Blog

Twardzina ograniczona – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Twardzina ograniczona – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

Twardzina ograniczona jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, która atakuje skórę i tkankę podskórną. Choroba ta charakteryzuje się tworzeniem się guzków, zwanych twardzinami, pod skórą. Twardzina ograniczona jest rzadką chorobą, która dotyka głównie młodych dorosłych, chociaż może wystąpić u osób w każdym wieku.

Przyczyny twardziny ograniczonej

Przyczyny twardziny ograniczonej nie są dokładnie znane, ale uważa się, że choroba ta jest wynikiem nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. W rezultacie układ odpornościowy atakuje własne tkanki, co prowadzi do tworzenia się twardzin.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Niektóre czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na twardzinę ograniczoną, to:

 • Ciemniejsza skóra
 • Inne choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy
 • Silny stres
 • Nadmierny wysiłek fizyczny
 • Niektóre leki, takie jak antybiotyki lub leki przeciwzakrzepowe
 • Podejrzewa się, że w jej powstaniu mają udział czynniki genetyczne

Czy twardzina ograniczona jest chorobą zakaźną? 

Twardzina ograniczona jest chorobą niezakaźną i nie przekazywana drogą płciową.

Jakie są objawy twardziny ograniczonej? 

Objawy mogą być różne i zależą od tego, jaki obszar ciała jest dotknięty chorobą. Najczęstsze objawy to:

 • Guzki pod skórą, zwane twardzinami, które mogą być bolesne lub bezbolesne
 • Zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie, obrzęk lub złuszczanie skóry
 • Ból stawów
 • Duszność, kaszel lub trudności z oddychaniem, jeśli twardzina ograniczona dotyka płuc
 • Osłabienie lub brak apetytu

Niektóre osoby z twardziną ograniczoną mogą nie mieć żadnych objawów, ale u innych choroba może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak uszkodzenie płuc lub układu sercowo-naczyniowego.

Rozpoznanie twardziny ograniczonej:

Diagnoza twardziny ograniczonej opiera się na obrazie klinicznym i badaniach laboratoryjnych. Lekarz może zlecić następujące badania, aby potwierdzić diagnozę:

 • Badania krwi

  Może być wykonane badanie krwi, aby sprawdzić poziom przeciwciał i innych substancji, które mogą wskazywać na obecność choroby autoimmunologicznej, takiej jak twardzina ograniczona.

 • Biopsja skóry

  Lekarz może zlecić pobranie próbki skóry, aby potwierdzić diagnozę twardziny ograniczonej. Próbka skóry jest poddawana badaniu mikroskopowemu, aby ocenić obecność twardzin i zidentyfikować typ choroby.

 • Inne badania

  W niektórych przypadkach lekarz może zlecić inne badania, takie jak radiografia lub tomografia komputerowa, aby uzyskać lepszy obraz stanu zdrowia pacjenta i określić, jaki obszar ciała jest dotknięty chorobą.

Twardzina ograniczona jest czasami mylona z innymi chorobami, takimi jak:

Łuszczyca: Jest chorobą skóry, która objawia się złuszczającymi się plamami na skórze. Może być mylona z twardziną ograniczoną, ale twardzina jest chorobą autoimmunologiczną, podczas gdy łuszczyca jest chorobą zapalną skóry.

Reumatoidalne zapalenie stawów: Może być mylona z twardziną ograniczoną, ponieważ obie choroby mogą powodować zapalenie w obrębie stawów i objawy skórne.

Metody leczenia twardziny ograniczonej

Leczenie twardziny ograniczonej zależy od nasilenia choroby i obszaru ciała dotkniętego chorobą. Lekarz może zalecić następujące metody leczenia:

 • Kortykosteroidy: Kortykosteroidy to leki stosowane w leczeniu chorób zapalnych, takich jak twardzina ograniczona. Leki te działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zwalczanie objawów choroby. Kortykosteroidy mogą być podawane doustnie lub w formie zastrzyków.
 • Leki immunosupresyjne: Leki immunosupresyjne są stosowane w celu zmniejszenia aktywności układu immunologicznego i zapobiegania atakowaniu własnych tkanek. Leki te mogą być stosowane w połączeniu z kortykosteroidami, aby zwiększyć skuteczność leczenia.
 • Leki biologiczne: Leki biologiczne, czyli takie, które są stosowane w leczeniu chorób autoimmunologicznych, takich jak twardzina ograniczona. Leki te działają poprzez blokowanie pracy konkretnych białek odpowiedzialnych za chorobę. Leki biologiczne są podawane doustnie lub w formie zastrzyków.
 • Fototerapia: Fototerapia to leczenie za pomocą promieniowania UV. Może być stosowana w leczeniu twardziny ograniczonej, aby zmniejszyć stan zapalny i złagodzić przebieg choroby.
 • Chirurgia: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić chirurgiczne usunięcie twardzin, szczególnie jeśli są one bardzo duże lub powodują ból lub inne objawy.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia twardziny ograniczonej jest stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak kortykosteroidy lub leki immunosupresyjne. Leki te działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zwalczanie objawów choroby. Leki te mogą być podawane doustnie lub w formie zastrzyków.

Rzadziej stosowanymi metodami leczenia są fototerapia lub leki biologiczne. Chirurgia jest bardzo rzadko stosowana w leczeniu twardziny ograniczonej, chyba że twardziny są bardzo duże lub powodują ból lub inne objawy – czyli w ciężkich przypadkach.

Podejście do leczenia twardziny ograniczonej jest indywidualizowane i dostosowywane do potrzeb pacjenta. Jako że jest to choroba o charakterze przewlekłym, należy wspomnieć, iż leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i może wymagać wielu różnych leków lub terapii.

Twardzina ograniczona może być trudna do leczenia i może prowadzić do trwałych zmian skórnych, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu i wczesnemu rozpoznaniu choroba ta nie musi mieć poważnych konsekwencji dla zdrowia. Ważne jest, aby w przypadku rozwoju choroby zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy i rozpocząć leczenie jak najszybciej.

Jak uniknąć nasilenia objawów przy twardzinie ograniczonej?

Nasilenie objawów twardziny ograniczonej może być powodowane przez wiele różnych czynników, w tym:

 • Stres

  Silny stres może nasilać objawy chorób autoimmunologicznych, takich jak twardzina ograniczona. Dlatego ważne jest, aby znaleźć sposoby radzenia sobie ze stresem i zmniejszenia poziomu stresu w codziennym życiu.

 • Nadmierny wysiłki fizyczny

  Nadmierne wysiłki fizyczne mogą nasilać objawy twardziny ograniczonej. Ważne jest, aby unikać przeciążenia i dostosować aktywność fizyczną do swoich możliwości.

 • Niektóre leki, takie jak antybiotyki lub leki przeciwzakrzepowe.
 • Złe odżywianie: Niektóre pokarmy mogą nasilać objawy, dlatego ważne jest, aby zadbać o zdrowe odżywianie i unikać pewnych pokarmów. Niektóre z nich to:
  1. Napoje alkoholowe: Napoje alkoholowe mogą zwiększać stan zapalny w organizmie. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć spożycie alkoholu lub całkowicie z niego zrezygnować.
  2. Pokarmy zawierające gluten: Gluten jest białkiem znajdującym się w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Niektóre osoby z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak twardzina ograniczona, mogą być wrażliwe na gluten i jego spożycie może nasilać objawy.
  3. Pokarmy zawierające laktozę: Laktoza to cukier mleczny znajdujący się w mleku i produktach mlecznych. Niektóre osoby z chorobami autoimmunologicznymi mogą mieć trudności z trawieniem laktozy i jej spożycie może nasilać objawy choroby.
  4. Pokarmy zawierające konserwanty i dodatki: Niektóre pokarmy zawierające konserwanty i dodatki mogą zwiększać stan zapalny w organizmie. Ważne jest, aby ograniczyć spożycie pokarmów zawierających niepotrzebne dodatki i wybierać produkty naturalne i świeże.

    

Ważne jest aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i zapytać o ewentualne interakcje lub skutki uboczne, które mogą nasilać objawy w przebiegu choroby. Inne czynniki, które mogą nasilać objawy tej choroby, to m.in. infekcje, ciąża, menopauza i zmiany hormonalne. W przypadku nasilenia objawów lub pojawienia się nowych, należy skonsultować się z lekarzem, tak, aby mógł dostosować leczenie i zapobiec dalszemu nasileniu choroby.

Różnice między twardziną linijną, twardziną układową, a twardziną ograniczoną

Twardzina linijna (zwana również linicznym zapaleniem skóry) jest odrębną chorobą skóry i nie jest odmianą twardziny ograniczonej. Twardzina linijna charakteryzuje się obecnością czerwonych lub różowych plam na skórze, które są zazwyczaj cienkie i długie, przypominające linie. Twardzina linijna występuje głównie na skórze twarzy, ramionach, plecach lub nogach.

W przypadku twardziny linijnej, objawy mogą obejmować swędzenie, pieczenie lub bolesność skóry, a także łuszczenie się, pękanie lub stwardnienie skóry. Choroba ta może być przewlekła i może powodować trwałe zmiany skóry.

Twardzina ograniczona, z kolei, charakteryzuje się obecnością charakterystycznych plam na skórze, które mogą być łuszczące się lub pękające. Twardzina ograniczona zazwyczaj dotyka tylko jednego obszaru skóry i nie wpływa na narządy wewnętrzne.

Mimo że obie choroby dotyczą skóry, są to odrębne choroby o różnych objawach i sposobach leczenia.

Twardzina układowa (inaczej także: twardzina ogólnoustrojowa, twardzina plackowata lub twardzina ograniczona rozsiana) nie jest jedną z odmian twardziny ograniczonej. Również jest chorobą autoimmunologiczną, ale charakteryzuje się obecnością twardzin na więcej niż jednym obszarze ciała. Twardzina układowa jest tak nazywana, ponieważ może dotykać skóry, stawów, narządów wewnętrznych i innych tkanek.

Objawy twardziny rozsianej mogą się różnić w zależności od obszaru ciała dotkniętego chorobą. Może to obejmować czerwone lub różowe plamy na skórze, łuszczące się lub pękające skórę, bolesność stawów, zanik mięśni, duszność i inne objawy.

Twardzina ograniczona charakteryzuje się obecnością charakterystycznych plam na skórze, które mogą być łuszczące się lub pękające. Twardzina ograniczona rozsiana dotyka także narządów wewnętrznych, tak więc stanowią inne jednostki chorobowe.

Zobacz więcej  Trichoskopia - komputerowe badanie włosów

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop