Blog

Usuwanie pieprzyków kompendium wiedzy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Usuwanie pieprzyków kompendium wiedzy

Usuwanie pieprzyków zazwyczaj ma miejsce w przypadku, tzw. zmian chorobowych jednak możemy się ich pozbyć również ze względów estetycznych. Laserowe usuwanie pieprzyków wydaje się być aktualnie najmniej inwazyjnym sposobem na pozbycie się ich. Mimo wszystko nie każdy pacjent kwalifikuje się do tego zabiegu. Koniecznie zapoznaj się z pozostałą częścią artykułu, aby dowiedzieć się, co musisz wiedzieć na temat tych zmian skórnych.

Czym są pieprzyki?

Pieprzyki to potoczne określenie dla znamion barwnikowych. Medycyna określa, że są to zmiany skórne obecne na ciele każdego człowieka. Mogą występować w różnych odcieniach — od praktycznie niezauważalnych na jasnej skórze, przez brązowe i czerwone, aż do wielkich czarnych plam. Intensywność barw w tym przypadku jest zależna od liczby komórek barwników skóry (melanocytów). Zmiany skórne mogą być wrodzone bądź nabyte, a tendencja do ich powstawania jest dziedziczna.

Czy pieprzyki trzeba usuwać?

Profilaktyczne usuwanie znamion barwnikowych nie jest zalecane. Warto jest jednak raz na rok bądź dwa lata, zgłosić się do dermatologa. Lekarza przyjrzy się znamionom z bliska oraz dokonuje badań z wykorzystaniem dermatoskopu. Jest to urządzenie optyczne, które pozwala na dokładną ocenę zmian skórnych. Ułatwia to dokonanie trafnej diagnozy na temat zmian skórnych oraz ewentualne podjęcie decyzji o konieczności usunięciu pieprzyków. Jeżeli pieprzyk nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia i nie przeszkadza nam on pod kątem estetycznym — nie ma potrzeby, aby go usuwać. Istnieją jednak przypadki, kiedy usuwanie znamion jest zalecane, a czasem wręcz konieczne. Jeżeli pieprzyk znajduje się w miejscu narażonym na nadmierny kontakt np. z suwakiem od spodni czy też po prostu biżuterią, dermatologa może zalecić jego wycięcie chirurgiczne lub usunięcie za pomocą lasera. Podobnie może być ze znamionami skórnymi znajdującymi się w pobliżu miejsc, gdzie się golimy. To, co najważniejsze to fakt, że każdy pieprzyk nawet ten najmniejszy powinien zostać zbadany przez specjalistę przed podjęciem decyzji o zlikwidowaniu go.

Zobacz więcej  Pryszcze na plecach - uciążliwy problem dotyczący także dorosłych

Jakie są metody usuwania pieprzyków?

W dobie aktualnej technologii oraz rozwoju medycyny możemy korzystać z różnych metod pozwalających na walkę ze zmianami skórnymi. Jedną z nich jest laserowe usuwanie pieprzyków. Jest to aktualnie najbardziej lubiany zabieg usuwania znamion barwnikowych, w którym nie ma mowy nawet o znieczuleniu miejscowym, ponieważ nie jest ono potrzebne. Zabieg jest szybki i zazwyczaj bezbolesny. Usuwanie pieprzyków laserem odbywa się za pomocą lasera frakcyjnego CO2, który służy do odparowania zmiany skórnej i spalenia znamienia. Laserowe usuwanie znamion dzieli się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wypalenie całego znamienia (dotyczy to tzw. pieprzyków niezłośliwych), drugim — oddzielenie od zdrowej tkanki poprzez odcięcie pieprzyka (zastosowanie w przypadku zmian złośliwych bądź niepewnych).

Jak wygląda zabieg usuwania pieprzyków z użyciem lasera?

Przed przystąpieniem do zabiegu z wykorzystaniem lasera CO2, miejsce poddawane zabiegowi powinno zostać odkażone, a następnie znieczulone miejscowo. W przypadku płytkich i małych zmian, znieczulenie nie jest jednak konieczne. Główna część zabiegu, która polega na usuwaniu znamienia, trwa zazwyczaj maksymalnie do kilkudziesięciu minut. Czas trwania zabiegu jest uwarunkowany od wielkości oraz głębokości zmiany skórnej. Pacjent nie jest narażony na ból, może jedynie poczuć delikatne ciepło oraz pieczenie. W związku z oddziaływaniem lasera następuje odparowanie zmiany skórnej.

Jakie korzyści daje metoda usuwania znamion za pomocą lasera?

 • Nie pozostawia blizn — metoda daje gwarancje, że po usunięciu znamienia nie zostanie w jego miejscu widoczny ślad.
 • Szybki proces gojenia — skóra bardzo szybko wraca do zdrowia, a sam okres rekonwalescencji jest bardzo krótki.
 • Łagodny charakter zabiegu — pacjent nie musi obawiać się o żadne komplikacje. Sam zabieg jest bardzo prosty i szybki.

Chirurgiczne usuwanie znamion

Znamiona barwnikowe mogą zostać usunięte również z wykorzystaniem pomocy chirurgicznej. Tego typu zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Podczas jego przeprowadzania dochodzi do pobrania wycinka zmiany skórnej wraz z marginesem tkanek. Usunięty materiał musi zostać wysłany do badania histopatologicznego. Chirurgiczne usuwanie pieprzyków trwa około 30 minut i jest to zależne od wielkości zmiany skórnej. Dzięki znieczuleniu miejscowym pacjent nie musi obawiać się bólu. W miejscu usuniętego pieprzyka możemy spodziewać się jedynie delikatnego obrzęku, jednak ogólnie proces gojenia jest bardzo łagodny i szybki.

Zobacz więcej  Septoplastyka nosa - czym charakteryzuje się ten zabieg?

Zmiany skórne jako zmiany nowotworowe

Czerniak, rak podstawnokomórkowy oraz rak kolczystokomórkowy to rodzaje nowotworów skóry, z którymi przyszło nam się spotkać. Zaawansowana technologia z wykorzystaniem wideodermatoskopu pozwala na wykonanie precyzyjnej diagnostyki naszych zmian skórnych. Chirurg plastyczny bądź dermatolog podejrzewający zmiany nowotworowe skóry kieruje pacjenta na laserowanie usuwanie pieprzyków, bądź wycięcie chirurgiczne. Pobrany materiał zostaje poddany badaniu histopatologicznemu. Dalsze procedury dotyczące ewentualnego leczenia zależą od otrzymanych wyników.

Badanie histopatologiczne — zwykły pieprzyk czy czerniak?

Czerniak, który jest uznawany za najbardziej złośliwy nowotwór skóry, często występuje w przypadku zmian skórnych. Jeżeli chcemy ocenić ryzyko z nim związane, warto zastosować tzw. metodę ABCDE, która polega na ocenie zmaniona na podstawie poniższych kryteriów:

•    A – asymetria (jeżeli znamię wygląda na niesymetryczne, zwiększa to ryzyko czerniaka),
•    B – brzegi (nieregularne brzegi to przypadłość nowotworów skóry),
•    C – kolor (nierównomierny rozkład barwnika w obrębie pieprzyka),
•    D – wielkość (powyżej 5 mm średnicy)
•    E – ewolucja (obserwacja jakichkolwiek zmian na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy).

Jeżeli któreś z Twoich znamion barwnikowych spełnia powyższe kryteria, powinieneś udać się do dermatologa w celu zaplanowania badania histopatologicznego.

Przeciwskazania do zabiegu usuwania pieprzyków

Zarówno laserowe usuwanie pieprzyków, jak i ich chirurgiczne usunięcie wymaga od nas szczególnych przygotowań oraz spełniania wytycznych, które powinny zostać z nami omówione podczas konsultacji lekarskiej. Główne przeciwskazania do wykonywania tych zabiegów wyglądają następująco:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • świeżo opalona skóra
 • aktywne infekcje w obrębie leczonej zmiany skórnej
 • tendencje do powstawania blizn przyrosłych lub keloidów
 • stany przedrakowe i choroby nowotworowe skóry
 • stosowanie leków światłouczulających
 • bielactwo
 • łuszczyca
 • nieunormowana cukrzyca

Jeżeli którykolwiek z tych punktów dotyczy bezpośrednio Ciebie, to niezwłocznie powinieneś o tym poinformować swojego specjalistę przed zleceniem zabiegu usunięcia znamienia.

Zobacz więcej  Zaczerwienienia na twarzy: Przyczyny, skuteczne sposoby na likwidację czerwonych plam i znane metody walki z trądzikiem różowatym

Najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania zmian skórnych

Dlaczego warto jest zdecydować się na zabieg usunięcia zmian skórnych?

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że od naszego wyglądu zależy również to, jak się czujemy. Nasz wygląd wewnętrzny wpływa na naszą samoocenę i pewność siebie. Jeżeli zabieg usuwania znamion nie jest konieczny ze względów zdrowotnych, to może warto by było skupić się również na względach estetycznych.

Na czym polega laserowe usuwanie znamion i zmian skórnych?

Dzięki swojej bezinwazyjności, bezpieczeństwu oraz natychmiastowemu efektowi — usuwanie znamion za pomocą lasera cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów. Na czym on tak naprawdę dokładnie polega? Zmiana skórna poddawana jest działaniu lasera, czyli wiązki światła laserowego na, wskutek czego dochodzi do przemiany wody znajdującej się w przestrzeni komórkowej tkanki chorobowej w parę wodną. Jest to więc termiczne i nieodwracalne usunięcie znamienia.

Jaka jest cena zabiegu laserowego usuwania znamion?

Kosz tego typu zabiegów jest ustalany indywidualnie. Nikt nie jest w stanie przygotować uniwersalnego cennika ze względu na kilka czynników decydujących o kosztach zabiegu. Czynnikami tymi są przede wszystkim typ zmiany, wielkość oraz wykorzystana technologia. Poznanie dokładnego budżetu, jaki musi zostać przeznaczony na wykonanie takiego zabiegu, może mieć miejsce po konsultacji ze specjalistą, który oceni nas przypadek indywidualnie.

Czy usuwanie znamion jest bolesne?

Zdecydowanie nie, usuwanie znamion nie jest bolesne. Laserowanie usuwanie zmian skórnych jest na tyle bezinwazyjna, że nie wymagane nawet znieczulenie miejscowe. Pacjent nie czuje żadnego dyskomfortu związanego z wykonywanym na nim zabiegiem.

Czy wiek pacjenta jest istotny?

Laserowe usuwanie pieprzyków jest bezpieczne dla osób w każdym wieku. Zabieg może zostać wykonany zarówno u osób dorosłych jak i dzieci. Szybka i bezbolesna procedura nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa.

Czy zabiegi związane z usuwaniem znamion barwnikowych muszą być powtarzane?

Nie, wykonanie jednorazowego zabiegu daje trwałe rezultaty i nie trzeba go powtarzać.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop