Blog

Karboksyterapia – żegnamy cellulit

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Karboksyterapia jest to innowacyjny zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. To prawdziwa nowość w świecie medycyny estetycznej, która zyskała uznanie również w Polskich klinikach. Zaaplikowanie pod skórę dwutlenku węgla powoduje zwiększenie przepływu krwi, tlenu oraz składników odżywczych do wybranego obszaru, poprawia mikrokrążenie i prowadzi do odnowy komórek. Wstrzykiwany jest taki sam dwutlenek węgla, jaki znajduje się w powietrzu, co ważne jest on wydalany z ludzkiego organizmu w sposób naturalny, jako produkt wymiany gazowej organizmu. Karboksyterapia znajduje szereg różnych zastosowań i jest jednym z najstarszych stosowanych zabiegów kosmetologicznych. Jest to procedura odmładzająca, którą można wykorzystać do każdej części ciała, która znacząco pomoże poprawić wygląd. Karboksyterapia jest polecaną metodą, dzięki której można pozbyć się uciążliwego cellulitu, a także usunąć rozstępy czy wyeliminować nieestetyczne blizny. Jest także nieoceniona we wspomaganiu procesu leczenia trudno gojących się ran. W tym zabiegu używa się certyfikowanego dwutlenku węgla, a gaz rozchodzi się w sposób równomierny w tkance, przez co dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia miejscowego przepływu krwi. Pacjenci doceniają tę metodę, ze względu na jej wysoką skuteczność, szybkość i bezbolesność.

Działanie biochemiczne karboksyterapii

Biochemiczny mechanizm działania karboksyterapii polega na zjawisku występującym w fizjologii, który opiera się na zmniejszeniu powinowactwa hemoglobiny do tlenu w warunkach zmniejszonego pH. Zjawisko to zostało opisane przez fizjologa Christiana Bohra pochodzącego z Danii, w roku 1904. Dwutlenek węgla od razu po jego podaniu wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi w rejonie, która została poddana tej metodzie. W rezultacie tworzą się nowe naczynia krwionośne i udrażniają zwężone naczynia krwionośne. W przypadku kiedy dochodzi do wystawienia krwinek czerwonych na działanie wysokiego stężenia CO2, wówczas znajdująca się w nich hemoglobina zaczyna uwalniać atomy tlenu i łączyć się z dwutlenkiem węgla. Enzym anhydrazy węglanowe obecny w erytrocytach wraz z udziałem wody odpowiada za rozkład dwutlenku węgla na kationy wodoru oraz jony węglowodorowe. Przez co w tkance pH zmienia się na kwaśne, natomiast rejony zabiegowe są o wiele lepiej dotlenione, zwiększa się tam przepływ krwi, tlenu oraz składników odżywczych. Przez podanie dwutlenku węgla o skóry tworzy się stan zapalny, co wpływa w rezultacie na stymulacje fibroblastów tworzących kolagen oraz elastynę. Skóra staję się wówczas bardziej sprężysta i pełna blasku.

Działanie mechaniczne karboksyterapii

Komórki tłuszczowe odznaczają się zwiększoną wrażliwością na działanie dwutlenku węgla. Aplikowany do tkanki w pewnym stopniu przemienia się w kwas węglowy, który działa lipolitycznie, czyli rozpuszcza zawartość komórki tłuszczowej. Cały ten proces doprowadza do zwiększonego drenażu limfatycznego, przez co zmniejszają się obrzęki i sprawniej usuwane są z organizmu zalegające toksyny. Działanie mechaniczne działa stymulująco na metabolizm tłuszczu oraz intensywnie rozszerza naczynia krwionośne, przez co zwiększa się znacznie przepływ krwi. Powierzchnia skóry stopniowo się wygładza, znika również przykry problem wielu kobiet, czyli popularny cellulit.

Zobacz więcej  Jakie znaczenie mają hormony dla kondycji włosów?

Karboksyterapia i metoda podania dwutlenku węgla

Dwutkenek węgla może być podany w sposób śródskórny albo podskórny, w zależności od pożądanych efektów. Właściwie ustaloną dawkę gazu podaje się przy użyciu igły albo specjalnie opracowanego pistoletu. Urządzenie wykorzystywane do karboksyterapii musi umożliwiać kontrolę przepływu, ciśnienia oraz temperatury podawanego gazu. Przed zabiegiem ustala się również głębokość oraz kąt iniekcji, który się dobiera do indywidualnych oczekiwać danego pacjenta. Jednorazowa dawka nie powinna być wyższa aniżeli 300cm3, natomiast przepływ gazu u pacjenta może być różny, wpływa na niego przede wszystkim: poziom wyspania się, faza cyklu menstruacyjnego, próg bólu pacjenta czy miejsce przeprowadzanego zabiegu. Podczas pierwszego zabiegu najlepiej zastosować niewielki przepływ i podczas kontynuowania terapii, można go stopniowo zwiększać.

Efekty zabiegu karboksyterapii

Karboksyterapia polecana jest na wiele problemów skórnych. Spektakularne rezultaty daje zwłaszcza podczas terapii cellulitu, rozstępów oraz cieni pod oczami. Według przeprowadzonych badań nawet 97 procent osób borykających się z rozstępami całkowicie się ich pozbyło, 89 procent badanych pożegnało na stałe cellulit, a 90 procent pacjentów przestało zmagać się z cieniami pod oczami. Jak widać, jest to metoda o zaskakująco dobre efektywności. Podanie dwutlenku węgla pod skórę radzi sobie także ze zwiotczałą skórą, wypadaniem włosów, nadmiarem tkanki tłuszczowej, łuszczycą, zmarszczkami, widocznymi naczynkami oraz bliznami. Rezultaty tej metody zależą od wielu czynników, niektórym pacjentom pomoże już jedna sesja, a inni borykający się z bardziej zaawansowanymi problemami, muszą udać się na o wiele więcej zabiegów. Na efekt wpływa również w dużej mierze miejsce podania dwutlenku węgla oraz styl życia pacjenta. Zabieg okazuje się efektywny także w procesie leczenia owrzodzeń, ponieważ doskonale stymuluje mikrokrążenia, przez co przyspiesza powrót do zdrowia pacjenta.

Wskazania do zabiegu wykonania karboksyterapii

Cellulut

Karboksyterapia okazuje się doskonałą metodą walki z pomarańczową skórką. Zapewnia ona niesamowitą poprawę wyglądu ciała, a przez to wpływa w dużym stopniu na samoocenę i nastrój kobiety. Cellulit jest bardzo powszechnym i niezwykle uciążliwym problemem wielu kobiet. Zabieg ten jest prawdziwą innowacją, gdyż pozwala na całkowite wyeliminowanie pomarańczowej skórki. Podanie dwutlenku węgla na zmienione miejsca przynosi rewelacyjne rezultaty w likwidacji cellulitu oraz odmładzaniu skóry. Karboksyterapia działa na cellulit poprzez to, iż poprzez wstrzykiwanie niewielkich dawek dwutlenku węgla, który przedostaje się do wybranych tkanek w organizmie. Dwutlenek węgla ma na celu rozbicie złogów tłuszczowych oraz silne rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co dochodzi do metabolizmu tłuszczu. Dochodzi do pobudzenia krążenia, dzięki czemu do skóry dostaje się o wiele więcej tlenu oraz cennych substancji odżywczych. Zwiększa się również produkcja elastyny i kolagenu, dzięki czemu skóra staje się widocznie jędrniejsza. Podczas tej techniki klinika korzysta z nowoczesnego urządzenia, najnowszej generacji. Skuteczność karboksyterapii w walce z cellulitem jest potwierdzona, skóra osób, które poddały się temu zabiegowi, staje się gładka, ulega wyszczupleniu, poprawia się jakość skóry, która staje się gęściejsza. Jest to kuracja odmładzająca, która pozwala skórze na sprawniejszą regenerację. Zabieg usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej, jest więc polecany na takie strefy ciała jak: pośladki, uda, brzuch czy talia.

Zobacz więcej  Hydrafacial — jeden z najlepszych sposób na oczyszczanie ciała

Rozstępy oraz blizny

Karboksyterapia sprawdzą się również do usuwania rozstępów i blizn. Terapia dwutlenkiem węgla pobudza angiogenezę, czyli proces polegający na zwiększeniu się ilości naczyń krwionośnych, po czym poprawia się ukrwienie tkanek, stymuluje również synteza kolagenu, przez co skóra się wygładza i znów odzyskuje swój dobry wygląd.

Zmarszczki i utrata elastyczności skóry twarzy, dekoltu i szyi

Podskórna aplikacja dwutlenku węgla zwiększa sprężystość oraz elastyczność skóry. Procedura ta sprawdza się zwłaszcza w niwelowaniu cieni pod oczami. Metoda zagęszcza skórę okolicy dolnej powieki oraz zmniejsza podpuchnięcia widoczne pod oczami, przez co możliwy jest odpowiedni przepływ chłonki. Oprócz tego odpowiada za ujędrnienie powieki górnej. Zabieg ten sprawdzi się także na gładziźnie czoła. Kuracja daje również rezultaty pod postacią stymulacji kolagenu i elastyny.

Teleangiekazje

Dzięki usprawnieniu mikrokrążenia naczyń rozszerzone naczynka stają się niej widoczne.

Łysienie

Karboksyterapię można również zastosować na łysienie plackowate czy telogenowe. Lepsze dotlenienie w tkankach wpływa na poprawę metabolizmu komórek, dzięki czemu zwiększa się ich wzrost oraz rozmnażanie, pacjenci z łysieniem mogą zauważyć tworzenie się nowych włosów. Dwutlenek węgla wpływa korzystnie na porost włosów.

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Karboksyterapia okazuje się skuteczna w redukowaniu ilości tkanki tłuszczowej. Wykorzystuje się ją jako najważniejszą metodę niwelowania lokalnej tkanki tłuszczowej albo jako procedurę uzupełniającą po przeprowadzonej liposukcji, dzięki czemu wzmacnia ona rezultaty zabiegu. Pacjent musi trochę odczekać na pierwsze rezultaty zabiegów, które widoczne są po około 5-10 sesjach. Tkankę tłuszczową można usuwać z takich obszarów ciała jak: bryczesy, boczki, brzuch, tylna część ramion, poduszki pod kolanami, pośladki czy wewnętrzna strona ud. Karboksyterapia może być używana również w leczeniu takich dolegliwości jak: zespół Raynauda, skurczy nóg, zaburzeń krążenia, trudno gojących się ran, owrzodzeń na tle naczyniowym oraz cukrzycowym, łuszczycy.

Kiedy można przeprowadzić karboksyterapię?

Zabieg kardoksyterapi może być przeprowadzany praktycznie o każdej porze roku, gdyż zmienna temperatura i ekspozycja na promieniowanie słoneczne nie są żadnymi przeciwwskazaniami oraz nie oddziałują w żadnym stopniu na efekty zabiegów. Po przeprowadzonym zabiegu w tracie wystawienia się na działanie promieni słonecznych należy zabezpieczyć skórę, poprzez aplikację kremów z filtrem UV, zwłaszcza w rejonie twarzy.

Zobacz więcej  Liposukcja ud to dobry sposób na poprawę sylwetki

Jak wygląda zabieg kardoksyterapi?

Przed planowanym zabiegiem pacjent nie musi się przygotowywać. Karboksyterapia jest to zabieg opierający się na podaniu pod skórę dwutlenku węgla przy użyciu specjalnego sprzętu. Dwutlenek węgla rozchodzi się po skórze równomiernie, pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort i uczucie rozpierania skóry. Jednak cały proces trwa w krótkim czasie. Cała procedura w zależności od wybranego obszaru skóry może trwać od paru do parunastu minut. Usuwanie zmarszczek pod oczami zajmuje parę minut, jednakże do redukcji cellulitu potrzebny będzie kwadrans. Zabieg najlepsze efekty daje, kiedy będzie przeprowadzany a paru seriach, radzi się go wykonywać raz w tygodniu. Niekiedy pierwsze efekty można zauważyć od razu po zabiegu, jednakże wiele zależy od różnych czynników i danej partii ciała, jaka została poddana karboksyterapi.

Postępowania po zabiegu karboksyterapii

Po zabiegu kardoksyterapii na skórę należy zastosować kremy polecane przez specjalistę. Nie powinno się zbytnio wysilać organizmu, a do 2 dni po zabiegu nie powinno się korzystać z sauny i basenu. Jeśli pacjent zauważy siniaki w miejscu zabiegowym,wówczas powinno się go posmarować preparatem zawierającym w składzie witaminę C. W przypadku pacjenta, który chce zniwelować poziom tłuszczu, poleca się dobrać odpowiednią dietę. Nie powinno się jeść tłustych i słodkich potraw, dieta musi być odpowiednio dopasowana do potrzeb pacjenta. Ważne, żeby była zdrowa i właściwie zbilansowana, bogata w warzywa i owoce.

Jakie powikłania mogą się pojawić po zabiegu kardoksyterapii?

Ważne jest to, iż zabieg ten nie zostawia na skórze żadnych trwałych uszkodzeń, nie uwrażliwia jej również na promieniowania UV. Pewne skutki uboczne po tej kuracji mogą jednak wystąpić w niektórych przypadkach. Znane są przypadki wystąpienia po tym zabiegu rumieni, w miejscach, gdzie został zaaplikowany gaz. Niekiedy również pojawiają się krwiaki, obrzęki, siniaki czy wybroczyny. Nie u każdego pacjenta wystąpią skutki uboczne, wszystko zależy od indywidualnego organizmu pacjenta oraz obszaru poddanego zabiegowi,

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu kardoksyterapii?

Do przeciwwskazań można zaliczyć przede wszystkim:

 • alergie w obszarze zabiegowym
 • poważne choroby serca
 • ciąża
 • tendencje do tworzenia blizn przerostowych
 • aktywne zmiany chorobowe skóry jak na przykład: łuszczyca, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry
 • zakażenia wirusowe, grzybicze i bakteryjne skóry
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • choroby tkanki łącznej zaburzenia gojenia
 • chemioterapia
 • zaawansowane POChP
 • skrajna niewydolność nerek i dializy
 • epilepsja
 • niewyrównana cukrzyca
 • choroba nowotworowa, chemioterapia
 • niekontrolowane ciśnienie krwi
 • poikilodermia

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop