Blog

Wypadające włosy a ciąża

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Ciąża to najbardziej cudowny okres w życiu wielu kobiet. Wraz z wieściami o dzieciach następuje wiele zmian w stanie fizycznym i psychicznym kobiet. Jedną z najważniejszych zmian jaka zachodzi są hornony. Wraz z ciążą twoje ciało przechodzi wiele zmian, przygotowując się do urodzenia żywej istoty. Te hormony mogą być powodem wypadania włosów.

 

Wpływ ciąży na zdrowie włosów

Ciąża powoduje wiele zmian w organiźmie. Niektóre kobiety mówią, że w czasie ciąży ich włosy są zdrowsze niż kiedykolwiek. W rzeczywistości jedna trzecia kobiet stwierdziła, że nastąpiła poprawa zdrowia włosów od 4 i 5 miesiąca ciąży.

Niektóre kobiety twierdzą jednak, że ich włosy stały się bardziej problematyczne niż kiedykolwiek. Suchość włosów to jeden z najczęstszych problemów ciąży. W tym czasie należy zadbać o nawilżenie włósów. Zmiany hormonalne dają różne wyniki dla każdej osoby i każdej ciąży. Ponadto zmieniły się również reakcje mieszków włosowych na zmiany.

Nie sposób przewidzieć kierunku tych skutków. Ponadto włosy mogą wyglądać lepiej w pierwszej ciąży, podczas gdy w drugiej ciąży może być odwrotnie. Jednak kobiety bardzo rzadko mają problemy zdrowotne, takie jak wypadanie włosów, przez dziewięć miesięcy.

Zdrowie włosów w pierwszych trzech miesiącach ciąży

W pierwszych trzech miesiącach ciąży może dojść do zgrubienia pasm włosów. Jednak nie należy spodziewać się szybkiego efektu. Włosy rosną tylko pół cala na miesiąc. Dlatego zauważenie jakichkolwiek zmian w całkowitej długości zajmie średnio 6 miesięcy. Wykryta grubość i objętość; ciąża jest spowodowana wzrostem poziomu estrogenów i dlatego mieszki włosowe produkują zmniejszoną ilość sebum. Jednak zmniejszona produkcja sebum może powodować wysuszanie włosów. Z tego powodu warto pamiętać, by dbać o odpowiednie nawilżanie włosów. 

Wypadanie włosów w ciąży

Podczas ciąży zazwyczaj nie wypada dużo włosów. Dlatego od połowy do późnej ciąży włosy będą wyglądać na grubsze i bardziej obszerne. Dlatego upewnij się, że jest uzupełniony wilgocią, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak kiedy poziom estrogenów się unormuje, włosy mogą zacząć wypadać nawet kilka miesięcy po porodzie.

Jeśli odkryjesz, że jesteś w ciąży i przerzedzasz swoje lśniące, obszerne włosy, zaczynasz się martwić czy jest to normalny stan rzeczy. Ale nie martw się; ponieważ jest to prawdopodobnie sytuacja tymczasowa. Czy należy się martwić wypadaniem włosów podczas ciąży?

Zobacz więcej  Liposukcja laserowa - bezpieczne usuwanie tłuszczu

Wypadanie włosów podczas ciąży jest stosunkowo częste, ale po porodzie powinno ich wypadać zdecydowanie mniej. W niektórych okolicznościach zależnych od stanu zdrowia i stanu hormonów, włosy mogą przestać wypadać w trakcie ciąży lub pod jej koniec. Zdarza się jednak, że mimo upływu czasu nadal pod prysznicem zauważasz, dużą ilość wypadających włosów. Jeśli spadek się utrzymuje, prawdopodobnie jest to spowodowane niedoborami witamin. W takim przypadku w porozumieniu z lekarzem możesz podjąć kroki zapobiegające zwiększonemu wypadaniu włosów.

Z jakiego powodu włosy wypadają podczas ciąży?

Kobiety w ciąży doświadczają wielu zmian hormonalnych, które odbijają się w sposób widoczny na organiźmie. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest estrogen, hormon który jest w organiźmie produkowany w nadwyżce. W dużej mierze wpływa on na meszki włosów. Jednak wypadanie włosów podczas ciąży może mieć różne powody – jednym z najczęstszych powodów jest nie wystarczająca ilość witamin i minerałów w organiźmie. Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych to kolejna częsta przyczyna wypadania włosów.

Wypadanie włosów następuje zwykle po 1 do 5 miesiącu ciąży. Problem jest bardzo powszechny i dotyka go od 40% do 50% kobiet w ciąży. Powrót włosów do stanu przed ciąży zazwyczaj trwa powoli i stopniowo – mniej więcej trzeba czekać 6-12 miesięcy po porodzie. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko zmiany hormonalne i inne zmiany fizyczne powodują wypadanie włosów. Podczas ciąży istnieje wiele powodów, przez które włosy mogą wypadać. Jedne z najczęstszych przyczyn przedstawiono poniżej.

 • Niewłaściwa dieta: okres ciąży to czas w którym organizm musi utrzymać zarówno matkę jak i dziecko, dlatego w czasie ciąży organizm potrzebuje wiecej jedzenia. Niewłaściwa dieta, której brakuje odpowiednich składników odżywczych może się objawiać poprzez wymioty. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży ważne jest, by zadbać o żelazo, białka, witaminy i minerały potrzebne w czasie ciąży.
 • Choroby: podczas ciąży mogą się pojawić różne choroby, które osłabiają organizm i tym samym meszki włosowe – jak np. cukrzyca. Lekarstwa przyjmowane podczas ciąży również mogą być powodem wypadania włosów, wówczas warto skonsultować się z lekarzem.
 • Hormony: Hormony zaburzają normalne funkcjonowanie organizmu, więc powstają również zmiany naczyniowie, które wpływają na meszki włosowe osłabiając je. Jest to jednak stan chwilowy i już po paru miesiącach od porodu, włosy zaczynają się wzmacniać i wracać do normalności.
 • Genetyka: jedną z równie częstych powodów wypadania włosów podczas ciąży jest genetyka. Jeśli Twojej mamie lub babci również wypadały włosy podczas ciąży, to powinnaś być przygotowana, że w z dużym prawdopodobieństwem u Ciebie też tak będzie.
 • Zaburzenia tarczycy: hormony mogą również zaburzać pracę tarczycy, a co za tym idzie być głównym powodem wypadania włosów. Tarczyca jest hormonem, który wpływa na funckojonowanie wielu narządów w organiźmie – między innymi na układ pokarmowy, metabolizm czy właśnie włosy. Warto więc zbadać tarczycę, być może ona jest powodem wypadania włosów.
 • Problemy ginekologiczne: w czasie ciąży mogą się pojawić choroby, które przyczyniają się do nadmiernego owłosienia albo nadmiernego wypadania włósow.
 • Antykoncepcja: antykoncepcja, zwłaszcza ta hormonalna kiedy jest odstawiana powoduje różne zmiany w organiźmie, w tym również wypadanie włosów. Wszelkie środki antykoncepcyjne, należy odstawiać stopniowo, by przyzwyczajać organizm do zmiany. Innymi powodem wypadania włosów może być również aborcja lub poronienie.
 • Stan skóry głowy: nawet jeśli kobieta nigdy nie miała problemów ze skórą głowy, mogą się one pojawić podczas ciąży i być przyczyną wypadania włosów. Zauważenie kruszenia się lub odchodzących płatków skóry na głowie powinno być skonsultowane z lekarzem.
Zobacz więcej  Blizny po trądziku pozostaną tylko wspomnieniem

Sposoby na zapobieganie wypadaniu włosów w trakcie ciąży

Nie powinno się bardzo przejmować wypadaniem włosów po ciąży lub w jej trakcie, ponieważ jest to stan przejściowy i do kilku miesięcy po porodzie wszystko się normalizuje. Może jednak zaszkodzić matce i dziecku; Wypadanie włosów może być spowodowane stanami takimi jak choroba lub niedożywienie. Jak więc zapobiegać wypadaniu włosów w ciąży i jak je redukować, jeśli już masz przypadek upadków?

 • Używaj sprawdzonych olejków do włosów: aktywna pielęgnacja skóry głowy jest bardzo korzystna dla zdrowia i wyglądu włosów. Nakładanie olejku na włosy dwa razy w tygodniu i pozostawienie na noc w widoczny sposób odżywi włosy. Wśród najlepszych naturalnych olejków dla zdrowia włosów; Zawiera olej kokosowy, olej migdałowy i oliwę z oliwek.
 • Unikaj nadmiernych procesów:  staraj się chronić swoje naturalne włosy i nie używaj zbyt wielu prostownic, suszarek lub innych narzędzi do włosów. Kiedy jest mokro, delikatnie obchodź się z włosami i stylizuj włosy grzebieniem z szerokimi zębami.
 • Deficyt witamin i minerałów: niezwykle ważna dla zdrowia kobiety w ciąży jest jej dieta, która powinna zawierać niezbędne składniki odżywcze potrzebne jej i jej dziecku. Zaleca się stosowanie programu żywieniowego bogatego w warzywa i owoce z zawartością przeciwutleniaczy i flawonoidów. Zachęcają do wzrostu i chronią włosy.
 • Rób medytację: stres również może być powodem, przyczyniającym się do wypadania włosów. Jednak prawdopodobnie nie będziesz wolna od stresu podczas ciąży. Medytacja, joga lub techniki oddechowe zredukują w bezpieczny sposob poziom stresu.
 • Unikaj produktów do włosów zawierających substancje chemiczne: na półkach rynków kosmetycznych można znaleźć wiele produktów, które twierdzą, że eliminują wypadanie włosów. Jednak większość z tych produktów są bogate w szkodliwe chemikalia. W ciąży powinnaś używać wyłącznie produktów do włosów zawierających biotynę i krzemionkę. Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania produktów z substancjami, które mogą zostać wchłonięte przez skórę głowy i przedostać się do krwi, takich jak barwniki, prostownica lub wszystko, co w swoim składzie zawiera amoniak, formaldehyd i formaldehyd, ponieważ są toksyczne dla dziecka. Z tego powodu dermatolodzy dbając o włosy, zalecają mycie odpowiednim do rodzaju włosów szamponem bezsiarczanowym oraz nawilżanie również w zależności od rodzaju włosów – można to zrobić po prostu za pomocą odżywki lub mocniejsza maska nawilżająca. W ciąży im mniej chemii, tym lepiej.
 • Unikaj czesania mokrych włosów: generalnie staraj się czesać je po wyjściu z kąpieli. Należy jednak tego unikać, ponieważ mokre włosy znacznie łatwiej się łamią. Jeśli czesasz włosy, gdy są mokre, pasma włosów mają tendencję do rozluźniania się. Najlepiej poczekać, aż włosy wyschną naturalnie. Możesz spróbować wysuszyć włosy ręcznikiem zamiast suszarki.
Zobacz więcej  Czy lipoliza iniekcyjna skutecznie rozpuszcza tłuszcz?

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop