Blog

Grafty – co to takiego – przeszczepiamy włosy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Graft to nic innego jak mieszek włosowy (FU – follicular unit) razem z cebulkami oraz gruczołem łojowym. Jeszcze inaczej można określić go jako naturalne skupisko, w którym rosną włosy. Jeden graft nie można utożsamiać jednak zawsze z jednym włoskiem, ponieważ zależnie od obszaru, w grafcie rośnie od 1 do 4 włosów. W zależności od miejsca skalpu, grafty różnią się od siebie ilością włosów. Przykładowo, z tyłu głowy można spotkać najwięcej graftów 3 i 4 włosowych, natomiast na bokach głowy liczba włosów w jednym grafcie wynosi 1 lub 2. 

Często pojęcie graftu używa się jako określenie obszaru biorczego, ponieważ do zaprojektowania zabiegu przeszczepu i samego jego wykonania potrzebne są grafty o różnej liczbie włosów. Jest to niezbędne między innymi dlatego, że poszczególne rodzaje graftów pełnią swoje role w procesie zagęszczania włosów podczas zabiegu. Grafty jednowłosowe są odpowiedzialne za stworzenie linii włosów, natomiast te 3 i 4 włosowe zagęszczają fryzurę. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby grafty, które pobierane są do zabiegu przeszczepu włosów, pozostały w stanie niezmienionym i nieuszkodzonym.

Do wskazań medycznych kwalifikujących pacjenta do przeprowadzenia zabiegu przeszczepu graftów wymienia się między innymi:

 • łysienie androgenowe u mężczyzn
 • łysienie androgenowe u kobiet
 • łysienie po napromienianiu
 • ubytki owłosienia, które powstały w wyniku przebytych stanów zapalnych skóry głowy ( zabieg możliwy do wykonania po wyleczeniu stanów zapalnych)
 • ubytki owłosienia spowodowane przebytymi urazami
 • ubytki owłosienia powstałe po oparzeniach
 • blizny pooperacyjne
 • uzupełnienie zabiegów rekonstrukcyjnych skóry owłosionej głowy
 • ubytki owłosienia powstałe także w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody
 • ubytki owłosienia okolicy łonowej
 • rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej

 

Zarówno przy zabiegu FUE, jak i FUT dochodzi do dzielenia graftów. Przykładowo, w przypadku metody FUE, grafty pobiera się specjalnie przeznaczonym do tego narzędziem. Jego średnica musi być nieco większa od średnicy graftu, gdyż razem z nim pobiera się również niewielką ilość tłuszczu z jego otoczenia. Ważne jest, aby średnica narzędzia nie była jednak zbyt duża, gdyż istniałoby wtedy prawdopodobieństwo uszkodzenia sąsiedniego graftu.

Zobacz więcej  Kriolipoliza, czyli innowacyjny sposób na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej.

W niektórych klinikach specjaliści decydują się na dzielenie graftu, np. z tego 3 włosowego tworzą się dwa grafty o 1 i 2 włosach. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie z dwóch powodów. Po pierwsze, pacjent w rezultacie będzie musiał zapłacić za dwa grafty mimo, iż liczba przeszczepionych włosów realnie nie zmieniła się. Po drugie, dokonywanie takich podziałów może uszkodzić, a nawet zniszczyć graft, co w efekcie będzie prowadziło do śmierci włosa. Dzieje się tak, ponieważ podczas rozdziału może dojść do uszczerbku ochronnej tkanki tłuszczowej, gruczołów oraz receptorów mięśniowych. Nie ma sensu pozostawiać zatem jednej części graftu w obszarze dawczym, ponieważ specjalista, który dokona odpowiedniej kalkulacji i w prawidłowy sposób wydobędzie grafty, nie przyczyni się w widoczny sposób do zmniejszenia gęstości obszaru dawczego.

Sama technika FUE, która jest jedną z najbardziej rozsławionych, zakłada, iż grafty jednowłosowe mogą być pobierane z całego obszaru dawczego. Nie ma więc potrzeby na tak inwazyjne dzielenie graftów. Umiejętna eskalacja z zastosowaniem narzędzia o odpowiedniej średnicy w rezultacie prowadzi do prawidłowego wyjmowania i wszczepiania nienaruszonego graftu. Do uzyskania zadowalających i długotrwałych efektów potrzebna jest również bardzo dobra znajomość anatomii skóry i kąta pod którym rośnie włos, by wykluczyć zarówno przypadkowe, jak i celowe rozdzielenie graftu.

Należy zaznaczyć, iż nie bez powodu obszar dawczy, czyli ten, z którego pobierane są grafty, znajduje się w tylniej części głowy na potylicy. Rosną tam bowiem włosy, które są odporne na wahania testosteronu. Jeżeli mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, pobranie graftów z potylicznej części głowy jest gwarancją, że włosy po przeszczepie nie wypadną znów w tych samych miejscach objętych zabiegiem.

Warto wspomnieć także, iż na podstawie dotychczasowych technik przeszczepiania włosów, które opierają się na pracy z przemieszczaniem graftów, w ostatnim czasie powstała innowacyjna metoda Smart Graft.To rozwiązanie zarówno dla osób, które zmagają się z problemem łysienia na głowie, ale również dla tych, którzy chcą w mało inwazyjny sposób zagęścić włosami inny, dowolny obszar ciała, np. brodę czy brwi. Zabieg ten gwarantuje brak blizn oraz uzyskanie naturalnej linii przeszczepów włosów, która jest niemal nie do odróżnienia od pozostałej części skóry.

Zobacz więcej  Pielęgnacja włosów średnioporowatych: jak dbać o kondycje włosów, wybierając odpowiednie kosmetyki?

Mocne strony zabiegu Smart Graft to przede wszystkim czas jego trwania, niska inwazyjność oraz bolesność, brak blizn, naturalny efekt oraz duża efektywność po wykonanym przeszczepie. Należy zaznaczyć, iż przy tej metodzie przeżywalność przeszczepionych włosów wynosi nawet 98%. Jest to bardzo dobry wynik, gdyż daje on pewność niemal całkowitego przyjęcia się wszystkich graftów, jakie zostały pobrane i wszczepione w pożądane miejsca.

Cały zabieg Smart Graft można podzielić na dwa podstawowe etapy. Pierwszy z nich koncentruje się na pobraniu mikroprzeszczepów włosów, czyli graftów, za pomocą urządzenia Smart Graft. Następnie, automatycznie przesyła ono eskalowane grafty do sterylnych komór, w których przechowywane są mieszki włosowe. Pojemniczki te zapewniają odpowiednią wilgotność i temperaturę. W pierwszej komorze grafty są przechowywane, natomiast w drugiej odbywa się ich nawilżenie. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dostosowanemu środowisku, tzn. temperaturze, która utrzymywana jest w granicach 6-8°C oraz zastosowanemu roztworowi chlorku sodu. To właśnie ten proces przechowywania mieszków włosowych sprawia, że ich przeżywalność po wykonaniu zabiegu osiąga aż takie wysokie efekty. Następie, do ostatniej komory trafiają resztki soli fizjologicznej, a same grafty pozostają gotowe do kontynuowania procesu wszczepiania w obszary objęte łysieniem.

Podczas jednego zabiegu Smart Graft, lekarz może wszczepić od 700 do nawet 2000 graftów. Zabieg oczywiście wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, w warunkach sali operacyjnej. Czas trwania tej innowacyjnej metody wynosi od 4 do 6 godzin, w zależności od ilości przeszczepianych mieszków. Pacjent bezpośrednio po zabiegu udaje się do domu, a więc hospitalizacja nie jest potrzebna. Pierwsze, zauważalne efekty po przeszczepieniu graftów pojawiają się zazwyczaj po 2-3 miesiącach, natomiast na pełne rezultaty należy poczekać około 12-16 miesięcy.

Należy pamiętać, iż istnieją także ogólne przeciwwskazania do poddawania się zabiegom przeszczepu graftów. Przeszczep włosów nie jest polecany w szczególności osobom, u których występują:

 • zaawansowana cukrzyca oraz choroby układu krążenia
 • łuszczyca
 • zaburzenia krzepliwości
 • aktywne stany zapalne skóry w obszarze, który jest poddawany leczeniu
 • alergie na środki anestezjologiczne (uczulenie na środki znieczulające)
 • przedwczesne łysienie androgenowe
 • choroby nowotworowe
 • łysienie plackowate
 • przewlekłe choroby zakaźne
Zobacz więcej  Pryszcze na plecach - uciążliwy problem dotyczący także dorosłych

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop