Blog

Wzmożone napięcie mięśniowe konsekwencje i przyczyny

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wzmożone napięcie mięśniowe konsekwencje i przyczyny

Twoje ciało posiada mięśnie (lub grupy mięśni), które są przymocowane po obu stronach stawu i pracują przeciwko sobie, aby kontrolować ruch tego stawu. Przypomina to trochę kierownicę roweru: można jeździć jedną ręką, ale dwie ręce pracujące przeciwko sobie dają znacznie lepszą kontrolę.

Gdy jedna strona przeciwstawnych mięśni jest silniejsza od drugiej, mamy do czynienia z brakiem równowagi mięśniowej. Na przykład, jeśli regularnie używasz mięśni po jednej stronie dużo więcej niż po drugiej, stają się one silniejszymi mięśniami – oraz krótszymi i bardziej napiętymi. Po drugiej stronie, mięśnie stają się słabsze – i dłuższe i luźniejsze. Krótsze, silniejsze mięśnie powodują, że ta część ciała nie jest w stanie utrzymać się w odpowiedniej pozycji, a całe ciało w końcu dokonuje korekty, aby to skompensować.

W analogii do roweru, jeśli jedno z twoich ramion było nieco krótsze niż drugie, będziesz musiał nieco dostosować swoją pozycję do jazdy, aby utrzymać jazdę w linii prostej.

Inny sposób myślenia o tym…

Wyobraź sobie swoje dwie ręce na kierownicy samochodu. Podczas gdy ciągnięcie na lewej i prawej ręce jest równe, kierownica pozostanie w środkowej pozycji, a samochód pozostanie na środku drogi. To jest zrównoważony system. Z tylko niewielkimi zmianami dokonanymi w pociągnięciu na każdej ręce, koła mogą być wykonane, aby skręcić w dowolnym kierunku w bardzo precyzyjny i kontrolowany sposób.

W tym zrównoważonym i precyzyjnie dostosowanym systemie, samochód może nie tylko być utrzymywany na środku drogi, ale może być łatwo i precyzyjnie sterowany na zakrętach i łukach, utrzymując go bezpiecznie na środku drogi.

Teraz wyobraź sobie, jak by to było, gdyby wrodzone przyciąganie prawej ręki było nawet nieco większe niż lewej. Kierownica miałaby tendencję do skręcania w prawo, co oznaczałoby, że samochód zawsze dryfowałby na prawo od pasa ruchu. Dlatego też musiałbyś stale korygować kierunek jazdy, skręcając z powrotem w lewo, ale jak tylko przestaniesz aktywnie korygować, kierownica znów będzie subtelnie ciągnięta w prawo.

Co się stanie w czasie jednak, jest samochód będzie głowa bliżej i bliżej do centralnej rezerwacji i ostatecznie wpada na niego, uszkadzając koła lub więcej (to jest jak epizod ból / napięcie itp, że pozornie wystąpił bez powodu). Wtedy ustawiasz samochód z powrotem na środku drogi i kontynuujesz podróż.

Jednak, jak tam jest jeszcze podstawowy brak równowagi w systemie, tendencja do dryfowania w prawo jest nadal tam, i przed długi czas, jest inny epizod wpadania do centralnego zastrzeżenia (inny epizod bólu / napięcia itp.).

Zidentyfikuj nierównowagę mięśniową….

Teraz może być kilka miesięcy lub nawet lat między tymi epizodami, ale podczas gdy podstawowy brak równowagi istnieje, to zdarzy się ponownie. I jak więcej epizodów dostaje dodawać do historii samochodu, ono zaczyna pokazywać znaki uderzeń i zadrapań. W ciele, to jest (przedwczesne) zużycie. Co ma tendencję do zdarzania się, że z każdym epizodem, czas potrzebny do następnego epizodu dostaje mniej.

Zobacz więcej  Astha – recepta online

Więc odpowiedzią jest zidentyfikowanie i skorygowanie podstawowej nierównowagi, upewniając się, że jest równe ciągnięcie po obu stronach kierownicy. W systemie biomechanicznym, to jest to zapewnienie, że zawsze jest równa długość mięśni, siła i aktywność po obu stronach układu (stawu lub segmentu ruchu).

Dlatego też zadaniem wykwalifikowanego Fizjoterapeuty jest nie tylko pomoc w bezpośrednich skutkach bólu/nadwyrężenia/przeciążenia, ale również identyfikacja i korekta podstawowej nierównowagi, która powoduje tendencję do nadwyrężania układu.

Co powoduje nierównowagę mięśniową?

Nierównowaga mięśniowa jest często spowodowana przez coś, co robimy z przyzwyczajenia i zazwyczaj wynika z małych rzeczy, które robimy codziennie. Być może regularnie siedzisz pochylony przy komputerze przez długi czas, albo może trenujesz jedną grupę mięśni, ale nie drugą.

Co to jest dysfunkcja postawy?

Wszyscy mamy pozycje, w których spędzamy dużo czasu. Jeśli jedna z tych pozycji powoduje, że kręgosłup i inne stawy nie są w normalnym, zrównoważonym ułożeniu, to jest to dysfunkcja postawy – a Twoje mięśnie dostosują się i staną się niezrównoważone, jak opisano powyżej.

Jaki jest efekt końcowy? Wzmożone napięcie mięśniowe konsekwencje

Kiedy brak równowagi mięśniowej powoduje, że jeden z Twoich stawów znajduje się w niewłaściwej pozycji, powoduje to obciążenie tego stawu. Kiedy to napięcie napręża nerwy wokół stawu, odczuwamy ból. Jeśli organizm dostosowuje się, by złagodzić ból, inne zestawy mięśni mogą stać się niewyważone – i cykl może trwać dalej. Niewielki, lokalny problem w niektórych mięśniach może stać się problemem nerwowo-mięśniowo-szkieletowym, który wpływa na odległe części ciała.

Problemy z postawą mogą objawiać się na wiele różnych sposobów, takich jak:

 • Ból dolnej części pleców
 • Nadwyrężenie stawu krzyżowego i więzadeł
 • Ślizgające się dyski
 • Implantacja barku i zapalenie ścięgien mankietu rotatorów
 • Bóle głowy i szyi
 • Uwięzione nerwy
 • Urazy sportowe
 • Naderwanie ścięgna udowego
 • Ból przedniej części kolana

Co można zrobić ze wzmożonym napięciem mięśniowym?

Po prawidłowej ocenie, nierównowaga mięśniowa i dysfunkcje postawy są dość łatwe do skorygowania. Generalnie koncentrujemy się na trzech głównych obszarach:

 • Mobilizacja stawów i uwalnianie krótkich, napiętych mięśni i tkanek miękkich
 • Wzmacnianie dłuższych, słabszych mięśni w celu skorygowania ułożenia ciała i kontroli ruchu
 • Identyfikacja i zmiana stylu życia i czynników pracy, które przyczyniają się do powstania problemu.

Napięcie mięśniowe jest częstym skutkiem ubocznym stresu, ponieważ mięśnie kurczą się, gdy uruchamiany jest system walki lub ucieczki organizmu. Z czasem może to powodować ból, dyskomfort, napięcie mięśniowe, które powoduje problemy z poruszaniem się, jeśli nie zostanie odpowiednio złagodzone. Stres może zrobić kilka dziwnych rzeczy do swojego ciała, wpływając na niego w różnych miejscach Stres może powodować ból, ciasnotę lub bolesność w mięśniach, a także spazmy bólowe. Może prowadzić do zaognienia objawów zapalenia stawów, fibromialgii i innych schorzeń. Dzieje się tak dlatego, że stres obniża Twój próg bólu.

Zobacz więcej  Fue - pełne kompendium wiedzy

Przewlekły stres, a ból

Ból jest jednocześnie odczuciem i emocją, i jest zdecydowanie głównym powodem, dla którego ludzie szukają opieki zdrowotnej. Podczas gdy większość ostrego bólu może być skutecznie rozwiązana w krótkim czasie, leczenie bólu przewlekłego jest bardziej skomplikowane i powoduje znaczny spadek jakości życia. Miliony osób cierpią z powodu przewlekłych dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego – do objawów należą choćby:

 • objaw koła zębatego
 • objaw rury ołowianej
 • nieprawidłowe wzorce ruchowe

Przewlekły stres, czyli doświadczanie ciągłego stresu przez dłuższy czas, może przyczynić się do długotrwałych problemów z krążeniem. Stałe podnoszenie poziomu hormonów stresu, ciśnienia krwi i tętna może odbić się niekorzystnie na organizmie.

Wzmożone napięcie mięśniowe przyczyny

Powtarzający się ostry stres i utrzymujący się przewlekły stres mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego. Okazuje się również, że to jak dana osoba reaguje na stres może wpływać na poziom cholesterolu. Stres może wpływać na komunikację mózg-jelita; wyzwalać ból, wzdęcia i inne dolegliwości jelitowe.

Intensywne napięcie może powodować skurcze mięśni, co prowadzi do braku krążenia, wzrostu stężenia kwasu mlekowego i w konsekwencji do zwiększenia bólu. Kwas mlekowy jest substancją chemiczną, która mówi mózgowi, że jesteś pod wpływem stresu, co uruchamia alarm, który dodatkowo zwiększa ogólne napięcie mięśni.

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego

Przewlekłe napięcie mięśni – spazmy mogą być również spowodowane urazami, emocjonalnym trzymaniem, złą postawą i chronicznym stresem. Gdy już się pojawi, uruchamia cykl bólu, a skurcze mięśni pochłaniają ogromną ilość energii, co zmniejsza przepływ krwi, nasilając stan zapalny i zmniejszając pobór składników odżywczych przez mięśnie.

Wrażliwe obszary włókien mięśniowych mogą tworzyć się w mięśniach po napięciu lub stresie. Te wrażliwe obszary nazywane są punktami spustowymi. Punkt spustowy w mięśniu może powodować naprężenie i ból w całym mięśniu. Kiedy ten ból utrzymuje się i pogarsza, nazywa się to zespołem bólu mięśniowo-powięziowego.

Stres może być przyczyną bólu

Zespół bólu mięśniowo-powięziowego lub zespół zaburzeń napięcia mięśniowego jest spowodowany przez bodziec, taki jak napięcie mięśni, który uruchamia punkty spustowe w mięśniach. Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia mięśniowych punktów spustowych obejmują: Uraz mięśnia. Ostry uraz mięśnia lub ciągłe obciążenie mięśnia może prowadzić do rozwoju punktów spustowych.

Ludzie, którzy często doświadczają stresu i niepokoju mogą rozwijać punkty spustowe w swoich mięśniach. Jedna z teorii mówi, że osoby te prawdopodobnie zaciskają mięśnie, co jest formą powtarzającego się napięcia, które pozostawia mięśnie podatne na punkty spustowe.

Jak pozbyć się napięcia w rekordowym czasie – walka ze wzmożonym napięciem mięśniowym

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych stresującego życia jest napięcie mięśni. I to może być prawdziwy koszmar, powodując ból, który nęka cię przez cały dzień w pracy i pozostawia cię podrzucając i obracając przez noc. W rzeczywistości napięcie mięśni jest tak typowym efektem ubocznym radzenia sobie z miejskim stylem życia i stresem zawodowym, że możesz przeoczyć jego przesłanie, że twoje poziomy stresu są daleko poza kontrolą. Ale nie powinieneś.

Zobacz więcej  Infuzja tlenowa - jędrna i elastyczna skóra

Skuteczne leczenie wzmożone napięcie mięśniowe

Stres jest poważnym problemem, który może doprowadzić do wypalenia zawodowego, jeśli nie będziesz ostrożny. Dobrą wiadomością jest to, że możesz poradzić sobie z napięciem mięśniowym w sposób, który uwalnia od stresu w tym samym czasie. Technika, która to osiąga nazywa się Progresywna Relaksacja Mięśni, która udowodniła, że nie tylko rozluźnia twoje ciało i obniża twój niepokój, ale także radzi sobie z wieloma innymi problemami od wrzodów i bezsenności do nadciśnienia.

Czym jest Progresywna Relaksacja Mięśni?

Jak pokonać zdiagnozowane wzmożone napięcie mięśniowe?

Przede wszystkim nie jest to jakaś nowa moda, czy coś, co nie działa. Jest to właściwie sprawdzona technika nauki monitorowania i regulowania napięcia mięśniowego, która została opracowana przez amerykańskiego lekarza Edmunda Jacobsona już na początku lat 20-tych XX wieku. Jest więc z pewnością wypróbowana i przetestowana! Technika ta polega na napinaniu poszczególnych mięśni, a następnie ich rozluźnianiu. Brzmi prosto i w zasadzie tak jest (w rzeczywistości możesz nauczyć się tego teraz dzięki poniższemu przewodnikowi), ale jest tak skuteczna, że nadal jest popularną techniką wśród współczesnych terapeutów fizycznych.

Dlaczego masz napięcie mięśniowe?

Kiedy jesteśmy zestresowani, niespokojni lub bojaźliwi nasze ciała napinają się. W przeszłości, kiedy byliśmy pierwotni, był to fantastyczny proces, który pomagał naszym ciałom przygotować się na zagrażającą życiu sytuację, taką jak bycie zjedzonym przez dzikie zwierzę lub zabitym przez przeciwne plemię. We współczesnym życiu te wydarzenia rzadko stanowią problem!

Nasz stres jest bardziej związany z takimi rzeczami jak nasi koledzy nie lubią nas, nasz partner chce innego stylu życia niż my, członek rodziny jest chory lub pieniądze czują się skąpe. Żadna z nich nie jest wspaniała, ale też żadna nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszego życia. A jednak nasze ciała nadal reagują na stres w taki sam sposób jak w czasach jaskiniowców. Wiele osób, które cierpią na lęki, zauważy, że niemal codziennie mają napięte mięśnie, ponieważ ich ciała są stale w tym trybie „lękliwego jaskiniowca”. Napinamy nasze ramiona, nasze szczęki czują się ciasno, a my zaciskamy zęby.

W końcu pojawiają się bóle ramion i pleców, bóle szczęki i napięciowe bóle głowy. Tak więc Progresywna Relaksacja Mięśni może nie była tak pomocna dla naszych jaskiniowych przodków, ale z pewnością jest wybawieniem w dzisiejszych czasach.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop