Blog

Czy FUE to najlepsza metoda przeszczepu włosów?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czy FUE to najlepsza metoda przeszczepu włosów?

Metoda FUE stanowi obecnie najbardziej wyrafinowaną i najnowszą metodę transplantacji włosów. Należy mieć na uwadze, iż wyłącznie doświadczony lekarz może prawidłowo doradzić wybór metody, biorąc pod uwagę dostępne możliwości techniczne i oczekiwania pacjenta. Stosowanie niektórych suplementów diety i leków pomaga w zachowaniu gęstych włosów, co jednak można zrobić, kiedy włosy już zupełnie wypadły? Nie jest żadną tajemnicą, iż najtrwalszymi i najodporniejszych są te z boków i tyłu głowy. Bazując na takiej wiedzy, rozpoczęto próby przenoszenia tych silnych włosów w miejsca, gdzie pacjenci ich już nie mają, czyli najczęściej czubek głowy i przód głowy z zakolami. Pierwsze transplantacje obejmowały wycięcie fragmentu skóry wraz z włosami i wszyciu go w miejsce, gdzie nie ma owłosienia. Najnowszą techniką, a przy tym najmniej inwazyjną i niepozostawiającą widocznych na pierwszy rzut oka śladów, jest metoda FUE. W tym wypadku pobierane są pojedyncze mieszki włosowe, bez konieczności użycia skalpela.

Oczekiwania pacjentów

Większość pacjentów, którzy chcą obniżyć swoją linię włosów to mężczyźni pragnący poprawić wygląd, a więc i samopoczucie. Ustalenie na samym początku oczekiwań leży nie tylko w interesie pacjenta, ale i lekarza. Znacząco ułatwia wybranie właściwie metody chirurgicznej oraz satysfakcjonującej dystrybucji pobieranych mieszków. Podstawowymi przyczynami, dla których pacjenci decydują na przeszczep włosów metodą FUE to poczucie wczesnego starzenia się z uwagi na utratę owłosienia, jak i obniżenie samooceny. Wielu spośród mężczyzn nie przyznaje się publicznie, iż łysienie jest dla nich problemem i budzi negatywne emocje. Ma to jednakże znaczący wpływ na ich sposób postrzegania samych siebie wśród rodziny i znajomych i na samoocenę.

Czynniki mające bezpośredni wpływ na planowanie zabiegu i jego efekty

Wiek pacjenta

Męski typ łysienia to szybko postępujący proces. Inaczej będą planowane zabiegi w przypadku młodych osób, u których powinno się wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia postępującej utraty włosów, a zupełnie inaczej u osób w wieku powyżej 50 roku życia, u których nierzadko utrata owłosienia jest już ustabilizowana na wybranym poziomie.

Typ łysienia

Rodzaj włosów

Kolor, grubość czy także rodzaj włosów trzeba będzie brać pod uwagę w czasie planowania zabiegów przeszczepu i zagęszczania włosów. Na przykład lekko kręcone i grube włosy dadzą efekty lepszego krycia.

Przebyte wcześniej zabiegi

Zabiegi obejmujące wycięcie kawałka skóry z tyłu głowy w znaczący sposób ogranicza możliwość pobrania większej ilości pojedynczych mieszków włosowych.

Kwestia finansowa

Dla niektórych osób kwestia kosztów zabiegu FUE jest drugorzędną sprawą. Niemniej jednak większość będzie poszukiwała jak najlepszego rozwiązania w niewygórowanej sztucznie, rozsądnej cenie.

PRZEBIEG ZABIEGU FUE

Etap I: Przeprowadzenie konsultacji medycznej

Na samym początku lekarz powinien spróbować ustalić przyczynę wypadania włosów, jak i ocenić ryzyko postępowania procesu. Inaczej dobierane są metody leczenia dla młodych osób, inaczej zaś dla osób po 30 roku życia. Po tym jak zostaną wykluczone inne możliwie metody leczenia, konieczne będzie rozważenie przeszczepu włosów metodą FUE. Wstępna konsultacja może odbywać się również za pośrednictwem internetu. Jest to niezwykle wygodna forma konsultacji prywatnej. Na podstawie przesłanych zdjęć oceniany jest wstępny zakres potrzebnego zabiegu, jakość okolic dawczych i orientacyjna cena.

Etap II: przygotowanie do zabiegu FUE

W momencie, gdy pacjent podejmie decyzję o poddaniu się zabiegowi FUE, kolejnym krokiem stanie się wizyta w klinice i bardzo dokładna ocena dawczych okolic, zaproponowana będzie ostateczna wersja rekonstrukcji owłosienia. Zbierany jest bardzo dokładny wywiad. Lekarz uzupełnia także historię medyczną pacjenta. Wykonywana jest dokumentacja fotograficzna, zlecane są badania laboratoryjne krwi.

Etap III: przeprowadzenie zabiegu FUE

Transplantacja to rutynowa procedurą, którą wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Metoda FUE pozwala od razu na pobieranie pojedynczych mikroprzeszczepów z dawczych okolic. Asystenci grupują je w zależności od liczby włosów w jednym mikroprzeszczepie – na ogół są to 1-4 włosów.

Czego można się spodziewać po przeszczepie włosów z zastosowaniem metody FUE?

Wielu pacjentów poddaje się przeszczepowi włosów metodą FUE, który polega na ekstrakcji pojedynczych mieszków włosowych ze skóry. Mieszki usuwane są z obszaru dawczego i implantuje w łysiejące obszary po zliczeniu pod mikroskopem i oczyszczeniu.

Pierwsza noc

Obszar biorczy i dawczy będą zaczerwienione. Na obszarze dawczym mogą pojawić się również widoczne, niewielkie czerwone dziurki w miejscach, gdzie zostały pobrane mieszki włosowe. Zagoją się one w ciągu 2-3 dni. Ból po przeprowadzonym zabiegu metoda FUE jest rzadkim zjawiskiem. Jeżeli już wystąpi, na ogół pomagają zwykłe środki przeciwbólowe. Nie wolno dotykać obszaru biorczego w pierwszą noc. Trzeba spać z mało uformowaną poduszką tak, aby nie dotykała ona miejsc, gdzie wszczepiono mieszki włosowe. W wieczór po wykonanym zabiegu należy unikać spożywania napojów alkoholowych. Może bowiem dojść do interakcji z lekami zażytymi podczas zabiegu, albo tymi, które zostały przepisane przez lekarza.

Dzień 1:

  • na skórze głowy pojawią się strupki, które odpadną w ciągu 5 kolejnych dni,
  • różowe przebarwienia albo zaczerwienienie w obszarze dawczym i biorczym zaczną blednąć.

Pamiętajmy przy tym, iż nie wolno dotykać przeszczepionych mieszków włosowych

Dni 2-4:

Może wystąpić niewielkie zasinienie albo różowe przebarwienia i strupki mogą pozostać nadal widoczne w obszarze dawczym i obszarze przeszczepu. Będą one stopniowo blednąć w pierwszym tygodniu po przeprowadzonym zabiegu. Opuchlizna w okolicach oczu i na czole pojawia się na ogół w 2 albo w 3 dniu po zabiegu i osiąga maksymalne natężenie w 4-tym dniu, po czym zaczyna stopniowo znikać. Zwykle podawane są leki celem zmniejszenia opuchlizny.

Dni 5-7

W obszarze biorczym mieszki włosowe będą już na tyle zrośnięte ze skórą, iż nie będzie możliwe ich usunięcie przez pociągnięcie albo potarcie. Jeżeli nadal pacjent ma strupki, to może wymyć już głowę, pocierając ją trochę mocniej celem ich usunięcia. 7-go dnia większość osób po zabiegu nie ma już żadnych śladów w obszarze dawczym. Może pojawić się swędzenie i pieczenie, co jest oznaką gojenia.

Można pozostawić szampon na dłuższych czas na przeszczepionych mieszkach włosowych (2-5  minut), aby strupki stały się miękkie i zmyły się w ciągu 5 dni. Odpowiednie nawilżanie skóry pomoże w uporaniu się ze swędzeniem.

Tygodnie 2-4

Mieszki włosowe wejdą w fazę spoczynku i zaczną gubienie łodyg włosów. Niektórzy pacjenci będą mogli zauważyć zmiany podobne nieco do krost w obszarze biorczym i dawczym. Zwykle znikają one bez dodatkowych interwencji.

Miesiące 2-4

Przeszczepione włosy zaczną rosnąć. Rzadkie i cienkie włosy w ciągu najbliższych kilku miesięcy staną się grubsze i dłuższe. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać przerzedzenia już istniejących włosów, co nazywane jest utratą szokową. Później wszystko powróci do normy.

Miesiące 4-6

Nowo wyrośnięte włosy stają się coraz dłuższe, grubsze i widoczne. Pacjenci umawianie są na wizytę kontrolną zwykle po 6 miesiącach od zabiegu. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż większość spośród nowych włosów powinna do tego czasu wyrosnąć.

Jeżeli zamierzamy wychodzić na słońce, konieczne będzie założenie nakrycia głowy. Jeżeli nie możemy założyć odpowiedniej czapki, używajmy kremu, mającego minimum filtr SPF 30 albo też wyższy przez kilka następujących po zabiegu miesięcy.

Miesiące 6-12

Przeszczepione podczas zabiegu FUE włosy ciągle rosną i stają się dłuższe i gęstsze, zatem możliwe staje się ich uczesanie w dowolnie wybrany sposób.

Mogą pojawić się zmiany w strukturze włosów: nowe włosy będą grube, a później zaczną rosnąć już normalne włosy.

Miesiące 12-18

Pojawia się już ostateczny efekt wykonanego przeszczepu mieszków włosowych. Pacjent może cieszyć się trwałymi zmianami w gęstości i wyglądzie włosów.

 

 

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop