odczuwać bóle głowy. Czasem pojawiają się także objawy grypopodobne, jednak trwają one maksymalnie przez dwa dni. W miejscach nakłucia może wystąpić zasinienie i delikatny ból. Jednak trwają one przez chwilę, a leczenie bruksizmu toksyną botulinową przynosi o wiele więcej korzyści.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop