Blog

Zanieczyszczenie powietrza – wpływ na włosy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Według badań szkodliwe skutki zanieczyszczeń powietrza obejmują również skórę głowy. Wyniki ukazano w trakcie 25 Kongresu Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii w Madrycie. Smog wpływa negatywnie na całą planetę, w tym także na zdrowie ludzi oraz ich wygląd. Powietrze jest zanieczyszczone alergenami, smogiem i pleśnią, w niektórych miejscach stopień jego zanieczyszczenia jest niezwykle wysoki. Dosyć częsty kontakt z tymi substancjami zawieszonymi w powietrzu oddziałuje niekorzystnie na skórę, postarzając ją i dodając jej przez to lat.

Smog, czyli największy truciciel dzisiejszych czasów

Temat smogu pojawia się ostatnio dosyć często, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, w jakim stopniu wpływa on na kondycję skóry i włosów. Termin „smog” pochodzi z języka anielskiego i powstał w XX wieku poprzez połączenie wyrazów „smoke”czyli dym i „fog” czyli mgła. To nienaturalne zjawisko atmosferyczne, do którego dochodzi przez zanieczyszczenie powietrza i niekorzystne warunki pogodowe. Największymi źródłami smogu są gospodarstwa domowe, energetyka, rolnictwo oraz przemysł i transport drogowy. W skład smogu wchodzą szkodliwe substancje i pyłki zawieszone takie jak: metale ciężkie, dwutlenek siarki, dioksyna, benzopirenem. Częsta ekspozycja na te toksyczne substancje może powodować duże problemy z układem oddechowym, doprowadza również do rozwoju różnych nowotworów. Duży wpływ smog ma również na skórę i włosy. Według przeprowadzonych przez naukowców badań już jedna godzina spędzona w bardzo zanieczyszczonym powietrzy może mieć szkodliwy wpływ dla organizmu jak wypalenie parunastu papierosów w tym samym czasie. Polska zaczęła swoją walkę ze smogiem, wprowadzając dofinansowania, do zmiany sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych, jednak w dalszym ciągu w wielu miastach jak między innymi Kraków czy Warszawa, zanieczyszczenie powietrza jest jeszcze dosyć duże. Widać to zwłaszcza w okresie zimowym.

Jaki wpływ ma smog na zdrowie człowieka?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na naszej planecie umiera co roku około 4,2 milion ludzi właśnie przez zanieczyszczenia powietrza. Naukowcy od wielu lat pracują nad badaniami wpływu smogu na ludzkie zdrowie. Pewne oddziaływania są powszechnie znane, a inne są w dalszym ciągu badane. Prawie każdy jednak wie, że smog w bardzo widocznym stopniu wpływa na stan ludzkiego zdrowia oraz samopoczucia. Wysokie stężenie zanieczyszczeń we wdychanym powietrzu skutkuje częstymi, niekiedy poważnymi chorobami. Smog prowadzi do stanów zapalnych, podrażnień spojówek, krtani, tchawicy, alergii, stanów zapalnych płuc, zmęczenia udaru, złego samopoczucia, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca czy zaburzeń rytmu serca. Wieloletnie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest także przyczyną nowotworów złośliwych (rak zatok, nowotwór jamy ustnej, krtani i przełyku, gardła, rak nerek, rak płuc). Smog niekiedy przyczynia się do zaburzeń płodności mężczyzn i kobiet.

Zobacz więcej  Podkreśl naturalne piękno: Makijaż dla opadającej powieki.

Jakość powietrza w Polsce

Smog jest bardzo częstym zjawiskiem zwłaszcza w okresie grzewczym. Można go zauważyć w większych, średnich, a także małych miastach i wsiach. Powstaje w bezwietrzną pogodę, kiedy spaliny oraz dym mieszają się z mgłą. Występowanie smogu jest dowodem na duży stopień zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Niestety Polska jest jednym z krajów o bardzo zanieczyszczonym powietrzu, chociaż się to powoli zmienia. Coraz więcej ludzi ma świadomość tego, iż ogrzewając swoje domostwo węglem, do atmosfery dostaje się wiele szkodliwych substancji, które szkodzą wszystkim osobom w otoczeniu, także domownikom. Przez wzgląd na duże zanieczyszczenie powietrza sporo osób korzystna w okresie zimowym i jesiennym z masek, filtrujących powietrze, warto jednak pamiętać, iż szkodliwe związki przedostają się również do domów czy środków komunikacji, gdzie przeważnie nie używa się tego typu ochrony. Nie jest to także wystarczające zabezpieczenie, gdyż smog nie wpływa jedynie na układ oddechowy, ale także na skórę i włosy. Normy stężenia danych związków w miejscowościach w naszym kraju przekraczane są wielokrotnie w ciągu roku, ludzie oddychają bardzo toksycznym powietrzem. Dzięki kampaniom antysmogowym zwiększa się świadomość społeczeństwa, a nasz kraj w końcu podjął walkę z tym ogromnym problemem, który wpływa na życie milionów ludzi w naszym kraju.

Wpływ smogu na kondycję włosów

Włosy są ozdobą nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Wszyscy chcemy, aby były one piękne, gęste i zdrowe. Cebulka włosa cały czas pracuje i potrzebuje właściwiej pielęgnacji. Niestety dym, toksyny i inne szkodliwe substancje zawarte w smogu zaburzają jej pracę i powstrzymują wzrost włosów, przez nie mogą one nawet wypadać. Naukowcy z Korei należący do Future Science Research Centre wykazali, iż cząstki stałe PM10 oraz olej napędowy, jakie są w smogu, doprowadzają do obniżenia poziomu białka niezbędnego dla prawidłowego wzrostu włosów. Oprócz tego cząsteczki pyłu oraz oleju napędowego przypominające PM10 obniżają poziom pozostałych białek, które biorą udział w poroście włosów, przez co zatrzymuje się ich wzrost. Ponadto smog wysusza zewnętrzną warstwę włosa, przez co staje się on łamliwy. Badanie wykazało, iż kiedy komórki ludzkiej skóry głowy były narażone na zwyczajne zanieczyszczenia powietrza wynikające ze spalania paliw kopalnych, białka w komórkach odpowiedzialne za wzrost oraz zatrzymywanie włosów zostały w widocznie zmniejszone. Im większa ilość zanieczyszczeń docierająca do komórek, tym większy wpływ mają one na kondycję włosów. Cebulki stają się osłabione, włosy zaczynają się łamać i intensywnie wypadać. Panowie mogą borykać się z dosyć wyraźnym łysieniem.

Zobacz więcej  Najlepsze zabiegi i nie tylko, po trzydziestce

Czym są pyły zwieszone PM2,5 oraz PM10?

Najbardziej szkodliwe dla kondycji naszych włosów są pyły PM, które powstają na bazie toksycznych cząstek o różnym stanie skupienia. Mogą one przedostawać się do ludzkiego organizmu. Toksyczne są zwłaszcza pyły PM2,5 o wielkości do 2.5 μm, które poprzez wnikanie ich do płuc, przedostają się do kwi, przez co doprowadzane są do każdego rejonu organizmu. Styczność z nimi przyczynia się do rozwoju różnych nowotworów, trudności z oddychaniem i zaburzeń pracy serca. Według pewnych badań mogą one także powodować problemy o podłożu psychicznym, zwiększają ryzyko poronienia, prowadzą do zaburzeń w rozwoju płodu, obniżają u dzieci zdolności poznawcze i umiejętność uczenia się. Niektóre przeprowadzone badania wykazuję, iż zanieczyszczone powietrze ma związek z otyłością nadwagą, a także autyzmem.

Smog a włosy- jakie niepokojące objawy można zauważyć?

Działanie smogu objawia się na włosach w dosyć widoczny sposób. Stają się one bardziej łamliwe szorstkie, a z czasem zaczynają wypadać. Zanieczyszczone powietrze jest jednym z powodów łysienia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek z tych objawów, warto zacząć od razu podjąć walkę o zdrowie włosów. Warto przede wszystkim osłaniać fryzurę, poprzez noszenie czapki, zwłaszcza kiedy rozpocznie się sezon grzewczy, kiedy smog będzie dosyć częstym zjawiskiem. Należy również pamiętać o dokładnym oczyszczeniu włosów, poprzez użycie odpowiedniego szamponu. Po wymyciu włosów dobrze jest również zastosować głęboko odżywiającą odżywkę, bądź specjalną maskę, która zregeneruje i wzmocni strukturę włosów.

W jaki sposób zapobiec uszkodzeniom włosów spowodowanych smogiem?

Oczywiste jest to, iż zdrowie skóry głowy jest istotne dla zdrowego wzrostu włosów, a zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe nie tylko dla naszych fryzur, ale także cery. Uszkodzenie wpływa na mieszek włosowy, jednak warto pamiętać, iż przeprowadzone zostały badania laboratoryjne. Nie są one bardzo dokładne, ponieważ każdy z nas przez inny okres przebywa poza domem, oprócz tego istotne jest również miejsce zamieszkania. Z tego względu smog w innym stopniu wpływa na zdrowie każdego z nas. To, w jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpłynie na skalp, zależy także od stylu życia zażywanych leków, diety czy hormonów. Skóra jest swego rodzaju barierom stworzoną w celu ochrony przed szkodliwymi substancjami, jakie mogą mieć z nią styczność. Jeśli chcemy mieć włosy wolne od toksyn i zanieczyszczeń, powinniśmy stosować odpowiednie produkty złuszczające. Z tego względu, iż to właśnie tworzenie reaktywnych form tlenu jest jednym z głównych mechanizmów uszkodzenia włosów na skutek zanieczyszczeń, bardzo istotne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości minerałów, witamin oraz przeciwutleniaczy. Właściwa, dobrze zbilansowana i zdrowia dieta jest w stanie zapobiec uszkodzeniom włosów. Aplikowanie oleju kokosowego ochrania włosy przed zniszczeniem, gdyż pozostawia on na powierzchni włosów pewnego rodzaju barierę, oprócz tego uzupełnia łodygi włosa w lipidy. Dzięki strukturze polimeru oraz niskiej masie cząsteczkowej olej kokosowy doskonale przenika go wnętrza włosa, działając na niego niezwykle korzystnie. Zajmuje wewnętrzne przestrzenie we włosach, dzięki czemu sprawia, iż przedostawanie się do niego zanieczyszczeń, chemikaliów i kurzu jest znacznie utrudnione. Włosy są silne i mniej podatne na uszkodzenia.

Zobacz więcej  Rigevidon – recepta online

Oczyszczanie oraz nawilżanie powietrza

Aby poprawić jakość powietrza w domu bardzo prostym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Takie urządzenie zagwarantuje nam czyste powietrze, bez szkodliwych zanieczyszczeń. Modele dostępne na rynku pracują na różnych powierzchniach, sprawdzają się doskonale w salonach i sypialniach. Zostały wyposażone w wysokiej klasy filtry, dzięki czemu z powietrza usuwane są alergeny, bakterie i roztocza, nawet do 99,97 procent. Możemy pozbyć się więc szkodliwych dla cery i włosów pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Niektóre urządzenia posiadają węgiel aktywny pozbywający się zanieczyszczeń gazowych (nieprzyjemne zapachy, lotne związki organiczne, dym papierosowy). Dodatkowo nawilżają powietrze, zapewniając jak najlepsze nawilżenie, biorąc pod uwagę panującą w pomieszczeniu temperaturę. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem jest sposobem na zapewnienie sobie i swoim bliskim czystego powietrza w domu, w ten sposób zadbamy o zdrowie i kondycję skóry oraz włosów.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop