Blog

Anemia a wypadanie włosów – jak niedobór żelaza wpływa na kondycję włosów i jakie kroki należy podjąć, aby poprawić ich wzrost i wygląd?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Anemia a wypadanie włosów – jak niedobór żelaza wpływa na kondycję włosów i jakie kroki należy podjąć, aby poprawić ich wzrost i wygląd?

Czym jest anemia?

Jako doświadczony trycholog, pracujący wiele lat w branży, mogę potwierdzić, że żelazo odgrywa istotną rolę w wzroście i utrzymaniu zdrowych włosów. Dysfunkcje związane z niedoborem tego pierwiastka mogą prowadzić zarówno do słabej kondycji włosów, jak i wypadania włosów typu żeńskiego i męskiego. Należy jednak pamiętać, że żelazo jest tylko jednym z czynników wpływających na zdrowie naszych włosów i jego suplementacja powinna być ściśle kontrolowana.

Niedobór żelaza prowadzi do osłabienia czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne za transport tlenu i substancji odżywczych do komórek naszego ciała, w tym także mieszka włosowego – miejsca, w którym wyrasta włos. Dlatego utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza w organizmie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju zdrowego i mocnego włosa.

Włosy zaczynają osłabiać się i wypadać, gdy mieszki włosowe przechodzą z fazy wzrostu do fazy spoczynku. Brak dostępu do żelaza na dłuższą metę może również uszkodzić włosy, prowadząc do ich łamliwości, suchości i rozszczepienia końcówek. W niektórych przypadkach niedobór żelaza może być również powiązany z innymi zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak zespół policystycznych jajników, który również wpływa na jakość i ilość włosów.

Aby wzmocnić włosy i zapobiec nadmiernemu ich wypadaniu, warto zadbać o właściwą suplementację żelaza, ale również o inne składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B, biotynę, kwas foliowy czy cynk. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania, gdyż nadmiar żelaza również może być szkodliwy dla naszego organizmu.

Wchodząc w skład hemoglobiny transportującej tlen i będąc istotnym pod względem funkcji życiowych, żelazo odgrywa kluczowe znaczenie nie tylko dla zdrowia naszych włosów, ale również dla całego organizmu. Dlatego utrata włosów może być sygnałem ostrzegawczym, sugerującym problemy z poziomem żelaza w organizmie. W takim przypadku warto wykonać dokładne badania i podjąć odpowiednie działania, które pozwolą nam zachować nie tylko piękne, zdrowe włosy, ale również ogólną dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

Zobacz więcej  Domowe sposoby na wypadanie włosów

Jak anemia przyczynia się do zwiększonego wypadania włosów?

Niski poziom hemoglobiny transportującej tlen w organizmie może być wynikiem niedoboru żelaza, co prowadzi do anemii. Włosy są wrażliwe na ilości żelaza w tkankach oraz poziom hemoglobiny, co może przyczynić się do wypadania włosów i łysienia.

Wypadanie włosów jest jednym z objawów niedoboru żelaza, który może wystąpić u osób z anemią lub innych przyczyn, takich jak zespół policystycznych jajników. W takiej sytuacji żelazo a wypadanie włosów są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy organizmowi brakuje żelaza, deficytowy pierwiastek jest kierowany przede wszystkim do szpiku kostnego, gdzie odgrywa ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek. Włosy natomiast, względem funkcji życiowych, tracą dostęp do żelaza, co prowadzi do osłabienia mieszka włosowego i ostatecznie do wypadania włosów.

Żelazo jest niezbędne dla funkcjonowania całego organizmu, ale jego niedobór może prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych. Aby utrzymać odpowiednią ilość żelaza w organizmie, warto dbać o zdrową dietę bogatą w białko, witaminę C i inne składniki odżywcze, które pomagają w absorpcji żelaza. Najczęstsze przyczyny niedoboru żelaza są niewłaściwa dieta, trudności z wchłanianiem lub nadmierna utrata krwi, np. podczas miesiączki.

Jeżeli zauważysz spadek w gęstości włosów lub pojawią się objawy anemii, takie jak zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, to konieczne jest wykonanie badań mających na celu sprawdzenie poziomu hemoglobiny i ilości żelaza w organizmie. Oczywiście, ważne jest także, aby wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów, takie jak stres, zmiany hormonalne, czy genetyczne predyspozycje.

W przypadku wykrycia niedoboru żelaza, udaj się do specjalisty, takiego jak lekarz internista lub dermatolog, który przepisze odpowiednie leczenie. Ten może obejmować suplementację żelaza w postaci tabletek, syropów lub zastrzyków. Dbanie o odpowiedni poziom żelaza w organizmie i skład hemoglobiny transportującej tlen może przyczynić się do zahamowania wypadania włosów i poprawy ich kondycji.

Podsumowując, niski poziom żelaza w organizmie może prowadzić do wypadania włosów i anemii, ale odpowiednie leczenie może być kluczem do odbudowy struktury włosa i przywrócenia jego zdrowego wyglądu. Ważne jest jednak profilaktyczne badanie poziomu żelaza w organizmie, aby szybko reagować na ewentualne zmiany i uniknąć poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Zobacz więcej  Laserowy Lifting powiek - popraw swój wygląd

Jak powstrzymać utratę włosów?

Współczesny trycholog ma do dyspozycji szerokie spektrum narzędzi i metod leczenia problemów związanych z włosami. Na przestrzeni ostatnich lat zarówno badania kliniczne, jak i obserwacje praktyczne wyraźnie wskazują, że jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i kondycję włosów jest odpowiedni poziom żelaza w organizmie. W przypadku anemii, wynikającej z niedoboru tego pierwiastka, dochodzi do znacznego osłabienia włosów, a także wzmożonego ich wypadania.

Żelazo pełni wiele istotnych funkcji życiowych w organizmie, a jednym z głównych objawów jego niedoboru są właśnie problemy z włosami. W miarę jak organizm walczy o utrzymanie najważniejszych funkcji życiowych, w tym produkcji hemoglobiny, dostęp do żelaza dla innych mniej priorytetowych narządów, takich jak mieszki włosowe, jest ograniczany. W rezultacie włosy słabną, a ich porost jest hamowany.

Anemia, czyli brak żelaza i niski poziom hemoglobiny powoduje także wiele innych objawów, takich jak ból głowy, zawroty głowy, bladość skóry, zmęczenie czy zadyszka. W leczeniu anemii niezbędna jest suplementacja żelaza, ale również witamin z grupy B, w tym witaminy B12. Po konsultacji z lekarzem i zastosowaniu odpowiednich dawek żelaza, można stopniowo poprawić kondycję organizmu, również w kwestii zdrowia włosów.

Jednakże warto pamiętać, że jak wspomniano na wstępie, samo podniesienie poziomu żelaza i ferrytyny nie wystarczy, aby przynieść pełne rezultaty w postaci nowych, mocnych włosów z pustych mieszków włosowych. W tym celu należy skonsultować się z trychologiem, który dobierze odpowiednie preparaty stymulujące porost włosów i hamujące ich nadmierne wypadanie. Dopiero wtedy można liczyć na kompleksowe i trwałe rezultaty leczenia.

W ramach zabiegów trychologicznych można również korzystać z terapii laserowej, mezoterapii igłowej czy suplementów diety z aktywnymi składnikami, które pomogą zahamować telogen – fazę spoczynku włosa, która bez odpowiedniej pomocy może prowadzić do wzmożonego wypadania kosmyków. Dlatego regularne wizyty u trychologa i stosowanie specjalistycznych preparatów, dostosowanych do potrzeb danego przypadku, są tak ważne w zachowaniu zdrowia i piękna naszych włosów.

Anemia i terapia przeciw wypadaniu włosów

Wypadanie włosów może być objawem wielu problemów zdrowotnych, w tym niedokrwistości. Tymczasem żelaza brakuje aż 30% światowej populacji, co ma istotny wpływ na kondycję włosów. Jako trycholog z wieloletnim doświadczeniem, chcę przedstawić zagadnienie, jak anemia wpływa na włosy oraz jakie zabiegi oferujemy naszym klientom w celu przeciwdziałania ich wypadaniu oraz stymulacji wzrostu nowych włosów.

Zobacz więcej  Dermapen - co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Niedokrwistość wynika z niedoboru żelaza w organizmie, co powoduje, że nasze ciało nie może wytworzyć właściwej ilości hemoglobiny niezbędnej do transportu tlenu do wszystkich komórek. Żelazo jest niezbędne, aby nasze włosy były zdrowe i rosły w odpowiednim tempie. Magazynuje się ono również w komórkach organizmu, w tym w mieszku włosowym, który wpływa na fazę anagenu – wzrostu włosów.

W przypadku niedokrwistości, poziom ferrytyny (białka, które magazynuje żelazo w komórkach organizmu) jest zbyt niski, przez co włosy przechodzą przedwcześnie z fazy anagenu w fazę telogenu – spoczynku. W efekcie, włosy na głowie wypadają zdecydowanie szybciej niż odrastają, prowadząc do osłabienia i przerzedzenia.

W naszej klinice trychologicznej oferujemy różnorodne zabiegi, które mają na celu zahamowanie wypadania włosów spowodowanego anemią oraz stymulowanie wzrostu nowych włosów. Wszystkie te metody wzmacniają mieszki włosowe i poprawiają krążenie, co ma kluczowe znaczenie dla wchłaniania żelaza i dostarczenia tlenu do mieszka.

Do zabiegów trychologicznych należą m.in. dermapen, który poprzez mikroskopijne nakłuwanie skóry pobudza jej regenerację; infuzja tlenowa, która przyspiesza odbudowę naczyń włosowatych oraz dostarcza potrzebnego tlenu; oraz fale radiowe i ultradźwięki, które aktywizują krążenie krwi niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosów. Efekty tych zabiegów mogą być jeszcze bardziej widoczne podczas stosowania terapii lampami LED oraz mezoterapii – zarówno igłowej, jak i ta oparta o preparaty takie jak DR CYJ. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to kolejna opcja pobudzająca nawilżenie, ujędrnienie i regenerację skóry głowy.

Leczenie anemii jest także niezbędnym elementem w walce z problemem wypadania włosów. Współpraca z lekarzami specjalistami pozwala ustalić przyczyny niedokrwistości (np. złe odżywianie, zaburzenia hormonalne) oraz zastosować odpowiednie leczenie (suplementacja żelaza, dieta), które w połączeniu z zabiegami trychologicznymi pozwolą na odzyskanie pełnej gęstości i witalności twoich włosów.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop