Blog

Żylaki sromu bez tajemnic

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Żylaki sromu bez tajemnic

Żylaki sromu, zwane również żylakami okolic intymnych, to problem, który dotyczy wielu kobiet. Oprócz tego, że stanowią problem natury estetycznej, mogą powodować dyskomfort i stanowić zagrożenie dla zdrowia. W czasie ciąży zmienia się ciało kobiety. Zazwyczaj po porodzie wszystko wraca do normy. Jednak ciąża czasem pozostawia nieprzyjemne objawy.

Żylaki sromu i żylaki krocza to schorzenie, które dotyka przede wszystkim kobiety w okresie ciąży i faktycznie może uprzykrzyć ten wyjątkowy okres życia. Jakie są przyczyny żylaków sromu? W tym artykule omówimy, jak wyglądają żylaki sromu, ich przyczyny i niektóre możliwości leczenia.

Czym charakteryzują się żylaki krocza?

Żylaki sromu to żyły, które powiększyły się i stały się skręcone lub rozszerzone. Termin „krocze” odnosi się do obszaru między odbytem a sromem, i to jest to miejsce, gdzie większość żylaków tworzy się w tym obszarze. Lokalizacja żylaków na kroczu jest tym, co czyni je wyjątkowymi, ponieważ często nie są one tak zauważalne, jak inne rodzaje żylaków, ponieważ występują w miejscu, gdzie ludzie nie często patrzą.

Oto kilka cech charakterystycznych dla żylaków krocza:

  • Rozmieszczenie – Żylaki sromu, czy żylaki warg sromowych, pojawiają się u kobiet. Powstawaniu żylaków sromu sprzyja wiek. Mają one tendencję do pojawienia się w wieku około 35 lub 40 lat i nadal postępować przez osoby po 50, lub 60, aż osiągną swój maksymalny rozmiar. Kiedy występują u osób młodszych, często jest to spowodowane urazem, który wystąpił podczas ciąży lub porodu, powodując ich rozwój szybciej niż zwykle.
  • Wygląd – Żylaki miejsc intymnych mogą być trudne do wykrycia, ponieważ znajdują się w obszarze intymnym. Przypominają one pajączki, ale mogą być bliżej siebie i większe. Czasami mogą występować jako małe czerwone guzki lub zaczerwienienie warg sromowych.

Żylaki warg sromowych – systematyka

Problemy z żylakami okolic intymnych są podobne do innych typów żylaków. Różnicą jest to, że są one przejawem systemu żylnego, który jest dysfunkcyjny, ale mają kilka kluczowych różnic. Po pierwsze, żylaki w obrębie miednicy zazwyczaj powstają z powierzchownych żył miednicy i często z żył pośladkowych dolnych. Żyły te mogą następnie pojawić się wzdłuż tylnej strony sromu i rozciągnąć się aż do odbytu. Po drugie, niewydolność żylną miednicy często można obserwować jako niebieskie lub fioletowe zmiany z powodu niskiej zawartości tlenu we krwi.

Oprócz ich wyglądu i lokalizacji, pacjentki cierpiące z powodu żylaków sromu mogą również doświadczać poważniejszych objawów niż osoby z innymi typami żylaków. Najczęstszym objawem żylaków w organizmie kobiety jest ciężkość w dolnej części brzucha, pachwiny i wewnętrznych ud. Ta ciężkość towarzyszy obrzęk i ból i może być znacznie osłabiające. Pacjenci z żylakami krocza są również narażeni na bolesne stosunki płciowe, co jest bardziej prawdopodobne, gdy istnieje obfita wydzielina z pochwy spowodowana stanem zapalnym tkanki sromu. Z tego powodu, leczenie żylaków krocza powinno obejmować zarówno chirurgiczne usunięcie dotkniętych naczyń, jak i leczenie stanu zapalnego.

Zobacz więcej  Jak pozbyć się punktów rubinowych?

Siedzący tryb życia, wiele gorących kąpieli, duża nadwaga czy uwarunkowania genetyczne – co jest powodem?

Podczas gdy dokładna przyczyna żylaków sromu nie jest znana, to jednak wiemy bardzo dużo na ich temat. Oto kilka faktów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ten stan.

  • Te nieprzyjemne dolegliwości żylne są bardzo powszechne w nogach – co najmniej jedna trzecią wszystkich ludzi w wieku powyżej 40 lat doświadcza ich w jakiejś formie. Są one najbardziej rozpowszechnione u kobiet, zwłaszcza w ciąży i po porodzie.
  • Mogą występować w rodzinach i mają tendencję do występowania częściej wśród osób, które stoją przez długie okresy lub mają infekcje, które powodują zapalenie naczyń krwionośnych. Mogą być również spowodowane przez starzenie się i zmiany hormonalne, niektóre leki (takie jak estrogeny), genetykę i podstawowe warunki medyczne, takie jak problemy z sercem lub cukrzyca.
  • Typowe objawy żylaków obejmują obrzęk wokół dotkniętego obszaru, dolegliwości bólowe, a także przebarwienia skóry lub wysypki.
  • Żylaki krocza są najczęściej spotykane w pobliżu odbytu, ale mogą również pojawić się tuż nad nim wzdłuż kanału odbytu. Mogą one również pojawić się bliżej pępka (brzucha) lub nawet na narządach płciowych.

Co to są żylaki sromu?

Przypomnijmy, że żylaki sromu to naczynia krwionośne w okolicach intymnych, które uległy znacznemu powiększeniu i mają poskręcany lub linowy wygląd. Rozwijają się one w ścianie pochwy, która nazywa się srom, i są najczęściej spowodowane przez długotrwałe stanie lub siedzenie i przez ciążę.

Jak wygląda powstawanie żylaków sromu?

Powstawanie żylaków na sromie jest dość częstym schorzeniem. Mogą być spowodowane wysokim ciśnieniem krwi i uszkodzeniem dna miednicy, które może wystąpić w czasie ciąży, przy przewlekłych zaparciach lub w wyniku urazu. Same żyły nie są niebezpieczne, ale mogą być bardzo bolesne. Jeśli zostaną wcześnie wykryte, można je leczyć za pomocą skleroterapii. Zabiegi są dostępne za pośrednictwem lekarza. Najlepszym sposobem, aby zapobiec rozwojowi tych żył, jest utrzymanie swoich mięśni dna miednicy. Można to zrobić poprzez wykonywanie ćwiczeń kegla i unikanie napinania się podczas korzystania z toalety.

Zobacz więcej  Lwia zmarszczka - Skuteczne sposoby na usunięcie i likwidację domowym zabiegiem. Czym jest i jak powstaje lwia bruzda

Jeśli cierpisz na żylaki sromu w ciąży, mogą one wyglądać jak małe, wybrzuszone niebieskie lub fioletowe znaki pod skórą. Mają one tendencję do tworzenia się na nogach i mogą również pojawić się w okolicy sromu. Najczęściej występują w ciąży, ale mogą również pojawić się w okresie wahań poziomu estrogenów (np. perimenopauza) lub w przypadku histerektomii. Powoduje je także między innymi brak aktywności fizycznej. Te żyły mogą wyglądać jak cienkie niebieskie linie lub cienkie guzki w kolorze skóry wokół warg sromowych i otworu pochwy. Możesz odczuwać lekki dyskomfort w tym obszarze, gdy stoisz przez dłuższy czas, ponieważ grawitacja ściąga je na siebie. Jeśli podejrzewasz, że możesz je mieć, możesz zgłosić się do lekarza w celu uzyskania ulgi – albo za pomocą leków, albo poprzez zabieg chirurgiczny.

Czy żylaki są przyczyną niewydolności żylnej miednicy?

Żylaki sromu są częstym problemem u kobiet, a najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie ścian żył w wyniku przewlekłego nadciśnienia żylnego. Występują one zazwyczaj na wargach sromowych mniejszych i przedsionku, ale mogą też pojawić się wokół odbytu i na udach.

Wenogram (zdjęcie rentgenowskie wykonane po wstrzyknięciu barwnika do żyły) pokazuje, że te żyły mają poszerzone i kręte (poskręcane) ściany, co wskazuje na przewlekłe nadciśnienie żylne. Poniższe zdjęcia pokazują przykład tego, jak może to wyglądać, jednak lekarz może udzielić Ci bardziej szczegółowych porad dotyczących tego, czy masz objawy lub, czy potrzebujesz leczenia.

Proces powstawania żylaków sromu i warg sromowych w ciąży i nie tylko

Żylaki sromu mogą powstać z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest zwiększone ciśnienie związane z ciążą, które powoduje, że żyły rozciągają się i powiększają. Jest to bardziej powszechne u kobiet, które nigdy wcześniej nie doświadczyły żylaków, ale może się to zdarzyć każdemu. Również zbyt długie siedzenie na rowerze lub koniu może spowodować zaciśnięcie żył i wybrzuszyć je z normalnej pozycji. Możliwe jest również, że po prostu odziedziczyłaś skłonność do żylaków sromu po swojej matce.

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny

Żylaki to powiększone, wybrzuszone żyły, które powodują ból lub skurcze w nogach. Chociaż zazwyczaj dotyczą nóg, mogą pojawić się również na rękach lub w innych częściach ciała. Żylaki rozwijają się, gdy zawory w naczyniach krwionośnych słabną i pozwalają krwi płynąć do tyłu (w kierunku przeciwnym do normalnego). Ten zapas krwi powoduje, że żyły powiększają się i stają się widoczne.

Zobacz więcej  Świąd skóry: Analiza objawów skórnych, alergii oraz innych przyczyn swędzenia skóry

Dwa najczęstsze rodzaje żylaków to pajączki (małe czerwone lub niebieskie pajęczynki) i żyły siatkowate (większe czerwone lub niebieskie żyły). Są one zazwyczaj nieszkodliwe, ale czasami mogą być oznaką poważniejszych problemów medycznych. Pajączki i żyły siatkowate mogą zniknąć bez leczenia. Jeśli jednak powodują dyskomfort, możesz spróbować kilku zachowawczych metod leczenia, aby złagodzić ból i poprawić wygląd.

Zadbaj o prawidłowe krążenie krwi

Kilka czynników zwiększa ryzyko rozwoju żylaków, w tym wiek, ciąża, długotrwałe stanie lub siedzenie, i czynniki genetyczne. Jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli masz innego członka rodziny z problemem żylnym. Kobiety, które były w ciąży wiele razy mogą być na większe ryzyko z powodu zmian hormonalnych w czasie ciąży, które osłabiają ściany żył.

Żylaki kończyn dolnych to poszerzenie żył powierzchownych dolnych kończyn, zwłaszcza żyły odpiszczelowej i udowej, które mają postępujący przebieg. Dokładna przyczyna tej patologii nie jest znana. Rozwija się ona częściej u kobiet w ciąży oraz u osób, które przez długi czas stoją lub chodzą. W pozycji rozluźnionej przepływ krwi żylnej jest kierowany do serca przez perystaltyczne ruchy mięśniowe (fale) mięśni otaczających żyły. Chora ściana żyły nie porusza się tak szybko, jak zdrowa tkanka i część krwi pozostaje w niej. Większe ciśnienie wewnątrz żyły powoduje jej poszerzenie i zastój żylny z tworzeniem guzów żylnych.

Zastawki żylne nie zamykają się prawidłowo, co umożliwia patologiczny przepływ krwi z kończyn dolnych w kierunku serca. Zmiany te są najbardziej widoczne w żyłach nóg, ponieważ mają one większy wpływ na rzut serca w porównaniu z innymi częściami naczyń ciała. Powoduje to wzrost ciśnienia w tych naczyniach.

Klinika flebologii może Ci pomóc

Patogeneza żylaków związana jest ze zmianami w tkance łącznej, wadami zastawek żylnych oraz zwiększonym ciśnieniem wewnątrzbrzusznym (np. w okresie ciąży). Często ich rozwojowi towarzyszy przewlekła niewydolność żylna, która przyczynia się do rozwoju żylaków.

Istnieją dwa główne rodzaje żylaków:

  • żylaki powierzchowne – są one widoczne tuż pod skórą i mogą mieć fioletowy lub niebieski kolor.
  • Zakrzepica żył głębokich (DVT) – występuje, gdy skrzep krwi tworzy się w obrębie żylaka, zwykle w nodze. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie żylaki będą prowadzić do DVT.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop