Blog

Blizny po ugryzieniu psa

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Blizny po ugryzieniu psa

Ugryzienia psa wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, nawet jeśli atak zwierzęcia powoduje jedynie powierzchowne rany. Lekarz powinien oczyścić i zabandażować ranę .Najważniejsze jest wstrzyknięcie szczepionki przeciw tężcowi i zapobieganie wściekliźnie. Sprawdź, co zrobić, jeśli zostaniesz ugryziony przez psa, jak wygląda pierwsza pomoc i jak leczyć rannych. Ukąszenia psa w końcu spowodują jedynie zadrapania i otarcia powierzchni lub duże i głębokie rany, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jednak w większości przypadków istnieje wiele ugryzień i ran szarpanych o różnym stopniu. Czasami mogą wyglądać na małe, ale nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą być bardzo głębokie. U starszych dzieci i dorosłych ugryzienia nóg są najczęstsze, ale u małych dzieci zwykle doznaje urazu górnej części ciała – głowy, twarzy i szyi.

Ugryzienie psa – co robić?

Kiedy pies zacznie atakować i nie ma gdzie się bronić, stój spokojnie, zakryj szyję rękami i trzymaj ręce blisko szyi – wtedy łokcie zakryją twarz. W żadnym wypadku nie należy uciekać, ponieważ rozbudzi to instynkt łowiecki zwierzęcia i może zwiększyć jego agresywność.

Pies gryzie-pierwsza pomoc

Jeśli to możliwe, czyścić ranę wodą z mydłem (najlepiej środkiem przeciwbakteryjnym) przez około 5 minut. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja rany i owinięcie jej bandażem. Następnie jak najszybciej udaj się do lekarza. Jeśli woda i mydło nie są dostępne, ślinę psa należy usunąć z rany i pozostawić na kilka minut do krwawienia. Dlatego możesz usunąć bakterie, które dostały się do twojego ciała z powodu ugryzień. Leczenie ugryzień psa Dog Ofiary powinny być zaszczepione przeciw tężcowi (ze względu na ryzyko zakażenia tężcem), pod warunkiem, że od ostatniej dawki szczepionki minęło 5 lat. W przeciwnym razie (dotyczy to szczególnie dzieci zaszczepionych zgodnie z harmonogramem szczepień ochronnych) można zrezygnować ze szczepienia, ponieważ zaszczepiona osoba jest już chroniona i nie są wymagane żadne dodatkowe środki ostrożności. Obowiązkowe jest również wdrożenie profilaktyki wścieklizny. Ponadto lekarz powinien oczyścić i zabandażować ranę. Zwykle wymagane jest leczenie antybiotykami (z wyjątkiem ran powierzchownych). W domu należy uważnie monitorować proces gojenia się rany i regularnie zmieniać opatrunek.

Uzdrowienie to długi proces

Kiedy skóra pęka w wyniku urazu, zabiegu chirurgicznego lub oparzenia, przecięte naczynia krwionośne zaczynają krwawić. Nasza krew zawiera substancje, które pomagają jej krzepnąć i zatrzymać krwawienie. Skrzep utworzył się i przez noc zamienił się w parch. Po tygodniu komórki tkanki łącznej zaczynają się namnażać, a uszkodzoną skórę należy trzymać razem. Tworzący się wówczas kolagen jest elementem łączącym. Rana kurczy się, zmniejsza się jej powierzchnia, pokryta jest cienką warstwą nabłonka. Jeśli proces ten nie zostanie przeprowadzony prawidłowo, równowaga między produkcją a rozkładem kolagenu zostanie zaburzona, powstanie nadmierna tkanka łączna, powstaną przerostowe blizny lub bliznowce. Ten proces może potrwać do 2 lat.

Zobacz więcej  Kaszka na twarzy: Przyczyny, pielęgnacja i wpływ alergii pokarmowych na czoło - jak radzić sobie z problemem

Blizny przerostowe i bliznowce

Blizny przerostowe są zwykle czerwone, pogrubione, twarde i wypukłe. Ogranicza elastyczność otaczających tkanek. Nierzadko rany pogarszają się w ciągu pierwszych 6 miesięcy po powstaniu, a następnie zwykle zanikają stopniowo. Niestety, nie zawsze tak jest. Ten rodzaj blizn występuje częściej u osób młodych, u których produkcja kolagenu jest wyższa, a skóra często jest naciągnięta. Czasami takie blizny są również przyczyną bólu, nieprzyjemnego uczucia naciągania skóry, ograniczenia ruchu w określonych obszarach ciała. Czasami zmieniają kolor. Z drugiej strony blizny keloidowe przypominają wzrost i zwykle przekraczają wielkość zmian skórnych. Może być żelazny cyjan, ciemnoróżowy lub czerwony. Ponadto często jest bolesny i swędzący. Jeśli bliznowce rosną, musisz sprawdzić zmiany. Usunięcie blizn keloidowych wiąże się z ryzykiem nawrotu.

Jak zapewnić normalne gojenie się rany?

Jeśli są to rany pooperacyjne, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku drobnych obrażeń ranę oczyścić, zdezynfekować i przykryć sterylnym opatrunkiem. Gdy stan zapalny ustąpił i strup odpadł, na ranę pooperacyjną usunięto szew i rozpoczęto preparat zapobiegający powstawaniu blizn. Najlepszą metodą na blizny pooperacyjne, np. po cięciu cesarskim, tyreoidektomii czy laserowym leczeniu tatuażu, a także po urazach, a nawet po bliznach po opryszczce – jest skuteczny lek Contractubex żel. Wczesne leczenie świeżych blizn wpływa pozytywnie na proces gojenia oraz hamuje wzrost tkanki łącznej, prowadząc do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.

Zawarte w żelu ekstrakt z cebuli, heparyna i alantoina stanowią harmonijne trio i okazały się skuteczne w leczeniu blizn. Ekstrakt z cebuli ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, co może zapobiegać tworzeniu się nadmiernej tkanki bliznowatej. Substancje przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne, takie jak kwercetyna czy Kemfero, pomagają rozkładać nowo powstały kolagen i zapobiegają jego nadmiarowi. Heparyna zmiękcza blizny, zmniejsza obrzęki i stymuluje regenerację komórek. Wspiera również prawidłowe zapętlanie. Alantoina ma działanie zmiękczające i może również zmniejszyć swędzenie, które często towarzyszy procesowi gojenia. Może również przyspieszyć regenerację naskórka. Ma również właściwości rozpuszczające keratynę i może usuwać pozostałości z naskórka.

Blizny to zmiany skórne spowodowane wczesnym gojeniem się ran

Urazy mogą być mechaniczne (rany kłute, skaleczenia, skaleczenia, rany pooperacyjne), termiczne (oparzenia) lub chemiczne (korozyjne oparzenia chemiczne). Blizny mogą być również spowodowane chorobami, takimi jak trądzik czy ospa wietrzna. Na ich rodzaj i wygląd wpływa wiele czynników, z których najważniejsze to: proces gojenia, metody leczenia, unikanie wtórnych infekcji oraz ogólnoustrojowe stosowanie specjalistycznych preparatów.

Zobacz więcej  Twardzina ograniczona - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

Najczęstsze błędy

Niewłaściwa pielęgnacja ran pooperacyjnych Rany pooperacyjne są zwykle wynikiem interwencji chirurgicznej. Rany takie powinny być w zasadzie „czyste”, ponieważ operacja wykonywana jest w warunkach sterylnych (dezynfekcja narzędzi, pola operacyjnego i opatrunków). Szczególną uwagę należy zwrócić na zmianę opatrunku, zdjęcie szwów i codzienną pielęgnację. Ważne jest, aby nie usuwać samemu strupów zbyt wcześnie, ponieważ utworzy to bramę infekcyjną i dalszy proces gojenia może być skomplikowany. Po całkowitym wygojeniu rany i odpadnięciu strupka należy nasmarować bliznę specjalnym preparatem, aby zapewnić nawilżenie, zmiękczenie i poprawę elastyczności tkanki. Stosowanie takich środków zmniejsza również swędzenie w obszarze operacyjnym, eliminując tym samym zadrapania, które są szkodliwe dla procesu gojenia.

Używanie niewłaściwego preparatu

Oparzenia są spowodowane działaniem wysokiej temperatury. W wielu przypadkach w celu złagodzenia bólu związanego z takimi urazami pacjenci stosują nieodpowiednie preparaty lub nakładają na ranę niesterylne materiały, co może prowadzić do infekcji i powikłań w procesie gojenia. Rezultatem może być nieestetyczna blizna. Zeskrob strupa Pacjenci często usuwają mechanicznie strupki z ran pooperacyjnych. Jest to błąd! Proces gojenia i regeneracji odbywa się pod strupami, im bardziej zaawansowany, tym strupy słabiej przylegają do ciała. Dlatego niech odpadnie w odpowiednim czasie – uchroni nas to przed ryzykiem krwawienia i infekcji. Świeża tkanka, która pojawia się po zniknięciu strupka, jest bardzo delikatna, dlatego do nawilżenia należy stosować specjalne preparaty.

Trądzik zwykle pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy nastolatki najbardziej martwią się o akceptację swoich rówieśników. Każdy chce wyglądać jak najlepiej, a ta sytuacja to utrudnia. To jest przyczyną frustracji, złożoności, a nawet częstego unikania towarzystwa. Nic dziwnego, że młodzi ludzie chcą usunąć ropne zmiany i strupy na twarzy. Najczęstsze metody to drapanie i wyciskanie trądziku. Tyle że to najgorsza metoda. Uciskanie – zwykle nieutrzymywane w warunkach aseptycznych – może powodować powtarzające się infekcje i procesy zapalne rozprzestrzeniające się na inne części skóry, co prowadzi do złożonych zmian, długotrwałego gojenia i tworzenia blizn.

Leczenie blizn

Większość blizn nie wymaga leczenia. Jeśli rana zagoiła się bez powikłań, nie ma wokół niepotrzebnych podrażnień i wtórnej reinfekcji, proces powstawania blizny zwykle przebiega normalnie, a powstała blizna nie ma znaczenia funkcjonalnego ani estetycznego. Wyjątkiem są osoby z genetyczną predyspozycją do zakłócania procesu gojenia – muszą być bardzo ostrożni przy gojeniu się ran, ponieważ nawet drobne urazy mogą powodować nieestetyczne zgrubienia. Zaawansowane leczenie blizn obejmuje wiele metod. Najczęściej stosuje się specjalistyczne preparaty. Ważne jest jednak, aby systematycznie przeprowadzać kurację w czasie zalecanym przez producenta danego leku lub do momentu uzyskania pożądanego efektu.

Zobacz więcej  Domowy sposób na usunięcie makijażu permanentnego brwi: remover, czyli chemiczne usuwanie tatuażu

Bardzo korzystne jest również stosowanie podstawowych technik masażu

Przygotowuje to tkanki do wchłonięcia preparatów, jednocześnie zmiękczając je i zwiększając ich elastyczność. Niektórzy dermatolodzy zalecają również implantację soniczną, czyli masaż głowicą ultradźwiękową przy użyciu wybranych preparatów. W przypadku nadmiernego wzrostu blizn stosuje się peelingi mechaniczne i chemiczne. Mogą usunąć zmieniony naskórek, a w prostym wtórnym procesie gojenia naskórek wygląda jak sąsiednia zdrowa tkanka. Gdy blizny – zwykle oparzenia – utrudniają ruch stawów, konieczne jest chirurgiczne usunięcie patologicznej tkanki, która ogranicza ruch. Można to zrobić w tradycyjny sposób lub za pomocą laserów. Podczas leczenia zmian oparzeniowych stosuje się kompresjoterapię, zwaną terapią uciskową, która polega na wywieraniu stałego ucisku na tkanki w celu zmniejszenia ryzyka powstania nieestetycznych blizn.

Dla wielu osób laserowe usuwanie blizn przynosi ogromną ulgę

Szczególnie destrukcyjne są blizny, które trudno ukryć na twarzy. Często są źródłem wielu kompleksów i utraty pewności siebie. Urazy i zabiegi chirurgiczne są odpowiedzialne za wiele trwałych śladów, ale częstszą przyczyną jest trądzik. Laserowe usuwanie blizn to zabieg, który niedawno pojawił się w gabinetach kosmetycznych. Proces ten realizowany jest za pomocą urządzeń zwanych laserami kratowymi. Służą również do usuwania zmarszczek i rozstępów. Świetnie sprawdzają się również podczas korekcji obwisłych powiek. Laserowe usuwanie blizn to bezpieczna i nieinwazyjna operacja. To także jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się problemu nieestetycznych blizn z różnych źródeł, w tym blizn potrądzikowych i bliznowców, czyli bliznowców do usuwania blizn, przy użyciu laserów frakcyjnych CO2 do dokładnego wnikania w skórę-w głąb skóry. skóra właściwa. Powoduje mikrouszkodzenia, które inicjują naturalny proces przebudowy i zwiększają produkcję kolagenu. W efekcie po wygojeniu skóra staje się gładsza i jaśniejsza, a blizny stają się prawie niewidoczne. W przypadku, gdy blizna jest wyraźnie widoczna, zwykle jeden cykl leczenia może nie wystarczyć, dlatego zaleca się wykonanie serii zabiegów. Liczba kursów leczenia i czas między zabiegami to kwestie osobiste, w zależności od takich czynników, jak rozmiar, lokalizacja i wiek blizny. Z tego powodu zalecamy konsultację z ekspertem, który dobierze indywidualny plan leczenia.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop