Blog

Abrazja – co warto o niej wiedzieć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Abrazja – co warto o niej wiedzieć?

Abrazja to termin, który brzmi dość enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak łyżeczkowanie macicy. To pojęcie jest już zdecydowanie bardziej znane, zwłaszcza przedstawicielkom płci pięknej. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym dokładnie jest abrazja jamy macicy i jakie są wskazania do jej wykonania. Okazuje się bowiem, że jest ich całkiem sporo. Warto byłoby także zaznajomić się z przygotowaniem do tego zabiegu oraz z jego przebiegiem, zwłaszcza jeżeli abrazja czeka nas w niedalekiej przyszłości. Dzięki temu, na pewno uda nam się zredukować stres towarzyszący często abrazji macicy.

Czym jest łyżeczkowanie macicy?

Jak zaznaczono na wstępie, łyżeczkowanie macicy to zabieg dość często wykonywany u kobiet. To operacja, która nie mogłaby się odbyć bez rozszerzenia szyjki macicy. Następnie, przy pomocy specjalnych narzędzi, usuwana jest zawartość macicy. Zabieg ten jest oczywiście przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Wszystko po to, aby pacjentka nie odczuwała bólu związanego z oczyszczaniem jamy macicy. Warto zaznaczyć, że abrazja jest wykonywana zarówno w celach diagnostycznych, jak i w celu leczenia jakiejś patologii. Niekiedy, abrazja ratuje życie kobiety. Dlatego też, zabieg ten odgrywa tak wielką rolę we współczesnej medycynie. Warto zaznaczyć, że zabieg łyżeczkowania bywa często wykonywany w ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia. Pacjentka przychodzi więc rano na oddział szpitalny, a następnie jest kwalifikowana do zabiegu oczyszczania macicy. Po przeprowadzeniu zabiegu, pacjentka pozostaje przez jakiś czas na obserwacji. Jest to jednak prosty zabieg ginekologiczny, dlatego zdecydowana większość kobiet wychodzi do domu po niespełna dwóch, trzech godzinach od wykonania zabiegu. Po pacjentkę musi jednak przyjechać członek rodziny lub przyjaciel. Niedozwolone jest prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po zabiegu łyżeczkowania macicy. Abrazja może zostać wykonana zarówno w szpitalu państwowym, jak i prywatnym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zabieg w szpitalu prywatnym może wiązać się z dość wysokimi kosztami. Jeśli jednak udajemy się do placówki prywatnej, możemy liczyć na zdecydowanie lepsze warunki. Abrazja jest jednak zabiegiem krótko trwającym, więc długi pobyt w szpitalu nie jest zazwyczaj konieczny.

Jakie są wskazania do łyżeczkowania macicy?

Jak zaznaczono wyżej, do wykonania zabiegu abrazji macicy występują naprawdę liczne wskazania. Czyszczenie macicy należy wykonać przede wszystkim wtedy gdy:

  • występują nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy
  • występują krwawienia u kobiet, które przeszły menopauzę
  • doszło do poronienia
  • konieczna jest diagnostyka różnego rodzaju patologii, w tym niepłodności
  • stwierdzono występowanie polipów macicy
  • stwierdzono przerost endometrium
Zobacz więcej  Kwas hialuronowy - płytsze zmarszczki

Jeżeli lekarz stwierdzi, że konieczne jest przeprowadzenie abrazji, wypisze pacjentce skierowanie do szpitala na zabieg. Aby ginekolog mógł stwierdzić, czy występują wskazania do abrazji czy też nie, konieczna jest dobra współpraca z pacjentką. Nie należy zatajać przed swoim lekarzem żadnych niepokojących objawów, bo w przeciwnym razie narażamy swoje zdrowie, a może nawet i życie. Ważne jest więc to, aby kobieta obserwowała swój organizm. Wszelkie odstępstwa od prawidłowego cyklu miesięcznego powinny wzbudzić czujność kobiety. Mowa tu nie tylko o obfitych krwawieniach, ale także o ich braku. Niepokojące są również bóle podbrzusza oraz różnego rodzaju plamienia, zwłaszcza śródcykliczne. Abrazja, zarówno ta dla celów diagnostycznych, jak i ta lecznicza, jest zabiegiem dość inwazyjnym. Należy więc przestrzegać zaleceń specjalisty, zarówno przed, jak i po zabiegu. Wówczas istnieje niewielkie prawdopodobieństwo tego, że wystąpią jakiekolwiek powikłania.

Jak się przygotować do zabiegu abrazji?

Zdecydowana większość przedstawicielek płci pięknej zastanawia się nad tym, jak przygotować się do zabiegu, jakim jest łyżeczkowanie. Pacjentki bardzo często martwią się o to, że o czymś zapomną. Na szczęście, nie jest konieczne jakieś specjalne przygotowanie się do zabiegu abrazji. W dniu, w którym planowany jest zabieg, pacjentka musi się jednak zgłosić do szpitala na czczo. Najczęściej wymagane są także badania, takie jak: morfologia krwi obwodowej, badanie ogólne moczu, a także grupa krwi. Muszą być one aktualne. Niekiedy wymagane jest także zbadanie prób wątrobowych oraz wykonanie RTG klatki piersiowej. Najlepiej zapytać swojego lekarza prowadzącego o to, jakie badania będą nam potrzebne na oddziale. Jeżeli nie wykonamy zaleconych badań, termin zabiegu może zostać przesunięty. Dlatego też, tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu łyżeczkowania.

Jak dokładnie przebiega zabieg łyżeczkowania macicy?

Wiele przedstawicielek płci pięknej obawia się abrazji. Bardzo często wynika to jednak z braku wiedzy na temat jego przebiegu. Na szczęście, przebieg zabiegu nie jest jakoś szczególnie skomplikowany. Jak zaznaczono wyżej, zabieg przeprowadzany jest w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Z tego też względu, przed podaniem znieczulenia, konieczne staje się wypełnienie ankiety anestezjologicznej i rozmowa z lekarzem. Należy wspomnieć o chorobach przewlekłych, a także o zażywanych na stałe lekach. Koniecznie należy także poinformować lekarza o wszelkich niepożądanych reakcjach organizmu na dotychczas podane znieczulenia. Po podaniu znieczulenia ogólnego, pacjentka niemal natychmiast traci świadomość i zdolność do odczuwania bólu. Następnie, lekarz wprowadza wziernik, dzięki któremu będzie mógł założyć kulociągi na szyjce macicy. Następnie, specjalista ginekologii wprowadza do jamy macicy łyżkę chirurgiczną, przy pomocy której możliwe staje się usunięcie zawartości macicy. Wprowadza się ją na przykład w celu usunięcia polipów lub pobrania materiałów do badań. Wyskrobiny z jamy macicy zostają oczywiście wysłane do badań histopatologicznych, bez względu na to, jaka była przyczyna zabiegu. Co ciekawe, zabieg abrazji trwa niesamowicie krótko. Zazwyczaj czas jego trwania nie przekracza bowiem dziesięciu minut.

Zobacz więcej  Strzelające pryszcze — jak sobie z nimi radzić?

Jak postępować po zabiegu abrazji?

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak postępować po oczyszczaniu jamy macicy. Bezpośrednio po zabiegu, kobieta jest przewożona na salę. Na sali następuje wybudzenie. Podawane są również leki przeciwbólowe, najczęściej w formie kroplówki. Odbywa się także rozmowa z lekarzem, który instruuje pacjentkę odnośnie tego, jak ma postępować. Po abrazji, kobieta jest obolała. Z tego też względu, konieczne może okazać się przepisanie leków przeciwbólowych na receptę. Zazwyczaj, abrazja wymaga podania antybiotyku. Wszystko po to, aby zapobiec rozwinięciu się zakażenia błony śluzowej macicy. Pacjentka otrzymuje najczęściej zwolnienie lekarskie na dwa dni. Ponadto, konieczna staje się abstynencja seksualna przez przynajmniej tydzień. W niektórych przypadkach, konieczne może jednak okazać się wstrzymanie od zbliżeń intymnych przez dwa tygodnie. Wskazany jest także oszczędzający tryb życia i zdrowa dieta. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu, najlepiej byłoby stosować dietę lekkostrawną. Paniom mogą dokuczać bowiem wzdęcia, nudności, a nawet bolesne skurcze żołądka. Po około czterech tygodniach, pacjentka musi zgłosić się po wynik badania histopatologicznego. Ponadto, konieczna jest kontrola ginekologiczna po zabiegu w trybie planowym.

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu abrazji?

Mimo, że abrazja to dość prosty zabieg ginekologiczny, istnieje pewne ryzyko rozwoju powikłań. Niektóre mogą być bardziej niebezpieczne, inne mniej. Na szczęście, tych mniej niebezpiecznych powikłań jest więcej. Warto jednak zaznaczyć, że powikłania wcale nie muszą się pojawić. Po zabiegu, podawane są bowiem antybiotyki, aby w jamie macicy nie rozwinęło się zakażenie. Na jego rozwój ma wpływ także sama pacjentka. Ryzyko rozwoju zakażenia zwiększa się, jeśli pacjentka jest aktywna seksualnie przez pierwszy tydzień po zabiegu.

Najpoważniejszym powikłaniem, z którym wiąże się abrazja jest przebicie ściany macicy. Ma ono miejsce w trakcie zabiegu. Niestety, jego skutki mogą być bardzo groźne dla kobiety. Na szczęście, do tego typu powikłań dochodzi niezmiernie rzadko. Ponadto, personel jest odpowiednio przeszkolony i wie, jak należy postępować w takich przypadkach. Kolejnym, mniej groźnym powikłaniem po zabiegu są wspomniane już zakażenia. Najczęściej rozwijają się one w ciągu kilku dni od abrazji. U niektórych przedstawicielek płci pięknej może dojść do powstania groźnych zrostów. Mogą one utrudniać ewentualne zapłodnienie w przyszłości. Każda kobieta po łyżeczkowaniu powinna mieć na uwadze kontrolę ginekologiczną. Dzięki temu, można w porę zareagować, jeżeli pojawią się jakieś infekcje. Ponadto, do lekarza ginekologa koniecznie trzeba się zgłosić z wynikiem histopatologicznym, który można odebrać najczęściej po czterech tygodniach od zabiegu. Bardzo często, abrazja wystarcza, aby wyleczyć kobietę. Niekiedy konieczne jest jednak dalsze postępowanie leczniczo-terapeutyczne. Dzieje się tak między innymi w przypadku nowotworów, takich jak chociażby rak endometrium.

Zobacz więcej  Kriolipoza - szansa na szczupłą sylwetkę?

Czy zabieg łyżeczkowania trzeba powtarzać?

Abrazja jest zabiegiem mało inwazyjnym. Z tego też względu, można powtarzać go wielokrotnie, o ile występują wskazania. Wiele kobiet poddaje się więc temu zabiegowi dość regularnie. Z częstszymi zabiegami abrazji będą musiały liczyć się panie, u których często powstają polipy endometrialne. Niestety, nie zawsze możliwe jest ich leczenie farmakologiczne, choć wielu lekarzy próbuje zaczynać terapię właśnie od tego. Z częstszymi zabiegami abrazji będą musiały liczyć się także kobiety, które doświadczają poronień nawykowych. Łyżeczkowanie jamy macicy z powodu poronienia jest dla wielu kobiet przeżyciem traumatycznym. Z tego też względu, dobrze byłoby zrobić wszystko, aby poznać przyczynę utraty ciąż. Wówczas możliwe będzie zapobiegnięcie kolejnym poronieniom.

Czasami, konieczne staje się bardzo szybkie powtórzenie zabiegu łyżeczkowania macicy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w niektórych przypadkach nie udaje się kompletnie oczyścić macicy. Skąd jednak lekarz ma wiedzieć, że istnieje konieczność powtórzenia zabiegu? Specjalista ginekologii będzie mógł ocenić to po wykonaniu badania ultrasonograficznego. Ponadto, bardzo ważny jest wywiad przeprowadzony z pacjentką. Z tego też względu, każda pacjentka musi pamiętać o zgłoszeniu się na kontrolę do specjalisty. W przeciwnym razie, naraża się na ryzyko groźnych dla swojego zdrowia i życia powikłań.

Kolejny zabieg wygląda zazwyczaj bardzo podobnie jak ten poprzedni. Czasami konieczne staje się jednak przeprowadzenie jakichś badań dodatkowych. W niektórych przypadkach, pacjentki muszą więc liczyć się z dłuższym pobytem diagnostycznym. W trakcie takiego pobytu, pacjentce wykonywane są liczne badania laboratoryjne i obrazowe. Wszystko po to, aby móc ustalić ostateczną diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Bardzo często wystarcza kolejny zabieg łyżeczkowania i dalsza terapia nie jest konieczna. Niekiedy jednak, należy zweryfikować diagnozę i zwrócić uwagę na inne metody terapeutyczne.

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop