Blog

Żylaki w młodym wieku – jak zapobiegać ich powstawaniu?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Żylaki w młodym wieku – jak zapobiegać ich powstawaniu?

Obrzęk nóg, widoczne żyły na nogach, zakrzepica, problemy z krążeniem. Te schorzenia dotyczą ludzi starszych, prawda? Niestety, prawda jest taka, że nawet w wieku dwudziestu lat jesteś narażony na ryzyko rozwoju choroby żył kończyn dolnych. Istnieje wiele czynników, które za to odpowiadają. Należą do nich przede wszystkim genetyka i szeroko pojęty styl życia. W poniższym artykule przeczytasz, jak powstają żylaki w młodym wieku i jak sobie z nimi radzić.

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych są schorzeniem dotykającym wielu osób na świecie. Wiadomo, że żylaki kończyn dolnych wynikają z upośledzonego przepływu krwi w żyłach, ale jak dochodzi do ich rozwoju? Żeby zrozumieć ten mechanizm, należy zrozumieć jak prawidłowo wygląda prawidłowe krążenie żylne. Krążenie krwi jest centralnym elementem naszego układu krwionośnego, odpowiedzialnym za transport składników odżywczych, tlenu i składników odpadowych do i z naszych tkanek.

Żylaki są wynikiem zaburzeń w funkcjonowaniu zastawek żylnych, które są odpowiedzialne za regulację przepływu krwi. Zastawki te zapobiegają cofaniu się krwi do tkanek. Gdy zastawki żylne są uszkodzone lub tracą swoją elastyczność, ciśnienie w żyłach może się zwiększać, powodując rozszerzenie i powstawanie żylaków.

Żylaki, a przewlekła niewydolność żylna.

Przewlekła niewydolność żylna to zespół objawów jakie należy wiązać z długotrwałym poszerzeniem żył. Jest to zespół zmian w układzie żylnym, który doprowadza do uszkodzenia zastawek żylnych i poszerzenia naczyń krwionośnych, co z upływem czasu wywołuje zmiany chorobowe w otaczających je tkankach. Problem ten dotyczy zarówno dużego odsetka kobiet, jak i mężczyzn. Schorzenie, kiedy jest nieleczone, oprócz dyskomfortu dnia codziennego, może być przyczyną zagrożenia życia. Objawy jakie towarzyszą przewlekłej niewydolności żylnej zależą od stopnia zaawansowania choroby. Podstawowym badaniem, które umożliwia postawienie szybkiej i pewnej diagnozy jest USG Doppler.

Żylaki kończyn dolnych – objawy.

Objawy żylaków obejmują obrzęk kończyn dolnych, ból podczas chodzenia, uczucie ciężkości w nogach, a także wewnętrzne pieczenie. Dochodzą do tego zmiany w skórze nóg i zaczerwienienie wokół obszaru dotkniętego żylakami. W zaawansowanych przypadkach żylaki mogą powodować silne obrzęki, pękania skóry i poważne komplikacje zdrowotne, takie jak zakrzepowe zapalenie żył lub zator tętnicy płucnej.

Przyczyny powstawania żylaków w młodym wieku.

Siedzący styl życia problemem żylaków.

Młodzi ludzie – zarówno kobiety, jak i mężczyźni, są narażenie na rozwój choroby żylnej z uwagi na siedzący tryb życia. Zbyt długie stanie lub siedzenie w jednym miejscu, może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Niestety praca biurowa, lata spędzone w szkolnej ławce, rozrywka przed konsolą, komputerem i telewizorem na kanapie, to bolączka naszych czasów. Podczas gdy aktywność fizyczna sprzyja prawidłowemu krążeniu krwi i pomaga zapobiegać chorobom żył, długie okresy bezczynności wywołują odwrotny skutek. Kiedy aktywność w ciągu dnia jest ograniczona, przepływ krwi spowalnia, co w ostateczności może prowadzić do rozwoju niewydolności żylnej. Siedzący tryb życia, brak ruchu zwiększa ryzyko rozwoju otyłości. Pamiętaj, że otyłość to kolejny z czynników zwiększających ryzyko rozwoju żylaków. Nadmierne kilogramy to dodatkowy nacisk na żyły i utrudniony przepływ krwi.

Zobacz więcej  Sposoby na pozbycie się zmarszczek mimicznych na czole i jak wygładzić skórę

Źle dobrana i niewygodna odzież.

Istnieje szereg czynników, które przyczyniają się do powstawania żylaków – stres, nadwaga, ciąża, dziedziczenie i długotrwałe siedzenie lub stanie. Jednak jednym z głównych czynników są także źle dobrane ubrania i obuwie. Noszenie obcisłych ubrań, takich jak jeansy, mogą powodować ucisk na żyły i utrudniać przepływ krwi. Buty na wysokim obcasie mogą być szczególnie szkodliwe, ponieważ powodują przesunięcie ciężaru ciała na pięty i palce, co z kolei powoduje zastojów krwi w żyłach.

Uwarunkowania genetyczne.

Jeśli Twoja rodzina posiada bogatą historię chorób krążenia, żylaków, czy też pajączków, jesteś znacznie bardziej narażony na rozwój choroby żył – szczególnie w młodym wieku. Niestety, ale niewydolność żylna związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi.

Ciąża w młodym wieku – żylaki.

Ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Nieunikniony przyrost masy ciała i ogromne zmiany hormonalne jakie zachodzą u kobiet podczas ciąży, sprzyjają rozwojowi żylaków. Intensywnie pracujący progesteron wpływa na znaczne osłabienie oraz zmniejszenie napięcia ścianek naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Podczas ciąży wzrasta ciśnienie żylne w kończynach dolnych oraz zmniejsza się przepływ żylny, co stwarza idealne warunki dla rozwoju schorzenia. Zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały choroby żylne.

Leki zaburzające krążenie.

Leki wpływające na krążenie, również odgrywają istotną rolę w rozwoju żylaków. Na występowanie żylaków wywołane lekami w szczególności narażone są młode kobiety z uwagi na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Liczne badania potwierdzają, że tabletki antykoncepcyjne wpływają na gospodarkę hormonalną kobiet i mogą stymulować rozwój żylaków.

Jak zapobiec żylakom? Skuteczne sposoby.

Najlepszym lekarstwem na każdy problem jest profilaktyka. Jeśli nie masz jeszcze żylaków, ale należysz do grupy ryzyka rozwoju żylaków w młodym wieku, możesz podjąć pewne środki, aby nie dopuścić do ich rozwoju w przyszłości.

  • Podnoszenie nóg. W pozycji stojącej i siedzącej grawitacja nieubłaganie działą na przepływ krwi w żyłach. Daj odpocząć swoim nogom, kładąc się z poduszką usytuowaną pod łydkami. 15-20 minut dziennie takiej praktyki wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie żył. Twoje kończyny dolne z pewnością Ci za to podziękują.
  • Luz w garderobie. Unikaj ubrań, które są zbyt ciasne i obcisłe, zamiast tego wybieraj luźne, wygodne ubrania. Zrezygnuj z butów na wysokich obcasach!
  • Zdrowa i zbilansowana dieta. Utrzymuj zdrową dietę o niskiej zawartości tłuszczu i cukru, jednocześnie zwiększając spożycie produktów roślinnych (owoce i warzywa). Unikaj wszelkiego rodzaju używek – alkoholu i tytoniu.
  • Noś skarpety uciskowe. Możesz także walczyć ze skutkami grawitacji, zakładając skarpety uciskowe lub pończochy. Te ubrania są wykonane ze specjalnego materiału, który zapewnia stopniowany nacisk nogi. Tego rodzaju skarpety zapewniają żyłom odpowiedni nacisk, pobudzając jednocześnie krążenie krwi.
  • Rób przerwy na spacery. Jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej lub stoisz bez ruchu, włącz spacery do swojego harmonogramu. Nawet jeśli spacer to tylko przejście się korytarzem lub wejście po schodach. Wszystko jest lepsze niż 8 godzin nieustannego siedzenia za biurkiem.
  • Ruch to zdrowie. Ćwiczenia są ważnym elementem zdrowego stylu życia i pomagają w walce z rozwojem żylaków. Ćwiczenia poprawiają krążenie, pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, co dodatkowo zapobiega powstawaniu żylaków.
  • Sprawdź swoje leki. Jeśli regularnie przyjmujesz jakiekolwiek leki, powinieneś przeczytać etykiety i skonsultować się z lekarzem, czy którykolwiek z nich może wpływać na krążenie. Na przykład niektóre rodzaje pigułek antykoncepcyjnych mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi.
Zobacz więcej  KWAS HIALURONOWY - kompendium wiedzy

Żylaki nóg – metody leczenia żylaków.

Utrzymanie zdrowego przepływu krwi w żyłach jest ważnym elementem zapobiegania rozwojowi żylaków. Zaleca się unikanie długotrwałego siedzenia lub stania, ćwiczenie, noszenie ubrań, które nie utrudniają przepływu krwi i unikanie przyjmowania leków, które mogą wpływać na funkcjonowanie zastawek żylnych. Gdy wystąpienie żylaków stało się faktem lekarze mogą zalecić zabiegi chirurgiczne lub farmakologiczne, aby ograniczyć ich rozwój. Poniżej przegląd dostępnych metod leczenia żylaków.

Farmakoterapia i terapia uciskowa.

Leczenie żylaków to szeroka dziedzina medycyny. Liczne metody stały się odpowiedzią na skalę schorzenia. W początkowej fazie lekarze – chirurdzy naczyniowi, stosują szeroko pojętą farmakoterapię. Jej celem jest poprawa napięcia naczyń krwionośnych i działanie przeciwzapalne. Pomocnicze, a często wystarczające w przypadku młodych osób okazuje się noszenie pończoch i skarpet uciskowych. Tak zwana terapia uciskowa połączona ze zdrowym trybem życia hamuje rozwój przewlekłej niewydolności żylnej.

Skleroterapia i działanie lasera.

Kiedy problem jest na tyle poważny, że wymaga większej interwencji lekarskiej, popularną metodą walki z żylakami w młodym wieku jest skleroterapia. Zabieg ten polega po podaniu do żyły, za pomocą cienkich igieł leczniczych substancji. Wprowadzenie substancji sprawia, że w żyłach dochodzi do uszkodzenia śródbłonka, rozwijają się stany zapalne, a następnie dochodzi do jego zrostu.

Inną nowoczesną metodą radzenia sobie z żylakami jest ich laserowe usuwanie. Rosnąca popularność zabiegu wynika z małej inwazyjności i wysokiej skuteczności. Podczas zabiegu dochodzi do zamknięcia naczynia krwionośnego właśnie z wykorzystaniem wiązki lasera.

Zabieg chirurgiczny – metoda stosowana w skrajnych przypadkach.

Jest to najstarsza i najbardziej inwazyjna metoda leczenia żylaków, stosowana gdy schorzenie jest na zaawansowanym poziomie. Zabieg chirurgiczny powoduje całkowite usunięcie żylaków. Co więcej dzięki niemu możliwe jest usunięcie żylaków każdej wielkości. Jest to z pewnością duży atut tej metody. Niemniej jednak zabieg operacyjny obarczony jest wieloma możliwymi powikłaniami i długim okresem rekonwalescencji.

Zobacz więcej  Trądzik na szyi: Przyczyny, objawy, i skuteczne metody leczenia. Właściwa pielęgnacja trądziku

Żylaki nóg w młodym wieku.

Utrzymanie zdrowego przepływu krwi w żyłach jest ważnym elementem zapobiegania rozwojowi żylaków. Zaleca się unikanie długotrwałego siedzenia lub stania, ćwiczenia, noszenie ubrań, które nie utrudniają przepływu krwi i unikanie długotrwałego przyjmowania leków, które mogą wpływać na funkcjonowanie zastawek żylnych. W przypadku już istniejących żylaków lekarze mogą zalecić zabiegi chirurgiczne lub farmakologiczne, aby ograniczyć ich rozwój. Przewlekła niewydolność żylna i same żylaki to poważne schorzenie dotykające ludzi w różnym wieku. Młode osoby nie są w tym przypadku wyjątkiem. Istotne jest, aby być świadomym problemu i podjąć niezbędne działania w początkowej fazie choroby.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop