Blog

Pękające naczynka – jak sobie z tym radzić?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Pękające naczynka – jak sobie z tym radzić?

Pękające naczynka to drobne naczynia znajdujące się pod powierzchnią skóry. Pojawiają się jako małe czerwone kropki, które czasami mogą przypominać trądzik lub wysypkę. Pęknięcia naczyń pojawiają się najczęściej na nosie i policzkach, ale mogą pojawić się także w innych częściach twarzy, w tym na powiekach i czole.

Czym są pękające naczynka?

Popękane naczynka to te właśnie małe czerwone kropki, które czasami widzimy na twarzy, spowodowane rozszerzeniem małych naczyń krwionośnych. Przyczyn pękających naczynek jest wiele, ale większość osób, które na nie cierpią, ma jedną wspólną cechę – predyspozycje genetyczne.

W rzeczywistości, jeśli masz w rodzinie kogoś, kto cierpi na pękające naczynka, prawdopodobnie sam będziesz na nie cierpiał, zwłaszcza jeśli jesteś dorosły. Większe prawdopodobieństwo pękania naczyń obserwuje się u osób w wieku trzydziestu i czterdziestu lat, co jest bardzo zgodne z typowym wzorcem dziedziczenia. Dobra wiadomość jest taka, że problemem pękających naczynek mija wraz z wiekiem. Niektórzy stwierdzają również, że ich stan poprawia się poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Pękające naczynka mogą być również wywołane przez gwałtowne zmiany temperatury. Wpływają one na krążenie, co może prowadzić do długotrwałego zaczerwienienia. Uważaj więc na czynniki wyzwalające, takie jak gorące kąpiele lub długie przebywanie w saunie!

Popękane naczynka pod kontrolą

Kiedy myślimy o naczyniach włosowatych, zwykle widzimy maleńkie żyły, które są odpowiedzialne za przenoszenie natlenionej krwi do każdej części ciała. Są one najmniejszym rodzajem naczyń krwionośnych i różnią się wielkością w zależności od miejsca ich występowania. Kapilary można znaleźć w skórze – warstwie, która tworzy nasz najbardziej zewnętrzny organ – gdzie działają jako bariera między ciałem a światem zewnętrznym. Gdy w tej barierze są dziury lub jest ona osłabiona, do naczyń włosowatych dostają się inne substancje, które powodują obrzęk. Takie substancje mogą obejmować bakterie i zanieczyszczenia ze środowiska (co obejmuje zanieczyszczenia), toksyny uwalniane przez bakterie wywołujące trądzik oraz barwnik z tatuaży. Kiedy obrzęk pojawia się wewnątrz naczynia włosowatego, powoduje jego pęknięcie – stąd nazwa pękające naczynka – i powstanie wokół nich zaczerwienienia. Proces ten znany jest jako teleangiektazja różowata. Jest on powszechny u osób o jasnej karnacji i jest bardziej zauważalny w rumianych miejscach, takich jak policzki czy nos.

Pękające naczynka – jak sobie z nimi radzić?

Problem polega na tym, że niektórzy ludzie mają małe naczynia włosowate na całej twarzy i ciele. Są one tak słabe, że nie kurczą się tak szybko, jak większe naczynia, gdy wypełniają się krwią, więc pozostają duże i zauważalne długo po tym, jak minie początkowy impuls. Na tym polega problem pękania naczynek. Kiedy ktoś ma wiele takich wrażliwych naczyń włosowatych na całym ciele, nazywa się to teleangiektazją różowatą. Co ją powoduje? Lekarze nie są jeszcze całkowicie pewni, ale wydaje się, że jest to związane z ekspozycją na światło słoneczne skóry wrażliwej. Ma to sens, ponieważ stan ten jest najbardziej powszechny u ludzi, którzy mieszkają w obszarach o dużej ilości słońca.

Zobacz więcej  Mikrodermabrazja diamentowa

Jak zadbać o popękane naczynka na twarzy?

Cierpienie z powodu pękających naczynek na naszej twarzy może wydawać się bardziej uciążliwe, niż stanowić rzeczywisty powód do zmartwień, ale w rzeczywistości ich występowanie jest objawem większego problemu. Naczynka są odpowiedzialne za przenoszenie bogatej w tlen krwi z serca do reszty ciała. Kiedy ulegają uszkodzeniu, zaczynają tracić swoją elastyczność i stają się kruche, co powoduje, że pękają pod najmniejszym naciskiem: w tym przypadku Twojej skóry. Więc jeśli chcesz leczyć pekanie naczynek, będziesz musiał zidentyfikować pierwotną przyczynę, a następnie zająć się tym.

O czym może świadczyć pękanie naczynek?

Jeśli masz popękane naczynka na twarzy lub w innym miejscu, istnieje duża szansa, że masz jakiś rodzaj problemu z krążeniem, który musi być traktowany poważnie. Najczęstszą przyczyną jest wysokie ciśnienie krwi lub historia choroby serca w rodzinie.

Bardziej konkretnie, popękane naczynka na twarzy są często spowodowane trądzikiem różowatym – stan skóry obejmuje zaczerwienienie, rumień, widoczne naczynia, a nawet zmiany. Trądzik różowaty może być dziedziczny i daje objawy podobne do trądziku – jeśli więc ostatnio pojawiły się u Ciebie pryszcze, może to być trądzik różowaty. Ta przewlekła choroba skóry powoduje zaczerwienienie twarzy, które u wielu osób wywołuje kompleksy.

Jak radzić sobie z pękającymi naczynkami?

Naczynia włosowate na twarzy są niezwykle delikatne, a przebarwienia tych drobnych naczyń krwionośnych mogą sprawiać, że wyglądają nieestetycznie. Przyczyną tego stanu jest najczęściej narażenie na ekstremalne zimno lub zwiększony nacisk spowodowany zbyt szybkim podniesieniem głowy z pozycji leżącej. Jak zlikwidować pękające naczynka? Widoczne naczynka krwionośne na twarzy można leczyć za pomocą terapii laserowej, ale należy pamiętać, że zabieg ten będzie skuteczny tylko w przypadku niewielkich pękniętych naczynek i tych powstałych w niedawnym czasie. Jeśli doświadczasz powtarzających się przypadków popękanych naczynek na twarzy, możesz spróbować użyć korektora jako środka do ukrycia przebarwień, dopóki twoje ciało nie będzie mogło się wyleczyć.

Zobacz więcej  Najlepszy krem pod oczy dla mężczyzn - Pozbądź się worków pod oczami!

Co może powiększyć naczynia krwionośne? Co może powodować pękanie naczynek?

Popękane naczynka to częsty problem u nastolatków i młodych dorosłych. Powstają one, gdy małe naczynka pękają pod skórą, tworząc czerwoną lub fioletową linię na skórze. Przyczyną tych skaz jest często niedobór kolagenu i elastyny, które zwiększają elastyczność skóry i sprawiają, że jest ona bardziej podatna na uszkodzenia pod wpływem promieni słonecznych. Te krwionośne naczynia mogą również pękać po urazie twarzy, np. od trądziku, pękniętych naczynek wokół ust lub innych urazów, które mogą uszkodzić skórę czy w sytuacji, kiedy mamy cerę naczynkową.

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się popękanych naczynek jest leczenie u dermatologa. Będzie to obejmować peeling chemiczny i mikrodermabrazję w większości przypadków, a następnie aplikację miejscową kremów służących do naprawy szkód na skórze. Istnieją jednak pewne domowe sposoby, które możesz wypróbować przed wizytą u lekarza. Nie zaleca się stosowania peelingów ziarnistych. Poleca się za to peeling enzymatyczny przeznaczony specjalnie do cery naczyniowej.

Unikaj zbyt dużej ekspozycji na słońce. Zakryj się jak najwięcej długimi rękawami i spodniami, zwłaszcza na twarzy i szyi. Codziennie używaj kremu z filtrem SPF 50+ na wszystkie odsłonięte miejsca, nawet jeśli jest pochmurno lub nie sądzisz, że będziesz dużo przebywać na zewnątrz – promienie UV mogą nadal docierać do skóry pod chmurami!

Na co wrażliwe są naczynia krwionośne na twarzy?

Są wrażliwe na temperaturę, ciśnienie i zaburzenia hormonalne. Istotna jest temperatura, ponieważ naczynka znajdują się blisko powierzchni i można je łatwiej wyczuć niż głębiej położone naczynia. Te na twarzy są również bardzo wrażliwe na ciśnienie. Dzieje się tak dlatego, że używamy naszych twarzy do różnych rodzajów ekspresji, a wywieranie nacisku na te naczynia za pomocą mięśni twarzy pomaga nam głębiej odczuwać te emocje. Na przykład, kiedy jesteś smutny i płaczesz, czujesz to w klatce piersiowej – ale twoja twarz również będzie bolała od płaczu. Kiedy jesteś szczęśliwy i uśmiechasz się, jest to prawie jak uczucie fizyczne, jak lekkość w klatce piersiowej, która rozchodzi się po całym ciele. Niektórzy ludzie, którzy cierpieli z powodu udarów lub guzów, które wpływają na ich nerwy twarzowe, mogą nawet dostać ból fantomowy w ich twarzach!

Jak żyć bez pęknięcia naczynek?

Krwionośne naczynia na twarzy, które są wrażliwe na zmiany pogody, to te na czole, nosie i policzkach. Te trzy obszary są najbardziej wysuniętymi częściami twarzy, dlatego mogą łatwo ulec wpływowi zmian temperatury lub ekspozycji na słońce. Kiedy te naczynia puchną z zimna, mogą wywołać ból głowy. To również dlatego, gdy wychodzisz na wiatr po dłuższym przebywaniu w środku, czujesz, że twoje policzki się zaciskają.

Zobacz więcej  W czym pomaga fototerapia?

Jednak gdy skóra jest narażona na intensywne ciepło lub zimno przez dłuższy czas, może ulec uszkodzeniu, stracić elastyczność, co może skończyć się pękaniem naczynek. Jeśli tak się stanie, Twoja skóra stanie się luźna, obwisła i pomarszczona. Nie obawiaj się więc wystawiania twarzy na działanie ekstremalnych temperatur – pod warunkiem że nie robisz tego ciągle!

Aby zmniejszyć widoczność jej naczynek należy:

  • stosować maseczki do twarzy z alfa hydroksykwasem (AHA), która jest w stanie wyeliminować martwe komórki i pobudzić krążenie krwi;
  • stosować zimne okłady z glinki, która ma takie samo działanie;
  • stosować witaminę E, ma ona właściwości regenerujące i dobre rezultaty odnotowały osoby, które stosowały ją bezpośrednio na skórę;
  • stosuj maseczki z owoców. Są one bogate w witaminy i pomagają odbudować uszkodzone części skóry;
  • pij dużo wody, ponieważ oczyszcza ona Twoje ciało i eliminuje toksyny z organizmu.

Widoczne naczynka krwionośne – jak zadbać o ich zmniejszenie?

Naczynia krwionośne są jednym z głównych elementów układu krążenia, który odpowiada za dostarczanie krwi do różnych narządów i tkanek. Zadaniem tego układu jest dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek oraz usuwanie ich odpadów. Jednak wielokrotnie okazuje się, że nasze naczynia krwionośne są uszkodzone, co prowadzi do różnych chorób.

Widoczne naczynia krwionośne nie są problemem dla każdego, ale dla wielu osób, które doświadczają pajączków, może być to niepokojącym problemem. Oczywiście jest to coś, czego będziesz chciał się pozbyć jak najszybciej. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz zmniejszyć widoczność tych naczyń krwionośnych.

  • Pierwszym sposobem jest masowanie tego obszaru specjalnym kremem, który zawiera witaminę K. Pomaga to zablokować tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, a także pomaga zmniejszyć ich widoczność.
  • Drugim sposobem jest zabieg laserowy. Chociaż jest to droższe niż stosowanie kremów, to również oferuje długotrwałe rezultaty.
  • Ostatnią opcją jest operacja wykonana przez profesjonalnego lekarza. Problem z tym jest taki, że jest on dość drogi i nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop