Blog

Krosty na pośladkach- jak powstają i w jaki sposób się ich pozbyć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Krosty na pośladkach- jak powstają i w jaki sposób się ich pozbyć?

Krosty na pośladkach stanowią wstydliwy problem wielu z nas. Występowanie krost na tej części ciała, często staje się powodem kompleksów i wymaga wizyty u dermatologa. Jednak w wielu przypadkach możemy wyleczyć krostki na pupie poprzez zmianę niektórych codziennie praktykowane nawyków, które powodują wypryski na pośladkach.

 

Przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach

Pryszcze na pośladkach pojawiają się nagle w przypadku wielu osób, jednak nie zawsze muszą stanowić powodu do dużych zmartwień natury medycznej. Niestety często stają się problemem w formie kompleksów bądź nieprzyjemnego swędzenia czy nawet bólu.

 

Do przyczyn powstawania krostek na pupie mogą należeć takie przypadłości jak:

Trądzik skupiony

Trądzik skupiony to guzkowo-torbielowata odmiana trądziku. Pryszcze pojawiają się wtedy w miejscach o zwiększonej ilości gruczołów łojowych. Jest to jedna z cięższych odmian trądziku pospolitego. W przypadku braku leczenia, stany zapalne przybierają postać ropnych torbieli zlepiających się w większe skupiska.

Do głównych przyczyn pojawienia się trądziku tego typu zalicza się skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju oraz zwiększone rogowacenia ujść mieszków włosowych.

Trądzik skupiony najczęściej leczy się poprzez używanie preparatów z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem azelainowym. Jeżeli to nie skutkuje, podejmuje się próby leczenia poprzez użycie antybiotyków w formie erytromycyny lub klindamycyna.

Ostateczną formą leczenia jest najczęściej użycie leków z izotretynoiną, takich jak np. izotek. Leki tego typu są bardzo skuteczne, jednak przed użyciem ich, warto jest wyczerpać inne możliwości, ponieważ preparaty z izotretinoiną mogą powodować u pacjentów szeroką gamę skutków ubocznych.

Łuszczyca odwrócona

Jest to choroba dermatologiczna, charakteryzujące się ogniskami rumieniowymi oraz wykwitami skórnymi. Często występuje u osób otyłych i starszych ze względu na nagromadzone fałdy skórne.

Za przyczynę występowania uznaje się zbyt dużą liczbę podziałów komórkowych w warstwie podstawowej naskórka. Choć jest to choroba o podłożu genetycznym i środowiskowym, wpływa na nią również sposób prowadzenia przez nas życia codziennego czy też ogólnie pojmowany stan zdrowia.

Na pogorszenie stanu łuszczycy mogą wpłynąć takie używki jak papierosy czy alkohol, obniżony nastrój, stres, nieodpowiednia dieta, niewystarczająca aktywność fizyczna, poszczególne kosmetyki czy środki do prania, czy też nadmierna masa ciała.

Za jeden z czynników uznaje się również światło słoneczne dlatego, warto jest codziennie aplikować krem z filtrem.

Zobacz więcej  Gładkie i atrakcyjne nogi - jak działa depilacja laserowa łydek

Zapalenia mieszków włosowych

Zapalenia mieszków włosowych stanowią formę zakażenia gronkowcowego, objawiającego się grudkami i krostkami. Występuje często po depilacji lub w przypadku intensywnego pocierania odzieży ze skórą. Przyczyny dzielimy na nie infekcyjne ( np. zapalenie popromienne lub wrastające włoski) oraz infekcyjne spowodowana najczęściej zakażeniem bakteryjnym.

Ropne zapalenie gruczołów potowych

Ropne zapalenie gruczołów to stan zapalny charakteryzujący się bolesnymi zmianami skórnymi, występującymi w miejscach o zwiększonej ilości gruczołów potowych oraz takich gdzie często dochodzi do ocierania skóry.

W przypadku tej przypadłości, na początku mogą pojawić się krosty czy zapalenie mieszków włosowych, natomiast z czasem można zaobserwować na skórze ropne guzki czy cysty, z których sączy się ropa.

Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie okołomieszkowe polega na nieprawidłowym rogowaceniu naskórka. Charakteryzuje się zaczerwienionymi wykwitami. Choroba jest bardzo często uwarunkowana genetycznie i może być związana z niewystarczającym wchłanianiem witaminy A.

 

Pojawianiu się pryszczy na pośladkach, sprzyjają często nasze złe nawyki, takie jak:

Siedzący tryb życia– coraz częściej prowadzimy mało aktywny tryb życia, narażając się tym samym na różne jednostki chorobowe, takie jak trądzik w dolnych partiach ciała.

Noszenie zbyt ciasnej bielizny– odpowiednio dobrana bielizna powinna być niezbyt ciasna i przewiewna. Noszenie ciasnej bielizny z nie przewiewnego materiału może prowadzić do trądziku na pupie.

Dieta zawierająca nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans– dieta stanowi ważny punkt w przypadku wielu problemów zdrowotnych. Trądzik jest częstym objawem złej diety bądź uczuleń pokarmowych. W przypadku wystąpienia krostek na pupie, warto jest ograniczyć w diecie nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans oraz sprawdzić, czy taka zmiana przyniesie pożądane efekty.

Zaniedbanie higieny intymnej– infekcje intymne to powszechny problem, którego można uniknąć poprzez utrzymywanie odpowiedniej higieny intymnej. Podczas mycia dolnych partii ciała, warto pamiętać również o utrzymaniu higieny w obrębie pupy, aby uniknąć krost w tamtych rejonach.

 

Krostki na pośladkach- pryszcze a konkretne przypadłości

Kiedy krosty na pośladkach swędzą:

Objawy takie jak swędzenie, jest charakterystyczne dla ropnego zapalenia gruczołów apokrynowych. W tym wypadku tuż obok swędzenia mogą wystąpić takie objawy jak drobne krwawienia, stany zapalne skóry, stwardnienie skóry, ropne wykwity na powierzchni skóry czy ropna wydzielina znajdująca się w okolicach odbytu.

Kiedy krosty na pośladkach sprawiają ból:

Bolące krosty na pupie towarzyszą często wykwitom, powstałym w wyniku bakteryjnych infekcji mieszków włosowych. W tym przypadku można zaobserwować pryszcze wypełnione ropą oraz krwią. Jeżeli podejrzewamy u siebie czyraczność, warto jest zwrócić uwagę również na takie objawy jak podwyższona temperatura ciała, ból w obrębie węzłów chłonnych czy też zaburzenia emocjonalne. Ropne krosty bywają uciążliwe i nie należy ich bagatelizować

Zobacz więcej  Liposukcja kolan - metody i efekty zabiegów

Jeżeli krosty na pośladkach są twarde

Jeżeli przy dotknięciu pryszcza, czujemy że jest twardy pod palcem, podczas szukania źródła problemu możemy zwrócić uwagę na rogowacenie okołomieszkowe. Jest to przypadłość dosyć często przy atopowym zapaleniu skóry.

Kiedy krosty na pośladkach występują u dziecka

Pryszcze na pupie u dziecka najczęściej pojawiają się podczas pieluszkowego zapalenia skóry czy też potówek. Do czynników, które mogą przyczyniać się do powyższych przypadłości, można zaliczyć przede wszystkim przegrzanie oraz przepocenie skóry pod pieluchą czy też niekorzystne działanie substancji zawartych w moczu.

Wypryski na pośladkach- jak się ich pozbyć?

Przyczyn trądziku jest wiele. Zanim znajdziemy najlepszy sposób na krosty na pośladkach w swoim przypadku, należy zastanowić się, jaka jest ich przyczyna. W wielu przypadkach niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Chodź antybiotyki czy kurację z użyciem izotretynoiny są skuteczne i często zalecane przez lekarza, zmiany niektórych z naszych nawyków, mogą z łatwością poprawić stan naszej skóry. Częste sięganie po używki takie jak papierosy czy alkohol, ma negatywny wpływ na naskórek. Sprawa wygląda tak samo w przypadku nie odpowiedniej diety czy znikomej aktywności fizycznej. Niezdrowy tryb życia będzie wpływał negatywnie na nasze zdrowie na wielu poziomach w tym właśnie skórnym, dlatego istotne jest, aby ograniczyć złe nawyki.

Uniwersalną radą słyszaną przez osoby borykające się z trądzikiem jest ograniczenie mleka czy cukru. Nie jest standardem, że każdy kto spożywa nabiał, boryka się z trądzikiem, jednak warto jest podjąć próbę wykluczenia niektórych produktów i sprawdzenia, czy wpłynie to pozytywnie na stan skóry.

Warto jest również wziąć pod uwagę opcję, że trądzik może być wywołany problemami hormonalnymi. Pomocne może okazać się wtedy udanie się do lekarza ginekologa i przeprowadzenie z nim konsultacji. W wielu przypadkach stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa pozytywnie na stan cery i ogranicza trądzik do minimum.

 

Krostki na pupie a pielęgnacja

Bardzo ważne jest zachowanie higieny, poprzez oczyszczenie zmienionej chorobowo część skóry, delikatnymi środkami myjącymi, najlepiej tymi hipoalergicznymi.

Zobacz więcej  Krok po kroku: pielęgnacja włosów kręconych - jak dbać o kręcone włosy używając kosmetyków i technik mycia dla fal i loków

Pozytywne skutki może przynieść również stosowanie peelingu. Peelingi dzielimy na mechaniczne oraz enzymatyczne lub kwasowe. Peeling enzymatyczny jest bardziej delikatny i będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli wykwity na pupie mają w środku ropną treść. W tym przypadku stosowanie peelingu mechanicznego może pogorszyć stan skóry, ponieważ przebicie takiego pryszcza spowodowałoby rozniesienie się treści ropnej na pupie i tym samym do zwiększonej ilości wyprysków. Jeżeli jednak trądzik na pupie nie jest ropny, możemy również stosować peelingi mechaniczne gruboziarniste. Warto jednak pamiętać, że w tej sytuacji peeling można stosować maksymalnie raz w tygodniu, ponieważ jego działanie jest silniejsze niż w przypadku peelingu enzymatycznego.

Skuteczne może okazać się również stosowanie specyfików z witaminą A czy B5. Warto jest również szukać kosmetyków zawierających w swoim składzie nadtlenek benzoilu czy też kwas salicylowy.

Wiele osób stosuje również kosmetyki z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego, który charakteryzuje się działaniu przeciwzapalnym. Niektórzy stosują taki olejek sam w sobie, bezpośrednio na skórę, jednak warto zaznaczyć, że stosowanie olejków eterycznych w formie nierozcieńczonej może być niebezpieczne dla skóry i lepiej jest stosować je w formie dodatku w kosmetykach.

Krosty na pośladkach a suplementacja

Chodź suplementy nie są lekiem, niektóre z nich mogą wpłynąć pozytywnie na stan skóry w pojedynczych przypadkach.

  • Witamina A w różnych formach może wpłynąć pozytywnie na stan skóry. Leki takie jak izotek zawierają w sobie pochodną tej witaminy i są niezwykle skuteczne w walce z krostami, jednak suplementacja najzwyczajniej witaminy A może również wpłynąć pozytywnie na stan skóry.
  • Do takich suplementów należy również omega-3, ze względu na swoje działanie wspierające odtykanie ujść gruczołów łojowych oraz zmniejszenie objawów trądziku.
  • Trądzik może mieć swoje źródło w nieodpowiedniej mikroflorze. W tym wypadku, warto jest zastosować suplementacja probiotykami dobrej jakości, aby wpłynąć pozytywnie na mikroflorę w skórze.
  • Lekarze zalecają suplementację witaminy D3 ze względu na szerokie korzyści, a jedną z nich może być właśnie wyciszenie zmian trądzikowych.
  • Wielu dermatologów zleca swoim pacjentom suplementację cynku, ze względu na swoje działanie przeciwzapalne.

Podsumowanie

Na trądzik może wpływać wiele czynników. Krosty na pupie mogą być spowodowane złym trybem życia, zaburzeniami hormonalnymi, czynnikami genetycznymi, nieodpowiednią dietą czy też zaniedbaniem higieny intymnej. Jeżeli wprowadzenie zdrowszych nawyków czy zastosowanie aptecznych sposobów zawiedzie, warto jest skontaktować się z lekarzem dermatologiem.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop