Blog

Blizny na udach

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Blizny na udach i co z nimi zrobić?

Rozstępy to długie, wąskie blizny, które pojawiają się na skórze jako równoległe linie. Ich kolor i konsystencja różnią się od zdrowej skóry – od fioletu do jasnoróżowego i jasnoszarego. Kiedy dotykasz rozstępów palcami, możesz poczuć lekkie plecy lub wgniecenie. Dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, stanowią duży problem estetyczny. Na szczęście istnieje kilka sposobów na skuteczną redukcję rozstępów.

Przyczyny powstawania rozstępów na udach

Rozstępy to defekty skóry spowodowane rozpadem włókien kolagenowych i elastynowych. Może to spowodować rozciąganie się skóry. W niektórych przypadkach rozstępy są powszechne: – Wiele kobiet doświadcza rozstępów w czasie ciąży z powodu wielu rozciągnięć skóry – Rozstępy pojawiają się czasami, gdy szybko przybierasz na wadze lub tracisz wagę – Nastolatki mogą również zauważyć ciążę Zmarszczki – Kremy i leki zawierające kortykosteroidy mogą powodować rozstępy i zmniejszać elastyczność skóry. – Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą również powodować rozstępy, które są związane z kortyzolem (hormonem stresu) wytwarzanym przez nadnercza. Większość kobiet zmaga się z rozstępami na udach i łydkach. , Biodra, klatka piersiowa i ramiona.

Jak zapobiegać rozstępom na udach

Jeśli używasz pewnych leków lub kremów zawierających sterydy, planujesz rodzinę lub inne treningi, pamiętaj o przestrzeganiu poniższych środków ostrożności: -Regularny masaż naturalnymi olejkami może pomóc w zapobieganiu ciąży Zmarszczki pojawiają się, ponieważ zawierają niezbędne składniki odżywcze. Wypróbuj olej kokosowy.Olej kokosowy znany jest ze swoich właściwości pielęgnujących skórę, co wyjaśnia, dlaczego był używany do leczenia różnych blizn w czasach starożytnych. Dziś jest łatwo dostępny i niedrogi. Możesz również użyć oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia, ponieważ jest bogaty w witaminę E, która jest niezbędna do odżywiania głębokich warstw skóry. Pomóc może również olej z masła kakaowego. Pochodzi z ziaren kakaowych i ma bogate właściwości przeciwutleniające. Stosowanie tego olejku we wczesnej ciąży pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Jak usunąć blizny?

To, jaki zabieg usuwania blizn wybierzemy, zależy głównie od stanu naszej wady. Warto też pamiętać, że to, jak usuniemy blizny, ostatecznie zweryfikuje kosmetyczka, dermatolog czy chirurg, z których usług będziemy korzystać. Uwzględni wszystkie czynniki, takie jak wygląd, wiek, wielkość i głębokość blizny. W oparciu o te czynniki wybierze najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę.

Peeling chemiczny

Metoda ta ma na celu usunięcie niewielkich blizn spowodowanych chorobami takimi jak ospa wietrzna czy łagodny trądzik. Jego właściwości złuszczające i wygładzające opierają się na wykorzystaniu fenolu i innych substancji zmniejszających jego działanie. Fenol rozbija wierzchnią warstwę naskórka i stymuluje jego regenerację. W efekcie odradza się zdrowa, jędrna i gładka skóra. Warto jednak pamiętać, że osoby o ciemnej karnacji i wrażliwej skórze, które mają skłonność do alergii, nie mogą stosować peelingów chemicznych. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie około 6 zabiegów.

Zobacz więcej  Medycyna estetyczna - dla kogo jest i czy warto z niej skorzystać?

Krioterapia

Zabieg usuwania blizn w krioterapii polega na zastosowaniu ciekłego azotu lub podtlenku azotu w temperaturze od 90 do 190°C. Tak niska temperatura spowoduje turbulencje w przepływie krwi w miejscu podania azotu. W rezultacie komórki bliznowate ulegają niedokrwieniu i niedotlenieniu. Uszkodzenie komórek powoduje powstawanie nowych i zregenerowanych komórek podczas procesu gojenia. Dzięki temu rośnie zdrowa i gładka skóra. Aby całkowicie usunąć bliznę, krioterapię należy powtarzać co najmniej 5 razy co kilka tygodni.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja, podobnie jak peeling chemiczny, skutecznie leczy blizny potrądzikowe i po ospie, ale jest głębokie i oczywiste. Działa poprzez nałożenie diamentowej głowicy na skórę, obracanie i pocieranie kolejnej warstwy skóry. Ponieważ tarcie może powodować ból, przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe, najczęstszą postacią jest maść lub krem. Po operacji osoba przeprowadzająca operację zakłada opatrunek ochronny w celu ochrony uszkodzonej skóry. Zwykle regeneruje się i leczy w około 7 dni. Jeśli jednak otarcie jest już głębokie i rozprzestrzeniło się na głębsze warstwy skóry, proces gojenia może potrwać nawet miesiąc. Przy mikrodermabrazji blizny nie zawsze znikają całkowicie, ale na pewno nie są oczywiste. W zależności od wielkości blizny wymagane jest od 2 do 10 zabiegów mikrodermabrazji.

Mezoterapia

Mezoterapia służy do usuwania głębokich blizn po oparzeniach lub zabiegach chirurgicznych. Zwykle są porośnięte brązowymi lub ciemnoczerwonymi bliznami. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu do niej sterydów. Dzięki nim zniknął zarośnięty narośl, a na jego miejscu pojawiła się płaska i płytka blizna, którą łatwiej było usunąć. Jeśli blizna jest bardzo głęboka i duża, mezoterapię należy wykonywać kilka razy co kilka tygodni, aby zobaczyć początkową różnicę.

Coraz popularniejszą metodą usuwania blizn jest zastosowanie lasera frakcyjnego

Jest to bezpieczna metoda, z której może korzystać każdy bez względu na wiek. Laserem można usunąć każdą bliznę, niezależnie od jej wielkości i głębokości. Ponieważ jest prawie bezbolesny, wybiera go coraz więcej pacjentów. 30 minut przed rozpoczęciem zabiegu nałożyć krem znieczulający na skórę, aby zminimalizować ewentualny ból i pieczenie. Podczas procesu laserowego usuwania blizn lekarz lub kosmetyczka kieruje wiązkę lasera na zmianę. Długość i czas trwania leczenia zależą od wielkości i głębokości blizny. Następnie skóra stanie się zaczerwieniona, zaogniona i mrowiąca, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od wielkości blizny koszt leczenia frakcyjnego waha się od stu do kilkuset złotych.

Zobacz więcej  Wykwit skórny: zmiana, która wyróżnia się w spektrum chorób skóry

Psychologiczny wpływ blizn i powrót złych wspomnień

Blizny to „pamiątki”, które nigdy do końca nie znikną z naszych ciał, choć przy odpowiednich środkach, w tym plastry silikonowe, maści czy żele, możemy zredukować ich widoczność niemal do zera. Dlaczego jest tak ważny dla wielu osób? Psychologiczny wpływ blizn może być ogromny. Przyczyna powstawania blizn może być różna. Wiele z nich jest spowodowanych wypadkami drogowymi, oparzeniami w pożarach lub uszczerbkiem na zdrowiu w pracy. Drugim popularnym rodzajem blizny są blizny pooperacyjne. Niektóre z nich pojawiają się podczas ciężkich, ale konwencjonalnych zabiegów, a inne są wynikiem wieloletnich walk z nowotworami lub równie poważnymi chorobami. Dlatego warto pamiętać, że wiele blizn na ciele jest bezpośrednim dowodem traumatycznych przeżyć lub bolesnych zmagań z poważnymi chorobami.

Wpływ blizn na samopoczucie i interakcje społeczne

Nie wszystkie trwałe ślady na naszym ciele są wynikiem traumatycznych przeżyć, co nie oznacza, że skutki zdrowotne blizn przy zwykłym zabiegu chirurgicznym czy porodzie są znikome. Wygląd jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na poczucie własnej wartości wielu ludzi. Dlatego wpływ blizn na zdrowie może być znaczący, zwłaszcza gdy znajdują się one w widocznych odsłoniętych częściach ciała – np. na twarzy, a latem na ramionach, nogach czy brzuchu. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy środowisko nosiciela jest tolerancyjne. Psychologiczny wpływ blizn jest związany z subiektywną oceną gospodarza. Ślady po wypadkach i operacjach mogą mieć wpływ na życie społeczne, ponieważ osoby z bliznami czasem unikają spotkań z nowymi przyjaciółmi. Istotną kwestią może być również trudność w znalezieniu partnera.

Dlaczego blizny są zwykle większym problemem dla kobiet?

Wpływ blizn na szczęście i psychikę jest sprawą osobistą, ale zauważono, że kobiety są na ogół bardziej podatne na to zjawisko. Dlaczego to się dzieje? Atrakcyjność przypisuje się przede wszystkim atrybutom kobiet, a gładka skóra jest jednym z jej ważnych elementów. Ponadto w przypadku mężczyzn niektóre blizny mogą nawet pozytywnie wpływać na ich wizerunek, subiektywnie dodając im męskości. Należy jednak również zauważyć, że zmienia się to również wraz z wiekiem. Blizny, które kiedyś wyglądały naprawdę męsko, mogą z czasem stać się defektami oszpecenia, które z czasem poważnie wpływają na poczucie własnej wartości.

Blizny, ślady uszkodzeń skóry, mogą powodować wiele problemów psychicznych i fizycznych. Gdy są małe, zwykle nie przyciągają naszej uwagi, a z czasem zupełnie o nich zapominamy. Jeśli jednak blizna jest duża, sprawa się komplikuje, a jej istnienie nie tylko wpłynie na naszą urodę, ale również spowoduje ból lub ograniczy naszą mobilność i utrudni normalne codzienne czynności. Niejednokrotnie osoby, które mają problemy, które są duże, twarde, nierówne, często wykraczają poza obszar rany, a co gorsza znajdują się w widocznej pozycji blizny, wycofują się z poprzedniego życia. Unikają interakcji społecznych, obniżają poczucie własnej wartości, a ich głównym celem jest ukrywanie nieestetycznych blizn przed resztą świata.

Zobacz więcej  Botox - zatrzymaj młodość na dłużej

Jak dbać o świeże blizny?

Im szybciej zaczniemy dbać o bliznę, tym większe prawdopodobieństwo, że stanie się ona mniej widoczna lub całkowicie zniknie w przyszłości. Ważna jest konsekwencja oraz regularna pielęgnacja i leczenie, w przeciwnym razie nasze działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Nawet we wczesnych stadiach gojenia ran należy regularnie czyścić i zmieniać opatrunek. Do mycia używaj łagodnych konserwantów, które mogą dezynfekować, ale nie podrażnią skóry. Staraj się nie zrywać strupów, aby nie spowodować infekcji. W przypadku ran pooperacyjnych tworzenie się strupów można usunąć po nasączeniu mokrą gazą. Jeśli rana znajduje się w obszarze o zwiększonym napięciu skóry, takim jak kolano lub łokieć, staraj się unikać nadmiernej aktywności fizycznej, aby zapobiec rozproszeniu blizny. Latem pamiętaj o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej – unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i używaj kremów ochronnych.

Blizna i medycyna estetyczna

Jeśli regularne stosowanie kosmetyków do leczenia blizn nie przynosi oczekiwanych rezultatów, alternatywną metodą jest leczenie farmakologiczne. W przypadku blizn długotrwałych najlepszy efekt daje leczenie skojarzone, czyli zastosowanie kilku rodzajów zabiegów, aby skuteczniej zregenerować skórę. Popularnym zabiegiem jest mikrodermabrazja, która polega na ścieraniu warstwy rogowej naskórka precyzyjnie kontrolowanym przepływem mikrokryształów. W rzemiośle najczęściej stosuje się główki diamentowe lub korundowe. Oksybrazja wykorzystuje silny przepływ tlenu i słonej wody i jest bardzo popularna. Jeszcze do niedawna inną metodą leczenia uszkodzeń skóry po ospie i trądziku była mikrodermabrazja. Do usunięcia naskórka użyć należy urządzenia wyposażonego w obrotową głowicę ścierną ze szczotką diamentową. Ten proces odbywa się w znieczuleniu. Efekt złuszczania skóry można osiągnąć również poprzez zastosowanie peelingów chemicznych. Dają obiecujące wyniki w przypadku małych i cienkich blizn. Oprócz złuszczania i redukcji blizn, mogą również stymulować skórę do produkcji kolagenu i elastyny oraz redukować przebarwienia. W celu usunięcia nieestetycznych blizn pacjenci często wybierają leczenie laserowe. Nie tylko niszczą nieprawidłowe tkanki, ale także stymulują regenerację skóry. Dobierz rodzaj lasera do potrzeb pacjenta i rodzaju blizny. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest leczenie komórkami macierzystymi lub osoczem bogatopłytkowym, które pozyskiwane jest z krwi pacjenta.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop